Ana Sayfa Gündem 24 Temmuz 2017 902 Görüntüleme

ÜRETİCİ PAZARINDA HARCA HARCA BİTMEZ

DSC_0146

Haber: Aydın BİLGİLİ

Pazartesi günleri Babaeski Belediyesi Hal Dükkanlarında kurulan “Üretici Pazar”ında harca harca birmez .

Hal Dükkanlarında her hafta pazartesi günleri kurulan “Üretici Pazarı”n da yerli mahsul fiyatları “harca harca” bitmez diyebilecek seviyelerde.

Üretici pazarında tezgah açan Karamesutlu Köyü sebze üreticisi Ferhat Altıntaş “artık üretici pazarı tam bir üretici pazarı gibi yerli mahsuller tamamen organik” diyerek gazetemize yaptığı açıklamada şunlara yer verdi; Öncelikle bizim sesimiz olduğunuz için sizlere çok teşekkür ediyoruz. Evet bizler her hafta pazartesi günleri burada üretici pazarı adı altında kendi tarlalarımızda ve tamamen organik olarak yetiştirdiğimiz ürünleri çok daha ucuza vatandaşımızın ayağına getiriyoruz.

Organik diyoruz ki organik ürün tamamen doğal olarak yetiştirilmiş ve genetiği ile oynanmamış ürün demektir. İşte bizlerdevatandaşımıza tamamen organik sebzeleri üretiyoruz ve onlara sunuyoruz.

Organik ürün ne demektir önce bakalım

Tarım ürünlerinin üretimi aşamasında kullanılan kimyasal maddelerin (ilaç, kimyasal gübre, hormon vb.), insan ve toplum sağlığına vermiş olduğu zarar gittikçe artmaktadır. Bu kimyasalların kullanılmaması adına kimyasal maddelerin yerine aynı görevi yapan ve hiçbir zararı olmayan organik gübre kullanımının yaygınlaştırılması amaçlanmaktadır. Gıda ve Tarım Örgütü ile Avrupa Birliği geleneksel tarıma alternatif olarak Ekolojik Tarım Sistemini geliştirmişlerdir. Bu sistem bazı ülkelerde farklı bir şekilde isimlendirilir. Örneğin Almanya’da “Ekolojik Tarım”, Fransa, İspanya ve İtalya’da “Biyolojik Tarım”, İngiltere’de “Organik Tarım”, Türkiye’de ise “Ekolojik ve Organik Tarım” olarak adlandırılır.

Organik tarım kimyasal maddelerin vermiş olduğu zararları ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Doğaya ve insana dost bir üretim şeklidir. Organik tarım; kimyasal maddelerin, tarım ilaçlarının, hormonların ve yapay gübrelerin kullanımını yasaklamıştır.

Organik tarımın belli başlı amaçları:

Organik gübrelemenin kullanımının artması, toprağın korunması, bitkiyi daha dirençli hale getirme, ürünün daha kaliteli olması. En temel amacı ise toprağı, su kaynaklarını, havayı kirletmemek ve insan sağlığını korumaktır.

Organik tarım, kimyasal hiçbir madde kullanmadan, her aşaması kontrol altında olan ve sertifikalı organik gıdalar üretir.

Organik gıdaların içerisinde hiçbir zararı olmayan, tamamen doğal olan bitkisel ve hayvansal gıdalar bulunur. Organik gıdalar, havası ve toprağı sürekli kontrol altında olan özel çiftliklerde üretilir. Üretiminde kimyasal gübre değil, organik (doğal) gübre kullanılır. Organik gıdaların sulama işleminde kullanılan su, sürekli denetlenen ve kirden arındırılan sudur. Organik gıdalar yetiştirilirken kesinlikle kimyasal madde kullanılmaz. Organik gıdaların bulunduğu tarlayı böcek gibi zararlı canlılar bastığında, bu zararlı canlılar kimyasal maddeler ile değil zararlı canlıları yiyen zararsız canlılar yardımıyla yok edilir. Organik tarım ile yetiştirilen organik gıdalar asla hormon içermez. Organik gıdaların toplanma zamanı genellikle besin değerinin en uygun olduğu zamandır.

Organik gıdalar sanayi bölgelerinden uzak, özel alanlarda yetiştirilir. Böylece herhangi zararlı bir kimyasalın besine zarar vermesinin önüne geçilmiş olunur. Organik gıdalar; hiçbir şekilde koruyucu, renk verici, parlatıcı ya da diğer zararlı maddeleri içermez. İşte bizler de üretim yaprken bunların tümüne uymaya özen gösteriyoruz.

Bakın pazarda üretici kalmadı.

Gördüğünüz gibi pazarda pazarcı esnafı kalmadı gibi birşey. Artık insanlar bahçeciliği bırakmaya başladı. Bizler Karamesutlu köyü üreticileri olarak bir iki ancak kaldık. İnsanlar artık bu girdi maliyetlerine katlanamıyor.

Bakın artık bahçede çalıştıracak işçi bulamıyorsunuz. Bulşsanmız da istediğiniz gibi iş yapmıyorlar. Sebzecilik nazik bir iştir. Sebze toplarken fide zarar vermemelisin ama buna uyan yok. Vatandaş sadece alacağı günlük yevmiyeyi düşünüyor. Bunun yanında mazot almış başınmı gidiyor. Yatlara katlara mazor 1,5 tl ama üreticiye neredeyse 5 tl. Bizler bahçelerimizde sebzeleri 3-5 defa sulayacağımız yerde bir defa sulamak zorunda kalıyoruz. Bu da verimi düşüyor.

Sebze de para etmiyor.

Bakın pazarı bir gezelim bakın sebze fiyatlarını vatandaşlar nasıl aşağıya çekmişler.  Tarlasından topladığı mahsulü satmak zorunda . Onun içinde neredeyse yok pahasına ürün satıyoruz.  Diyeceksiniz ki manavda domates 99 kuruş sizlerde 1,5 lira. Evet bizim ürettiğimiz domates 1,5 liraq onlarda 99 kuruş. Ancak aradaki farkı bu domatesleri alıp yiyen bilir. Bir onlardan domates alıp kesin birde buradan alıp kesin aradaki farkı göreceksiniz. Bu domatesi tezgahtan alıp gönül rahatlığı ile silip yiyebilirsiniz amam manavdan aldığınızı saatlerce yıkamak zorundasınız.   Onların sattıkları sera, bizim sattıklarımız tarla. Onlar gentiği ile oynanmış ürünler, bizimkiler tamamen organik ürünler.

Şimdilik pahalı olabilir

Bakın bugün pazarda bulunan sebzeleri pahalı bulabilirsiniz. Bunun nedeni ise mahsulün daha yeni yeni çıkmaya başlaması. Aradan birkaç hafta geçsin bu fiyatlar çok daha düşük olacaktır. Bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde yöremizde beklenenin çok ama çok üzerinde yağış vardı. İşte o yağışlarda üretici zor durumda bıraktı. Bir hayli zararı da dokundu.Ama dediğim gibi üretici pazarında harca, harca bitmez diyoruz. Bir haftalık sebze ihtiyacınızı neredeyse bir paket sigara parasına buradan almamız mümkün.”Dedi.

Üreti Pazarında bu hafta sebze fiyatları

Çarli Biber: 2 TL

Patlıcan: 2 Tl

Acı Biber: 5 Tl.

Dolma biber: 3 Tl.

Domates 1,5 Tl.

Maydonoz Demeti: 50 kuruş

Mor kuru soğan 1,5Tl.

 

 

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com