Ana Sayfa Gündem 7 Şubat 2018 560 Görüntüleme

VALİ ORHAN ÇİFTÇİ BABAESKİ’DEKİ ‘Z KÜTÜPHANE’SİNİN AÇILIŞINI YAPTI

BAŞ FOTO

Çocuk ve Gençler Sosyal Koruma ve Destek Programı kapsamında (ÇOGEP)öğrencileri sosyal gelişimine katkıda bulunmak amacıyla 81 İlde Milli Eğitim Bakanlığınca belirlenmiş okullara Asayiş Dairesi Başkanlığınca koordineli Zenginleştirilmiş Kütüphane Projesi kapsamında Babaeski Plevne Ortaokulu’na,Kırklareli Valisi Orhan Çiftçi’nin katılımıyla Şehit Polis Memuru‘İsmail Top’ anısına Z Kütüphanesi açılışı yapıldı.

Haber: Ezgi Balmumcu

Babaeski Plevne Ortaokulu’nda 6 Şubat 2018 Salı günü saat 14.00’te Şehit Polis Memuru İsmail Top Z Kütüphanesi’nin açılış töreni düzenlendi.

Açılış törenine Kırklareli Valisi Orhan Çiftçi, Kırklareli Cumhuriyet Başsavcısı Ozan Kaya, Babaeski Kaymakamı Tarkan Keskin, Lüleburgaz Kaymakamı Mustafa Kaya, Babaeski Garnizon Komutanı Tank Albay Coşkun Önal, Kırklareli İl Emniyet Müdürü Erkin Adalar, Babaeski Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı, Kırklareli İl Milli Eğitim Müdürü Murat Aşım, Kırklareli İl SGK Müdürü Av. Tahsin Halcı, Kırklareli İŞ-KUR İl Müdürü Hasan Aksoy, Kırklareli İl Sağlık Müdürü Çiğdem Cerit, Kırklareli İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ümit Ortan, Babaeski İlçe Emniyet Müdürü Hakan Hatip, Babaeski İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Binbaşı Mustafa Gümüşoğlu, Babaeski İlçe Milli Eğitim Müdürü Kadriye Tokat, AK Parti Babaeski İlçe Başkanı Ali Gencal, AK Parti Babaeski İlçe Kadın Kolları Başkanı Melis Sezer, CHP Babaeski İlçe Başkanı Erol Mutlu, Babaeski Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Arslan, Babaeski Esnaf ve Sanatkârlar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Türkay Topal, daire ve kurum amirleri, öğrenciler katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından açılış töreninde konuşmasına gerçekleştiren Babaeski Kaymakamı Tarkan Keskin yaptığı konuşmasında şunları söyledi; “Sayın Valim, Sayın İl Emniyet Müdürüm, Sevgili Katılımcılar; hepinizi saygıyla selamlıyorum ve hoş geldiniz diyorum. Birazdan açılışını yapacağımız Z Kütüphane Kırklareli İl Emniyet Müdürlüğü tarafından ‘Çocuk ve Gençler Sosyal Koruma ve Destek Programı’ kapsamında yaptırılmıştır. Kütüphanemize 1945 yılında Gerede de dünyaya gelen, 1968 yılında Kırklareli Emniyet Müdürlüğünde göreve başlayan ve 1979 yılında teröristlerle çıkan çatışmada şehit olan Polis memuru İsmail Top’un ismi verilmiştir. Açılışını yapacağımız kütüphanemiz Plevne Ortaokulu öğrencilerimizin kendilerini geliştirmelerinde katkı vereceği gibi şehit polisimiz İsmail Top’unda adının yaşatılmasını sağlayacaktır.

Sözlerime son vermeden önce şehit polisimiz İsmail Top’u ve vatanımızın bütünlüğü ve milletimizin bağımsızlığı için şehit olmuş tüm polis ve askerlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Kütüphane yapımını gerçekleştiren İl Emniyet Müdürlüğü personeli ve değerli İl Emniyet Müdürümüze çok teşekkür ediyorum. Kütüphanemizin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

Kaymakam Keskin’in konuşmasının ardından Şehit Polis Memuru İsmail Top’un eşi Rabiş Top’ta bir konuşma yaparak şunları söyledi; “Benim eşimin adını Z kütüphanesine verdiğinizden dolayı sizlere tekrar minnettarım ve saygılarımı sunuyorum. Z kütüphanesinde emeği geçen tüm yetkililerin hepsine tekrar tekrar teşekkür ediyorum” dedi.

Şehit Polis Memuru İsmail Top’un eşi Rabiş Top’un konuşmasının ardından Kırklareli Valisi Orhan Çiftçi’de yaptığı konuşmasında şu ifadelere yer verdi;

“Emniyet Genel Müdürlüğünce öğrencilerin sosyal gelişimine katkıda bulunma, toplumsal yaşama ilişkin bilgi ve becerileri arttırma öğrenme ve araştırma becerilerini geliştirmek, öğrencileri suç ortamından uzak tutmak, verimli zaman geçirmelerini sağlamak, toplumsal farkındalık ve duyarlılıklarını geliştirmek, milli kimlik ve aidiyet duygularını geliştirmek, emniyet teşkilatı ile bölge insanı arasında diyaloğu artırmak ve bilinçli nesillerin yetişmesinde katkı sağlamak amacıyla, 81 ilimizde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen okullarda Asayiş Dairesi Başkanlığı koordinesinde Zenginleştirilmiş Kütüphane Projesi uygulamaya konulmuştur.

Burada asıl amaç çocuklarımızın kitap ile buluşmasını sağlamak ve okumayı cazip hale getirmektir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk; ‘kitapsız yaşamak; kör, sağır ve dilsiz yaşamaktır’ diyerek okumanın önemini vurgulamıştır. Okuyan ve okuduğunu anlayarak yorumlayabilen bireyler yetiştirerek, muasır medeniyetler seviyesine çıkmak; asıl hedef olmalıdır!

Bu anlamda eğitim; kalkınmanın ve uluslararası rekabetinde anahtarıdır. Toplumumuzda kitap okuyan insanlar çoğaldıkça, kültürel gelişme gerçekleşir. Eğitim seviyesi yükselir. Eğitim seviyesi yükseldikçe bilinçli, doyumlu, mutlu yaşayan insanların sayısı da artar. Bu öyle bir süreçtir ki; eğitim insanı geliştirirken insanda eğitimi geliştirir. Eğitimin temel aracı ise; kitaptır. Kitap okumayı sevmek, okuma alışkanlığı kazanmak bu anlamda toplumun geleceği için çok önemlidir. Bu kütüphanenin de yukarıda değindiğimiz hususlara çok ciddi katkılara olacağına inanıyorum.

Hepinizin bildiği gibi; ülkemizin güneyinde terörizmle savaş halindeyiz, terörizmle mücadele halindeyiz. Orada ki Mehmetçiklerimiz, kahramanlarımız, ülkemizin insanına, canına, malına, namusuna ve tabii ki vatan topraklarına herhangi bir hal gelmemesi için cansiperane orada mücadele etmektedir. Tabii ki bizim dualarımız onlarla ama şuradan bir kez daha seslenmek istiyoruz ki;  bizim kimsenin bir karış toprağında gözümüz yoktur. Ama bir tane çakıl taşını da kimseye vermeyiz! Bununda buradan bilinmesini isteriz. 81 milyon olarak şehit olmaya hazırız zannediyorum, doğru mu! Evet. Allah oradaki güvenlik güçlerimizin yar ve yardımcısı olsun. Ama vatan toprağını korumak, maalesef öyle olmuyor. Ama tabii orada hayatını kaybedenlerde bizim için Peygamberlikten sonra en üst makam olan şehitlik makamına ulaşıyorlar. Dolayısıyla bu da bizim teselli kaynağımız oluyor. İnşallah en az şehit vererek orada ki harekâtı tamamlamak istiyoruz. Bu duygu ve düşünceler bugün kü açılışını yapacağımız kütüphanenin Babaeski’mizin eğitim ve kültür hayatına hayırlı olmasını temenni ediyorum. Kütüphanenin kurulumunda emeği geçen kurum ve kuruluşlarımıza can-ı gönülden teşekkür ediyorum. Şehidimizin kendisine Allah rahmet eylesin tekrar. Yakınlarına sabır diliyorum. Ayrıca kütüphanemize şehidimizin isminin verilmesinden dolayı da şehidimizin eşi olan çok saygıdeğer hanımefendi Rabiş Top’a da şükranlarımı sunuyorum.” Dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Kırklareli Valisi Orhan Çiftçi, Babaeski Kaymakamı Tarkan Keskin, Kırklareli Cumhuriyet Başsavcısı Ozan Kaya, Kırklareli İl Emniyet Müdür Erkin Atalar ve Şehit Polis Memuru İsmail Top’un eşi Rabiş Top tarafında Z kütüphanesinin açılış kurdelesi kesilerek, Z kütüphanesi hizmete açıldı.

 

ŞEHİT POLİS MEMURU İSMAİL TOP KİMDİR?

Şehit Polis Memuru İsmail Top 1945 yılında Bolu İli, Gerede ilçesi, Sanat Köyü’nde dünyaya gelmiştir. 1968 yılında Kırklareli İl Emniyet Müdürlüğü emrinde göreve başlamıştır. Daha sonra Elazığ’da ve İstanbul’da görev yapmıştır.  1 Eylül 1979 tarihinde teröristlerle çıkan çatışmada şehit olmuştur. Şehit Polis Memuru İsmail Top’un naaşı, 2 Eylül 1979 tarihinde yapılan bir törenle İstanbul Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedilmiştir.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Babaeski Söz Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.