Ana Sayfa Gündem 28 Kasım 2016 937 Görüntüleme

TRAKYA’NIN TALANINA DUR DE! TRAKYA’DA YAŞAMI SAVUN

fmxbtnqtdurjeqn-800x450-nopadHaber: Aydın BİLGİLİ

Trakya’da kurulması düşünülen termik Santrallar, taş ocakları ile yok edilmek istenen Trakya konusunda görüştüğümüz Tema Vakfı Lüleburgaz Temsilcisi Hakan Dedeoğlu konu hakkında gazetemize bir dizi açıklamalarda bulundu.

Dedeoğlu bu hakkında bir imza kampanyası başlattık ve Trakya’da yapılması düşünülen talan dur diyeceğiz ve Trakya’da yaşamı savunacağız diyerek bu imza kampanyasına Trakya’da yaşayan tüm vatandaşların katılmasını isteyerek yaptığı açıklamada şunlara yer verdi.

Bakın Trakya artık yok edilmek üzere. Trakya’da yaşamsal alanımız her geçen gün daha da kötüye gidiyor. Trakya’da açılması düşünülen Termik Santraller ve taş ocakları her geçen gün yaşamsal alanlarımız yok etmekte. 1999 yılında Trakya Üniversitesi ile o zamanki adıyla Çevre ve Orman Bakanlığı arasında başlayan Ergene Eşgüdüm Protokolü sürecinin sonucunda ortaya çıkan ve Türkiye’nin ilk çevre düzeni planı olan 1/100.000’lik “Ergene Havzası Çevre Düzeni Planı” 13 Temmuz 2004 tarihinde Osman Pepe’nin bakanlığı döneminde imzalanmıştır. Söz konusu plan, o tarihten bu yana, Trakya’yı talan etmek isteyenlerin hedef tahtası haline gelmiş ve çeşitli yenilenme planlarıyla delinmek istenmiştir.

En son, 24.08.2009 günü onaylanan 1/100.000 ölçekli Trakya Alt Bölgesi Ergene Havzası Revizyon Planına ilişkin, Danıştay 6. Dairesi’nde açılan dava neticesinde bölgeye gönderilen bilirkişi heyetinin elinden çıkan 215 sayfalık rapor neticesinde yenilenme planın yürütmesi durdurulmuştur.

Şimdiyse bazılarının iştahı, Trakya’ya “kömürlü termik santral” yapılması için kabarmış durumda! Bunun için yeni plan değişiklikleri de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekânsal Planlama Genel Müdürlüğü tarafından ilan edildi. Buna göre;

Trakya Alt Bölgesi Ergene Havzası 1/100.000 Ölçekli Revizyon Çevre Düzeni Planı Değişikliği çerçevesinde;

1)      İstanbul İli 1/100 000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı Değişikliği ile Silivri’de toplamda 485 hektarlık alan, “Enerji Üretim Alanı“ olarak düzenlenmiştir.

2)      Tekirdağ İli 1/25.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı Değişikliği ile Çerkezköy İlçesinde yaklaşık 60 hektarlık alan “Enerji Üretim Alanı” olarak düzenlenmiştir.

3)      Kırklareli İli 1/25.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı Değişikliği ile TKİ Vize Termik Santrali yapılması planlanan Kırklareli İli, Vize İlçesindeki yaklaşık 135 hektarlık alan, ”Enerji Üretim Alanı “ olarak düzenlenmiştir.

Görüldüğü gibi bugün, Trakya yeni bir saldırıyla karşı karşıyadır. Söz konusu saldırı, daha önce gerek bilimsel planlama çalışmalarında gerekse hukuki kararlarda ifade edildiği şekliyle “tarım arazisi,” “orman alanı,” “yer altı suları besleme alanı” gibi ifadelerle üstün kamu yararı çerçevesinde korunması gereken müştereklere yönelmektedir. Hatta 1/25.000’lik plan çerçevesinde “Tarımsal Niteliği Birincil Öncelikli Korunacak Alan”lar da bugün tehdit altındadır.

Trakya’da kömür demek, İstanbul’un ve Türkiye’nin kararması demektir. Türkiye’nin ve Avrupa’nın en önemli ekosistemlerinin zarar görmesi, en verimli tarım topraklarının kirlenmesi demektir. Gelin, bilim ve hukuk kisvesi altında Trakya’yı kömürle kirletmeye çalışanlara “dur” diyelim; Trakya’da doğacak çocuklar için, tüm canlı yaşamı için geleceğimize sahip çıkalım.

Bu kampanyaya destek vererek Trakya’da “kömürlü termik santral” istemediğimizi Başbakan Binali Yıldırım ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’ye hep birlikte iletelim

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Babaeski Söz Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.