Ana Sayfa Gündem 8 Eylül 2016 1201 Görüntüleme

İyi bir peynir nasıl anlaşılır?

İyi bir peynir nasıl anlaşılır?

Özel Haber: Aydın BİLGİLİ

Kahvaltıda, salatalarda, makarnalarda, çorbalarda ve daha birçok yemekte tükettiğimiz peynir, sofralarımızın en önemli gıdalarından biridir.

Tüm süt ve süt ürünlerinde olduğu gibi peynirin de kalitesi, güvenilirliği, besin değeri, üretim koşulları büyük önem taşıyor.

Yıllardan beri  peynircilik yapan peynirci Ali alışveriş sırasında kaliteli peyniri anlamanın ipuçlarını verdi.

Peynir, günlük beslenme cetvelimizin en önemli kalemleri arasında yer alıyor. Bu özel besini seçerken ise tüm ürünlerde olduğu gibi peynirin de “iyi” olanının tercih edilmesi gerekiyor. Alışveriş sırasında birkaç detaya dikkat ederek güvenilir, besin değeri yüksek ve sağlığa uygun koşullarda üretilmiş peynire ulaşmak mümkün.

Peynirci Ali iyi bir peyniri anlamanın yollarını sağlıklı gıdaya ulaşmak isteyenlerle paylaştı:

Dayanıklılık ve kalite peynirin çeşidine göre değişebilen özelliktedir. Öncelikle, iyi bir beyaz peynirin kalıbı düzgün ve her kenarı birbirine eşit olmalıdır. Üzerinde pas, küf ve salamura kirlilikleri taşımamalıdır. İyi bir beyaz peynirin rengi, parlak ve canlı bir beyazdır. Donuk, kirli beyaz, sarımsı, siyahımsı ve mavi-yeşil gibi renk değişimleri olmamalıdır. Kaşar peyniri gibi bazı tip peynirler kendine özgü sarıya yakın renklere sahip olabilir.

Peynir yapısının homojen, pürüzsüz ve lekesiz olması gerekir. Yüzeyinde ve içinde delikler, gözenekler, yarık ve çatlaklar bulunmamalıdır. Klasik yöntem ile üretilen peynirler ile kimi özel peynirlerde bazı gözeneklerin bulunması normaldir. Peynir ne fazla sert, kuru, kırılgan, kolay ufalanabilir, ne de çok yumuşak olmalı, hele süngerimsi yapıda hiç olmamalıdır.

Peynirde küf, amonyak, yemimsi, sabunumsu ve mayamsı gibi kokular hissedilmemelidir. İdeal bir peynirin tadı ekşi, keskin, yakıcı, acı, metalik, mayamsı ve çok tuzlu olmamalıdır.

Ancak, faydalı küflerle üretilmiş değişik tat ve kokuda özel peynirler de vardır.

Satın alırken ambalajın vakumunun bozulmamış olmasına dikkat etmek gerekir. Havayla temas etmeye başlaması, peynirin bozulmaya ve küf üretmeye başlaması demektir. Peynir ambalajlarında etiket kontrolü yapılmalı ve son tüketim tarihi geçmemiş ürünler almaya dikkat edilmelidir. Ayrıca ürün, uzun süre sıcakta bekletilmemeli ve marketten eve gelir gelmez +4,+6 C arasındaki ısıda buzdolabında saklanmalıdır. Peynirler, buzdolabının en iyi soğutan kısmı olan iç kısımlarına depolanmalıdır. İhtiyaç olduğu kadar porsiyonlanarak kullanılmalı ve hava almayacak şekilde tekrar kapatılmalıdır.

Peynirde oyuna gelmeyin

Türkiye’nin en iyi beyaz peynirleri Edirne ve Ezine peynirleridir. Bu nedenle bütün beyaz peynirler “Edirne” ya da “Ezine” diyerek satılır. Halkımız uyanık olsun, bu oyuna gelmesin, etiketi okusun

Peynir halkımızın en fazla tükettiği süt ürünlerindendir. Beyaz peynir genelde ‘Edirne Peyniri’ veya ‘Ezine Peyniri’ diye satılır.

Ne var ki, bu isimlerle satılan her peynir Edirne ve Ezine peyniri değildir.

Günümüzde ürünlerin özelliğini belgeleyen ‘Coğrafi İşaret’ diye adlandırılan, çok kimsenin ‘Menşe Şahadetnamesi’ diye de adlandırdığı bir uygulama var. Bu uygulama kapsamında devlet hangi peynirin Edirne peyniri, hangi peynirin Ezine peyniri olarak satılabileceğini ve bu peynirlerin özelliklerini belirledi.

Edirne peyniri, Edirne’nin Tunca, Meriç, Arda ve Ergene akarsularının yarattığı deltalarda, bölgeye özgü otlar ve kekik ile beslenen koyun, keçi ve inek sütünden, sadece süt, maya ve tuz ile üretilen, üretiminde hiçbir yardımcı madde ve katkı maddesi kullanılmayan peynirlere verilen isim. Yöreye özgü sütün yağı nedeniyle rengi hafif sarımtırak beyaz oluyor.

Sütün geldiği yer çok önemli

Ezine peyniri ise, Kazdağları’nda Ezine, Bayramiç ve Ayvancık ilçelerinde doğal bitki örtüsü ve su kaynaklarıyla beslenen koyun, keçi ve ineklerden elde edilen sütlerin belli oranlarda karıştırılmasıyla elde ediliyor. Sütlerin karışım oranları mevsimine göre değişiyor.

Edirne peyniri de Ezine peyniri de satışa sunulmadan belli süre soğuk hava depolarında yaşlandırılıyor.

 

 

 

 

 

 

 

Siyah Zeytin Kalitesi Nasıl Anlaşılır

Etinin diri olması

Belirli bir canlılığının olması sinmemiş olması

Ağzımıza aldığımızda acı bir tat vermemesi

Etli olması ve etli kısmı çekirdekten kolay ayrılması

İnce kabuklu olmalı kabuk ağzımızda kaybolmalı

Zeytinin çekirdeği küçük olmalıdır. Unutulmamalı ki çekirdek ne kadar küçük olursa cinsinin o kadar kaliteli ve üstün olduğunu gösterir.

Natürel zeytinlerin, kostik ile tatlandırılmış zeytinlere göre besin değerinin daha yüksek olduğu unutulmamalıdır.

 

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Babaeski Söz Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.