Ana Sayfa Gündem 10 Mayıs 2017 1026 Görüntüleme

“SAĞLIK İÇİN HAREKET ET” YÜRÜYÜŞÜ YAĞMUR ALTINDA YAPILDI

Başa Koy
Haber: Aydın BİLGİLİ
“10 Mayıs Dünya Sağlık İçin Hareket Et Günü” Kapsamında Gençlik Ve Spor Bakanlığı tarafından 81 ilde Gençlik Merkezi ve Toplum Sağlığı Merkezi ile organize edilen yürüyüş Babaeski’de de yapıldı.
10 Mayıs Dünya sağlık İçin Hereket Et Günü kapsamında babaeski Toplum Sağlığı Merkezi ve İlçe Gençlik Hizmetleri Müdürlüğü ile ortaklaşa düzenlenen yürüyüş yağmur altında yapıldı.
Babaeski Gençlik Hizmetleri Merkezi önünden başlayarak festival alanında son bulması gereken yürüyüş yağmur dolayısı ile Atatürk Heykeli önünde bitirildi.10 Mayıs Dünya Sağlık İçin Hareket Et Günü kapsamında İlçe Toplum Sağlığı Merkezi ve İlçe Gençlik Hizmetleri Müdürlüğü tarafından ortaklaşa düzenlenen yürüyüşe başta İlçe Kaymakamı Tarkan Keskin, 1. Zırhlı Tugay Komutanı Tank Albay Coşkun Önal,Babaeski Belediye Başkan Vekili Hasan Ali Eren, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Binbaşı Mustafa Gümüşoğlu, İlçe Emniyet Müdürü Hakan Hatip, Siyasi Parti Temsilcileri, Babaeski Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Şafak Memi, İlçe Gençlik ve Spor Hizmetleri Müdürü Erhan Önal,İlçe Gençlik Merkezi Müdürü Beyazıt Örgel, İlçe Sağlık Müdürü ve Toplum Sağlığı Sorumlu Tabibi Doktor Hakan Azatçam,öğretmenler ve yaklaşık olarak 500 öğrenci katıldı.
10 Mayıs Dünya Sağlık İçin Hareket Et Günü kapsamında Gençlik Merkezi Önünden başlayıp Atatürk Heykeli önünde yağmur dolayısı ile sona eren yürüyüş için bir açıklama yapan İlçe Kaymakamı Tarkan Keskin şunlara yer verdi; Gençlik Merkezi önünden başladığımız yürüyüşte Atatürk Anıtına az bir mesafe kala yağmur bastırdı. Aslında parkurumuz daha uzundu ama gençlerimiz ıslanmasın diye kısa tuttuk. İnsan sağlığı için spor gerçekten çok önemli, yürümek çok önemli. Bildiğiniz gibi şu anda Dünya Sağlık sıkıntılarından bir taneside obezite. Tüm insanlık olarak çok fazla kilo alıyoruz ve o yüzden yürümek çok ama çok önemli. Yürümek hem insan sağlığı açısından hem de kalp sağlığı açısından da çok önemli. Bizler bir farkındalık yaratmak için bu yürüyüşü düzenledik ama malesef hava biraz müsade etmedi. Olsun biz yinede bunu bir miktar başardığımızı düşünüyorum. Bugün bu tam olmadı ama Gençlik Haftası dolayısı ile önümüzdeki hafta yine bir gençlik yürüyüşü yapacağız, bisiklet turu yapacağız ve inşallah o zaman hava da güzel olur ve daha da iyi gecer diye düşünüyorum.
İlçe Kaymakamı Tarkan Keskin’in konuşmalarının ardından kısa bir açıklama yapan İlçe Gençlik Merkezi Müdürü Beyazıt Örgel” Yağmura rağmen yürüyüş anlamına uygun oldu ve katılımdan da oldukça mutluyum” diyerek şunlara yer verdi; 10Mayıs Dünya Sağlık için hareket et kapsamında İlçe Toplum Sağlığı Merkezi ile ortaklaşa olarak düzenlediğimiz yürüyüş merkezimizin önünde başladı. Yürüyüş kortaji Atatürk Anıtı önüne yaklaşırken yoğun yağmurun başlaması üzerine yürüyüşü burada bitirmek zorunda kaldık. Aslında düzenlenen yürüyüş Gündüz Onat Festival alanında son bulacaktı ama hava şartları buna izin vermedi.
Yürüyüşe katılım gerçekten umduğumuzun çok üzerinde oldu. Bu konuda katılım sağlayan okul idarecilerine ayrıca teşekkür ediyoruım.
Bu yürüyüş şimdilik dediğim gibi kısa oldu ancak önümüzde ki hafta düzenleyeceğimiz 19 Mayıs Gençlik Yürüyüşü hava şartları da uygun olursa çok daha fazla katılımla olacaktır diye düşünüyorum. Bugünkü Sağlık Yürüyüşümüze katılan ilçe Kaymakamımız Tarkan Keskin olmak üzere, Tugay Komutanımıza, Belediye Başkan Vekilimize, İlçe Jandarma Komutanımıza, İlçe Emniyet Müdürümüze, değerli Basın Mensuplarımıza ve tüm katılımcılara çok teşekkür ediyoruz” Dedi.
Daha sonra İlçe Sağlık Müdürü ve Toplum Sağlığı Sorumlu Tabibi Doktor Hakan Azatçam yaptığı açıklamada şunlara yer verdi; Kronik hastalıkların ortak risk faktörlerinden birisi olan fiziksel inaktivite (hareketsizlik), dünya genelindeki ölüme neden olan risk faktörleri sıralamasında dördüncü sırada yer almaktadır (ölümlerin % 6’sı). Meme ve kolon kanserlerinin yaklaşık % 21-25’inin, diyabetin % 27’sinin ve iskemik kalp hastalığının % 30’unun ana nedeni olduğu tahmin edilmektedir. Obezitenin artmasına neden olan önemli faktörlerden biri hareketsiz yaşam tarzının yaygınlaşmasıdır. Buna karşılık fiziksel aktivite; kan basıncını azaltır, HDL seviyesini arttırır ve kilo kontrolü için anahtar role sahiptir.
Sağlığın korunması ve geliştirilmesi için haftada 150 dakikalık (haftanın 5 günü 30 dakikalık) orta şiddette bir egzersiz yetişkinler açısından yeterlidir. 1-4 yaş arası çocuklar, gün içinde farklı şiddetlerde toplam 180 dakikalık fiziksel aktivite yapmalıdırlar. 5-18 yaş arasındaki çocuk ve ergenler için ise, günde 60 dakika, orta şiddetliden yüksek şiddetli aktivitelere doğru şiddeti değişen aktiviteler önerilmektedir.
Günlük yaşamı mümkün olduğunca aktif geçirmek sağlıklı bir yaşamın ilk adımıdır.
Daha fazla yarar elde edebilmek ve sağlığı koruyup geliştirebilmek için fiziksel aktiviteler düzenli olarak yapılmalı ve yaşamın bir parçası hâline getirilmelidir.
10 Mayıs Dünya Sağlık Örgütü tarafından bulaşıcı olmayan hastalıkların önlenmesinde fiziksel aktivitenin yararları konusunda toplum bilincini oluşturmak, iyi uygulamalara dikkat çekmek ve fiziksel aktivitenin yararlarını savunmak, yaşamın her alanında ve her yerde (okul, ev, işyeri) toplum genelinde fiziksel aktiviteye katılımı arttırmak, sağlıklı davranışları ve yaşam tarzlarını teşvik etmek için “Sağlık için Hareket Et Günü” olarak belirlenmiştir.
Babaeski Toplum Sağlığı Merkezi ve Babaeski Gençlik Merkezi işbirliği ile 10 Mayıs Çarşamba günü saat 10:00 da Gençlik Merkezimiz önünden başlayan ve Kaymakamlığımız önünde biten yürüyüş gerçekleştirdik. Bu sayede sağlıklı yaşam için hareket etmenin önemine dikkat çekmeye çalıştık ve tüm Babaeski halkını sağlık için‘’Günde 10bin adım’’ atmaya davet ettik.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

VİZE’DE HALK TOPLANTISI

VİZE’DE HALK TOPLANTISI

Tema Tasarım | Osgaka.com