Ana Sayfa Gündem 28 Mart 2018 647 Görüntüleme

ŞEKER İÇİN YÜRÜDÜLER

IMG_5505Şeker Fabrikalarının kapatılmasına karşı çıkan yüzler Lüleburgaz’da buluştu.

Lüleburgaz İstanbul Caddesi’nde düzenlenen yürüyüş ile birlikte Kongre meydanında gerçekleştirilen mitingle nişasta bazlı şekerin zararlarından söz edildi. Alpullu’da bulunan Alpullu Şeker Fabrikası’nın satışa çıkarılması ardından Trakya’daki pancar üreticileri, emek örgütleri, demokratik kitle örgütleri ve satışına karşı duran siyasi partiler harekete geçti.Lüleburgaz’da kurulan Trakya Şeker Platformu, 25 Mart Pazar günü Lüleburgaz’da şeker yürüyüşü ve miting gerçekleştirdi. Mitinge katılan isimler arasında; CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, İstanbul milletvekilleri, bölge milletvekilleri, belediye başkanları, Trakya’daki CHP, İYİ Parti, ÖDP, Saadet Partisi il ve ilçe örgütlerinin yanı sıra emek ve meslek platformları ile Şeker İş Sendikası yönetimi ve işçiler vardı. Mitingin açılış konuşmasını Trakya Şeker Platformu Temsilcisi Gürcan Kırım yaptı. Gürcan Kırım, konuşmasında şunları aktardı; “Direnirken çok şekersin Trakya’m. 2 yıldır tekrar üretime başlaması için mücadele verdiğimiz Alpullu Şeker Fabrika’mızın üretime başlamasının sevincini yaşarken 14 fabrikanın özelleştirilmesi kararı tüm Türkiye’yi hüzne boğdu. Özelleştirme kararından itibaren 29 yıllık geleneğe sahip olan Lüleburgaz Emek ve Demokrasi Platformu bileşenleri Şeker-İş Sendikası’nın Alpullu Temsilciliği’nin çağrısıyla bir araya geldi ve tüm Trakya’daki emek ve demokrasi güçlerine çağrı yapmak amacıyla Trakya Şeker Platformu’nu kurdu.”

Şeker İş Sendikası Alpullu Temsilcisi Orhan Saltık ise mitingde yaptığı konuşmasında Alpullu Şeker Fabrikası’nda çalışmaya başladığında 500 bin ton pancar işlendiğini hatırlattı. Orhan Saltık; “Fabrikada 1100 işçi çalışıyordu. Bugün Alpullu Şeker Fabrikası’nda 120 bin ton pancar işleniyor. 180 işçi çalışıyor. 1100 işçi çalışırken zarar etmeyen fabrikalar nasıl oluyor da 180 kişi çalışırken zarar ediyor? 1987 yılında çalışmaya başladığımda Türkiye’nin nüfusu 50 milyon, Türkiye’deki şeker fabrikalarının toplam şeker üretimi 2,5 milyon tondu. Bugün nüfusumuz 80 milyon olmuşken bütün şeker fabrikalarının şeker üretimi 2 milyon 200 bin tona düşmüştür. Türk halkının kişi başına şeker tüketimi 30 yılda ikiye katlanmışken ve bu oran iki katına çıkmışken nasıl oluyor da şeker üretimimiz düşüyor? ‘Nişasta bazlı şeker kotasını yüzde 10’dan yüzde 5’e düşürdük’ diyenler pek inandırıcı değil. Bugün Türk halkının yediği gıdaların içinde yüzde 70’inde nişasta bazlı tatlandırıcılar kullanılmaktadır. Bundan 20 yıl önce pancar üretimine kota konuldu. O günden bugüne kadar şeker fabrikalarına tek bir işçi dahil alınmamıştır. Ama Trakya’nın her köyünde, beldesinde Alpullu Şeker Fabrikası’na emeğini kazandırmış, çocuklarını geçindirmiş insanlarımız vardır. Toplamda 90 bin kişinin sigortası Alpullu Şeker Fabrikası’ndan ödenmiş’’ şeklinde konuştu.

Lüleburgaz Kent Konseyi Başkanı Dr. Bülent Önder ise konuşmasında nişasta bazlı şekere dikkat çekerek, “Aslında biz şu anda nişasta bazlı şekerli şeyleri yiyoruz. Ne olur yediğimiz şeylere bakın. Neredeyse yediğimiz şeylerin yüzde 40’ında nişasta bazlı şeker var. Birçok hastalık bu konuda kesinleşmiş, kanıtlanmış. İnsan deneyleri henüz nişasta bazlı şekerlerde tam yapılmış değil. Bu nedenle bire bir insan üzerine kesin şeyler söylenemiyor. Ama hayvan deneylerinde çok fazla kansere, obeziteye, böbrek taşından tutun da karaciğer yağlanmasına kadar her şeye sebep oluyor. Ne olur bundan önce ve sonra yediğimiz şeylere dikkat edelim ”dedi.

Mitingde son konuşmasını Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbabagerçekleştirdi. VeliAğbaba, konuşmasında şekerin herkesin ortak meselesi olduğunu söyleyerek, “Şeker fabrikalarının satılmasını siz istemediniz. Ama bunu birileri istedi. Kim istedi? Çok uluslu Amerikan firmaları istedi. Yerli, milli diyorlar ya bu satışı isteyenler bu toprakların dostu değil. Bu satışı isteyen büyük sermayenin adamları. Biz boyun eğmedik. Bu satışlara hep beraber dur dedik, dur diyeceğiz. Bundan daha yerli ve milli bir kuruluş bulamazsınız. Bunu satanlar Cargill’in önünde eğildiler. Bunu satanlar bu topraklara ihanet etmektedirler. Bunun satışını destekleyenler bu toprakların evladı değildirler.

Kapalı yer kâr eder mi? Etmez. Bu fabrikaları bilerek kapattılar ve zarar etmeleri sağlandı. Millete küfür eden yandaş bir iş adamı var ya onun geçen sene vergi borcu 465 milyon TL idi, affettiler. Bütün şeker fabrikalarının iddia edilen zararı 28 milyon TL. Bu da yalan. 465 milyon TL’yi affediyorsun bunu affetmiyorsun. Şeker fabrikaları bugün Türkiye’nin en çok kâr eden, en çok ekonomiye katkı sunan değerleridir. Yıllık ekonomiye katkısı tam 3 milyar dolardır” ifadelerine yer verdi.Trakya Şeker Platformu’nca organize edilen programa CHP Genel Başkan Yardımcı Veli Ağbaba, CHP’li İstanbul Milletvekilleri Mahmut Tanal, Ali Şeker, Tekirdağ Milletvekilleri Candan Yüceer, Emre Köprülü ile Kırklareli Milletvekili Turabi Kayan, bölge belediye başkanları ve Trakyalı vatandaşlar katıldı. Mitinge aralarında CHP’li bazı belediye başkanları ve Büyükçekmece, Silivri, Çatalca gibi ilçe teşkilatları da destek verdi.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com