Ana Sayfa Gündem 31 Ekim 2017 774 Görüntüleme

KIZILAY BAŞKANI’NDAN AÇIKLAMA

kızılay başkanı

Haber; Ezgi Balmumcu

Kızılay Haftası’nda Babaeski Kızılay Şube Başkanı Necip Fıçıcı’dan ikinci bir açıklama geldi.

‘’Türk Kızılayı her yıl Kızılay Haftası’nı 29 Ekim – 4 Kasım tarihleri arasında tüm yurtta coşkuyla kutluyor. Türk Kızılayı ülke genelindeki  şubeleri, personelleri, üyeleri ve gönüllüleri bu coşkuya ortak oluyor. Balkan, Trablusgarp ve Çanakkale Savaşlarındaki yaralı ve esir askerlerimizin tedavi, sevk ve idaresinin tek sorumlusu; Anadolu’nun kurtuluşunun kahraman Hilal-i Ahmeri, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun inançlı ve gururlu Kızılay Cemiyeti; I. ve II. Dünya Savaşları’nda yüz binlerce yaralı, esir, göçmen ve dağılmış ailelerin müşfik koruyucusu, kollayıcısı ve sahibi; Erzincan, Varto Gölcük ve Gediz gibi büyük felaketlerin kara gün dostu Türk Kızılayı bu yıl da Kızılay Haftası’nı büyük bir coşku ve gururla kutlayacaktır. Cumhuriyetimizin temel yapı taşı kurumlarından bir tanesi olan ve Cumhuriyet’in faziletlerinin ülke genelinde kök salmasında pay sahibi olan Türk Kızılayı, Cumhuriyet Bayramı ile Kızılay Haftası coşkusunu bir arada yaşayacaktır. Her yıl 29 Ekim- 4 Kasım tarihleri arasında kutlanan Kızılay Haftası, Kızılaycılık bilincinin oluşturulmasında, Kızılay’ın ulusumuz açısından önemini vurgulamak ve Kızılay’ın karşılıksız sunduğu hizmetlere kamuoyu desteğini sağlamak açısından büyük önem taşımaktadır. Türkiye genelinde faaliyet gösteren Türk Kızılayı Şubeleri ve tüm okullarda çeşitli etkinliklerle kutlanan Kızılay Haftası, Kızılaycılık felsefesi ve temel ilkelerini tanıtmak ve benimsetmek, gerçekleştirdiği yenilikleri ve hedefleri konusunda kamuoyunu bilinçlendirme imkanı sunması açısından büyük önem taşımaktadır. Türk Kızılayı gönüllü olarak yürüttüğü tüm çalışmalarında vatandaşların desteğine ihtiyaç duymaktadır. Kızılay Haftası dolayısıyla bir kez daha kadirşinas Türk Halkını Türk Kızılayı’nın kampanyalarına katkıda bulunmaya ve gönüllü destek olmaya davet ediyoruz. Gücünü ve etkinliğini Türk Halkından alan Kızılay, bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da ihtiyaç sahiplerini yalnız bırakmayacaktır.

Kızılay’ın merkezi Ankara’dadır. Türkiye’nin bütün il ve ilçelerinde  şubesi vardır. Okullarda Kızılay Kolu kurulur ve çalışır.

Türkiye Kızılay Derneği’nin beyaz zemin üstünde kırmızı aydan oluşan bir bayrağı vardır. Kızılay bayrağındaki beyaz renk yaralı askerlerin gömleklerini, kırmızı ay ise kan izlerini simgelemektedir.

Kızılay bir yardım kuruluşudur. Savaşta ve barışta halkın kara gün dostudur. Savaşta yaralananlara, ölenlerin ailelerine yardıma koşar. Yaraları sarar. Her türlü yardımı yapar. Barışta yangın, sel, deprem gibi felaketlere uğrayanlara sıcak yardım elini uzatır. Fakirlere, düşkünlere, kimsesizlere yardım eder.

Kızılay milli bir yardım kurumudur ancak yardımları yurt dışına kadar uzanır. Yardım insancıl bir duygudur. İnsanları yücelten bir düşüncedir. Bu düşüncenin yaygınlaşması, dünyamızı güzelleştirir. Barış içinde bir arada yaşamamızı sağlar. İnsanlar arasındaki birlik ve beraberlik duygularını geliştirir.

Kızılay’ın halka yaptığı bu yardımlar, yine halkın bu kuruluşa yaptığı yardımlardan, bağışlardan oluşur. Durumu iyi olan her vatandaş, Kızılay’a yardım etmeli, bağışta bulunmalıdır. Hepimiz Kızılay’a yardım edelim. Biz de bir gün felakete uğrarsak, Kızılay bizimde yardımımıza koşar. ‘’

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

MHP anma mesajı yayınladı…

MHP anma mesajı yayınladı…

Tema Tasarım | Osgaka.com