Ana Sayfa Gündem 22 Ocak 2017 1006 Görüntüleme

MUHTARLARA VE KAMU KURUMLARINA KUŞ GRİBİ EĞİTİMİ

DSC_0013İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Üzeyir Güngör Veteriner Hekim İsmail küçük DSC_0016 DSC_0013 DSC_0013

HABER: Aydın BİLGİLİ

İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından Babaeski Mesleki Teknik Anadolu Lisesi çok amaçlı Salonu’nda kuş gribi konusunda bilgilendirici bir sunum gerçekleştirdi.

Babaeski Mesleki Teknik Anadolu Lisesi çok amaçlı salonunda düzenlenen “Kuş Gribi” Seminerine Büyükmandıra Belediye Başkanı Sertaç Balyemez, İlçe Toplum Sağlığı merkezi, Emniyet personeli, Jandarma Personeli, Belde Belediye personeli ve Merkez mahalle ve köy muhtarları katıldı.

Babaeski Mesleki Teknik Anadolu Lisesi çok amaçlı salonunda düzenlenen Kuş Gribi sunumunda Şeker Pancarı ekimi ve Alpullu Şeker Fabrikası konusu hakkında bir konuşma yapan İlçe gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Üzeyir Güngör Bu fabrika Trakya’da Cumhuriyet Döneminden kalan tek sanayi kuruluşudur diyerek şunlara yer verdi;

Bildiğiniz gibi Alpullu Şeker Fabrikası Atatürk tarafından yaptırılan ve ülkemizin ilk şeker fabrikasıdır. Yöredeki şeker pancarına uygulan yanlış politikalar yüzünden vatandaş şeker pancarı ekiminden vaz geçti. Bunun en büyük nedeni ise pancara uygulanmakta olan kota sorunu idi. Artık şeker pancarına uygulanan kota kaldırıldı. Yani vatandaş istediği kadar şeker pancarı ekebilecek. Bizlerin tek amacı Trakya’nın tek sanayi kuruluşu olan ve ülkemize katma değer bakımından çok büyük bir öneme sahip olan bu fabrikanın yeniden çalışmasını sağlamak. Şayet bu yıl şeker pancarı ekiminde 150.bin tona ulaşılırsa bu fabrikanın yeniden çalışacağı gündemde. Onun köylerinizde şeker pancarı ekmek isteyen vatandaşlara bu bilgileri ulaştırıp şeker pancarı ekimini teşvik edebilir ve 150. Bin tona ulaşırsak umuyorum bu fabrika yeniden çalışacak. Bizleri görevi üretici olan vatandaşlara gerekli açıklamaları yapmak ve şeker pancarı üretimine teşvik etmek olmalıdır. Bu yıl yani 2017-2018 sezonu şeker pancarı avans fiyatı kilo başına 201 kuruş olarak belirlendi ki bu parayı ekeceğiniz hiçbir mahsulden elde edemezsiniz.

Diğer bir konusu ise yöremizde çilek yetiştiriciliğini de teşvik etmek. Sayın Valimizin de de bildirdiğine göre ihtiyacı olan yani geçimini bu mahsulden sağlayacak olan vatandaşlarımıza bir dönüm çilek fide ücretsiz olarak verilecek. Damla sulama sistemi de ücretsiz olarak verilecek. Bizler birkaç vatandaşımıza ulaşmaya çalıştık ancak ulaşamadığımız kişilerde var. Sizler şayet bu kişilere ulaşarak bizlere ulaşmasına sağlarsanız bizlerde gereken işlemleri yapacağız.

İlçe Gıda Tarım Müdürü Üzeyir Güngör’ün konuşmalarının ardından Veteriner Hekim İsmail Küçük toplantıya katılanlara kuş gribi hakkında slayt eşliğinde bir sunum yaptı., Veteriner hekim İsmail Küçük yaptığı sunumda hayvanlar arasında bulaşıcılığının fazla olduğunu dile getirerek “Tavuk vebası olarak da bilinen hastalık, kuş gribi virüsleri sebep olduğu kanatlı hayvanların çok bulaşıcı ve öldürücü seyreden bir hastalığıdır. Hayvandan hayvana bulaşıcılık yüksektir. Hayvandan insana bulaşıcılık orta düzeydedir İnsandan insana bulaşma olasılığı neredeyse sıfır düzeyindedir. Etkeni önceden beri var olan ancak son dönemde etkisi ve insana geçebilen bir virüstür.

Orijinal virüs H5N1 1997 yılında resmi olarak ilk olarak bir kazda Çin’de görülmüştür. 2003 yılında bazı ülkelerde evcil kanatlı hayvanlarda daha önce görülmemiş eş zamanlı geniş salgınlar ortaya çıkmıştır. 2005 yılında H5N1’in Çin-Qinghai Gölü’ndeki yabani kanatlılarda görülmesiyle ilk kez büyük çapta birkaç bin kaz hastalıktan ölmüştür. 20015 yılında sonbaharda hastalık Orta Asya’ya, Orta Doğu ve Avrupa’ya yayılmıştır.” sözlerini dile getirdi.

Veteriner Hekim İsmail Küçük daha sonra şu bilgileri verdi

“Hangi hayvanlarda görülür”

“Kuş gribi kanatlı hayvanları daha çok etkilemekte, bütün kanatlı hayvanlarda ve domuzlarda da görülebilir. Bunların yanı sıra, hastalık insanlara, atlara, balinalara ve fok balığı gibi deniz memelilerine de bulaşabilir.

“Virüsün yok edilmesi”

Isı 56 derecede 3 saat, 60 derecede 30 dakikada inaktif hale gelir. Asit pH ile inaktif hale gelir. Oksitleyici maddelerle, sodyum dodesil sulfat, lipid solventler ve benzeri kimyasallar ile virüs inaktif hale gelir. Formalin ve iyodin bileşenleri ile inaktif hale gelir.

“Virüs kaynağı”

Dışkı, göz ve solunum salgıları, organik doku, yumurtalar. İyileşmiş hayvanlar iyileştikten 30 gün sonra da virüsü taşır.

“Yabani kanatlılardan, kanatlı hayvanlara bulaşma yolları”

Yabani su kuşlarının dışkıları konakladıkları sulak bölgelerde kalır. Bundan dolayı o bölgede bulunan diğer canlılara bulaşma gerçekleşebilir. Bu kontamine olmuş suların başka bölgeye taşınması yoluyla dolaylı olarak bulaşma olabilir. Sindirim sisteminden gıda yoluyla bulaşması olabilir. Aynı ortamda bulunup, solunum sistemi yoluyla bulaşması da gerçekleşebilir. Yabani kanatlıların yerleşim yerlerinde serbestçe dolaşması bu riskleri arttırmaktadır.

“Risk unsurları”

Kanatlıların kalabalık olduğu pazar gibi alanlar yayılmayı arttırır.  Kontamine olmuş malzemelerin veya ekipmanın bulaştırması. Kontamine olmuş ayakkabı veya kıyafetleri olan insanların bulaştırması olabilir. Kanatlı pazarından veya diğer kanatlı hayvan çiftliklerinden gelen araçların girişinden. Enfekte olmuş sürülerin kontrolsüz hareketleri. Hastalıklı çiftliklerden kanatlıların kesimhanelere gönderilmesi sırasından kaynaklanan temaslardan dolayı yayılma. Enfekte olan binaların 1 km civarındaki komşu çiftlikler hava yoluyla yayılması. Hastalıklı hayvanların yem, dışkı, kuru ottan, hayvan yatağı ve karkasları taşımak için kullanılan kamyonlardan dolayı yayılması Personel eşyalarının ve bu çiftlikteki cihazların, eşyaların değiştirilmesi yoluyla dolaylı temaslar.

“İnsanlara bulaşma nasıl olur?”

Enfekte olmuş canlı kanatlı hayvan veya çok fazla kontamine olmuş maddelerle yakın temas büyük risk oluşturmaktadır. Kesim esnasında, tüylerin yolunmasıyla parçalama ve kanatlı hayvanları pişirmek için hazırlanması sırasında önemli derecede maruz kalması. Hastalıklı hayvanlarla temasta başlıca gözden ve solunum yolu temastan bulaşma.

“En belirgin klinik belirtiler”

Enfekte olmuş ördekler hiçbir klinik belirti veya lezyon göstermeyebilirler. AI klinik belirtileri Nevwcastle (Yalancı tavuk vebası) hastalığı. Tavuklar ve hindirler şiddetli depresyon, solunumda güçlük, yumurta üretiminde çarpıcı bir düşüş, solunumla ilgili belirtiler, sinüzit, aşırı derecede göz yaşı akması, yüzde ödem, şişme ve siyanotik ibik ve sakal. İshal, sinir istemine ait bulgular. Bacaklarda deri altı kanamaları. Ani ölümler.

“En yaygın lezyonlar”

Belirtiler ani ölüm vakalarında görülmeyebilir. Peritonik, dehidrasyon, baş ve boyun ve sakallarda derialtı ödem. Kojuktiva’da şiddetli kanjeksiyon pozitif ve negatif peteşiler. Bağırsak mukozasındaki lenfoid dokularda kanama odakları. Soluk borusu lümeninde aşırı muköz salgılar. Pancreas’ta petşiyel kanamalar. Kaslarda şiddetli konjeksiyon. Göğüs kemiği altında, seröz yüzeyde ve karın yağlarında peteşiyel kanamalar. Böbrekte şiddetli konjesyon. Ovaryumda kanamalar ve yozlaşma. Ön midenin muköz yüzeyinde kanamalar.

“Hastalık görüldüğünde neler yapılmalı?”

Kanatlı hayvan ölümleri ile ilgili yapılan ihbarların tamamı İl ve İlçe Tarım Müdürlüklerine yapılacak. Kanatlı hayvan yetiştirilen kümeslerde çalışanlar eldiven, maske, gözlük takarak ve koruyucu elbise giyerek çalışmalıdır. Başta kanatlı yetiştiriciliğinde çalışanlar olmak üzere herkes kişisel hijyen kurallarına uymalı, eller sık sık bol su ve sabunla iyice yıkanmalıdır. Kanatlı hayvan etleri ve yumurtaları, iyice pişirildikten sonra tüketilmelidir.

Kuş gribinden ölen veya kuş gribi şüphesiyle itlaf edilen hayvanların gerek itlafı sırasında gerekse bunların bertaraf edilmeleri esnasında gerekli koruyucu önlemler alınmalıdır.

İtlaf ekipleri beklenirken, hayvanlar mutlaka kapalı yerlerde toplanmalı, hayvanları toplarken bulaşık eldiveni benzeri kalın eldiven giyilmeli, ağız ve burun kalınca bir atkı ile gözler ince tülbent ile örtülmeli. Kanatlı hayvanların salya, burun akıntısı, boğaz akıntısı, dışkı gibi materyallerine, hayvan leşlerine veya bu materyallerle kirlenen yüzeylere çıplak elle asla temas edilmemelidir. Ölen kanatlı hayvanlar yakılmalı veya derince açılan çukurlara gömülmeli, üzerlerine sönmemiş kireç dökülmeli.

Hasta olduğundan şüphe edilen hayvanları itlaf edildikten sonra, bunların eşelediği, dışkıladığı yerler ıslatılarak koruma koşullarında yüzey temizliği yapılmalı, buralara yeniden kanatlı hayvan girmemeli, çocuklar buralardan uzak tutulmalı.

Kuş gribi olduğu veya kuş gribinden öldüğü doğrulanmış hayvanlarla, koruyucu önlem almadan temas eden kişiler, hekim önerisiyle önleyici tedavi almalıdır.

Kaynağı belirsiz kanatlı hayvan etleri ile çıplak elle temastan kaçınılmalı, hiç tüketilmemelidir. Endüstriyel olarak üretilmiş ürünlerin tüketilmesinde sakınca yoktur. Hasta olduğundan şüphelenilen hayvanlar itlaf edildikten sonra, bunların eşelediği, dışkıladığı yerler dezenfekte edilerek kişisel koruma koşullarında yüzey temizliği yapılmalı, buralara yeniden kanatlı hayvan girmemeli, çocuklar buralardan uzak tutulmalı.

Köylerde hayvanlar açıkta yemlenmemeli ve dolaşma yerine, tamamen kapalı ortamlarda beslenmeleri, şüpheli durumlarda kümeslerin temizliği hayvanlarla temas, yumurtaların alınması, kesme ve yolma gibi işlerin eldiven, maske ve gözlükle yapılması, çocukların ayvanlarla ve atıkları ile oynamaların engellenmesi, ruhsatlı işlemler dışında kanatlı hayvan satışının pazar yerlerinde yasaklanması, şüpheli hayvan ölümleri olması durumunda önlemlerin gecikmeden alınması gereklidir.

“Görevli kurumlar”

Yerel Hastalık Kriz Merkezi (YHKM), Başkan; Vali ve ya görevlendireceği Vali Yardımcısı, Başkan Yardımcısı; Hayvan Sağlığı ve Yetiştiriciliği Şube Müdür, Sağlık İl Müdürü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü, Özel İdare Genel Sekreteri, Belediye Başkanı, Mal Müdürü, Jandarma ve Emniyet, Ziraat Odası Başkanı, Yetiştirici Birlik Başkanları.”

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Babaeski Söz Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.