Ana Sayfa Gündem 6 Haziran 2016 987 Görüntüleme

Topçu Baba hoşgörünün yansımasıdır

Topçu Baba hoşgörünün yansımasıdır

 Cem Vakfı Babaeski Şube Başkanı Hayati Dağlıoğlu, 4 Haziran Cumartesi günü,  Kırklareli’nin Kofçaz ilçesinin Topçular Köyünde gerçekleşen, Topçu Baba etkinliğinin tüm Trakya’ya pozitif enerji yaydığını dile getirdi.

 Cem Vakfı Babaeski Şube Başkanı Hayati Dağlıoğlu, Kırklareli’nin Kofçaz İlçesinin Topçular Köyünde yoğun katılımla gerçekleşen  Topçu Baba etkinlikleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Dağlıoğlu, Topçu Baba etkinliğinin enerjisini herkesin hissetmesi gerektiğini dile getirdi.

Cem Vakfı Babaeski Şube Başkanı Hayati Dağlıoğlu, Topçu Baba etkinlikleri hakkında yaptığı açıklamalarında; ‘’Trakya’daki Bektaşi tarikatına bağlı insanların günümüze kadar uzanan geleneksel kurbanları vardır.

Yapılan kurban geleneklerimize tarikat ehlileri yanı sıra sunni vatandaşlarımız da katılmaktadır. Bu güzel mozaik Trakya halkının ne kadar hoşgörü içinde yaşadığının yansımasıdır.

Topçu Baba etkinlikleri Kırklareli’nin Kofçaz ilçesi Topçular köyünde yapılmaktadır. Kurban günü kurbanlar kesilmekte, çerağlar uyarılmakta, dilekler dilenmekte, niyazlar edilmekte ve Kuran okunmaktadır. Geleneğe göre boş elle oraya gidilmez herkes bir şeyler götürür ve oradaki Canlarla paylaşır (Kurbanlık hayvan, Horoz, Pirinç, Şeker, Ekmek, Börek, çörek vb.) Herkesin o gün yapılan çorbada (etkinlikte) tuzu bulunur.

Topçu Baba türbesi 300-400 yıllık olduğu söylenmektedir. Söylenen bir rivayete göre Topçu Baba Alp Eren farklı yerlerde yaşayan 3 kişiye rüyalarında görülür ve türbesinin yapılmasını yerini belirterek vasiyet eder. Onların birine keresteyi, birine duvar ustalığını, inşaatı diğerine de kerpiçlerini kesmesini ister. Birbirini tanımayan 3 kişi aynı yerde buluşurlar ve Erenlerinin dileğini Aşk ile yaparlar. Hala onların yaptıkları bina ayaktadır. Bina yapı olarak kerpiçten, çatısı ise yapı tekniğine göre hiç çivisiz ağaç kakmalarından yapılmıştır. Çatının üzerindeki ağaç kolonların bir tekinde bile bu kadar senedir bir çürüme yoktur. Türbenin temizliği, bakımı Topçular köyündeki türbedar tarafından yapılmaktadır.

Topçu Baba kesin olarak ne zaman geldiği bilinmemekte takribi 14.yy sonları 15.yy başlarında Trakya’ya gelen Horasan Erenleri dervişlerinden olduğu sanılıyor. Osmanlı ordusunda topçu subayı olduğu, asıl adının Şeyh Mahmut olduğu sanılmaktadır. Bulunduğu yerlerde Ahmet Yesevi felsefesini, Türk Müslümanlığını yöre halkına ileterek dayanışmayı, insan sevgisini, dürüstlüğü, kardeşçe yaşamanın desturunu ileten bir Bektaşi Babasıdır. Onun anısına yapılan bu etkinlik ne kadar doğru olduğunu bu gün bile yüzyıllarca buraya gelen binlerce insanın bu enerjiyi aynı coşkuyla paylaştıklarını hissedebiliyoruz. Onu sevenlerin yazdığı bir dörtlüğünü size aktarayım.                               Ey Şerif bu hale şaşanlar çoktur,                                                                                                                                                     Yalan, gıybet üzere koşanlar çoktur.

Aşkın ocağında pişenler çoktur,

Vardır nişanesi Topçu Babanın.

Evet Canlar bu gibi Alp Erenler birer nişanedir. Oraya gelen canlar huzur içinde olduklarını, saatlerce orada bulunmaktan hiç şikayetçi olmadıkları ve oranın enerjisinin verdiği huzuru içlerinde hissettikleri görülmektedir yüzlerinden. Bence gitmeyenler o enerjiden mahrum kalmışlardır. Orada yalnız Topçu Baba yok; insanların sevgisi, kardeşliği, dayanışması, paylaşımı en önemlisi İnsan olgusu vardır.

Bu değerlerimize, geleneklerimize sahip çıktığımız sürece Trakya halkındaki Sunnisi, Bektaşisi, hangi etnik guruptan olursa olsun tek vatan, tek bayrak, tek millet olgusuna inanmış ve bu uğurda şehitler vermiş bir ulusun insanları olarak bu gibi nişane yerlerine sahip çıkmalıyız.

Bu arada İslam Aleminin Ramazan ayını kutlar; sevgi, kardeşlik, hoşgörü ve barışın olduğu huzur dolu günler dilerim. Aşk ile  kalın Canlar.’’ ifadelerini kullandı.

Haber: Erhan ERTÜRK

 

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Babaeski Söz Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.