Ana Sayfa Gündem 2 Nisan 2020 66 Görüntüleme

Kırklareli İl Sağlık Müdürlüğü duyurdu

Kırklareli İl Sağlık Müdürlüğü web sitesi üzerinden Türkiye saha epidemiyolojisi sertifikalı eğitim programının 2020 dönemi başvurularının başladığını duyurdu. Kırklareli İl Sağlık Müdürlüğü’nün web sitesinden yapılan duyuruda şu ifadelere yer verildi;” Türkiye Saha Epidemiyolojisi Sertifikalı Eğitim Programına 2020 dönemi başvuruları başlamıştır. Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Sağlık Tehditleri Erken Uyarı ve Cevap Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen Türkiye Saha Epidemiyolojisi Sertifikalı Eğitim Programı’na Saha Epidemiyoloğu olarak eğitilmek üzere önümüzdeki dönem için yeni kursiyerler alınacaktır. Katılmak isteyenler için başvurular başlamıştır. Başvuru için son tarih 30 Nisan 2020’dir”
TÜRKİYE SAHA EPİDEMİYOLOJİSİ SERTİFİKALI EĞİTİM PROGRAMI NEDİR?
Türkiye Saha Epidemiyolojisi Sertifikalı Eğitim Programı (TSESEP), iki yıl süreli standart ve sürekli bir eğitim programıdır. Bu eğitim; toplumun sağlık düzeyini korumak, geliştirmek ve ortaya çıkan tehditleri belirleyip ortadan kaldırmak için gerekli araştırma ve müdahale çalışmalarını güvenilir bilimsel yöntemlerle yapabilecek bilgi, beceri ve tutum kazandırmak amacıyla düzenlenmektedir. Eğitim programını tamamlayanlara Sağlık Bakanlığı tarafından saha epidemiyoloğu olarak sertifikalandırılır.
DÜNYADA SAHA EPİDEMİYOLOJİSİ EĞİTİM PROGRAMLARI HANGİ ÜLKELERDE VARDIR?
Dünyada ilk kez ABD’de başlayan saha epidemiyolojisi eğitimi halen Avrupa Birliği ülkeleri de dâhil olmak üzere 65’den fazla ülkede yapılmaktadır.
EĞİTİM PROGRAMI İLE NE AMAÇLANMAKTADIR?
Saha epidemiyolojisi eğitim programı; merkez ve il düzeyindeki sağlık kuruluşlarında uygulamalı olarak saha epidemiyolojisi eğitimi almış nitelikli sağlık personeli ile halk sağlığı hizmetlerinin kalitesini artıracak, karşılaşılan sorunların nedenlerini saptayarak etkili çözüm yollarını üretecek insan gücünü oluşturmayı amaçlamaktadır.
EĞİTİM PROGRAMI NELERİ KAPSAMAKTADIR?
Saha epidemiyolojisi; önemli sağlık sorunlarının sürveyansı ve araştırılması (örneğin salgın incelemesi), sağlık hizmetlerinin etkilerinin ölçülmesi ve sonuçlarının belirlenmesi, toplumsal müdahale programlarının değerlendirilmesi ve önceki yıllara ait veriler ve mevcut veriler kullanılarak ileriye yönelik halk sağlığı ihtiyaçlarının belirlenmesi gibi unsurları kapsamaktadır.
EĞİTİM PROGRAMININ İÇERİĞİNDE NELER VARDIR?
Saha epidemiyolojisi eğitimi teorik olarak verilen giriş eğitimi, 7 modül eğitimi ile bu eğitimlerle ilgili pratiklerin yapılacağı saha uygulamalarından oluşmaktadır: Giriş eğitimi: Dört hafta sürer. Katılımcıların temel epidemiyoloji, biyoistatistik ve temel bilgisayar kullanımı derslerinin işlendiği sınıf eğitimidir. İleri Modül eğitimleri: Giriş eğitimini tamamlayan katılımcılar belirlenen konulardaki ileri modül eğitimine katılırlar. İleri modül eğitimleri teorik eğitimler olup her modül ortalama 1 hafta sürer. İleri modül eğitimleri 7 modül eğitiminden oluşur. Modül eğitimlerinde işlenecek ana konu başlıkları aşağıda belirtilmiştir:
• İleri Veri Analizi ve Bilgisayar Kullanımı.
• Saha Çalışmalarının Planlanması ve Yönetilmesi.
• Bilimsel İletişim.
• Önleme Etkililiği: Karar Analizi ve Ekonomik Değerlendirme.
• Bilimsel Literatürün Eleştirel Değerlendirmesi.
• Halk Sağlığı Acillerine Hazırlıklılık ve Epidemiyolojik Yanıt.
• Erken Uyarı ve Cevap Sistemi.
EĞİTİM KAPSAMINDA YAPILAN ÇALIŞMALAR
Eğitim programına alınan kursiyerler 67 salgın incelemesi yapmıştır. Ayrıca kurumumuzda yürütülen sürveyans programlarının değerlendirme ve geliştirilmesi için 27 sürveyans raporu hazırlamış, 2’si TÜBİTAK Projesi olmak üzere toplam 15 epidemiyolojik araştırma planlamış ve tamamlamışlardır. Uluslararası ve ulusal bilimsel kongre ve toplantılarda toplam 80 sunum yapmışlardır.
SAHA EPİDEMİYOLOJİSİ EĞİTİMİNİN GELECEĞİ İÇİN NELER YAPILMAKTADIR?
Saha Epidemiyolojisi Eğitim Programı’nın ulusal sertifikasyon çalışmaları 2015 yılında tamamlanmıştır. Türkiye Saha Epidemiyolojisi Eğitim Programı Sertifikalı Eğitim Alanı olarak tescil edilmiştir. Saha Epidemiyolojisi eğitim programı ile ilgili uluslararası düzeyde kabul edilecek akreditasyon çalışmaları halen sürmektedir. TEPHINET olarak bilinen Uluslararası Epidemiyolojisi Birliği’ne Türkiye Saha Epidemiyolojisi Eğitim Programı’nın üyeliği resmen kabul edilmiştir. Böylece kursiyerlerin uluslararası tanınırlıkları da sağlanacaktır.
SAHA EPİDEMİYOLOJİSİ EĞİTİM PROGRAMI ADAYLARI NASIL BELİRLENMEKTEDİR?
Her yıl yeni kursiyerlerin katılması hedeflenen saha epidemiyolojisi eğitim programında, adayların epidemiyoloji ve halk sağlığına olan ilgileri ve deneyimleri dikkate alınmakta, epidemiyologlardan oluşan bir jüri tarafından belirlenen adaylarla mülakat yapılarak programa katılacak aday adayları belirlenmektedir. Bu aday adayları içerisinden önerilen adayların listesi makama sunulur.
PROGRAMA KİMLER BAŞVURUDA BULUNABİLİR?
Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşların merkez ve taşra teşkilatında görev yapan hekimler, veteriner hekimler, diş hekimleri başvuruda bulunabilir. Saha epidemiyolojisi eğitim programı iki yıl süreyle Ankara’da yapılacağı için başvuruda bulunan saha epidemiyolojisi aday adaylarının bu durumu göz önünde bulundurmaları gerekmektedir. Eğitim programına 31 Ağustos 2020 tarihine kadar devlet hizmet yükümlülüğünü tamamlamış olan kişiler başvurabilir. Kursiyerler kurumlarının olurları da alınarak 2 yıl süre ile geçici görevle Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nde görevlendirilirler. Bu süre boyunca Devlet Memurları Kanunu’na göre çalışırlar.
(Demet CABBAR)

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Babaeski Söz Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.