Oto lastiklerinize nitrojen gazı basın

Oto lastiklerinize nitrojen gazı basın

Oto lastiklerinize nitrojen gazı basın

Haber: Aydın BİLGİLİ

Yaz aylarının sıcak günlerinde ve Ramazan Bayramında tatile gidecek olan Yaz aylarının sıcak yüzünü gösterdiği bu günlerde ve Mübarek Ramazan Bayramına günler kala ve bayram tatilin de uzun olması dolayısı ile uzun süreli tatile çıkacak olan sürücülerin rahat bir yolculuk yapması için araçlarına gerekli bakımlarını yaptırmaları gerekmektedir. Bunların yanı sıra birde araç lastiklerinin bakımları da çok önemli.

Uzun yola çıkmadan önce lastiklerine hava basarken mutlaka nitrojengazı bastırmaları da çok önemli.

Yaz aylarının bu sıcak günlerinde araç bakımı ve lastiklere nitrojen gazı basılması konusunda RIDVAN SEÇKİN daha sonra şu açıklamaları yaptı.

LASTİK ŞİŞİRME ESNASINDA NİTROJEN (AZOT) KULLANILMASI
GENEL                                                                                Nitrojenin lastiği oluşturan kauçuk karışımlarına olumlu etkisi Oksijen ve nem lastik katilleri; Tüm havalı lastikler; keşfedildikleri günden beri, bozulma/tahribat veya kalitesini her geçen gün kaybetme sorunuyla mücadele etmek zorunda kaldılar. Lastik zayıflaması maskesi altındaki bu bozulma bir  kimyasal oksitlenmedir.
Düşman OKSİTLENME!
Şişirme için kullanılan hava; %78 Nitrojen, % 21 Oksijen, % 0.9 Argon ve %1 diğer gazların karışımından oluşur. Karışımda yer alan oksijen molekülleri bu bozulmanın temel nedenidir.
Lastik bünyesindeki:
a-      Hava sızmasını engelleme görevi olan liner (en içte kalan, özel kauçuk karışımı olan kat)
b-     Antioksidan (oksijen istilasına karşı koyan, engellemeye çalışan)
c-      Yaşlanmayı geciktirici kimyasallar vasıtasıyla bu bozulmadan korunacak bir şekilde tasarlanmıştır.
Kimyasallar belirli bir sürede kendilerini kullanıp bitirirler. Lastik içindeki şişirme basıncıyla, dış ortamdaki atmosfer basıncı arasındaki fark nedeniyle hareket içten dışa doğrudur. Böylece bozulma; lastiğin iç kısmından (liner) başlayarak tahrip oranı artan bir şekilde dışa doğru yayılmaya devam eder. Bozulma eyleminin yönü daima bu olduğundan, oksijen molekülleri kauçuk karışımının yapısında bulunan doymamış iki bağlantılı atomlarla kimyasal reaksiyona girerek ve kauçuk karışımı moleküllerinin gücünü zayıflatır, esnekliklerini azaltır (sertleştirir).
Bu tahribat, lastik şişirme basıncı ayarlamalarında hızlanır çünkü içeriye her seferinde biraz daha oksijen molekülleri girer.  Nitrojenin içinde ne nem ne de oksijen olduğundan bu tahribat oluşmayacaktır.
Oto ve kamyon grubunda lastiklere Nitrojen gazı basmak şu avantajları sağlıyor.
Şişirme esnasında lastiğin içine yağ ve nem basılmayacaktır. Nitrojen gazı lastik içinde normal hava gibi nem oluşturmayacak. Böylece gerek lastikte gerekse jantta korozyon meydana gelmeyecektir. Doğal olarak lastik, lastik içinde kullanılan çelik kuşak ve topuk çember tellerinin, jant ve supapların kullanım ömrü daha uzun olacaktır.  Yapılan laboratuar çalışmalarında oksijenin butil kauçuk karışımları üzerindeki olumsuz etkisi nitrojenle kıyaslandığında 4 kat daha fazladır.
Nitrojen; normal hava gibi ısınmıyor. Nitrojen; normal hava gibi patlamıyor çünkü normal hava gibi genleşme yapmıyor. Yanmıyor çünkü içinde oksijen yok. Çevreye hiçbir zararı yok.
Dikkat:
Kapalı ve küçük servis alanlarında oksijen azalması konsantrasyonun azalmasını ve kaza riskini artırabilir.
ÇALIŞMA SİSTEMİ
Kompresörden gelen hava elektrik kullanılmaksızın özel nitrojen jeneratörü sayesinde otomatik Nitrojene dönüşür.
Makine, hava saatinden ister hava, ister Nitrojen basabilir.
DİKKAT EDİLECEK BİR KAÇ HUSUS VAR:
DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR:
1. Yaz aylarında sıcak havalarda Nitrojen ile şişirilip kullanılır, Kışın nitrojen boşaltılıp normal hava basılır.
2. Nitrojen ile şişirilmiş lastiğin havası azalırsa, ya nitrojen ile tamamlanır ya da nitrojen bulunamazsa o lastik indirilip hava basılır,
3. Nitrojen ile şişirilen lastiklerin supap kapakları yeşil supap kapağı ile

Değiştirilir, yeşil kapak o lastiğe nitrojen basıldığını ifade eder, kışın normal hava basılınca yeşil kapaklar siyah kapak ile değiştirilir.

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Babaeski Söz Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.