Ana Sayfa Gündem 27 Ekim 2016 955 Görüntüleme

MUHTARLAR GÜNÜNÜN İLK YILI KUTLANDI

Haber: Aydın BİLGİLİ- Erhan Ertürk

Muhtarlar günü olarak kabul eden 19 Ekim Muhtar Gününün ilki Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törenle kutlandı.

Atatürk Anıtı önünde düzenlenen Muhtarlar Günü Kutlama törenine başta İlçe Kaymakamı Tarkan Keskin, Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı 1. Zırhlı Tugay Komutan Vekili Piyade Albay Tayfun Köksal, İlçe Jandarma Komutanı Mustafa Gümüşoğlu, Adalet ve Kalkınma Partisi Babaeski İlçe Başkanı Ali Gencal ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Cumhuriyet Halk Partisi Babaeski İlçe Başkanı Erol Mutlu, Cumhuriyet Halk Partisi Babaeski Kadın Kolları Başkanı Necmiye Kurtpulat, Babaeski Meslek Yüksek Okul Müdürü Ertuğ Can, Sivil Toplum Kuruluşlarını temsilcileri, resmi Kurum ve Kuruluşların Yöneticileri,  Okul Müdürleri, Köy ve Mahalle Muhtarları

Muhtar Gününde Köy Muhtarları adına konuşmayı Taşağıl Köyü Muhtarı zafer Çevik yaptı.

Çevik yaptığı konuşmada şunlara yer verdi;

Sayın kaymakamım. Belediye başkanım, sevgili muhtar arkadaşlarım ve değerli misafirler

19 Ekim muhtarlar günü münasebetiyle bir araya geldiğimiz bugünde hepiniz hoş geldiniz.

İnsanlık tarihinde cilalı taş çağında insanlar ilk defa yerleşik hayata geçerek köyler kurmaya başladı. İşte o andan itibaren insanlar arasında düzeni sağlamak için kurallar konulup bunların uygulaması ihtiyacı oluştu. Bu kuralları uygulamada zora ve güce dayalı bu ilk yönetim biçimi yüz yılarca devam etti. Bilim ve teknolojinin gelişimi sonrası ziraat toplumundan sanayi toplumuna geçilmesiyle toplum yönetiminde de anlayış değişti. Herkesin yaşamını etkileyen ve ilgilendirilen kararlar ortaklaşa alınmaya başladı. Yerel yönetimlerin en küçük birimlerini oluşturan köyleri ve mahallelerin yönetimi ve yöneticileri olan muhtarlarda bu anlayış sonucu ortaya çıkmıştır. Arapça kökenli olan muhtar kelimesi seçilmiş anlamına gelmektedir. Yerel demokrasinin en eski yöneticileri olan muhtarlık müessesesi ülkemizde 1829’dan itibaren faaliyet göstermektedir. Muhtarlar köy ve mahalle sakinlerinin devlet

Kurumlarıyla ilişkilerinde çok önemli bir rol oynamaktadır. Aynı zamanda çağdaş kamu yönetimi anlayışının en temel gereksinimlerinden olan katılımcılığı sağlanmasında önemli bir görevi yerine getirmektedir. Muhtarlık kurumu devlet kurumları arasında sayılamayacak kadar birçok görevi bulunan ancak bunca görevine karşılık kanunla belirlenmiş hiç bir yetki ve yaptırım gücüne sahip olmayan tek kurumdur. Muhtarlar ülke genelinde mahalle ve köylerdeki devletin temsilcileridir. Yani halka hizmet sağlamada devlet ile halk arasındaki en temel köprüdür.

Köyde yaşayan halkımız, muhtarlarımızı bazen kaymakam gibi görüp devlete iletmek istedikleri ihtiyaçlarını anlatmakta, bazen belediye başkanı görüp şu elektrik yol gibi ihtiyaçları sıralamakta, bazen hâkim savcı gibi görüp tarla, komşu, akraba anlaşmazlıklarında önderlik istemekte. Bazen sırdaş görüp derdini anlatmakta, bazen zor gününde de yanında olmasını istemekte, bazen de hastalanır ambulans görevi

yapmaktayız.

7 gün 24 saat görevimizin başındayız. Böyle zor şartlarda görevimizi yerine getirmekteyiz. Bizimde muhtarlar günü olarak yılda bir günde olsa hatırlanmamız bizleri onurlandırıp ve değerli olduğumuzu hatırlattığı için görevimiz de ayrı bir moral ve motive etmektedir.

19 Ekim muhtarlar günümüz kutlu olsun bizi yalnız bırakmadığınız içim sizlere Babaeski köy ve mahalle muhtarları adına çok teşekkür ederim.

 

Muhtar dostlara;

Muhtar olmak istiyorsan seçim kazanmak yetmez

Sana göreve bağlı kalacaksın.

Cesaret azim ve iradenle bağlı kalırsan Atatürk ilkelerine

Birlik beraberlik olursa heyette

Paylaşılır sorumluluk kolaylaşır görev de

Topladığın paraları üzerinde taşıyamazsın

Ağa patron gibi özgürce harcayamazsın

Köy işleri için evini öksüz bırakırsın

Dürüst yaparsan işini, köyüne köle olursun

Para versen zimmet olur, görevin biter,

Usulsüz harcarsan adın yolsuzluğa karışır

Düğün salonu yaparsan takdir yerine suç aranır

Her şeyini feda etsen, halk buna da alışır.

Vefa, takdir, övgü beklerken sen

Anti sempati duyanlar seni izlerken,

Birden suçlanıp, divana çekilirsin,

Özlemle başlanan muhtarlığı sona erdirirsin.

Yaptığın çalışmalar kabul görsün

Hak, hukuk, adalet seninle birleşsin

Köyünü, köylünü unutmaz, düşünürsen,

Dilerim muhtarlık yakandan hiç düşmesin.

Zafer çevik’in konuşmalarının ardından Merkez Muhtarları adına konuşmayı İlçenin tek bayan Muhtarı Nesibe Çekinmez yaptı. Çekinmez yaptığı konuşmada şunlara yer verdi;

Sayın Kaymakamım, Garnizon Komutanım, Belediye Başkanım Protokol Üyeleri, Değerli muhtar arkadaşlarım,

19 Ekim Muhtarlar günü Sayın Cumhurbaşkanımı­zın desteği sayesinde Başbakanlık genelgesi ile 2015 Yılında yürürlüğe girmiştir,

İlk resmi muhtarlık İstanbul’un Fatih semtinde 1829 yılında atama ile,1833 yılında da Kastamonu’ya Bağlı Taşköprü de seçim ile olmuştur. Ülkemizde 18.377 Mahalle,31912 köy muhtarı bulunmaktadır.

Muhtarlar mahallesinde görev saati gözetmeksizin Gece gündüz görev yapmakta, yerel ve genel idare ile Vatandaşların her türlü sorunu için köprü vazifesi görmektedir. Devlet statüsünde olan muhtar, aynı, zamanda Bir ticarethane işletiyor gibi elektrik, internet, telefon ve ısınma ücretlerini kendisi ödemektedir.

Demokrasinin temel taşı olan biz muhtarların tek kaygısı mahallesine en iyi hizmeti verebilmektir. Aracımız, aletimiz ve bütçemiz yoktur. Ama mahallemizin tüm sorunları bizdedir. Yaptırırsak ne ala, bir işi yaptıramazsak da sözün geçmiyor oluveririz.

 

Siyasi görüşümüz olabilir, ama siyasi kimliğimiz yok­tur. Biz olduğumuz için seçiliriz. Amacımızda ayırt etmeden herkese dokunabilmek ve yardımcı olabilmektir. Mahallemizde kimin aç kimin tok olduğunu bizden iyi Kimse bilemez. Bu yüzdende vatandaşımızın gören gözü Konuşan diliyizdir.

 

İŞİN ZOR MUHTAR

Kimine göre çok iş yapar Kimine göre yan gelip yatar Devletin hamalı, halkın gönüllü kahramanı PTT’nin sanki icra elemanı Yetkileri ve görevleri nelerdir

Yasaların neresindedir.

Karmaşık işler hep ona gönderilir

Muhtar olduğunda ise eline sadece bir mühür

Verilir.

E-devlet geldi gerekçeler değişti

 

Muhtarın verdiği evrak artık asgarileşti.

Gönüllüsü çoktur.

Ama aday olacaklar bilsinler ki çok parası yoktur.

Dertlerin toplanma yeridir.

Karyağdı muhtara koş

Fırtına çıktı muhtara koş

Halkın dert anası, dert babası

Demokrasinin en hassas damarı

Yürekleri ellerinde, öfkeleri dillerinde

Sayıları ise tam elli binin üzerinde

Lağım akıyor, patlak onarılacak

Yollar sabunlu su ile yıkanacak

Mevsimi geldi ağaçlar budanacak

Tedaş’ı arayacak, muhtar aranıyor.

Dünya değişiyor, Muhtar gençleşiyor

Muhtar kanunu aynı o hiç değişmiyor.

Ayrıca burada günümüzün kutlanmasında emeği geçenlere sonsuz teşekkürler.

19 EKİM MUHTARLAR GÜNÜMÜZ KUTLU OLSUN

Yapılan konuşmaların ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı İlçe Kaymakamı Tarkan Keskin Yaptı.

Keskin yaptığı konuşmada şunlara yerdi;

Ülkemizde genel demokrasinin en iyi örneğini temsil eden muhtarlık müessesesi muhtar arkadaşlarımızın da konuşmaların da belirttiği gibi 1829 yılından bu yana faaliyetini sürdürmektedir. Muhtarlarımız bir yandan köy ve mahalle sakinlerinin devlet kurumlarıyla ilişkilerinde aracı bir rol oynarken diğer yandan da çağdaş kamu yönetimi anlayışının en temel gereksinimlerinden biri olan katılımcılığın sağlanmasında önemli bir görevi icra etmektedir. Muhtarlarımız ve muhtarlık müessesinin ihtiyaçları, karşılaştıkları sorunlar ve bu sorunlara yönelik çözüm önerileriyle, bu müessesenin tarihsel bağlarını koruyarak geleceğe ilişkin vizyonunun belirlenmesine yönelik çalışmaların yürütülmesi amacıyla 19 Ekim 2015 tarih ve 29507 sayılı resmi gazetede yayınlanan 2015/11 sayılı Başbakanlık genelgesi ile her yıl 19 Ekim gününün muhtarlar günü olarak kutlanması uygun görülmüştür.

Muhtarlık, kültürümüzün ve toplumsal hayatımızın önemli yapı taşlarından olup, yerel demokrasinin en eski örneğini temsil eden, devletimizin her noktadaki kurumsal temsilciliği olduğu aşikardır. Muhtarlık teşkilatı Osmanlı İmparatorluğu zamanında kurulmuştur. Tarihte seçimle iş başına gelen ilk resmi görevli muhtarlarımızdır. Vatandaşların sorunlarından ilk elden haberdar olan yetkilidir. Muhtarlarımız bulunduğu mahallede ya da köyde devletimizin tüm kurumlarını temsil etmekte ve halkımızla devlet kurumları arasında köprü vazifesi yapmaktadır.

Bu yıl ilk olarak kutladığımız muhtarlar günü bundan böyle her yıl 19 Ekim tarihinde kutlanacaktır. Son dönemde muhtarlarımızın bu önemli görevlerine karşılık onların daha da önemsendiğini görmekteyim. Bu hem icra ettiğimiz bugün gibi hem de özlük hakları durumuyla muhtarlarımız için son dönemde iyi bir atılım yapılmaktadır. Umarız bu durum daha da geliştirilir. Her yıl artık 19 Ekimlerde muhtarlarımızın gününü kutlayacağız ve hep bir arada olacağız. Umarım önümüzdeki yıla kadar muhtarlarımız devletleri ve temsil ettikleri vatandaşları için önemli görevler icra ederler ve başarılı olurlar.

 

 

 

dsc_0036img_3898

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

Babaeski’de korona önlemi

Babaeski’de korona önlemi

Babaeski Söz Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.