Ana Sayfa Gündem, Politika, Siyaset 24 Ağustos 2016 1035 Görüntüleme

Yetkililerin hiç kılı kıpırdamıyor ve kıpırdamayacak mı?

Yetkililerin hiç kılı kıpırdamıyor ve kıpırdamayacak mı?

 Özel haber: Aydın BİLGİLİ

Başkan Topal: Seçilmiş makam sahipleri asla oy kaybı yaşamadan ve yasalar ve kanunların kendilerine verdikleri yetkiler çerçevesinde sorumlu oldukları topluma hizmet etmek zorundalar. Şayet sizler oy kaybı içinde görev yapmaya çalışıyorsanız hiçbir iş yapamazsınız.

Pazarcı esnafı; Bizler artık sesimizi duyuramaz olduk. Yetkililer bizi esnaf grubundan saymaz oldu. Onlar sorunlarımıza bir çözüm bulamayacaklarsa bizler kendi sorunlarımızı kendimiz çözmeye çalışacağız.

Perşembe günleri kurulan Babaeski kapalı pazaryeri esnafı “kapalı pazaryeri; kapalı pazaryeri olma özelliğini artık kaybetmişti” diyerek sorunlarımızı yetkililere ilettik ama aradan geçen süre içinde en ufak bir değişiklik olmadı.

Babaeski’de haftada bir gün Perşembe günleri Hacı Hasan mahallesinde bulunan kapalı pazaryeri esnafı artık bizlerin sesine kulak verin ve bu mağduriyetimizi giderin diyerek dertlerini dile getirdiler.

Belediye yetkilileri bizim sorunlarımızı çözemeyeceklerse bizler çözme yoluna gideceğiz ancak o zamanda insanlar bir birlerine düşman olacaklar ve bizler bunu istemiyoruz ve yetkililere sesleniyoruz.

Perşembe günleri kurulan kapalı pazaryeri esnafı kendilerinden çok daha fazla tezgâh açan bu işportacılara hiçbir yetkili dur diyemeyecek mi sorunumuz defalarca dile getirdik yetkililere ilettik ama yetkililerin kılı bile kıpırdamıyor.

Kapalı Pazaryerinin fonksiyonu kalmadı   

Bakın artık bu kapalı pazaryerinin hiçbir özelliği kalmadı. Kapalı pazaryerinin bir özelliği vardır ki o da kapalı olması. Bakın şu an da pazarın her tarafında hatta ve hatta giriş kapılarının önünde bile işportacı tezgâhları var. Her isteyen istediği yere tezgâh açıyor. Bunların kaydı ya da vergi verip vermedikleri de çok önemli değil.  Siz bir pazaryeri yapıyorsanız tüm esnafları orya toplamak zorundasınız. Bugün bu kapalı pazaryerimizde boş yerimiz olmasına rağmen dışarıda tezgah açan vatandaşlarımız gelip burada tezgah açmıyor ve dışarıda tezgah açıyorlar. Bunlar kendilerini gerçekten uyanık zannediyorlar. Bu durum tamamen maliyemizin ve belediyemizin bir eksikliğidir ancak şunu da söylemek zorundayız ki bu durum birazda biz esnafların birlik ve beraberlik içinde olmamamızdan kaynaklanıyor.

Başkanımız aslında çok iyi niyetli..

Bakın aslında bizim belediye başkanımız çok iyi niyetli bir başkan. Bizim esnafımızın en ufak bir derdi ve sorunu olunca gidip görüşülse mutlaka ona bir çözüm bulacaktır. Biz kapalı pazaryeri esnafı olarak tabii ki dışarıda tezgah açan esnafımızın da burada tezgah açmasını isteriz ama onlar içeri gelmiyorlar. Bu işin ayrı boyutu da var. Onun içinde elimizden bir şey gelmiyor. Ancak bizler kapalı pazaryeri esnafı olarak toplanıp başkanımızla görüşmeye gitsek ben inanıyorum ki başkanımız bu durumu halleder. Ama esnafımız; kaç kere başkandan randevu almamıza karşılık hiç kimse bizimle birlikte görüşmeye gelmiyor.

Bu durum başkanının bilgisi dışında 

Bu kapalı pazaryerinin sorunu artık başkandan çıkmış durumda. Neden çıkmıştır? Bu pazaryerinde olan olaylar başkanın bilgisi dışında gelişiyor da ondan. Bakın bana sürekli esnaf arkadaşlar başkanla randevu al gidip görüşelim diyorlar. Ben randevu alıyorum ama bu seferde başkana gidecek esnaf bulamıyorum arkama bir bakıyorum ki kimse yok.

Maliyemizde suçlu

Bakın burada ki bu başıbozukluk birazda maliyeden kaynaklanıyor. Şayet maliyede görevli arkadaşlar adam akıllı bir denetim yapmış olsa bu aksaklıklar olmayacak. Bakın bizler pazaryerinin dışında tezgâh açıp da sadece ama sadece kendi ürettiği malı satan vatandaşlarımızı zaten kabulleneceğiz. Ama toptancıdan alıp satıyorsa ona karşıyız. Bakın şimdi biz diyoruz ki herkes ürettiği malı satsın. Çiftçi diyoruz değil mi? Bizlerde saygı duyuyoruz tamam da çiftçi ise o da ürettiği malı satmalı ama toptancıdan mal alıp gelip burada pazarın dışında satıyorsa o da olmuyor işte. İşte bizim karşı olduğumuz durum bu durum.

Köylü vatandaşımız da tezgâhını açabilir ama

Bakın kapalı pazaryeri dışına tezgâh açan esnafların arasında köylü esnafımız da var. Bunlar sadece ama sadece kendi bahçelerinde ürettikleri 3-5 kilo mallarını satarak aile bütçelerine katkı sağlamaya çalışıyor. Bizler bunlara asla bir şey demiyoruz ve hatta yardımcı da oluyoruz.  Ancak toptancıdan mal alıp tezgâhına koyarsa işte oyun o zaman bozuluyor. İşte o zaman neden oyun bozuluyor. Zaten kayıtlı bir esnaf değil birde vergisiz kazanç elde etmeye kalkınca olmuyor. Bunun yanında birde fahiş fiyata satıyorlar. Bakın ayni domatesi ayni toptancıdan alıyoruz bizler 1 liraya satarken; bu vergisiz kazanç elde etmeye çalışanlar ayni domatesi 2 liradan yerli ürün diye satıyorlar.  Böylece kendilerini akıllı zannediyorlar ama bizlerde aptal değiliz.

Sorun halledilebilir 

Bakın bu sorun halledilmeyecek bir sorun değil. Halledilebilir. Ancak kapalı pazaryeri esnafı toplanacak bir heyet oluşturacak ve bu heyet belediye başkanımızla görüşecek ve bu sorun halledilecek. Bizler inanıyoruz. Başkanımız gerçekten çok ama iyi niyetli bir başkan. Başkanımız olsun Zabıta müdürümüz olsun belediye personeli olsun bunlar gerçekten iyi niyetli kişiler. Başkanımız 24 saat bizlerin hizmetinde.

İşte şunu söylemeye çalışıyorum ya bakın maliye bu işe el atsa ve sıkı bir denetim yapsa bu sorun çözülür. Yine söylüyorum. Kapalı pazaryeri içerisinde boş yer mevcut Arkadaşlar gelip buradan yerlerini alsınlar ve istedikleri ürünü satsınlar. Yoksa bu durum beni olduğu kadar tüm kapalı pazaryeri esnafını da huzursuz ediyor.

Pazarcı esnafımızdan sonra konu hakkında görüştüğümüz Babaeski Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Türkay Topal kapalı pazaryeri yeri ve esnafın dertleri ve şikâyetleri konusunda bir dizi açıklamalarda bulundu.

Başkan Topal gazetemize yaptığı açıklamada esnafın sorunları ve kapalı pazaryeri hakkında şunları söyledi;

Bizler Babaeski Esnaf ve Sanatkârlar odası olarak bu kapalı Pazaryerinin sıkıntılarından ve kapalı pazaryeri esnafımızın her hafta aynı şikayetleri ile artık bizlerde bir pazarcı esnafı olmaya adayız gibi.

Gerçekten bu sorun artık bir çıbanbaşı gibi her geçen gün daha da büyümeye başladı.

Bu kapalı pazaryerinin sorunu belediyenin sorunu. Çözeceklerse onlar çözmeli. Şayet belediyemiz bu sorunu çözmeyecek ya da çözemeyecekse bizler kapalı pazaryerinin yönetimine talibiz. Belediye orayı bizlere devretsin sorunu bizler çözelim

Bu sorun neden çözülemiyor

Bu kapalı pazaryeri sorunu aslında çözülemeyecek bir sorun değil. Ama neden çözülemiyor bunu bir türlü anlamış değilim.

Bu işi çözecek olan makam yine belediye başkanlığı makamıdır. Ancak onlarda neden bu işin üzerine gidemiyorlar bunu da anlamış değilim. Kapalı Pazar dışında tezgah açan esnafın tepkisinden mi yoksa oy kaybederiz telaşından mı bu sorunun üzerine gidilmiyor anlayamadık.

Seçilmiş bir kişi asla makam korkusu yaşamamalı ve yasalar çerçevesinde görev yapmalı. Biliyorsunuz makamda ki kişiler geçicidir ancak makamlar kalıcıdır. Koltuk kaybı sıkıntısı içinde görev yapmak gerçekten çok zordur.

Kapalı pazaryeri esnafına katılmamak elde değil…

Kapalı pazaryeri esnafına hak veriyorum. Çünkü onlar kendileri depozito ödeyerek kapalı Pazar yerinden yer aldılar.  Belediye de onlara açacakları tezgah ile ilgili belli ölçülerde yer verdi.  Fakat dışarıda vergi mükellefi olmayan, oda kaydı olmayan ve işportacı dediğimiz vatandaşlar kapalı Pazar yeri dışında istedikleri yere tezgâh kurup açabiliyorlar. Bu konuyu Belediye Başkanı ile görüştüğümüzde bunların tamamen kaldırılacağı sözünü verdi fakat bu hafta yine gittim baktım belli yerlerden kaldırılmış ancak kapı girişleri olsun, pazaryerinin içinde olsun işportacıların ve kimliği belirsiz kişiler diyelim, yani esnaf olmayan kişilerin tezgah açtıklarını bizzat gördüm ve şahit oldum. Bu kişiler ayni zamanda vergi mükellefi de değiller.

Belediyemiz daha titiz ve daha düzenli davranmalı.

Bakın belediye olarak daha titiz ve daha düzenli olarak bir çalışma yapmış olsa, vergi dairesi, zabıta müdürlüğü ile ortaklaşa çalışılsa ve hatta zabıta yetmiyorsa kolluk kuvvetleri de bu işe katılarak ortak bir çalışma yapılsa bu Pazaryeri düzenlenebilir. Kapalı pazaryeri içinde ki esnaflarımız da sonuna kadar bu konuda haklılar.

Gerekirse Pazar kurulmasın

Kapalı pazaryeri esnafı konuyu bana da aktardı. Kendilerine konuyu başkanla görüşmek gerektiğini, gerekiyorsa bir Perşembe günü Pazar kurulmasın, tüm kapalı pazaryeri esnafı toplanıp gidelim başkanla konuşalım ve konu kökünden halledilsin dedim.

Neden özel güvenlik yok

Şayet konuya bir çözüm getirilmeyecekse başka önlemlerde alınabilir. Bakın belediyenin esnafla yapmış olduğu sözleşme çerçevesinde kapalı pazaryerinde 6 tane özel güvenlik bulunması gerekirken bizim pazaryerimizde hiç yok.

Sadece bu da değil kapalı pazaryeri içinde bulunan tuvaletlerin de ücretsiz olması gerekiyor. Ancak burada ki tuvaletler de ücretli.

Pazarcı esnafı bu konuyu da bana defalarca ilettiler. Pazarcı esnafının bu şikâyetlerini belediye başkanına defalarca ilettim. Bir nebze olsun düzelmeler var ama tam anlamıyla bir gelişme yok. Bu konudan da çok mustaribiz.

Açık pazaryeri de buna çözüm olmaz.

Bakın kapalı pazaryerinin dışında tezgâh açan vatandaşlar için açık bir pazaryeri de bu iş için çözüm olmaz. Neden çözüm olmaz diyecek olursanız ülkemizin her yerinde artık kapalı pazaryerleri zorunlu hale getiriliyor. Kapalı pazaryerlerinde ki esnafımız gelen müşterilerine daha iyi hizmet sunabiliyor ve mallarını daha düzenli bir şekilde sergileyebiliyorlar. Yağmurdan, çamurdan korunuyorlar. Soğuk havalardan korunuyorlar.

Esnafımız çok daha rahat edeceklerdir.

.

Başkanımıza göre pazardaki bu dağınıklık giderilecek..

Kapalı pazaryerimizde ki bu dağınıklık, belediye başkanımızın söylemlerine göre giderilecekti. Ancak her hafta olduğu gibi bu haftada pazaryerine gidip baktım özellikle pazarın ön taraflarında dağınıklık sürüyor ama diğer taraflarda nispeten giderilmeye çalışılmış. Burada belediye zabıtasının maliye ile birlikte hareket ederek birkaç hafta Pazar yerine gidilse bu işportacı dediğimiz grup vergi mükellefi olmak istemeyeceklerinden bir daha Pazaryerine gelip tezgâh açmayacaklardır. Aslına bakacak olursanız bu kişiler Babaeskilide değiller. Dışarıdan gelip işportacılık yapan kişiler.

Pazarcı  Köylü kadınlarımızın da sorunları çözülmeli

Eski askerlik şubesi altında Perşembe günleri satış yapan köylü kadınlarımızın durumu da iyi değil. Bu konuyu belediye başkanımıza da ilettik. Belediye hal dükkânı esnafı da ayrıca başkana gidip “burayı pazartesi pazarı yapalım “ diye bir istekte bulunmuşlar.

Ancak ben bu duruma tamamen karşı çıktım. Burası tamamen kayrak taşları ile bin bir emek verilerek çok güzel bir hale getirildi. Burası şimdiki hali ile yeşil alan olarak kalmalı.

Ancak buraya giren araçlar bu kayrak taşlarını bozdular. Öncelikle buraya araç girişleri tamamen yasaklanmalı. Burası bir yeşil alan olmaktan çıktı adeta bir otopark havasına sokuldu.

Burada bulunan esnaf malını dışarıdan da taşıyabilir. Çünkü mesafe çok yakın. Tıpkı eskiden olduğu gibi. Bizler burayı pazartesi pazarı değil de, eskiden festival alanlarımız kurduğumuz tentelerden kurup köyden gelen üretici kadınlara verelim ve isterlerse haftanın her günü kendi ürettikleri ekmeğinden tutun da yağını, peynirini, sütünü, yumurtasını, biberini artık ne üretebiliyorsa ama sadece kendi ürettikleri olmak kaydı ile, toptancıdan ya da pazarcıdan alınan malları değil satsınlar. Pazartesi pazarı derseniz buraya diğer pazarcı esnafı girer ki o zaman burası içinden çıkılmaz bir hal alır. Pazartesi günü diğer pazarlara gitmeyen esnaf buraya gelir ve burası denetimden çıkar.

Köylü kadınlarımıza yer yapılsın bunda sakınca yok.. 

Bizim istediğimizde bu köylü kadın üreticilerimize bir yer yapalım. Onlarda yazın sıcaktan, kışın yağmur ve soğuktan korunsunlar. Başta da söylediğimiz gibi sadece ve sadece kendi ürettikleri malları satmak kaydı ile. Dedik ya o profil demirlere bağlı tentelerden konacak kadınlarımız da birer sandalye ya da tabure koyarak oturacak ve aile bütçelerine katkı sağlamak için ürettikleri malları satacaklar.

Dolayısı ile de eski askerlik şubesi altında ki o merdivenlerde ki ve arada çirkin görüntü de ortadan kalkmış olacaktır. Yazın görüyorsunuz kadınlarımız gölgeye kaçmak için, kışın ise yağmur ve soğuktan korunmak için sağa sola oturuyorlar ortaya çirkin bir görüntü çıkıyor.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Babaeski Söz Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.