Ana Sayfa Köşe Yazıları 13 Aralık 2017 589 Görüntüleme

Kudüs Suskunluğu

Kudüs Suskunluğu

ilhan bilgü

İlhan Bilgü • ibilgu@gmail.com

Şu, neyi ne zaman yapacağı belli olmadığı gibi neyi niye yaptığına da akıl sır erdirilemeyen Amerika Birleşik Devletleri’nin Başkanı olan Donald Trump, elindeki bombayı tam da Kudüs’ün ortasına bıraktı. “Artık Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan etmenin vakti geldi.” dedikten sonra asıl hedefin Filistin’de barış olduğunu da sırıtarak açıklaması var ya, hakikaten kendisi öyle inanıyor. Kendisinden başka kovboy tanımayan bu isim, bizzat İsrail devletinin yapmaya cesaret edemediği şeyleri yapıyor.

Her şeyden önce Kudüs, İsrail işgali altındadır ve merkezi New York’ta yani Trump’ın evinin yanında bulunan Birleşmiş Milletler de bunu böyle ilan etmiştir. Buna rağmen Trump’ın bu kadar pervasızca cesareti de boşuna değildir. Damadının bir Yahudi olmasının bunda etkisi vardır amma, adam bir kere megalomanya olunca normale dönemiyor. Hakkını yemeyelim, Trump Kudüs’ün İsrail’in başkenti olduğunu birden bire söylemiş birisi değil. Siyaset sahnesine çıktığında Orta Doğu ve İsrail ile ilgili yapacaklarının en önemlilerini bir bir gerçekleştiriyor. Amerikan bütçe açıklarının 750 Milyar Dolara tekabül edenini Körfez ülkelerinden alacağını söyledi ve pat diye, Suudî Arabistan’ın ne kadar önemli Prens ve iş adamları varsa, paralarına yolsuzluk iddiası ile el konulup işi bitirmedi. İşi ticarete de döktü; 750 Milyar dolarlık silah sattı. Katar’da 15 bin askeri var iken Birleşik Arap Emirlikleri öncülüğünde Körfez ülkelerini Katar’a saldırtmak istedi, Katar’daki paraları çekmeye çalıştı.

Suud’da baş müftü denilen birisi çıkıp önce Filistinlileri terörist ilan ettikten sonra, İsrail’e karşı direnmenin haram olduğunu ilan etti. Şimdi, bunlardan Trump’a ne demeyin. Trump’ın damadı elindeki bir planlama ile bütün bunları ince detaylarına kadar uygulayan kişi idi. Kudüs işte bu kadar basit bir ayak oyunu ile İsrail’e başkent olarak peşkeş çekiliyor. Haa, unutmadan, açıklamadan birkaç gün önce İsrail uçaklarının ikide bir Suriye’nin başkenti Şam’a saldırması da Rusya ile İran’ın tepkisini tartmaya yönelikti. Baktı ki tık yok, Kudüs İsrail’e başkent ilan ediliverdi.

Bereket versin ki, Recep Tayyip Erdoğan gibi biri çıkıp tehlikeye dikkat çekti de, sessizlik bozuldu. Bakmayın siz Avrupa Birliğinin ve Rusya’nın cılız tepkilerine. Adam eline silahı almış, ordusu ile ezip geçiyor, Filistinlileri, evlerinin etrafına duvar çekerek bir açık hava hapishanesinde tutar gibi tutuyor, istiyor öldürüyor, istiyor bombalıyor; şimdi bu başkent ilan işi iyi olmadı diyorlar. Yahu adam tam 50 yıldır yani 1967’den beri almış zaten Kudüs’ü hepinizin gözüne soka soka. Hem de sizin verdiğiniz silahlarla, şimdi böyle olmaz, mızıkçılık yapma diyorsunuz; biz de inanacağız.

İsrail, ABD ve çaktırmadan İngiltere’nin rızası olmadan oraya tuvalet bile yapamaz. Sanmayın siz, ABD’deki Yahudi Lobisi’nin gücü sebebiyle oluyor diye bunlar. Yahudi Lobisini güçlü göstermek ABD derin devleti ile İngiliz derin devletinin fırıldaklarındandır. Hepsinin de işine geldiği için iplerini oraya bağlıyorlar. Ama sanmasınlar ki, bu kovboy politikası ile İsrail ve Filistin’e barış gelecek. Aksine, barışın ortasına bombaları atıp kaçanlar onlar. Baksanıza, İsrail 1948’de kurulduğundan beri bir gece rahat uyuyabildi mi? Kadınlar dahil her genç İsrail’de insanların nasıl öldürülebileceğinin eğitimi almak zorunda kalmadı mı? Bu onları her gün ölme korkusuna sokmadı mı? Filistinlilerin, hiç bir hakkına saygı göstermeyen ve her hareketlerine karşılık kurşun yağdırmayı kahramanlık sayan İsrailliler işte bu yüzden Filistinlileri susturamayacaklar. Onun için de Kudüs’ü başkent ilan etseler de bu böyle olacak.

Ama bu karara suskunlukları ile destek veren “İslam dünyası” ise yüzüne tükürülecek kadar bir şahsiyete sahip olmadığını böylece gösterdi. Yine de Tayyip Erdoğan’ın girişimleri az da olsa şereflerini hatırlattı. Hatırlayabilirlerse tabi.

Evet, Kudüs gerçek bir Yeruşaliym olana kadar her herhâlde bu böyle gidecek.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

BENGÜ ‘YÜ DİNLERKEN.

BENGÜ ‘YÜ DİNLERKEN.

Babaeski Söz Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.