Ana Sayfa Gündem 18 Eylül 2019 295 Görüntüleme

İlköğretim Haftası Kutlama Programı düzenlendi

16 Eylül 2019 Pazartesi günü ilçemizde İlköğretim Haftası Kutlama Programı düzenlendi. Programa Kaymakamımız Sayın Şenol Levent ELMACIOĞLU, İlçe Milli Eğitim Müdürü Kadriye TOKAT, Belediye Başkan Vekili, Kurum Amirleri ve Veliler katıldı.
İlçe Milli Eğitim Müdürümü Kadriye TOKAT tarafından Atatürk anıtına çelenk sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan program, Cumhuriyet İlkokulu bahçesinde devam etti. Program akışında Cumhuriyet İlkokulu öğrencileri tarafından hazırlanan şiir etkinlikleri ve gösterilere yer verildi.
İlköğretim Haftası Kutlama Programının açılış konuşması Okul Müdürü Hüseyin CEYLAN tarafından yapıldı.
CEYLAN konuşmasında şu ifadelere yer verdi; “Sayın Kaymakamım, saygıdeğer protokol üyeleri, değerli basın mensupları, saygı değer öğretmen arkadaşlarım, kıymetli veliler ve sevgili öğrenciler 2019-2020 eğitim öğretim yılı İlköğretim Haftası kutlama programına “Hoş geldiniz” diyor, sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum.
Okulların eğitim öğretim faaliyetlerine başlamasını her yıl ülke olarak büyük bir heyecanla “İlköğretim Haftası” olarak kutluyoruz. Bizler Cumhuriyet İlkokulu olarak bu heyecana ev sahipliği yapmaktan onur duyuyoruz. Bizleri onurlandıran tüm misafirlerimize davetimize icabet ettikleri için teşekkür ediyorum.
Şu anda hepimiz, yeni bir eğitim öğretim yılına başlamış olmanın coşkusu içindeyiz. Kuşkusuz okulun hayatımızda çok önemli bir yeri vardır. Beraber yaşamayı, sevgiyi, dostluğu ve arkadaşlığı burada öğreniyoruz. Öğrendiğimiz bilgi ve değerler yanında hoşça vakit geçiriyor, ortak sevinçler paylaşıyoruz.
Değerli katılımcılar; sizlere okulumuz hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum. Okulumuz 1958 yılında 8 derslikli olarak hizmete açılmıştır. 1997 – 1998 eğitim öğretim yılına kadar İlkokul statüsünde eğitim veren okulumuz, 8 yıllık Zorunlu Eğitim Yasası’nın çıkmasıyla birlikte 8 yıllık ilköğretim okuluna dönüştürülmüştür.1999-2000 eğitim öğretim yılından itibaren 15 derslik ve bir konferans salonundan oluşan ek binasını bünyesine katmıştır. Okulumuz 2012-2013 öğretim yılından itibaren 4+4+4 eğitim sistemine geçiş uygulaması ile ilkokul olarak hizmet vermektedir. 2019-2020 eğitim öğretim yılında okulumuz; 2 yönetici 20 öğretmen ile 18 şubede 424 öğrencimize eğitim vermeye başlamıştır.
Öğretmenler ve yöneticiler olarak amacımız; Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ ün dediği gibi “Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller” yetiştirmektir. Bilgiye ulaşmanın yollarını araştıran, bulabilen, bilgiyi paylaşabilen, teknolojiyi üretebilen ve insanlığın yararına kullanabilen, dinamik, özgüvenli nesiller ortaya çıkarabilmektir.
Sayın Veliler; Öğrencilerimizin okullarımızda kazandığı davranışların hayata olumlu yansımasında sizlerin çok büyük katkısı olacaktır. Öğretmen- öğrenci- veli ilişkisinin pozitif yaklaşımlarla sürdürülmesi, hedeflerimize daha hızlı ve daha sağlıklı ulaşmamızı sağlayacaktır. Sizleri her zaman yanımızda görmek istiyoruz.
Sevgili Öğrenciler; sizi geleceğe hazırlayan bu güzel okullarımızın kıymetini bilin. Çok çalışarak anne ve babalarınızın, öğretmenlerinizin iyi niyetli çabalarını boşa çıkarmayın. Sizlere inanıyoruz ve güveniyoruz.
Bu düşüncelerle yeni eğitim öğretim yılının okulumuza, ilçemizdeki tüm eğitim öğretim kurumlarına ve ülkemize hayırlı olmasını diliyor, sağlık, mutluluk ve başarılarla dolu geçmesini temenni ediyorum. SAYGILAR SUNARIM.”
Günün anlam ve önemini belirten konuşma ise, açılış konuşmasının ardından İlçe Milli Eğitim Müdürü Kadriye TOKAT tarafından yapıldı.
Kadriye TOKAT konuşmasında şunları söyledi;” Sayın Kaymakamım, Sayın Garnizon Komutanım , Sayın Belediye Başkanım, Değerli Misafirler, Kıymetli Mesai Arkadaşlarım, Öğretmenlerim , Değerli Veliler ve Geleceğimiz Gözümüzün Nuru Çok Kıymetli Öğrencilerim, 2019 – 2020 Eğitim Öğretim Yılı İlköğretim Haftası Kutlama Programına Hepiniz Hoşgeldiniz.
İnsanın en değerli varlık ,
Sevginin en hünerli güç,
Bilginin en yenilmez kuvvet,
Emeğin en yüce değer,
Eğitimin en vazgeçilmez hizmet olduğuna inanan ve her şeyin insanı sevmekle başladığını temel edinen Babaeski İlçe Milli Eğitim Ailesi olarak sizleri en kalbi duygularımla saygı ve sevgiyle selamlıyorum.
Halk ozanımız Aşık Veysel bir şiirinde şöyle diyor:
“Dünyanın en zengin aklını gördüm
Sermayesini sordum, dediki: Okul.”
İnsanın diğer canlılardan ayıran en önemli özellik, aklı ve zekasıdır. Fakat akıl, kendiliğinden gelişemez. Aklı geliştiren, kullanılmasını öğreten bilgilerle zenginleştiren okuldur. Çünkü okul, bir eğitim ve öğretim yuvasıdır, insanın yetiştirildiği yerdir.
Kuşkusuz eğitim; üzerinde titizlikle durulması ve her şeyden fazla sahiplenilmesi gereken, kararlılık isteyen ve süreklilik taşıyan uğraş dolu bir süreçtir.
Bu noktada “İnsan Olma, Millet Olma Davası” olarak benimsediğimiz İlköğretim Davası süreci, Başöğretmen Atatürk’ün bize gösterdiği Çağdaş Medeniyete ulaşma ülkümüzün temelidir. Bu temel, eğitimin ilk ve en önemli basamağıdır. Ne kadar sağlam atılırsa o kadar güvenilir ve o kadar ümit vaat eder olacaktır.
Bu nedenle; öğrencilerimizin daha çok çalışması, bilgiyi sorgulamaları, öğretmenlerimizin bilgiyi aktaran değil, bilgiye ulaşma yollarını sunan kişiler olmaları, velilerimizin ise her alanda evlatlarına verdiği desteklerle aslında Geleceğimizi , Geleceğin Türkiye’sini desteklediklerinin idrakinde olmaları gerekmektedir.
Görevlerimizin bilincinde olarak yeni Eğitim-Öğretim yılına başlıyoruz, toplumun eğitime katılımını artırmada, öğretimde farkındalık oluşturmada hepimize büyük sorumluluk düşmektedir.
“Herkesin eğitim için yapabileceği bir şey vardır. “ sözünden yola çıkarak, Veli, öğretmen ve okul yönetimi iş birliğini tam olarak sağlamak eğitim/öğretimde başarının en önemli hazırlayıcısıdır.
Eğitimin kalitesinin temel belirleyicileri olan siz değerli öğretmenlerimizin, mesleğin gereklerine göre yetişen, sürekli kendini geliştirme isteğinde bulunan, işini ve öğrencisini seven, öğrenciyi merkeze alan, bu yöndeki amaçlarını açıkça belirleyen ve buna ulaşmanın ısrarlı çabası içinde bulunan kişiler olması; yöneticilerin ise öğretim konularında güçlü liderlik gösteren, öğrenci ve öğretmenlerden beklentilerini açıkça ortaya koyan ve bunları onlara ulaştıran, öğretim programlarının başarısı için yeni bir yönetim sistemi geliştiren kişiler olması hedefimizdir. Amacımız bilgi aktarmak değil,bilgiye ulaşmanın yollarım araştıran, bulabilen, bilgiyi paylaşabilen, teknolojiyi üretebilen ve insanlığın yararına kullanabilen dinamik,özgüvenli bir nesil yetiştirebilmek olmalıdır.
Ülkemizin geleceği, geleceğimizin güvencesi sevgili öğrencilerim.
Ülkemiz, okuyabilmek uğruna yirmi kilometreyi çıplak ayakla yürüyen öğrencilerden, bir sınıfta doksan, bir sırada birlikte oturan beş öğrenciden, bilgisayarın ancak adının bilindiği günlerden bu günlere geldi. Sizler, ilçemizde ortalama 22 kişilik sınıflarda, tek kişilik sıralarda, çağın teknolojik araçlarıyla donatılmış okullarda, yetkin öğretmenlerin elinde eğitim görüyorsunuz. Siz sevgili öğrencilerimizden tek isteğimiz Çok Çalışmanızdır. Atatürk’ün dediği gibi “tek bir şeye ihtiyacımız vardır; çalışkan olmak”
Saygıdeğer Veliler;
Devletimizin, öğretmenlerimizin ve sizin ortak amacı öğrencilerimizi geleceğe en donanımlı şekilde hazırlayabilmektir. Bu ortak amacı gerçekleştirmede sizlerin görevi öğrencinize, okulunuza sahip çıkmak ve desteklemektir. Bu nedenle sürekli okullarınızı, öğretmenlerinizi ziyaret ediniz. Öğrencinizle ilgili olunuz. Öğrencinizin yalnızca öğretim yönünden değil, eğitim yönünden de gelişmesi için imkanlarınızı sonuna kadar kullanınız.
Babaeski İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak yeni eğitim ve öğretim yılının Ülkemize , Milletimize ,İlçemize Hayırlı Olmasını Diliyor , Tüm Yönetici, Öğretmen, Anne, Baba ve Sevgili Öğrencilerimizi Saygı ve Sevgi ve Muhabbetle Selamlıyorum.
Yeni Öğretim Yılı Hepimize Hayırlı Olsun…”
İlköğretim Haftası Kutlama Programı okul öğrencilerinin gösterileri ve Halk Eğitim Merkezi, halk oyunları ekibinin gösterisi ile sona erdi.
(Demet CABBAR)

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com