Ana Sayfa Gündem 5 Aralık 2019 139 Görüntüleme

KTSO’dan engelli derneklerine ziyaret

“3 Aralık Dünya Engelliler Günü”nde , Kırklareli Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Soner Ilık, KTSO Meclis Başkanı İsmail Hakkı Özsan ve KTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Serkan Keser, Kırklareli merkez ilçede faaliyet gösteren Engelli Dernekleri’ni ziyaret etti.
KTSO Yönetim Kurulu Başkanı Soner Ilık ve beraberindekileri, Kırklareli Engelliler Yaşam Derneği (KEYD) Başkanı Behice Köseoğlu, Kırklareli Engelsiz Hayat Eğitim, Kültür, Spor Kulübü ve Derneği Başkanı Nihal Bircan ve Türkiye Sakatlar Derneği (TSD) Kırklareli Şubesi Başkanı Ercan Dinkler ile Derneklerin Yönetim Kurulu Üyeleri samimi ve sıcak bir ortamda ağırladılar.
Engellilerin karşılaştıkları tüm sorunların herkesin sorunu olduğunu ve bunların çözümü için oda olarak yanlarında olduklarını belirten KTSO Yönetim Kurulu Başkanı Soner Ilık; “Engelli insanları anlayabilmek ve sorunlarına dikkat çekebilmek açısından önemli bir gün. Engellilik doğuştan veya sonradan herhangi bir hastalık veya kaza sonucu bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal yetilerini çeşitli derecelerde kaybetmiş, normal yaşamın gereklerine uyamama durumudur. Engellilik sadece bu sorunu yaşayan kişiyi değil, ailesini ve yakın çevresini de ekonomik, sosyal ve psikolojik olarak etkileyen önemli bir sorundur. Gerek sosyal gerekse iş yaşamında kendilerine çok zor yer bulan ve yaşamın birçok alanında çeşitli “engeller” ile karşı karşıya kalan engelli vatandaşlarımızla birlikte yaşadığımızı unutmamamız gerekiyor. Çünkü gündelik hayatta karşılaştıkları sorunlar sadece engellilerin değil, hepimizin sorunudur.” Dedi.
KTSO Meclis Başkanı İsmail Hakkı Özsan, herkesin birer engelli adayı olduğunu unutmaması gerektiğini belirterek şunları söyledi ; “Engelli olmak kişinin tercihi değildir ve herkes engelli adayıdır. Engelli vatandaşlarımızın yaşamlarını kolaylaştıracak, toplumda aktif rol almalarını sağlayacak çalışmalar yapmak görevlerimiz arasındadır. Çeşitli engellerine rağmen hayat mücadelesinin içinde yer alan, ekonomik ve sosyal hayatın içerisinde olan engelli vatandaşlarımız bizim için güç kaynağıdır. Sahip olduğumuz değerler de kardeşliği, dayanışmayı, bir ve beraber olmayı salık vermektedir. Engellilerimizin yaşam becerilerini geliştirerek, kendi kendilerine yetebilmeleri, eğitim imkânlarından yararlanabilmeleri, istihdam edilebilmeleri, diğer bireylerle iyi ilişkiler içinde olabilmeleri toplumlar için çok önemlidir. Bu nedenle engellilerimizin toplumla bütünleşebilmeleri sağlanmalıdır.”
KTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Serkan Keser, engellilerin insani koşullarda ve ayrımcılığa maruz kalmadıkları bir yaşama ulaşmalarını sağlamak için herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini belirterek şunları ifade etti; “ Engelli olduğu için hiç kimse toplumdan dışlanmamalı, aksine özründen dolayı hiçbir imkân ve fırsatlardan yoksun kalmamasına özen gösterilmelidir. Bu maksatla atılacak her adım, engelli vatandaşlarımızın öz güvenlerini güçlendirecek ve hayata daha sıkı bağlanarak toplumda üreten bir birey olmalarını sağlayacaktır.
Bu nedenle engellilerin insani koşullarda ve ayrımcılığa maruz kalmadıkları bir yaşama ulaşmalarını sağlamak için geliştirilmiş yasal düzenlemelerin ve yasal düzenlemelere uygun kurumsal yapıların en kısa zamanda oluşturulmasını, kamusal bir hizmet olarak yaşama geçirilmesi için bütün insanlarımızın birlikte mücadele etmesi gerekmektedir.” (Nurşen ARSLAN)

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Babaeski Söz Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.