Ana Sayfa Gündem 8 Nisan 2020 52 Görüntüleme

“Kansere değil hayata şans verin”

Halkın kanser ve kanserden korunma konusunda farkındalığını artırmak için ülkemizde, her yıl 1-7 Nisan tarihleri arasında “Ulusal Kanser Haftası” etkinlikleri düzenlenmektedir. Bu kapsamda Kırklareli Devlet Hastanesi ’de kansere karşı farkındalık oluşturmak ve bilinçlendirme amaçlı açıklamada bulundu. Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;” Kanser, günümüzün en önemli sağlık sorunlarından birisidir. Tanı ve tedavisindeki yenilikler, sağlık kuruluşlarından yararlanma olanaklarının artması, diğer hastalıkların tedavisindeki gelişmeler ve buna bağlı ortalama yaş süresinin uzaması gibi çeşitli nedenlerle kanserin önemi daha da artmakta; her gün daha çok sayıda kanserli hastaya tanı konabilmektedir. Kanser Haftası, halkımızın “Kanser Hastalığı” konusunda bilgilendirilme – bilinçlendirme – farkındalık kazandırma çalışmalarına yoğunluk verilmesi nedeniyle kanser mücadelesinde oldukça önemli bir yer tutmaktadır.
Kanserin Nedenleri Nelerdir?
Sigara ve alkol kullanımı
Uzun süre güneş altında kalma
Aşırı dozda röntgen ışınına maruz kalma
Bazı kimyasal maddeler (katran, benzen, boya maddeleri, asbest, bazı kozmetikler ve deterjanlar)
Bazı virüsler
Yüksek gerilim hatları
Radyasyona maruz kalma
Kötü beslenme alışkanlığı
Genetik faktörler
Kanserin Belirtileri Nelerdir?
Rahim ve makattan gelen normal olmayan bir kanama veya akıntı
Memede veya vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkan şişlik ve sertlikler
İyileşmeyen yaralar
Uzun süreli ses kısıklığı ve öksürük
Ben ve siğillerde meydana gelen büyüme, kanama, renk değişikliği, yara vb.
Büyük ve küçük abdest yapmadaki değişiklikler
Yutkunma güçlüğü ve hazımsızlık
Bu değişiklikler görüldüğünde bir hekime başvurmayı ihmal etmeyiniz.
Kanserden Nasıl Korunulur?
Kanserden korkmak yerine kanserden korunmak için yapmamız gerekenler olduğunu unutmamalıyız.
Sigara ve tütün kullanmayınız.
Alkollü içeceklerden uzak durunuz.
Yeterli ve dengeli besleniniz.
Güneş ışınlarına maruz kalmayın.
Gerekmedikçe röntgen filmi çektirmeyiniz.
Asbest, benzen, katran gibi kanser yapıcı maddelere karşı gerekli önlemleri alın
Yılda bir sağlık muayenesi yaptırınız.
Kanserin giderek artan önemi ve yüksek maliyeti, erken teşhis, tarama ve kanser konusunda farkındalık sağlanması amacı ile eğitim faaliyetlerini de ön plana çıkarmaktadır. Bu nedenle Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezlerinin ( KETEM) kanserle mücadelede çok önemli rolleri vardır.
Ülkemizde Yürütülen “Kanserde Erken Teşhis” Programları
Meme kanseri taramaları, 40-69 yaş arasındaki kadınlara yılda bir klinik meme muayenesi 2 yılda bir mamografi çekilmektedir.
Kalın bağırsak kanseri taramaları, 50-70 yaş arasındaki kadın ve erkeklere 2 yılda bir gaitada gizli kan testi ve 10 yılda bir kolonoskopi ile yapılmaktadır.
Rahim ağzı kanserleri taramaları, 30 – 65 yaş arası tüm kadınlarımıza 5 yılda bir HPV-DNA ve Pap-Smear testi yapılmaktadır.
Ayrıca sigara da kansere neden olduğu kesin olarak bilinen bir maddedir. Sigarayla mücadele kanser kontrolünün önemli bir basamağıdır. Ülkemiz sigarayla mücadele konusuna mevzuat ve kurumsal bazda destek veren nadir ülkelerdendir. Sigarayı bırakma konusunda yardım almak için 171 Sigara Bırakma Hattını arayabilirsiniz. Hastanemizde de haftanın her günü Sigara Bıraktırma Poliklinik hizmeti verilmektedir. Sigara Bıraktırma Polikliniğinde görevli uzman doktorlarımız; Psikiyatri Uzmanı Uzm. Dr. Kadir Can TUTUĞ haftanın her günü ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Bülent AKKURT her hafta Perşembe günleri sigara bırakma polikliniğinde hizmet vereceklerdir.
Hastanemizde Akupunktur Polikliniğinde de, Dr. Okay KAŞIKEMAN tarafından ‘akupunktur yöntemi ile sigarayı bıraktırma’ hizmeti verilmektedir
Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak amacımız, kanser konusunda halkın bilgilendirilmesi, bilinçlendirilmesi ve kanser farkındalığının sağlanması için eğitim programlarının sadece belirli gün haftalarla sınırlı kalmayarak yıl boyunca planlanması ve tüm halkımıza ulaşabilecek şekilde devam etmesidir.
UNUTMAYALIM “ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR.”
(Uğur HALEP)

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Babaeski Söz Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.