Ana Sayfa Gündem 19 Şubat 2020 75 Görüntüleme

“Lüleburgaz Bisiklete Biniyor” Projesinde sona gelindi

“Lüleburgaz Bisiklete Biniyor” Projesinin kapanış toplantısı bisiklet dernek ve grupları, STK temsilcileri ve odaların temsilcileri, kamu kurumu temsilcileri ve yerel aktörlerin katılımıyla Lüleburgaz Yıldızları Kadın Akademisi’nde gerçekleştirildi.
Lüleburgaz Belediyesi, Hollanda Yaratıcı Endüstriler Fonu Nl Open Call Türkiye 2018-1 çağrı programı kapsamında, Ankara’dan Novusens, Hollanda’dan Artengiineering ve Sustainable Solution ekibi ile , ‘Lüleburgaz İçin Bisiklet’ temalı çalışmalarla Temmuz 2018’de Lüleburgaz Bisiklete Biniyor projesine başlamıştı. Hollanda’nın Yaratıcı Endüstriler Fonunun desteklediği “Lüleburgaz Bisiklete Biniyor” Projesinde sona gelindi.
Bisiklet Master Planı’nın sunulduğu toplantı kapsamında ilk olarak, Belediye Başkan Vekili Erol Özgür makamında ziyaret edildi. Ardından da Lüleburgaz Yıldızları Kadın Akademisi (LYKA) Büyük Salon’da katılımcılara bir sunum gerçekleştirildi
Gerçekleştirilen sunumda; “Lüleburgaz Belediyesi personeli, kamu kurumu temsilcileri, proje ortakları, bisiklet dernek ve grupları meslek odası ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve diğer yerel aktörlerin katılımı ile yürütülen tüm çalıştaylarda, yenilikçi, yaratıcı şehir olma ile ilgili Lüleburgaz’da bisiklet kullanımı konusunda hedeflerin neler olduğu ve bu hedeflerin önündeki önemli engeller değerlendirildi.
‘Lüleburgaz Bisiklete Biniyor – Daha İyi Bir Şehir İçin Bisiklet’ projesinde kapsayıcı bir Bisiklet Master Planını tasarlamaya yönelik bir yol haritası, kentsel gelişimin çeşitli yönlerini iyileştirmek için bisikletin tüm potansiyelinin nasıl ortaya çıkarılacağı belirlendi. Proje, örnek bir rehber kitabı olmayı hedefleyen “Katılımcı Bisiklet Mastır Planı” üretmeyi hedefledi.
Kentsel gelişimin iyileştirilmesine yönelik tüm unsurlar proje kapsamında değerlendirip, bisiklet kullanımının maksimum potansiyeline ulaştırılmasına dair çalışmalar gerçekleştirildi. Proje aynı zamanda, daha sürdürülebilir, sağlıklı, katılımcı ve demokratik bir kentsel gelişim amacıyla bir katalizör görevi gördü.
Uzmanlar tarafından kitap haline getirilen bu plan, belirli bir şehir için bisiklet master planından çok daha fazlasını içeriyor. Sadece trafik mühendisliğine bir yaklaşım değil, aynı zamanda bisiklet ve kentsel yaşamı iyileştirmek için donanım, yazılım ve orgware yönlerini ele alan bütünsel bir vizyonu ortaya koyuyor. Bu doküman, tasarımcılar, uzmanlar, kamu idareleri, STK’lar ve özel sektör aktörleri ile Hollanda-Türkiye arasındaki uluslararası bir işbirliğinin ürünüdür.
Bu açık ve kapsayıcı yaklaşım, bisiklet ve şehir planlama alanındaki Hollanda uzmanlığını yerel Türk bağlamı ve paydaş katılımı hakkında derinlemesine bilgi ile birleştirmek için bir fırsat olup, tasarım öneri ve tavsiyeleri de bu bağlamda yapılmaktadır. Bunların, hem yurt içinde hem yurtdışında birçok belediyeye ilham vermesini ve şehir yaşamını iyileştirmek için bir hızlandırıcı olarak değerlendirilmesini diler, “Lüleburgaz Bisiklete Biniyor” çalıştayı için Hollanda’dan gelen Şehir Plancısı Stefan Bendiks ve “Daha iyi bir şehir için Bisiklet” temalı programımızı yöneten Melih Gezer ve Berrin Benli ile tüm çalıştay katılımcılarına teşekkür ederiz” denildi. (Erdoğan ŞENDİR)

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

İngilizce kursu başladı…

İngilizce kursu başladı…

Babaeski Söz Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.