Ana Sayfa Gündem 20 Haziran 2017 1023 Görüntüleme

SEL BASKINLARIIN ÖNLENMESİ VE YAŞAM KALİTESİNİN ARTTIRILMASI PROJE AÇILIŞ TÖRENİ YAPILDI.

DSC_0129

Haber: Aydın BİLGİLİ

Alpullu Belediyesi ile Bulgaristan Topolovgrad Belediyesi iş birliği ile hazırlanan “Sel taşkınlarının önlenmesi ve yaşam kalitesinin arttırılması” projesi açılış töreni Alpullu Belediyesi  Kültür parkında gerçekleştirildi.

Belediye Kültür Parkında ki Proje açılışına başta Babaeski Kaymakamı Tarkan Keskin, Alpullu Belediye Başkanı Saim Kırcı, Karahalil Belediye Başkanı Dindar Seçen,Vize Belediye Başkanı Sedat Balkı, Büyükkarıştıran Belediye Başkanı Lütfi Karaman, Alpullu Şeker Fabrikası Müdürü Abdullah kalenderoğlu,Alpullu Belediyesi Meclis Üyleri ve Encümen Üyleri, Babaeski MHP İlçe eski Başkanı Semih Meriç, Proje Yöneticisi Krasimira Atamasovu, Proje Muhasebecisi ve Topolovgrad Belediye Başkan Yarımcısı Murgarita georgieva, Proje Koordinatörü Yanıtsa Laleva,Alpullu Proje Koordinatörü Nazife Ahmedova ve çok sayıda Alpulklu Halkı katıldı.

Alpullu Belediye Kültür Parkında yapılan Proje tanıtım açılış programında bir konuşma yapan Alpullu Belediye Başkanı Saim Kırcı şunlara yer verdi; Sayın Kaymakamım, Bulgaristan’ın Topolovgrad Belediye Başkan Yardımcı, Projede görev alan arkadaşlarım, çok değerli Belediye Başkanlarım, Şeker Fabrikası Müdürüm, Siyasi Parti Temsilcilerimiz, hanımefendiler, beyefendiler, Meclis Üyelerimiz ve sevgili konuklarımız.

Sınır ötesi işbirliği” Sel Baskınlarının önlenmesi ve Yaşam Kalitesinin arttırılması Projesi tanıtım programına hepiniz hoş geldiniz.

Komşu ülke Bulgaristan’ın Topolovgrad Belediyesi ile yapmış olduğumuz bu proje beldemize, çevresine güzellikler katacağına inanıyoruz. Sayın Kaymakamım, sevgili konuklar. İnsan oğlu  yaşamı boyu hep su boylarına yerleşmiştir. Bu yerleşimlerde eğer gerekli olan kontroller yapılırsa çevreye güzellik ve hayat katmıştır. Ama bu kontrolleri elimizden kaçırdığımız zaman sel baskınları ve kötü bir izlenim bırakmıştır.

Şimdi sizlere hazırlamış olduğumuz proje hakkında bilgiler vermek istiyorum. 2011-2012 yıllarından Kastomonu iline gittiğimde içinden bir derenin geçtiğini gördüm. BU dere gerçekten bir felaketti. Ancak geçtiğimiz yıllarda gittiğimde bu derenin Kastamonu’un çehresini deüğiştirmiş ve insanların yaşam kalitesini arttırmış olduğunu gördüm. Bende bunu kendime örnek alarak beldemizin ortasından geçen derenin bu proje ile Alpullu beldemize ve burada yaşayan insanlarımızın hem yaşam kalitesini, hem de sel ve su baskınlarını önlemesi için bu projenin hazırlanmasına karar verdik.  Aslında bu kararımızı daha seçim çalışmaları sırasında da halkımıza söz vermiştik. Şimdi ise bu düşüncenmizi hayat geçirmek için çalışmalarımıza başlıyoruz.

Sevgili konuklarımız. Bizim beldemizin için geçen bu dereye şuan kanalizasyonumuz akıyor. Bu bakımdan dere yatağımızda yükselmeye devam ediyor. Ayrıca deremizin bu durumundan dolayı burası bir sivri sinek ve kör sinek yuvasına dönüşüyor ve çevresinie de kötü kokular yaymaya devam ediyor. Şimdi ise bu çalışmalarla kanalizasyonu dışıraı taşıyıp ana kanala bağlayacağız. Arıtma tesisimizi de yıl sonuna kadar ihalesi yapılacak ve bu kanalizasyonumuz da oraya bağlayarak çevremizi güzelleştireceğiz. Şimdi bizler bu derenin gerekli temizkliğini yapıp içerisinde 1,5 m genişliğinde 70 cm derinliğinde su kanalları yapıp dernin suyunu bu kanallardan geçireceğiz. Yan tarafları tamamen çimlendirerek yeşil alan dönüştüreceğiz. Şuan da bu deremizin üzerinde iki adet köprümüz var ve bu köprünün ayakları dere yatağı içerisinde bulunduğu için sel suları sırasında tıkanıyor ve sel sularının yükselmesine neden oluyordu.   Bu proje kapsamında bu köprüler yıkılarak aynı asma köprü gibi karşıdan karşıya yapılacak ve suyun yükselmesi önlenecek. Ayrıvca bu derenin kenarlarına yapılacak olan yeşil alanlara güneş panelleri konularak konularak köprü ayakları ve dere kenbarları süslemeleri yapılıp led ışıklar konulşacak ve bu led ışıklar güneş panneleri gündüz aldıkları güneş enerjileri ile gece çevreyi aydınlatacaklar. Bu sayede güzel olan Alpullu Beldemizi daha da güzel hale getircektir. Bu derenin kenarların ayapılacak olan düzenleme yolları tam 1100 metre uzunluğunda olacak. Bu setler üzerine yürüyüş yolları, ve enaz 30 adet olmak üzere oturma bankları da yerleştirilecek. Bu oturma banklarının yanında çöp kavalarımızı da yerleştireceğiz. Biraz önce söylediği gibi yürüyüş yollarımıza da ayrıca sağlı sollu olmak üzere 44 adet ayrınlatma direği koyacağız ve bunlar enerjilerini geneş panallerinden alacaklar ve bizlerde enerjiden tasarruf edeceğiz. Bu sayede halkımıza da enerji tasarrufunun yaralarını da göstermiş olacağız.

Bu projemizin hayata geçirilmesine bizlere çok ama çok destek olan başta Sayın Valimiz Esengül Civelek hanım efendiye, Devlet Su İşleri İl Müdürümüze ve projede emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.

Öncelikle Beldemize ve Belde halkına hayırlı uğurlu olsun diyorum.

Yapılan Konuşmanın ardından kısa bir konuşma yapan Proje Muhasebecisi ve Topolovgrad Belediye Başkan Yardımcısı Margarita Georgieva ise yaptığı konuşmada şunlara yer verdi; Sayın Kaymakam, Değerli konuklar Alpullu Belediyesi ile Topolovgrad Belediyesi iş birliği ile hazırlanmış olan Sel Baskınlarının önlenmesi ve Yaşam kalitesinin arrtırılması projesinin açılış programına hepiniz hoş geldiniz. Kardeş iki ülke belediyeleri tarafından ortaklaşa olarak hazırlanmış olan bu proje umuyorum Alpullu beldesinin çehresini çok değiştirecektir. Bu proje bitirildiğinde Alpullu Beldesi inanın güzel bir çehreye kavuşacak. Bentekrar katılımınız için hepinize çok teşekkür ediyorum.

Yapılan konuşmalrın ardından Topolovgrad Belediyesi ve Alpullu Beleidyesi ile ortaklaşa hazırlanan projenin içeriği hakkında yapılan açıklama metninde ise şunlara yer verildi.

 

 

 

 

 

 

“Topolovgrad ve Alpullu Belediye sınırları içinde ve çevresinde doğal afetlerin yol açacağı sel baskınlarını önlemek için insanların yaşam kalitesinin arttırılması”

“Improving the capacity of municipalities of Alpullu and Toplolovgrad for prevention and mitigation the consequences of floods in the Aegean basin”

Project number: CB 005.1.11.084

Projeye, Interreg-IPA Bulgaristan-Türkiye SÖİ Programı aracılığıyla AB tarafından eş- finansman sağlanmaktadır

 

Interreg-IPA Bulgaristan Türkiye SÖİ Programı dahilinde proje lider ortağımız Toplolovgrad Belediyesi ortaklığı ile gerçekleşmekte olan“Topolovgrad ve Alpullu Belediye sınırları içinde ve çevresinde doğal afetlerin yol açacağı sel baskınlarını önlemek için insanların yaşam kalitesinin arttırılması”projesi ile Topolovgrad ve Alpullu arasındaki sınır bölgesinde sel felaketinin zararlarını önlemek en aza indirmek için bir ortaklık sağlanmıştır.

Proje ile;

-Topolovgrad Belediyesi’nde bulunan Sinapovska Nehir’i ile Alpulluda bulunan Pancarköy Nehri nehir yatakları arasındaki suyun iletkenliğini arttırılması

– Sinapovo köyü ve Alpullu’daki yerel halkın güvenliğini emniyet altına alınması

– İklim değişikliğine uyum sağlanması amaçlanmıştır.

 

Proje faaliyetleri ile:

Topolovgrad Belediyesi, Sinapovo Köyü,Sinapovska Nehri’ndeki 1479 metre ile; Alpullu,Pancarköy Nehri’ndeki 1100 metre arasında suyun iletkenliği artırılacak; Sınır alanında sel felaketinin sonuçlarının önlenmesi ve en aza indirilmesi kontrol altına alınacak; Ölümcül risk taşıyan hastalıkların azaltılmasına katkı sağlanacak; Hastalıkların önlenmesinde yerel halkın rolü hakkında farkındalık arttırılacak ve riskin önlemesi ve hastalıkların kontrol edilmesinde belediye yöneticilerinin kapasitesi geliştirilecektir.

Proje toplam bütçesi: 544734,16 Euro

 

 

İrtibat ve Bilgi: Alpullu Belediyesi

 

 

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com