Ana Sayfa Gündem 10 Mayıs 2017 949 Görüntüleme

ÖĞRENCİ VELİLERİNE “BAĞIMLILIK YAPAN MADDELERE KARŞI MÜCADELE” EĞİTİMİ

DSC_0010Haber: Aydın BİLGİLİ
Gazi Osman Paşa ilkokulunda öğrenci velilerine “Bağımlılık yapan maddelere karşı mücadele” eğitim semineri verildi.
Babaeski Şehit Ersan Yenici Anadolu Lisesi Rehber Öğretmeni Ali Tansel Menekşe tarafından Gazi Osman Paşa İlkokulunda yaklaşık olarak 30 öğrenci velilerine “Bağımlılık yapan maddelere karşı mücadele” eğitim semineri verildi. Tansel öğrenci velilerine verdiği Bağımlılık yapan maddelere karşı mücadele eğitim seminerinde şunlara yer verdi;Öncelikle katılımınız için hepinize çok teşekkür ediyorum. Öncelikle bugün sizlere sunacağımız Eğitim Seminerinin ana başlıklarına bakalım.
Madde bağımlılığı nedir?
Bağımlılık yapıcı maddeler nelerdir?
Bağımlılığın olumsuz etkileri
Madde kullanımı belirtileri
Bağımlılık nasıl başlar ve ilerler?
Kullanıcıların sığındığı gerekçeler
Bağımlılık nasıl tedavi edilebilir?
Madde kullanımının getirdiği yasal sorumluluklar
Madde Bağımlılığı nedir?
yönde etkileyen maddelerin kullanılması. yönde etkileyen maddelerin kullanılması. Bundan zarar görüldüğü hâlde bu maddelerin kullanımının bırakılamamasına verilen addır. Madde bağımlılığından korunmanın en iyi yolu hiç başlamamaktır.
Bağımlılık yapıcı maddeler nelerdir?
Bağımlılık maddeler
Tütün
Alkol
Uyuşturucu Maddeler
Afyon, Morfin, Eroin, Metedon, Kofein
Bağımlılık yapıcı maddeler nelerdir?
Uyaran Maddeler; Kokain, Crack, Amfetamin, Ecstasy, Metamfetamin,Coptogon
Uyuşturan Maddeler:Esrar, LSD,GHB, Sihirli Mantarlar,Herbal Spicer (SK Bonzai)
Bağımlılık yapıcı maddeler: Ekstasi(MDMA),Afyon Türevleri, Meth maddesi
Bağımlılığın olumsuz etkileri
Bağımlının kendine güveni azalır.
Bağımlının kontrolü zayıflar
Bağımlının insani prensipleri ve değerleri yok olmaya başlar.
Kullandığı maddeler bağımlının vücudundaki savunma mekanizmalarını yok edip bağışıklık sistemini zayıflatır.
Bağımlının frengi, verem, AIDS, kanser, kangren, hepatit B ve hepatit C gibi birçok ölümcül hastalığa kapılma riski artar.
Madde Bağımlılığının olası sonuçları ve zaraları
Davranışları Kontrol edememe, Kalp Krizi, İntihar, Mide Kanseri, Genç Yaşta Ölüm, Paranoya, Ölümcül hastalıklar, Ailevi Problemler, Diş Çürümeleri, Akçiğer İltihabı, Cinayet, Kısmi Felç, Kalp Hastalıkları, İş kaybı, Kaygı, Ağızda tartar ve plak birikimi, Hafıza erimesi, Kazalar, Korku, Döküntü ve Sivlceler, Soğuk ve Solgun bir çilt, Kellik, Balgam Birikmesi, Geçici Hafıza Kaybı, Kanser, Denge Kaybı, İştah Kaybı, Akne, Astım, Hızlı ve Düzensiz Kalp Atışları, Beyin Hastalıkları, Kalp Atışlarında Ani Artış, Amfizem.
Bağımlılık Belirtileri:
1-Fiziksel Belirtiler
2-Davranışsal Belirtiler
3-Psikolojik Belirtiler
Kullanılan maddeye bağlı olarak farklı belirtiler olabileceğini unutmayınız.
Bu üç alandaki bazı belirtileri gördüğünüzde, bu durumun başka bir sebepten kaynaklanıp kaynaklanmadığına emin olunuz.
Madde kullanımında görülebilecek bazı Fiziksel belirtiler
1-Gözlerde kızarıklık ve göz bebeklerinde büyüme, 2-Uyku bozuklukları (aşırı uyuma, uyuyamama vb.) 3-Ani Kilo kaybı, 4-Kusma veya iştahsızlık, 5-Epilepsiye bağlı olmayan kasılma nöbetleri, 6-Bitkinlik 7-Fiziksel görünümde değişiklik, 8-Kişisel Bakımı ihmal etme, 9-Hareketlerde dikkat çeken koordinasyon bozukluğu veya dengesizlik, 10-Alışılmadık bir ağız kokusu,11-Vücutta veya ellerde istemsiz titreme
Madde kullanımında görülebilecek bazı Davranışsal belirtiler:
1-Okula ve derslere karşı ilgide azalma, 2-Ders başarısında düşme, 3-Dikkat vermede ya da odaklanmada azalma, 4-Okul dışındaki aktivitelere ( hobilere, spor vb.) karşı ilgisizlik, 5-Arkadaşlardan veya öğretmenlerden gelen şikayetler, 6-Arkadaşlardan ya da çevresinden sık sık borç almaya başlama, 7-Kendini dış dünyadan uzaklaştırma, içine kapanma, 8-Daha fazla özgürlük talep etmeye başlama, 9-Göz kontağı kurmamaya çalışarak konuşma, 10-Agresif davranışlarda bulunma, 11-Kişilikte ortaya çıkan, açıklanamayan değişiklikler, 12-Arkadaş grubunda veya her zaman gidilen mekanlarda değişiklik, 13-Gözlerdeki kızarıklığı saklamak için göz damlası, gözyaşı sıvısı kullanmaya başlama, 14-Suç işleme davranışı, 15-Oluşabilecek kötü kokuları bastırmak için gereğinden fazla parfüm kullanma,16-Duygu durumunda ani değişimler, asabiyet, ani patlamalar veya nedensiz gülme gibi davranışlar, 17-Beklenmedik bir şekilde zaman zaman ortaya çıkan aşırı hareketlilik ve aktivite artışı, 18-Genel bir motivasyon eksikliği, odaklanma güçlüğü, dalgınlık veya uyuşukluk, 19-Herhangi bir sebebi olmaksızın korku duyma, içine kapanma, gerginlik veya aşırı şüphecilik.
Madde Kullanımında Görülebilecek bazı Psikolojik Belirtiler:
1-Kişilikte ortaya çıkan, açıklanamayan davranışlar, 2-Duygu durumunda ani değişmeler, asabiyet, ani patlamalar veya nedensiz gülme gibi davranışlar,3-Beklenmedik bir şekilde zaman zaman ortaya çıkan aşırı hareketlilik ve aktivite artışı, 4-Genel bir motivasyon eksikliği, odaklanma güçlüğü, dalgınlık veya uyuşukluk,5-Herhangi bir sebebi olmaksızın korku duyma, içine kapanma, gerginlik yaşama veya aşırı şüphecilik
Kişi ne zaman Bağımlı Sayılır
1- Aynı etkiyi sağlamak amacıyla kullanılan madde miktarını sürekli arttırmak. 2-Madde kullanmayı bıraktığında veya azalttığında fiziksel ve ruhsal yoksunluk belirtileri yaşamak. 3-Düşünülenden daha fazla madde kullanmak 4-Madde kullanımını denetlemek ya da bırakmak için gösterilen çabanın sürekli boşa çıkması 5-Sosyal, mesleki ve kişisel etkinliklerini madde kullanmak sebebiyle azaltmak veya tamamen terketmek 6-Maddeyi sağlamak, kullanmak veya bırakmak için çok fazla zaman harcamak. 7-Fiziksel veya ruhsal sorunlara yol açmasına rağmen madde kullanmayı sürdürmek.
Madde kullanmaya nerede ve ne zaman davet ederler?
Maddeyi tanıtan, özendiren ve kullanma fikrini oluşturan genellikle yakın bir arkadaştır. Çünkü bu maddelerin zararlı olduğunu ve kullanılmaması gerektiğini herkes bilir. Ancak yakın bir arkadaş, insanı madde kullanmaya ikna edebilir. Bu maddelerin nasıl kullanılacağını insana ancak güven duyduğu biri öğretebilir.
Kullananlar hangi gerekçelere sığınıyorlar?
Merak ettim, denedim. Sınırlarımı aşmak istiyordum. İçimdeki asi dürttü beni. Arkadaşlarıma fark atmak istedim. Arkadaşlara uydum. Grupça karar aldık, dışında kalamazdım. Sorunlarımı çözemedim, madde kullanarak unuturum yahut çözerim diye düşündüm. İddialı biri diye tanınıyordum, imajımı korumak istedim. Madde kullananların bir kısmının itiraflarını okudunuz. Sizce bunlar geçerli, doğru veya anlamlı olabilir mi? Sığınılan gerekçeleri tek tek ele alıp tartışınız.
Nasıl kandırıyorlar?
Benim iradem güçlüdür, ben bağımlı olmam. Ben kendimi kontrol edebilirim. Ottur, zararı yoktur. Bağımlılık da yapmaz. Bir kere kullanmaktan bir şey çıkmaz. Sadece zayıf insanlar bağımlı olur. Herkes kullanıyor, bir şey olmuyor. Madde kullanımı arkadaşlık ilişkilerimi arttırıyor. İnsanın sosyal çevresinin genişlemesine yardımcı olur. Madde, sadece kullanan kişiye zarar verir.
Madde kullanımını reddeden genci bekleyen klişeler
Yağcılık
“Sen olmazsan buranın tadı tuzu kaçar.”
Yalnız bırakma
“Eğer gidersen bir daha yüzüne bakmam.”
Yalvarma, acındırma
“Ne olur, hatırım için bir kez… Beni kırma!”
Tehdit
“Kesinlikle seni bırakmayız!”
Aşağılama
“Hadi süt çocuğu sen de! Ana kuzusu…”
Bir yakınınız kullanıyorsa
Madde kullanım problemi hakkında herhangi bir bilgiye sahip olmadan arkadaşınızı suçlamaktan ve yargılamaktan kaçının.
Madde kullanımına başlama sürecini ve nedenlerini bilmeden ahlak dersi vermeye kalkışmayın.
Arkadaşınız onunla kurmaya çalıştığınız iletişimde size karşıt tepki gösterebilir. İletişim kurmaktan vazgeçmeyin, pes etmeyin.
Arkadaşınızın her söylediğine güvenmeyin. Çünkü madde kullanan kişiler çok yalan söylerler.
Madde kullanımı sonucunda yaşadığı problemlerde arkadaşınıza sorumluluğun kendisinde olduğunu hatırlatın. Bu nedenle kendinizi suçlamayın.
Madde kullanımının doğru olarak algılanmasında güvendiğiniz kişilerden (aile, psikolojik danışma birimleri) bilgi desteği alın.
Madde kullanmak amacıyla bulundurmanın bir suç olduğunu unutmayın. Bu nedenle bu süreçte kendinizi korumayı unutmayın. Arkadaşınızla yalnız kalmamaya dikkat edin.
Arkadaşınızı güvenebileceği bir uzmanla (psikolog, hekim gibi) görüşmeye teşvik edin.
Ağa düşmemek için…
Bağımlılık yapıcı bir maddeyi kullanmaya davet eden bir kişiye karşı hangi söz, tutum ve davranışları benimseyebilirsiniz? Riskli durumların dışında kalmak için neler yapabilirsiniz?
Uzak kalmak
Bağımlılık yapıcı bir maddenin kullanılma olasılığı olan ortamlardan uzak kalarak kendinizi madde kullanımı ve bağımlılık riskinin dışında tutabilirsiniz.
Uygun kişiler
Riskli yer ya da ortamlarda bulunmak zorunda kaldığınızda olumlu alışkanlıklara sahip arkadaşlarınızla birlikte olarak ortamın riskinden korunabilirsiniz.
Hayır diyebilmek
Bağımlılık yapıcı maddelerle ilgili herhangi bir teklif geldiğinde verebileceğiniz en kısa ve net cevap Hayır! demektir.
Hayır demek neden bu kadar önemli?
“Hayır!” demek, güvenli davranışın bir göstergesidir. İstenmeyen taleplere ve tekliflere karşı “Hayır!” demeye başladıkça kişinin hayatı üzerindeki kontrol duygusu ve kendine olan güveni artar.
“Hayır!” demeyi öğrenemeyen kişi, madde kullanan arkadaşının madde teklifini de reddedemeyecek ve sonuçta bağımlılığın ilk adımı olan deneme basamağıyla karşı karşıya kalacaktır.
Hayır diyebiliyor musunuz?
Siz ne zaman ve nasıl “Hayır!” demeniz gerektiğini düşünüyorsunuz? Örnek cümlelerimizi inceleyiniz ve kendi “Hayır!” cümlelerinizi oluşturunuz.
Hay, teşekkür ederim, Hayır, bana göre değil, Hayır dostum, Sağ ol. Ben böyle iyiyim, Hayır, Eğer ananem babam beni bu durumda görse gerçekten çok üzülürler, Hayır, insanda yaptığı etkiyi sevmiyorum. Hayır, sağlıklı kalmak için çabalıyorum, Hayır, ben bir sporcuyum, böyle şeyler yapmam Hayır, teşekkürler, ben eve gitmeliyim, Hayır, ben okula gidiyorum. Bunu riske atmak istemem, Hayır, yapamam. Ben işin kolayına kaçamam
Bağımlılık tedavi edilebilir
Kullanıcılar arasında “bu hastalığın tedavisi olmadığı” yolunda bir kanı yerleşmiştir. Oysa uyuşturucu madde kullanan kişiler tedavi olabilir. Tedavi ilkelerini eksiksiz yerine getiren kişilerde uyuşturucu maddeyi bırakma ve “temiz kalma davranışı” sıklıkla görülmektedir.
Bunun yanı sıra temiz kalma davranışını gösteren kişileri bekleyen en büyük risk, tekrar madde kullanımına başlamaktır. Kişi bu maddeleri bıraktıktan sonra, bir daha hiçbir zaman tekrar kullanmamalıdır. Bir kez kullanması, onun eski günlerine dönmesine ve yıkıcı sonuçlar yaşamasına neden olabilir.
Tedavinin başarısında iki önemli etmen
1- Kişinin tedavi olmayı istemesi:
Eğer kişi tedavi olmayı kendisi istemiyorsa kimse ona zorla bıraktırmayı başaramaz.
. Kişinin maddeyi bırakmaya kendini hazır hissetmesi:
Kişi maddeyi bıraktığı zaman alışkanlıklarını ve yaşadığı ortamı değiştirmek zorunda kalabilecektir. Kişinin tüm bunlara hazırlıklı olması gerekmektedir.
Tedavi sonrası kişinin doğru bir sosyal çevre oluşturması, aile ilişkilerini daha verimli şekilde yaşaması ve yaşamının her karesini doğru etkinliklerle doldurması temiz kalma davranışının devamlılığını olumlu yönde etkileyecektir.
TCK’da madde bağımlılığının yeri
Uyuşturucu veya uyarıcı maddeleri ruhsatsız veya ruhsata aykırı olarak imal, ithal veya ihraç eden kişi, yirmi yıldan otuz yıla kadar hapis ile cezalandırılır.
Uyuşturucu veya uyarıcı maddeleri satan, satışa arz eden, başkalarına veren, sevk eden, nakleden, depolayan, satın alan, kabul eden, bulunduran kişi, on yıldan az olmamak üzere hapis ile cezalandırılır.
Uyuşturucu veya uyarıcı maddeleri satan, satışa arz eden, başkalarına veren, sevk eden, nakleden, depolayan, satın alan, nkabul eden, bulunduran kişi, on yıldan az olmamak üzere hapis ile cezalandırılır.

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com