Ana Sayfa Gündem, Politika, Siyaset 31 Ağustos 2016 980 Görüntüleme

Milletvekili Kayan, Babaeski’de Çarşı Esnafını Gezdi…

Milletvekili Kayan, Babaeski’de Çarşı Esnafını Gezdi…

 HABER: Aydın BİLGİLİ

Kayan: Yani böyle bir harekâta başlamadan yani Cerablus’a yapılan harekat öncesi bilgi vermek doğrumudur, değilimdir onu da tam olarak bilemiyorum. Önemli olan burada Türk ordusu kullanılıyor mu kullanılmıyor mu önemli olan budur. Yoksa bazı ülkelerin taş örenliğini mi yapıyoruz yoksa bir oyuna mı geliyoruz. Tek temennimiz oradaki görevlerini tamamlarlar ve sağ olarak tüm askerlerimiz geri dönerler.”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırklareli Milletvekili ve Tarım, Orman ve Köy işleri Komisyonu Üyesi Türabi Kayan, Babaeski İlçesi’nde, çarşı esnafını gezerek, ülke gündeminde ki siyasi gelişmeleri değerlendirdi.

Milletvekili Türabi Kayan; Babaeski Esnaf ve Sanatkârlar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Türkay Topal ve beraberindekilerle birlikte Babaeski çarşı esnafına biz dizi ziyaretler gerçekleştirdi.

Milletvekili Kayan, çarşı esnafı ziyareti ile ilgili Babaeski SÖZ gazetesi haber muhabirine yaptığı açıklamada;“Uzun süreden beri Parlamento çalışmalarından dolayı ancak hafta sonlarında seçim bölgeme gelip ziyaretler yapabiliyoruz. Bu ziyaretlerimizde genelde düğünler dolayısı ile düğünlere oluyordu. Ancak bu pazartesi günün itibaren Parlamentonun tatile girmesinden dolayı seçim bölgem olan Kırklareli’ne geldim ve bugünde Babaeski ilçemize gelerek vatandaşlarımızı ve esnaflarımızı ziyaret etmeye başladık. Bu ziyaretlerimiz sadece ilçe ve il merkezleri ile sınırlı değil. Bunların yanında birçok köy ziyaretlerimiz de oluyor. Mahalle ve kahvelerine giderekte orada ki vatandaşlarımız ile sohbet etme imkânı buluyoruz. Bu ziyaretlerimiz sırasında vatandaşlarımızın varsa şikâyetlerini ve isteklerini yerine getirmeye çalışıyoruz. Hem vatandaşlık görevimizi yapıyoruz, hem de milletvekili olmanın gereklerini yerine getiriyoruz. Ve vatandaşlarımıza hizmet ediyoruz” dedi.

Artvin’de Cumhuriyet Halk partisi konvoyuna yapılan saldırı hakkında ne söyleyeceksiniz?

Kayan, Artvin’e giden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun konvoyuna teröristler tarafından yapılan saldırıyı da şöyle değerlendirdi.

“Bu saldırının Cumhuriyet Halk Partisi konvoyuna olmadığını ancak daha çok orada bulunan güvenlik kuvvetlerine yönelik olduğu bilgisini aldım ve bende olayı tam olarak bilemiyorum. İşte bu saldırı ister güvenlik kuvvetlerimize olsun, ister partimiz konvoyuna olsun yapılan bu saldırı son derece tehlikeli bir olaydır. Bu saldırı olayların ne boyuta geldiğini de gösteriyor. Türkiye’de terörü durdurmak yerine ve terörün durdurulması için daha çok istihbarı yöntemi kullanmak yerine biz sadece terörle çatışmayı ele alıyoruz ve bunun da bugüne kadar bir sonuç vermediği aşikâr. Bu çok net şekilde belli. Bunun daha sağlıklı bir şekilde olabilmesi için terörün daha bu aşamaya gelmeden birde iç terörü tamamen bitirdikten sonra eğer bir terörü doğuracak neler var, ne tür olaylar bunu doğuruyor onları tespit edip ondan sonra üstesinden gelmek gerekiyor. Bununda yöntem ve yolu konuşarak, tartışarak ve bu konu Parlamentoda gündeme gelerek konuşulmalı. Bu böyle insanları öldürerek veya korkutarak bir sonuç alınarak dünyada görülmüş bir durum değil. Bu olaylar sadece Terör örgütlerinin düşünce olduğu kanaatinde de değilim. Çünkü aşağı yukarı her terör örgütü bir başkası, bir yabancı tarafından kullanılır. Bizde ki terör örgütleri de genelde Türkiye üzerinde hesapları olan, emelleri olan ülkeler, devletler veya gruplar bu terör örgütünü bir şekilde destekliyorlar. Bunları ekonomik olarak destekliyorlar, stratejik olarak destekliyorlar, silah olarak destekliyorlar ama destekledikleri terör sadece bu ülkeyi vurmaz. Biliyorsunuz terör bumerang gibidir. Döner dolaşır onu destekleyeni de vurur. Dünya ondan dolayı bu yüzyılın son çeyreğinde sürekli olarak rahatsız edici, sürekli olarak tedirgin edici can alıcı terör arenası haline geldi dünya. Bundan sadece terör örgütlerinin içinde barındığı ülkeler değil, gelişmiş ülkelerde bundan nasiplerini alıyor ve aynı şekilde onlarda da devam ediyor. Bunun mutlaka ama mutlaka önüne geçilmesi lazım ama özellikle de önüne geçmek için terör örgütünü besleyen ülkelerin aklını başına alması lazım. Ve akıllarını başlarına almıyorlarsa diğer devletler bunları bir şekilde uyarması lazım veya uyarmaktan ötede bir yaptırım uygulaması lazım.“

TSK Cerablus’a girmesi konusunda neler söyleyeceksiniz?

Kayan, “Türk silahlı kuvvetlerinin Cerablus’a girmesi hakkında ise şunları söyledi;

“Ordunun bu bölgede ki yaptığı çıkarma harekâtını tam olarak bilmemekle beraber, orada ki PYD’nin adına Kürt koridoru açıp da Akdeniz’e uzanmak gibi niyetleri var ve bunların bir diğer niyetleri de o bölgede bulunan halklarla da bizim ilişkilerimizi koparma gibi bir düşünceleri de var. Bu koridorun açılması konusunda orada bulunan diğer ülkelerde çok rahatsızlar. Bunların başında Irak ve Suriye de var. Özellikle İran olsun. Orada bulunan terör örgütü PYD’nin dışında bir de İŞİD terör örgütü var. Bu her iki terör örgütü bu bölgede çok canice faaliyetlerde bulunuyorlar.  Yaptıkları bu faaliyetler sonunda bu bölgenin zerre kadar huzuru kalmadı. En azından bildiğiniz üzere ülkemizde bu terör belası yüzünden 3,5 milyon Suriyeli vatandaş var. Biz bu insanları kabul ettik ve barındırmaya çalışıyoruz ama çok zor şartlarda yaşıyorlar. Bunlar gerek ekonomik olarak, gerek sosyal yaşam tarzında ki farklılıklardan dolayı bizlere de ülke olarak büyük sıkıntılar ve zarar verdi. emen komşu sınırımızda yaşanan bu olayları Türkiye setredecek değil, Türkiye de kendine göre tedbirler alacaktır. Çünkü bir sınır ötesinden bir tehdit geliyorsa, o sınır ötesine gidip de ö tehdidin kaynaklarını kurutmak bir devletin hakkıdır da. Bizler ülke olarak şimdi bu hakkı kullanıyoruz.”

Kayan, bu konu hakkında Başbakan ve İçişleri bakanı milletvekillerini bilgilendirmediğini belirterek, şöyle devam etti;“Bu konuda milletvekillerine hiçbir bilgi verilmedi. Zaten bu tür konularda yani bir operasyona gidilecekse de bu sessiz yapılmalı. Bunu aleni duyuracak olursanız oraya gittiğinizde kimseyi de bulamazsınız. Yani böyle bir harekâta başlamadan bilgi vermek doğrumudur, değilimdir onu da tam olarak bilemiyorum. Önemli olan burada Türk ordusu kullanılıyor mu kullanılmıyor mu önemli olan budur. Yoksa bazı ülkelerin taş örenliğini mi yapıyoruz yoksa bir oyuna mı geliyoruz. Tek temennimiz oradaki görevlerini tamamlarlar ve sağ olarak tüm askerlerimiz geri dönerler.”

Etiketler:

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Babaeski Söz Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.