Ana Sayfa Gündem 19 Aralık 2016 1088 Görüntüleme

REHBER ÖĞRETMENLER OKUL İNCELEME ÇALIŞMALARINA KATILDI

img-20161214-wa0013 img-20161214-wa0012 img-20161214-wa0011 img-20161214-wa0008 img-20161214-wa0006 img-20161214-wa0009Haber: Aydın BİLGİLİ

Babaeski İlçe Merkezinde görevli tüm Rehber Öğretmenler ilçe merkezinde ki Mesleki Teknik ve Anadolu Liselerinde incelemelerde bulundular.

Tüm Rehber Öğretmenler “Mesleki Eğitimde Niteliği ve Mesleki Eğitime Olan Talebin Arttırılması” konusunda Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde bir dizi incelemelerde bulundular.

Mesleki Eğitimde Niteliğin ve Mesleki Eğitime Olan Talebin Arttırılması konusunda Babaeski Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde bir dizi incelemelerde bulunan Rehber Öğretmenler okulda eğitim öğretim verilen alanları ve bu alanlarda öğrenciler tarafından yapılan çalışmaları yerinde incelediler.

Okulda yapılan alan incelemelerine katılan Rehber Öğretmenlere okul Müdürü Reyhan Güven de eşlik etti.

Yapılan çalışmalardan sonra görüştüğümüz Okul Müdürü Reyhan Güven gazetemize bir dizi açıklamalar yaptı. Güven İlçe Merkezimizde görevli tüm rehber öğretmenlerimiz Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerine “Mesleki Eğitimde Niteliğin ve Mesleki Eğitime Olan Talebin Arttırılması” konusunda okulumuzda bulunan öğrencilerimizin eğitim öğretim gördüğü alanları ve bu alanlarda yapılan çalışmaları yerinde görmek ve bilgi edinmek adına bir ziyaret gerçekleştirdiler. Bu ziyarete ilçemizde ki tüm Rehber Öğretmenlerimiz katıldılar.

TEOG sınavlarında okul tercihleri konusu okulu yakından tanımak amacıyla ilçedeki tüm rehber öğretmenlerimizi okulumuzda konuk ettik. Bunda ki amacımız da TEOG sınavlarında öğrencilerimiz Teknik ve Mesleki Anadolu Liselerini de tercih etmeleri konusunda yardımcı olmaları idi. Bildiğiniz gibi öğrencilerimiz sınavlar sonunda tercih yapacakları zaman danıştıkları kişilerin başında rehber öğretmenlerimiz gelmektedir. Son zamanlarda öğrencilerimizin Teknik ve Mesleki Anadolu Liselerini pek tercih etmedikleri bilinen bir gerçektir. Genelde ailelerinde bu konuları tercihleri de çok önemli” Meslek lisesine gidecek ne olacak” diyen çok veli var. Ama işin aslı bu değil. Meslek liselerinden mezun olup ta ülkemizde çok iyi yerlerde iş bulan ve çok iyi yerlere gelen öğrencilerimiz çok var. Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Müdürleri olarak Mesleki Eğitimde Niteliğin ve Mesleki Eğitime Olan Talebin Arttırılması konusunda geçtiğimiz günlerde Kırklareli’nde bir toplantımız vardı. Bu toplantının ardından İlçemizde de böyle bir toplantı yapıldı ve bu toplantıda Mesleki Teknik Anadolu Lisesine olan talebin arttırılması konusunda neler yapılabilir ve neler yapılmalı konuları tartışıldı. Bu toplantı da bazı ortak karar da alındı. Bu toplantıda alınan karaların doğrultusunda bizler gerekli olan çalışmalara hemen başladık. Ben inanıyorum ki TEOG sınavlarından sonra yapılacak tercihlerde Rehber Öğretmenlerimiz de bu konuya gerekli olan duyarlılığı gösterecek olurlar ise okullarımızı tercih edecek öğrenci sayılarında gözle görülebilecek nitelikte artış olacaktır.

Bakın bir çok öğrencimiz ve öğrenci velimiz mesleki ve teknik okullarımızı tanımıyor ve tanımadığı içinde 8. Sınıf öğrencilerimiz tercih sırasında okullarımızı alternatif bir okul olarak görmüyorlar. Bunun için bizler 8. Sınıf öğrencilerimize okullarımızı tanıtmalı, öğrencilerimize ve velilerine okullarımızda verilen eğitim hakkında bilgilendirmeleri daha sık yapmalıyız. Bizim o0kullarımızdan mezun olan öğrencilerimizin mezun olduktan sonra istihdam edildikleri yerler hakkında bilgileri daha sık vermeliyiz ki  Mesleki ve teknik okulların akademik başarı olmayan öğrencilerin gittiği okullar algısından hem öğrencimizi hem de öğrenci velilerini bu algıdan kurtarmalıyız.

Bakın mesleki ve teknik okullara çok daha fazla öğrenci alabilmemiz için rehber öğretmenlerimizin yanında orta öğretimde görevli öğretmenlerimize de çok iş düşmekte ve bu öğretmenlerimiz öğrencilerine mesleki ve teknik Anadolu liselerinde de eğitim öğretimin en az Anadolu liseleri kadar başarılı olduklarını ve buradan mezun olan öğrencilerin de çok iyi yerlerde istihdam edildiklerini çok iyi anlatmaları gerekmektedir.

Bu kapsamda bizler ocak ayı içerisinde yapacağımız en az bir öğrenmeler kurulu toplantısına okul tanıtım komisyonunu davet edilerek okulumuzun tanıtımını yapmayı da hedefliyoruz. Bunda ki amacımızda Okul Tanıtım Komisyonunun okullarımız hakkında hazırlayacakları resim ve yazıları ortaokullarımızın panolarına asarak oralarda okullarımızın tanıtıma katkı yapmalarını sağlamak olacaktır.

İşte bu bağlamda bizler öğrenci velilerimizi sık sık okulumuza davet ediyoruz ki çocuklarının yaptıkları çalışmaları yerinde görsün ve ne iş yaptıklarını bilsinler diye Öğrencilerimizin yaptıkları sık sık sergiliyor ve onların gezilmelerin de sağlıyoruz

Bakın Mesleki ve Teknik Anadolu liselerinin tanımı açısından yapılacak olan çalışmalar da öğrenci ve velilerimizin dikkatini çekecek nitelikte olursa bizler bu okullara öğrenci akışını sağalabiliriz. Örneğin Mesleki ve Teknik okullarından mezun olmuş ve il genelinde belirli yerlere gelmiş iş adamları, akademisyenler, siyasetçiler, sanatçılar okullarımıza davet edilerek tüm ortaokul 8. Sınıflarına bilgi şöleni şeklinde bunlar anlatılabilir.

Ortaokul öğretmenlerimiz öğrencilerine proje ödevi verirken özellikle 8. Sınıf öğrencilerine Mesleki ve Teknik Eğitimle ilgili Babaeski’mizde alan ve dalların tanıtımına yönelik ödevler verirlerse bu öğrencilerde okullarında iyi bir sunum hazırlayıp sunarlarsa öğrencilerde okullarımıza karşı bir algı da oluşabilir düşüncesindeyim.

Babaeski Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Reyhan Güven daha sonra açıklamalarına şu şekilde devam etti.

Babaeski Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olarak okulumuzda eğitim öğretim veren hizmet alanları ise

1-Bilişim Teknolojileri Alanı

2-Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Alanı; bu alanda eğitim alan öğrencilerimiz, Meslek elemanları, Milli Eğitim bakanlığına bağlı Mesleki ve Anadolu Teknik Liseleri, İlköğretim okulları ile resmi ve özel kurumların kreş, yuva, anaokulu, ana sınıfı gibi Erken Çocukluk Eğitimi Kurumlarında Rehabilitasyon Merkezlerinde ve çocuk kulüplerinde çalışabilirler.

3-Giyim Üretim Teknolojileri Alanı; Giyim üretim teknolojisi alanı, özellikle yeni endüstrileşmekte olan ülkelerde gerçekleştirilen ihracat nedeniyle büyümede gösterilen başarının ana kaynağıdır. Giyim üretim teknolojisi alanı emek yoğun karakteri nedeniyle on binlerce, yüz binlerce kişiye istihdam sağlamaktadır.

4-Güzellik ve Saç Bakım Hizmetleri Alanı; Güzellik elemanları, cilt doktorları ve fizyoterapistlerle çalışabildikleri gibi rehabilitasyon merkezlerinde de istihdam imkanı bulabilmektedirler.

Ayrıca fizik tedavide masaj, plastik cerrahi kliniklerinde ameliyat öncesi ve sonrası cilt bakımı, sahne sanatlarında makyaj da güzellik uzmanlarının yaptıkları işler arasında sayılabilir. İşini benimsemiş, nitelikli elemanlar sayesinde mesleğin toplum içinde ki önemi ce statüsü olumlu gelişme göstermiştir.

5-Yiyecek İçecek Hizmetleri Alanı; Yiyecek ve içecek hizmetleri olan otel, restoran, kafeterya, bar, pastane, toplu beslenme kurumları vb. yerlerde hijyen ve sanitasyon kurallarına uygun olarak yiyecek ve içeceklerin servise hazır hale getirilip müşteriye sunulduğu hizmet alanıdır.

Turizm sektöründeki gelişmelerin yanı sıra, toplumdaki Sosyo-kültürel ve ekonomik değişimler; insanların birçoğunun ev dışında yiyecek içecek hizmetleri alanının hızlı gelişmesine sebep olmuştur.

İşte son olarak diyorum ki8. Sınıftan mezun olacak öğrenciler ve velileri okullarımızı ziyaret ederek burada verilen eğitim öğretim ve hizmet alanlarında verilen hizmetleri gelip yerinde görsünler ve tercihlerini de ona göre yapsuınlar.

 

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

KURALLAR BİR DAHA HATIRLATILDI

KURALLAR BİR DAHA HATIRLATILDI

Babaeski Söz Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.