Ana Sayfa Gündem 21 Mart 2017 907 Görüntüleme

MART DOKUZU (NEVRUZ)BAHAR BAYRAMI ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLERLE KUTLANDI.

DSC_0025 DSC_0045

Haber: Aydın BİLGİLİ

Mart Dokuzu Bahar Bayramı Fevzi Çakmak Mahallesi Muhtarlığı hizmet binasının yanındaki yeşil alanda kutlandı.

Babaeski Kent Konseyi ve Cem Vakfı ile ortaklaşa organize edilen Mart Dokuzu Bahar Bayramı düzenlenen etkinliklerle Fevzi Çakmak Mahallesi Tren yolu boyunda kutlandı.

Mart Dokuzu Bahar Bayramı kutlama etkinliklerine İlçe Kaymakamı Tarkan Keskin, Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı, Başkan Yardımcısı Hayri Tübeler,  İlçe Emniyet Müdürü Hakan Hatip, Cumhuriyet Halk partisi Babaeski İlçe Başkanı Erol Mutlu, Cumhuriyet Halk Partisi İl Disiplin Kurulu Başkan yardımcısı Hasan Ali Eren, Babaeski Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Şafak Memi, Kent Konseyi Başkanı Selim Tuna, İlçe Milli Eğitim Müdürü Kadriye Kahraman Tokat, İl Genel Meclis Üyeleri Şahin Arslan ve Sibel Çınar, Babaeski Ziraat Odası Başkan Vekili Arif Okumuş ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Babaeski Belediyesi Zabıta Müdürü vekili Hakan İnanç, Babaeski Balkan Türkleri Derneği Başkanı Mümin Gençoğlu, Merkez Mahalle Muhtarları ve Vatandaşlar katıldı.

Mart Dokuzu Bahar Bayramı Kutlamalarının yapıldığı alan bir stant açan ADD Babaeski Şube Başkanı Binnur Güdücüler ve Yönetim Kurulu üyeleri kutlama Hayri bir hava kattılar.

Yapılan etkinlikte kısa bir konuşması yapan Kent Konseyi Başkanı Selim Tuna, Sayın Kaymakamım, Sayın Belediye Başkanım, değerli konuklar Mart Dokuzu Bahar bayramı kutlama etkinliklerimize hepiniz hoş geldiniz. Bugün Baharın gelişinin müjdelendiği gündür. Hepimize kutlu olsun.

Daha sonra Günün anlam ve Önemini belirten Konuşmayı Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı yaptığı konuşmada şunlara yer verdi; Sayın Kaymakamım çok değerli Babaeskililer. Kent Konseyimizce düzenlenen Mart Dokuzu Bahar Bayramı şenliklerine hepiniz hoş geldiniz. Sizleri sevgi ve saygı ile selamlıyorum. Nevruz Bayramı 3 bin yıldan buyana kutlanmaktadır. Balkanlarda, Ortadoğu da ve Asya’nın bazı ülkelerinde çeşitli etkinlikler ve çeşitli isimler altında kutlanan bu bayramı Birleşmiş Milletler 2010 tarihinde manevi Kültür Mirası listesine almıştır. Edirne’de biz bu bayrama bahar içeri, pire dışarı deriz. Malatya ve Elazığ tarafında kış bitti bayramı derler. Göktürklerin Ergenekon’dan çıktığı gündür. Ama hangi isimde olursa olsun bu bayram çeşitli mezhepsel, dinsel etkinliklerin barış içinde bir arada yaşamasını sağladığından ortak değerlerimiz arasında sayılmaktadır.

Değerli Babaeskililer, toplumsal düşünce tarihinde geleneksel yapılarda ki farklılıkların birlikte barış içinde nasıl yaşayabileceği aydınlanma çağından beri sorulmuş bir sorudur. Bizler çok şükür Babaeski’de bu sosyal barışlı sağladık. Ama bu sosyal barışı sağlamakla iş bitmiyor. Barış içinde yaşayanlar özgür ve eşit bir biçimde de yaşamalılardır. Bu gerçekler ışığında yaşadığımız kente sağlanan hepimizin emeğinin bulunduğu sosyal barışımızın pahası biçilmezdir. Birçoğumuzun doğup büyüdüğü, sokaklarında oynadığı, bir çoğumuzun da başka yerlerden göçle gelerek Babaeskili olduğu bu yerde görülmeyen zincirlerle bir birimize bağlıyız. Kim nereden gelirse gelsin. İster Siirt’te, ister Malatya’dan, ister Elazığ, İzmir, İstanbul’dan Babaeski’de nefes alan, Babaeski’de suyu içen, Babaeski’de alın teri ile ekmeğini kazanan herkes Babaeskilidir. Biz bunu böyle kabul ediyoruz.

Hayatın Başlangıcı da anlamına gelen Mart dokuzumuz kutlu olsun. Hepinizi sevgi ve saygı ile selamlıyorum.

Babaeski Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı’nın konuşmalarının ardından bir konuşma yapan Cem Vakfı Babaeski Şube Başkanı Hayati Dağlıoğlu ise şunlara yer verdi;

NEVRUZ (MART DOKUZU)

Bilindiği gibi milletleri meydana getiren temel unsurlardan birisi ortak kültürel değerler dediğimiz maddi ve manevi değerlerdir.

Türk devlet ve topluluklarının kullandıkları tek ve ortak milli bayram “Nevruz Bayramıdır.”  Bu değerler toplumun sosyal dokusunu meydana getirirler.

İnsanların her döneminde bayramlar vardır.

“Nevruz Bayramı” da Sümerler’den beri Orta Asya, Orta Doğu, Anadolu ve Balkan halkları ile günümüze dek kutlanan bir bayramdır

Farzça bir kelime olan Nevruz’un manası “Yeni Gün” demektir. Güneşin Koç burcuna girdiği vakit olup Rumi takvim de Martın 9una, Miladi takvime göre Martın 21ine tekabül eder.

Nevruz’un yazılı kaynak, efsane ve sözlü anlatımlara dayanarak binlerce yıldır bayram olarak kutlanmasının nedenleri şunlardır.

1. İlkbaharın başlangıcı doğanın uyandığı gündür.

2. Adem’in hamurunun yoğurulduğu gündür.

3. Hz. Ali’nin Kabe hareminde doğduğu gündür.

4. Hz. Nuh’un Tufandan kurtulduğu gündür.

5. Türklerin Ergenekon’dan çıkış günüdür.

Bütün mutlu günlerin başlangıcıdır.

Dargın olanlar bugün barıştırılır. Dost, dostu ziyaret eder. Yoksulların gönlü alınır. Her evde şenlik, muhabbet yapıldığı gündür. Ondandır ki bugün bayramların Sultanıdır.

Nevruz bayramının ülkemizdeki geleneksel uygulamalarından örnek  verirsek;

1. Mersin/Silifke yöresinde “Mart ipliği” adı ile ağaçlara bez bağlanır.

2. Gaziantep yöresinde Nevruz gecesi “Dileklerin gerçekleşeceğine inanılır.”

3. Ağrı çevresinde de o gece “Dilekler tutulur.”

4. Malatya yöresinde “Kış bitti” bayramı olarak kutlanır.

5. Uşak’ta “Mart yenileni”,                                                                                     6. Tekirdağ’da “Bahar başlangıcı”

7. İzmir’de ve Kırklareli’nde Mart 9u olarak kutlanır.

O gün halk boyalı yumurtalar, börekler, lokma gibi yiyeceklerle kırlara gidilir, eğlenilir.

Balkanlar da yumurtalar, tavuklar pişirilir. İnsanlar doğadan topladıkları çiçekleri birbirine vererek bayramlaşır.

Nevruz yeniden doğuş, yeniden canlanmadır. Her canlı bir yumurtadan meydana gelir. Yumurta varlığın içinde yok oluşun sembolüdür.

Çiçeklerin polenleri bile bir yumurtadır. Onlar da rüzgar vasıtasıyla birbirlerini döller.                                                                                          Yeniden uyanışın, canlanışın, çoğalmanın delili dir yumurta.

Bazı yörelerde Süt dağıtılır. Süt yaşamın saf ve temiz olduğu göstergesidir. İncir hoşafı yapılır. İncir bereketin sembolüdür.

Nevruz berekettir, sevgidir. Bu bereket ve sevgi bağının hepimizi birbirimize bağlamasını, Vatanımız ve Milletimizin bölünmez birliğinin en güzel sembolü olmasını diliyor ve hepinizin Nevruz bayramını (Mart dokuzunu) kutlarım.

Yapılan konuşmaların ardından vatandaşlara yaklaşık olarak bin lokma ve 500 yumurta dağıtıldı. Daha sonra çalınan müzikler eşliğinde vatandaşlar baharı gelişini kutladılar.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Babaeski Söz Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.