Ana Sayfa Gündem 21 Nisan 2017 812 Görüntüleme

ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMININ 97. YILI KUTLU OLSUN

ADD Babaeski Şube Başkanı Binnur Güdücüler
Haber: Aydın BİLGİLİ
Atatürkçü Düşünce Derneği Babaeski Şube Başkanı Binnur Güdücüler 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının 97. Yılı Dolayısı ile bir kutlama mesajı yayınladı. Güdücüler yayınladığı kutlama mesajında şunlara yer verdi;Unutulmaz zaferler, kahramanlıklar ve başarılı atılımlarla dolu şanlı tarihimiz, çocuğundan gencine ve yaşlısına kadar her Türk yurttaşına gurur vermektedir. Bugün de, tarihimizdeki parlak başarılardan biri olarak Meclisimizin açılmasının yıldönümünde büyük bir coşku yaşıyoruz.
Türk Ulusu, Birinci Dünya Savaşı’nın ardından yurdunun parçalanmak istenmesi üzerine, Yüce Atatürk önderliğinde tarihinin en büyük savaşlarından birini vermiştir.
Tutsaklığı ve karşılaşılan ağır koşulları yazgı olarak kabullenmeyen Atatürk, Anadolu’ya geçerken Türk Ulusu’nun büyüklüğüne, kendine güvenine, yüksek yeteneklerine inanarak hareket etmiştir. Atatürk Nutuk’ta, ülkenin içinde bulunduğu durumu anlattıktan sonra, Anadolu’ya geçişinin amacını şu sözlerle dile getirmiştir: “…Bu durum karşısında bir tek karar vardı. O da ulus egemenliğine dayanan, tam bağımsız yeni bir Türk devleti kurmak… Bu kararın dayandığı en sağlam düşünüş ve mantık şu idi: Temel ilke, Türk Ulusu’nun onurlu ve şerefli bir ulus olarak yaşamasıdır.”
Yüce Önder, Amasya Genelgesi’nin yayımlanması, Erzurum ve Sivas kongrelerinin toplanması ve Büyük Millet Meclisi’nin açılması ile bu hedefe ulaşılmasını sağlayacak koşulları oluşturmuştur.
Meclis’in açılması, Büyük Önder Atatürk’ün ileri görüşlülüğünün eseri, Türkiye Cumhuriyeti’nin doğuşunun simgesidir. 23 Nisan 1920, Yüce Atatürk önderliğinde tarih yazan yüce Türk Ulusu’nun, çağdaş dünyanın saygın ve onurlu bir üyesi olma amacıyla verdiği savaşımın dönüm noktasıdır.
Atatürk’ün önderliğinde Kurtuluş Savaşı’nı yürüten ve Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Türkiye Büyük Millet Meclisi, Cumhuriyet’in özümsenmesinde, demokrasi kültürünün yerleşmesinde, Türk insanının onurlu, çağdaş bir yaşam sürmesinde yadsınamaz rol üstlenmiştir. Aldığı tarihsel kararlar ve gerçekleştirdiği çalışmalarla çağdaşlaşma sürecine damgasını vurmuş, üstlendiği onurlu görevi başarıyla yerine getirmiştir.
Ulusal egemenlik, Devletimizin temel yapısını belirleyen, demokratik rejimimizin yaşam kaynağı olan bir ilkedir. Yüce Önder, ulusal egemenlik kavramına ilk olarak Amasya Genelgesi’nde yer verilmesini sağlamıştır. Daha sonra 1921 Anayasası’nda, egemenliğin kayıtsız koşulsuz ulusun olduğu kurallaştırılmış, böylece, ulus egemenliği sistemine dayalı ulusal devletin ilk adımı atılmıştır.
Atatürkçü düşünce temelinde kurulan Cumhuriyetimizi bu niteliğiyle yaşatarak, bölünmez bütünlüğümüzü koruyarak,Sahip olduklarımızın değerini bilerek, gücümüze inanarak, kendimize güvenerek, sorunlar karşısında yılmayarak,  toplumsal barışı sürekli kılarak aydınlık yarınlara emin adımlarla ilerleyeceğiz.
Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, büyük anlamlarla yüklüdür. 23 Nisan, dünya çocuklarının katılımıyla kutlanan, barış ve kardeşlik gibi yüce değerlerin içtenlikle paylaşılmasına, dünyaya yayılmasına, farklı kültürlerin ortak düzlemde buluşmasına ve kaynaşmasına aracılık eden çocuk bayramıdır.
Çocukları çok seven Atatürk, tarihimizdeki bu önemli dönüm noktasını bayram olarak çocuklara armağan ederken, çocuklara verdiği önemi, sevgisini, inancını ve güvenini göstermiştir.
çocuklarımızın nitelikli, Atürkçü düşünceyi özümsemiş, tarihini iyi bilen, kültürlü,aydınlık düşünceli, yeniliklere ve gelişmelere açık, insana değer veren, ulusal değerleri önemseyen, kişilikli kuşaklar olarak yetiştiklerini görmek, en büyük mutluluğumuz olacaktır.
Atatürk “Beni görmek, mutlaka yüzümü görmek değildir. Benim düşüncelerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu yeterlidir.” demiştir.
Hepimiz Atatürk’ün çocukları olarak, çizdiği yoldan ayrılmadan, düşüncelerinden, ilke ve devrimlerinden güç alarak, Ulus ve yurt sevgisiyle ve yurttaş sorumluluğuyla Cumhuriyet’i yükseltmeyi ve yaşatmayı temel görevimiz bilmeliyiz, .
Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 97. yılını kutlamanın mutluluğu ve kıvancı içinde ,23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı sevinçle kutluyoruz.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Babaeski Söz Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.