Ana Sayfa Gündem 17 Eylül 2016 1059 Görüntüleme

Kurucu Başkan Hacıoğlu’ndan Gençoğlu’na Tam Destek

 Kurucu Başkan Hacıoğlu’ndan Gençoğlu’na Tam Destek

-Babaeski Bulgaristan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Olağan Genel Kurulu öncesi adaylardan Mümin Gençoğlu, seçime Derneğin Kurucu Başkanı Zürfettin Hacıoğlu’nun desteğini alarak gireceklerini ifade etti.

Babaeski Bulgaristan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği’nin  25 Eylül’de yapılacak genel kurulu öncesi derneğin başkanlığına aday olan Mümin Gençoğlu, Derneğin Kurucu Başkanı Zürfettin Hacıoğlu ve Balkan Türkleri Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Atıf Mutlu, ZORTUL Medya bünyesinde faaliyet gösteren Babaeski Söz Gazetesine nezaket ziyaretinde bulundu. Söz Gazetesi Muhabirinin sorularını cevaplayan Başkan Adayı Mümin Gençoğlu, seçime   Derneğin Kurucu Başkanı Zürfettin Hacıoğlu’nun desteğini alarak girdiklerini ifade etti. Gençoğlu, Babaeski Bulgaristan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği’nin  başkanı seçilmesi durumunda hayata geçireceği projeleri de gazetemize anlattı.

Babaeski Bulgaristan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği  Başkan Adayı Mümin Gençoğlu, gazetemize yaptığı açıklamalarda şunları ifade etti.

‘’ 17 Ağustos 1956, Bulgaristan doğumluyum. 1989’da Bulgaristan’dan Türkiye’ye göç ettik. Babaeski’nin Gazi Kemal Mahallesinde uzun yıllar esnaflık yaptım ve orada oturuyorum. 8 yıl önce emekli oldum şimdi vatandaşlara faydalı olabilmek için aday olmaya karar verdim. Geçen dönem yönetim kurulu üyeliği yapıyordum. Şimdi ise; oluşacak yönetim kurulumla beraber, başkanlığa adayım.

Bu iş ekip işi. Yönetim kurulumuzu da oluşturmak üzereyiz. Aslında bu yönetimde görmüş olduğumuz eksikliklerden dolayı ekip olarak adayız. Buradaki durum şudur; bizlerin bağlı olduğu Edirne Bölgesi Federasyonu ve en üst çatı olan Federasyonla ilişkileri daha da güçlendirerek ortak çalışmalar ve faaliyetler oluşturmak istiyoruz.

Somut projelerimizden biri gençlerimize yönelik olarak; gençlerin atalarının, annelerinin, babalarının geldiği ülkeleri daha iyi tanımaları için kültürel ziyaretler yapma amacındayız. Aynı zamanda Bulgaristan Türkü’nün çocukları çifte vatandaş fakat vatandaşı olduğu ülkenin dilini bilmemektedir. Gençlerimize vatandaşı oldukları ülkelerin dilini de öğretmek için de Bulgaristan’da kültürel faaliyet gösteren kuruluşlar ile ortak projeler üreterek Bulgarcayı öğretmek ve ata topraklarını tanıtmak istiyoruz.

1877-1878 Rus-Osmanlı döneminden günümüze  kadar Balkanlardan göç etmiş insanlara da ata topraklarını göstermek istiyoruz. Bunun için projelerimiz var. Aynı zamanda derneğimize bağımsız ve çok amaçlı bir bina kazandırmak istiyoruz. Faaliyetlerimizin de bir çoğunu kendi bağımsız binamızda yapabileceğimiz bir proje. Bunun için; ilgili kurumlarla ve yetkili kişiler ile ön görüşmeler yapıldı. Bu çok büyük bir proje, belki de bir dönemde bitirilemeyecek bir proje ama başlangıcını yapmak isteyen bir ekip oluşturuyoruz.

Üzülerek söylüyorum ki; sadece Babaeski Bulgaristan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği değil, belediyenin dışında maalesef arzu edilen şekilde sınır ötesi iş birliği projelerinden bağımsız kuruluşlar yararlanmıyor. Kar amacı gütmeyen kuruluşlar aslında diğer il ve ilçelere bakarsak; Babaeski epey geride kalmış durumda. Biz eğer Babaeski Bulgaristan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneğiysek; ora ile sosyal kan bağımız var, bizim bu projeleri yapmamız gerekir. Görüşmeler vardı, 2 tane proje derneğin ilgisizliğinden geri dönmüş oldu. Biz bu sınır ötesi projelere ciddi şekilde önem vereceğiz.

Gençlerimize çevreyi sevdirme amaçlı projeleri önemli.  Avrupa Birliği çevre projelerine çok önem veriyor. Bu tür projelerle de gençleri derneğe kazandırmak istiyoruz. Gençleri, adı Bulgaristan Türkü olan ve atalarının geldiği memleketteki bir derneğe sahip çıkmaları için bu tip projelerin de çok önemli olduğunu düşünüyoruz.

Dernek kurulduğunda yola çıkarken her aileden en az bir üye diyerek başladık, şu an 200 civarı üyemiz mevcut. Tüm camiayı kucaklamak istiyoruz. Her aile ile irtibatımız olsun. Üye olmak isteyenleri üye yapacağız. Ülkemiz, Avrupa Birliği üyeliği ile ilgili ciddi gelişmeler yaşıyor. Bulgaristan Türkiye arasında sınır şehirleri arasında köprü vazifesini Babaeski Bulgaristan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği üstlenebilir.

Aileden bir kişi en az üye özellikle 1989 göçmenlerinden. Biz gençlerimizi de çekmek istiyoruz. Çünkü gençlerimiz fikir üretiyor. Bizim tecrübe ve birikimimiz ile gençlerin üretkenliklerini birleştireceğiz.’’

Haber: Erhan ERTÜRK

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Babaeski Söz Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.