Ana Sayfa Gündem 23 Aralık 2016 944 Görüntüleme

KUBİLAY’IN ARAMIZDAN AYRILIŞININ 86. YILINDA ANIYORUZ

f4f1a433b3297d8bc77f21c358e4b4c1

Haber: Aydın BİLHİLİ

Atatürkçü Düşünce Derneği Babaeski Şube Başkanı Binnur Güdücüler Kubilay’ın şehit edilişinin 86. Yılı anısına yazılı bir basın açıklaması yaptı. Güdücüler yaptığı bbasın açıklamasında şunlara yer verdi;

Her dönemde Cumhuriyet’i ve onun temeli Türk Devrimi’ni sindiremeyen oluşumlar ortaya çıkmış, Ulusumuzun ve Devletimizin kararlılığı ile bu oluşumlar, hiçbir zaman çirkin emellerini gerçekleştirememişlerdir.

23 Aralık 1930 günü Menemen’de bir grup yobazın başlattığı, Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay’ın katledilmesiyle sonuçlanan irticai kalkışma, Cumhuriyet tarihindeki en acı olaylardan biridir.

Cumhuriyet’e ve Atatürk devrimlerine inanmış aydın Türk genci Kubilay, bağlı olduğu çağdaş değerler için canını hiçe sayarak, Cumhuriyet’in korunması ve yaşatılması konusunda Ulusumuzun hiçbir özveriden kaçınmayacağının somut örneklerinden birini vermiştir. Kubilay, bu onurlu davranışıyla, Türkiye Cumhuriyeti’nin bağnazlığa ve karanlık düşüncelere karşı başlattığı savaşımın simgesi olmuş, “Devrim şehidi” kimliğiyle gönüllerde ölümsüzleşmiştir. Kubilay’ın acımasızca katledilmesi, tüm ülkede nefretle kınanmış, Cumhuriyet’e olan inanç ve bağlılığı daha da güçlendirmiştir.

Cumhuriyet’e başkaldırı niteliğindeki bu olay, Cumhuriyet karşıtlarının çirkin yüzlerini gösteren ve hiçbir zaman unutulmaması gereken bir olaydır. Atatürk ilke ve devrimlerini hedef alan bu eylem, aynı zamanda, dinin ve dince kutsal sayılan değerlerin kötüye kullanılmasının her koşulda önlenmesi gerektiğini öğreten bir örnek olarak da belleklerdeki canlılığını korumaktadır.

23 Aralık 1930’da Menemen’de yaşananlar, çağdaş ve aydınlık Cumhuriyet’le barışık olmayan gerici zihniyete karşı her zaman uyanık ve dikkatli olunmasının zorunluluğunu bizlere bir kez daha anımsatmaktadır.

Türkiye, ulus egemenliğine dayanan, lâik ve demokratik bir cumhuriyettir. Devlet’in temelini oluşturan bu yapının korunması, Türkiye Cumhuriyeti’nin ülkesi ve ulusuyla bölünmez bütün olarak varlığını sonsuza kadar sürdürebilmesinin en önemli koşuludur.

Cumhuriyet’e gönülden bağlı kuşaklar ve kurumlar var oldukça, Türkiye’yi kimse, uğruna yokluklar, acılar çektiği, şehitler verdiği çağdaşlaşma yolundan döndüremeyecektir. Aydınlık Türkiye’nin geleceğini karartmaya kimsenin gücü yetmeyecektir.

Atatürk’ün izinden yürümeye kararlı, Cumhuriyet’i tüm kazanımlarıyla yaşatmaya ant içmiş, çağdaş yaşam biçimini benimsemiş Türk Ulusu bu konudaki en büyük güvencemizdir.

Mustafa Fehmi Kubilay’ı şehit edilişinin 86. yıldönümünde saygıyla anıyorum.”

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Babaeski Söz Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.