Ana Sayfa Gündem 13 Nisan 2018 628 Görüntüleme

ŞİMŞEKOĞLU’NDAN MİRAÇ KANDİLİ MESAJI

 

Babaeski İlçe Müftüsü Mehmet Şimşekoğlu, Miraç Kandili sebebiyle bir mesaj yayınladı.

Haber; Ezgi Balmumcu

Babaeski İlçe Müftüsü Mehmet Şimşekoğlu Miraç Kandili olması sebebiyle yayınladığı mesajda, öncelikle herkesin Miraç Kandili’ni tebrik ettiğini belirterek şu sözleri dile getirdi;

‘’ Değerli Kardeşlerim! Öncelikli olarak Mirac Kandilinizi tebrik ediyorum.

İsra ve Mirac Peygamber Efendimizin en büyük mucizelerinden biridir.

İsra: Gece yolculuğu demektir. Mirac ise yükselmek anlamına gelir. Kur’an-ı Kerim’de İsra Suresi’nin ilk ayetindeisra olayı şöyle anlatılır:“Bir gece kendisine bazı ayetlerimizi gösterelim diye kulunu Mescid-i Haram’dan çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksa’ya götüren Allah eksikliklerden münezzehtir. O, gerçekten herşeyi işitmekte ve görmektedir.(İsra,1)”

Ayette Allah’üTeâla kulu ve elçisi Hz. Muhammed Mustafa (Sav)’i Mekke’de bulunan Mescid-i Haram’dan Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa’ya gecenin bir bölümünde götürdüğünü beyan etmektedir.

Miracın sebebi ise evrenin sırları ile ilgili bir kısım ayetleri göstermek olarak açıklanıyor. Mirac’daPeygamberimiz’e gösterilen sırlar: Cebrail (As) ve diğer Melekler ve onların ibadet şekilleri ile zikirleri, cennet-cehennem, daha önce yaşayan peygamberler ve onların ümmetlerinin durumu ile daha bilemediğimiz birçok halleri içermektedir.

Mirac bir mucize olduğu için fizik kuralları içerisinde anlaşılması beklenemez. Zaten mucize, fizik kurallarını aşan, benzerini insanların meydana getirmekten aciz kaldığı ve sadece peygamberlere verilen bir özelliktir.

İçinde yaşadığımız dünyayı ve diğer gezegenleri, kurulu bir saat gibi kusursuz bir şekilde yaratan ve idare eden yüce Rabbimiz, çok sevdiği kulu ve elçisi Hz. Muhammed Mustafa (Sav)’i Mekke’den Kudüs’e götürmüş, oradan da semavat tabakalarına yükseltmiş ve birçok hususi ihsan ve ikramlardabulunarak tekrar Mekke’ye getirmiştir.

Taif’te taşlanan, kavmi tarafından üç yıl boyunca boykot uygulanan, hakaretin her çeşidine maruz kalan Sevgili Peygamberimiz (Sav), peygamberliğin 10.yılında çok sevdiği eşi Hz. Hatice ve Amcası Ebu Talibi de kaybetmişti. Böyle bir zamanda gerçekleşen İsra ve Mirac olayı ile AllahüTeâla, elçisi Hz Muhammet Mustafa (Sav)’in sahipsiz olmadığını ve onu koruyacağını göstermiştir.

Mirac’daPeygamber Efendimiz’e ve ümmetine verilen hediyeler şunlardır:

1)Beş vakit namaz farz kılındı.

2)Bakara Suresinin son ayetleri nazil oldu.

3)İmanlarını korudukları müddetçe müminlerin ebedi olarak cehennemde kalmayacaklarının müjdesi verildi.

Mirac’da farz kılınan namaz ibadeti Allah’a karşı en önemli kulluk ve şükür görevidir.

Namaz amellerin en faziletlisi, cennetin anahtarı ve müminin miracıdır.Süleyman Çelebi bunu şöyle ifade eder:

“Sen ki Miraceyleyüb ettin niyaz,

Ümmetin miracını kıldın namaz.”

Namaz, aynı zamanda insanın hayatını düzene koyan ve disiplin altına alan bir ibadettir. Hz. Ömer göreve göndereceği kişileri toplar ve onlara şöyle der: Bana göre en önemli vazifeniz namazdır. Onu vaktinde kılan, dinini korumuş olur. Namazlarını ihmal eden, diğer vazifelerini de ihmal eder.”

Mirac Kandili vesilesiyle Rabbimiz ile aramızdaki en önemli bağ olan namaz ibadetimizi gözden geçirelim. Hatamız, eksiğimiz varsa giderelim.

Yeni güzel başlangıçlara ve manevi yükselişlere vesile olmasıtemennisi ile bütün vatandaşlarımızınMirac Kandilini tebrik ederim. Allah milletimizin birlik, beraberlik ve kardeşliğini daim eylesin. Başta Kudüs ve Mescid-i Aksa olmak üzere zulüm altında ezilen bütün müslüman beldelerin ve halkların kurtuluşunu nasip etsin.’’

 

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

ÜSKÜP’TE BAYRAMLAŞILDI

ÜSKÜP’TE BAYRAMLAŞILDI

Tema Tasarım | Osgaka.com