Ana Sayfa Gündem 23 Nisan 2017 982 Görüntüleme

23 Nisan Babaeski de coşku ile kutlandı

DSC_0031
Haber: Aydın BİLGİLİ
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının 97. Yılı Cumhuriyet Meydanında düzenlenen törenle buruk bir şekilde kutlandı.
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının 97. Yılı Cumhuriyet Meydanında bulunan Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törenlerle kutlandı.
Atatürk Anıtı önünde düzenlenen kutlama törenlerine İlçe Kaymakamı Tarkan Keskin,1. Zırhlı Tugay Komutanı Tank Albay Coşkun Önal,Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı,Bulgaristan Lyubimets Belediye Başkanı Anastas Anastosof, Cumhuriyet Savcısı Fatih Koz, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Binbaşı Mustafa Gümüşoğlu,İlçe Emniyet Müdürü Hakan Hatip, AK Parti İlçe Başkanı Ali Gencal ve Yönetim Kurulu Üyeleri,AK parti Kadın Kolları Başkanı Şükran Özlem Tosunlu, CHP İlçe Başkanı Erol Mutlu ve Yönetim Kurulu Üyeleri, CHP İlçe Kadın Kolları Başkanı Necmiye Kurtpulat, MHP İlçe Başkanı Zafer Akıncı, İlçe Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Şafak memi, SGK İlçe Müdürü Özcan Armağan, İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Erhan Öztürk, İlçe Milli Eğitim Müdürü Kadriye Kahraman Tokat, Resmi Kurum ve Kuruluşların İdarecileri Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri,Okul Müdürleri Öğrenciler, vatandaşlar katıldı.
Atatürk Anıtı önününde düzenlenen törenler Çelenk Sunumu, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladı.
Daha sonra Tören sunucu Ayla Çelikok yaptığı sunumda şunlara yer verdi;
“Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün çocuklarına armağan ettiği bu 23 Nisan’da tüm çocuklar aslında O’nu hiç görmeden, yüz yüze gelmeden O’nu özlüyor, O’nu arıyor, O’nu anıyorlar. Çünkü O’nu tanıyorlar. Sesini cızırtılı bantlardan dinleyip, hep siyah beyaz filmlerde yüzünü gördüler. O çelik bakışlarını şiirlerde okudular. O’nu hep yaşadılar. Köşe başlarında özlü sözlerini okudular, adını her sabah yıllarca okul sıralarında andılar. Şimdi de O’nun geçtiği yollardan geçip, yollarda bıraktığı anıların izlerini sürüyorlar. Tüm çocuklar bir 23 Nisan’da daha Atalarını arıyor ve anıyorlar.”
Bugün onların günü,bu gün onların düğünü,
Kutlu olsun hepinize yarınlarımızın aydınlıkları.
Kutlu olsun gününüz,
Kutlu olsun 23 Nisanınız
Kutlu olsun çocukluğunuz
Kutlu olsun bu güzel ülkenin evlatlarısınız
Kutlu olsun Atatürk ün çocuklarısınız.
Sayın Kaymakamım, Sayın Garnizon Komutanım, Sayın Belediye Başkanım, Protokole Mensup Değerli Üyeler, Kıymetli Misafirler, Değerli Öğretmenlerim ve Geleceğimizin Teminatı Sevgili Öğrenciler!
Bugün burada, “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’ nın 97. Yıl Dönümü Kutlama Programı için toplanmış bulunuyoruz. Öncelikle bu bayram gününde çocuklarımızın sevincine ortak olduğunuz için,burada bulunan herkese teşekkür ediyor ve hoş geldiniz diyoruz.
Daha sonra İlçe Kaymakamı Tarkan Keski, 1. Zırhlı Tugay Komutanı Tank Albay Coşkun Önal, Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı ve Cumhuriyet Savcısı Fatih Koz öğrencilerin ve Halkın bayramlarını kutladılar.
Daha sonra Günün Anlam ve önemini belirten konuşmayı İlçe milli Eğitim Müdürü Kadriye Kahraman Tokat Yaptı. Tokat yaptığı açılış konuşmasında şunlara yer verdi; Sayın Kaymakamım , Sayın Protokol, Güzel İlçemizde yaşayan Değerli Babaeskililer, Her fidanı sevgiyle büyüten fedakâr öğretmen arkadaşlarım, Aydınlık yarınların güvencesi olan sevgili öğrencilerim,
Cumhuriyet güneşinin berrak yüzünü vatan ufkunda gösterdiği gün olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 97. Yıldönümüne ulaşmanın heyecanıyla, kavuşmuş olduğumuz bir 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı daha gururla , sevinç ve coşkuyla kutluyoruz.
Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal’in önderliğinde ve onun “Milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararlılığı kurtaracaktır” öngörüsüyle tutuşturulan bağımsızlık meşalesi, 23 Nisan 1920 Cuma günü Ankara’da, Anadolu’nun dört bir yanını aydınlatan bir güneş haline gelmişti.
Işığını, tarifsiz bir tutkuyla vatana gönül verenlerin gayretinden, azminden, kararlılığından, birlik ve beraberliğinden alan bu güneş; aynı zamanda ülkemizin kışını bahara, baharını yaza döndürecek bir dirilişin müjdecisiydi.
İşte o Diriliş ruhu, vatan ve millet sevgisi, bayrak sevdası, bağımsızlık tutkusu bir milleti şaha kaldırdı.
Bu şahlanışın adı; birlik ve beraberlikti, Milli Mücadeleydi, Kurtuluş Savaşıydı, Ulusal egemenlikti, Demokrasiydi, sevgiydi, kardeşlikti, barıştı, Türkiye’mizin aydınlık yarınlarıydı. O büyük günün ardından, hür iradesiyle zafere ve başarıya inanmış, bağımsızlık tutkusuyla gönülleri tutuşmuş bir millet; birlik ve beraberlik içinde büyük güçlüklerin üstesinden nasıl gelineceğini tüm dünyaya bir defa daha göstermiştir.
Sevgiye, barışa, dostluğa, kardeşliğe, çağdaşlığa, bilme, teknolojiye açılan aydınlık ve büyük bir kapı olan 23 Nisan, sevinç ve gururla kutladığımız Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak armağan edilmesi Gazi Mustafa Kemal’in geleceğin teminatı olan çocuklarımıza sevgi ve güvenini göstermektedir.
Bizler, bu sevgi ve güven sayesinde dünyanın ilk ve yegâne çocuk bayramı olarak tarihe geçen, millet egemenliğine dayanan demokrasinin ve Cumhuriyetin temellerinin atıldığı gün olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı sayesinde tüm dünya çocuklarıyla ulusal egemenlik sevincimizi paylaşıyoruz. Tüm dünyaya sevgi, saygı, hoşgörü, dostluk,kardeşlik ve barış mesajları vererek; heyecanla, coşkuyla, rengârenk görüntülerle ve dünya çocuklarıyla birlikte bu güzel bayramı en güzel duygularla kutlamaktan da büyük kıvanç duymaktayız.
Ülkemizin, milletimizin, dünyanın ve insanlığın geleceği ve barışa katkısı açısından büyük önem taşıyan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı her geçen yıl daha coşkulu, heyecanlı ve sevinçli kutlarken, geleceğimizin güvencesi olan sevgili yavrularımızın en donanımlı şekilde yetişmesi için elimizden gelen her imkanı onlara sunuyoruz.
Her şeyin en güzeline layık olan sizler; okuyan, anlayan, araştıran, düşünen, soran, sorgulayan, çözümcül eleştirilerde bulunabilen, günceli çağdaş yaklaşımlarla değerlendiren, yenilikçi, bilimi ve teknolojiyi yararlı bir şekilde kullanan, milli ve manevi değerlerine bağlı, insan haklarına saygılı, evrensel insani değerleri tam olarak algılamış, kendine güvenen bireyler olarak yetiştiğiniz müddetçe, ülkemiz ve insanlık adına büyük bir kazanım olacağınızı aklınızdan çıkarmayın. Bu donanım; sizi, ailenizi, milletimizi, ülkemizi ve insanlığı yüceltecektir. Yeter ki birikimli olmak için çalışın; başarmak için samimi ve gayretli olun…
Bu duygu ve düşüncelerle Gazi Mustafa Kemal ve mücadele arkadaşlarını, şehitlerimizi, gazilerimizi saygı, şükran ve minnetle anıyor; başta bugünü anlamlandıran çocuklarımızın, ülkemizin, milletimizin ve tüm dünya çocuklarının23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını en içten dileklerimle kutluyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Yapılan konuşmanın ardından Ayçiçeği Anaokulu öğtrencilerihazırladıkları Zeybek oyununu sergileri. Plevne İlkokulu öğrencilerinden Efe Arslan Şiirini okudu.
Daha sonra Zübeyde Hanım Onaokulu öğrencileri hazırlamış oldukları müzikli dans gösterilerini sundu.Gazi Osman Paşa ilkokulu folklor grubu Mutlu Çocuk Mutlu Toplum proje kapsamında hazırlamış oldukları Halk oyunları gösterileri ile devam eden program Atatürk Ortaokulu öğrencisi Kerime Tokat’ın şiiri ile devam etti.Ardından Cumhuriyet İlkokulu 1. Sınıf öğrencilerin hazırlamış oldukları Müzikli Gösterilerini sundular.Plevne ortaokulu öğrencileri folklor grubunun gösterilerinin ardından Gazi İmam Hatip Ortaokul öğrencisi Azra Yıldırmaz şiirini okudu. Düzenlenen törene Bulgaristan Lyubimets’ten gelen konuk öğrencilerin hazırlamı oldukları Halk Oyunları törene katılanlar tarafından büyük bir beğeni ile izlendi.
Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törenler Fatih İlkokulu öğrencilerinin hazırlamış olduğu Mehter Gösterisinin ardından tören geçişi ile sona erdi.
Daha sonra Protokol üyeleri ve bayrama katılanlar Gündüz Onat Festival alanında okullar tarafından kurulan stantları gezerek okul aile birlikleri tarafından satışı sunulan yiyeceklerden alma imkanı buldular.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

KTSO 7/24 üyelerinin yanında

KTSO 7/24 üyelerinin yanında

Babaeski Söz Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.