Ana Sayfa Gündem 18 Ocak 2017 4079 Görüntüleme

ŞEKER PANCARI EKİMLERİNDE KOTA KALDIRILDI

DSC_0007 DSC_0020 DSC_0022

Haber: Aydın BİLGİLİ

Saltık; Bu yıl yani 2017-2018 yılı için pancar ekimlerinde kota kaldırıldı. Artık kota uygulaması diye bir şey kalmadı. Ancak şeker pancarı ekecek olan vatandaşlarımız ekecekleri şeker pancarı miktarını yani dönüm olarak kaç dönüm ekeceklerini fabrika bünyesinde ki bölge müdürlüğüne ya da ekim çavuşlarına mutlaka bildirmeleri gerekmektedir. 2017-2018 Yılı şeker pancarı ekimi avans fiyatı ise 210 kuruş olarak belirlendi.

Şeker Pancarı ekiminde bu yıla kadar uygulanmakta olan şeker pancarı ekim kotaları 2017-2018 ekim dönemi için kaldırıldığı bildirildi.

2017-2018 Şeker Pancarı ekim döneminde şeker pancarı kotalarının kaldırılması konusunda görüştüğümüz Şeker-İş Alpullu Şube Başkanı Orhan Saltık gazetemize bir dizi açıklamalarda bulundu.

Saltık; “artık şeker pancarı üreticilerimizin kota diye bir düşüncesi olmayacak, herkes istediği kadar şeker pancarı ekebilecek “ diyerek yaptığı açıklamada şunlara yer verdi;

Bu güne kadar ekilen ve 2013 yılında 35 bin ton kota belirlenmişti ancak yöre milletvekillerimizin ve bizlerin girişimleri sonunda bu 35 bin ton kota kaldırılıp eski sistemde olan çiftçilerimizin ekebilecekleri kadar şeker pancarı ekme hakları yeniden geri geldi. Yani şeker pancarı üreticilerimiz istedikleri kadar şeker pancarı ekebilecekler ve istedikleri kadar da kota alabilecekler. Yalnız kritik olan durum bizleri de çok düşündürüyor. Yani bu kota uygulamasının kaldırılması ve şeker pancarı ekecek olan üreticilerimiz istedikleri kotayı alabilmeleri için 22 Ocak 2017 Pazar günü akşamına kadar bölge müdürlüklerine ve şeker fabrikasına kendi isteklerini bildirecekler. Yani Şeker pancarı ekecek olan üreticilerimiz bizzat bölge müdürlüğüne gelerek yada arayarak ne kadar pancar ekeceklerini bildirmek zorundalar. Bildirmeyenler ise bu haktan faydalanamayacaklardır. Pazar günü akşamına kadar müracaat edemeyen üreticilere istedikleri kotaları verilmeyecek. Bunun nedeni ise kota belirlemeleri olarak gösteriliyor. Yani tohum ve gübre miktarları vatandaşların istedikleri kotalar dahilinde getirilecek.

Şeker pancarı ekecek olan vatandaşlar Şeker fabrikasında bölge müdürlüğüne ya da bölge çavuşlarına ama gelerek ama telefon ile ulaşarak kendi istedikleri kota miktarlarını bildirmek zorundalar.

Bu verilen hak şeker pancarı üreticilerimiz için son şans diyebiliriz. Onun için vatandaşlarımız bizlerin kendilerine gönderdiğimiz iletileri dikkate alsınlar ve hemen gerekli müracaatlarını yapsınlar. Bu şeker fabrikamız için de son şans. Şayet bu yıl bizler 150 bin ton şeker pancarı üretimi gerçekleştiremezsek bu fabrika kapanır. Bundan sonra yörede ne pancar ekimi olur ne de fabrikanın çalışması olur. Bu sen gerçekten yöre milletvekillerimizin yoğun girişimleri sonunda bizlere bu hak verildi. Bizler 150 bin ton pancar üretimini gerçekleştirecek olursak fabrikamız çalışacak.

Daha önceleri üreticilerimizin bir kantar sorunları vardı şimdi o sorunda ortadan kalktı ve yöremizde ki tüm kantarlarımız çalışacak.

Bakın bizler şeker pancarı eker ve bu fabrikanın çalışmasını sağlarsak buradan en çok hayvan besicilerimiz ve çiftçilerimiz faydalanacak. Fabrika çalıştığı zaman vatandaşlarımız buradan hem küspelerini hem de melaslarını çok daha ucuza alabilecekler.

Şeker fabrikamız faaliyete geçtiği takdirde Pancar kooperatifi yöneticilerimiz bizlere bir söz verdi ki bizler için bulunmaz bir fırsat. Şayet fabrikamız çalışır ise pancar kooperatifi paketleme sistemini buraya kuracaklar. Bu da şu demektir. Şeker pancarı üreticisi vatandaşlar fabrikadan yaş küspelerini ister paketler halinde isterler ise dökme olarak alabilecekler. Diğer şeker fabrikalarından tonunu 230-240 liraya aldıkları yaş küspelerini buradan 80- 100 lira arasında bir paraya alabilecekler.  Hayvan besicilerimiz paketlenmiş halinde aldıkları yaş küspeleri hiç bozulmadan 1-1,5 yıl hayvanlarına yedirebilirler.

Bakın başta da söyledim. Üreticilerimizin kantar sıkıntısı diye bir sorunu kalmadı. Bizzat kendim Tekirdağ Milletvekillerimiz olsun kendi milletvekillerimiz olsun bu kantarların açılacağı sözünü verdiler ve kantar sıkıntımız ortadan kalktı. Şimdi bizim yapmamız gerek bu 35 bin ton kotasını aşarak çok çok yukarılara çıkmak ve en az 150 bin tona ulaşmak ve bu fabrikanın çalışmasını sağlamak olacaktır ki ben bu 150 bin tonun çok üzerinde bir üretim gerçekleşeceğini bekliyorum.

Bakın başta da söyledim. Bu kota olayının üzerine gidilmeli ve şeker pancarı ekecek olan vatandaşlar bölge müdürlüğüne, ekim çavuşlarına Pazar günü akşamına kadar ne kadar pancar ekeceklerini mutlaka ama mutlaka bildirmek zorundalar. Geçtiğimiz yıllarda fabrika müdürümüz Fikri Cömert bey olsun Ziraat Mühendisimiz olsun ve bizler Şeker-İş sendikası olarak tüm köylerimizi ziyaret ederek şeker pancarı ekimleri konusunda köylülerimizi bilgilendirmiştik. Ancak şimdi zaman çok dar ve bu gezileri yapamayacağız. Onun için de şeker pancarı ekecek vatandaşlarımıza telefon ve ileti yoluyla, belediyelerimizden anonslar ile ulaşmaya çalışıyoruz ki Pazar günü akşamına kadar bu kota isteklerini bildirsinler.

Bakın 2017-2018 yılı şeker pancarı avans fiyatı kilo başına 210 kuruş olarak açıklandı. Bu avans fiyatı ve bizler bunun yukarılara çıkacağına inanıyoruz. Bu fiyatlar 16 polar pancara göre hesaplanmıştır. Poları yüksek çıkan pancara yüksek fiyat var. Hiçbir üreticimiz hangi ürünü ekerse eksin şeker pancarından aldığı parayı kazanamaz. 40 dekar pancar eken ve dönümünden 10,5-11 ton pancar alan vatandaşın cebine en az 60-65 Türk lirası bir para kazanma şansı var. Bunun yanında küspeden ve melastan elde ettiği kar da hariç. BU avans fiyatı dediğim gibi yukarıda çıkabilir ama en az 210 kuruş olarak kalacaktır. Son olarak şunu söylüyorum ve diyorum ki şeker pancarı ekecek vatandaşlarımız en son 22 Ocak 2017 Pazar günü akşamına kadar mutlaka müracaat etmelidirler.

Şayet bizler bu yıl bu fabrikayı çalıştıracak olursak yani 150 bin ton pancar üretimi yaparsak ben inanıyorum ki gelecek  yıllarda 700-800 bin ton pancar üretimine de ulaşabiliriz. Yeter ki bu yıl bu fabrikayı çalıştırmak için 150 bin tona ulaşabilelim.

 

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Babaeski Söz Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.