Ana Sayfa Gündem 14 Şubat 2017 937 Görüntüleme

İLÇE EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ OKUL SERVİS ARAÇLARI KONUSUNDA HALKI BİLGİLENDİRDİ

(Haber Merkezi)
Babaeski İlçe Emniyet Müdürlüğü 14 Şubat Salı günü Okul servisleri hakkında bilgilendirme toplantısı düzenledi.
Babaeski Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Konferans Salonunda gerçekleştirilen toplantıya; Babaeski İlçe Kaymakamı Tarkan Keskin, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Binbaşı Mustafa Gümüşoğlu, İlçe Emniyet Müdürü Hakan Hatip, İlçe Milli Eğitim Müdürü Kadriye Tokat, Babaeski Şoförler Odası Başkanı Mustafa Buyur, Okul Müdürleri, servis araçları şoförleri, veliler ve öğrenciler katıldı.
Yoğun bir katılımla gerçekleşen toplantı Babaeski Trafik Şube Büro Amir Vekili Yaşar Ekici’nin sunumuyla başladı. Polis Memuru Ekici görsellerle desteklediği sunumunda okul servis araçlarında bulunması gereken donanımlar, araç yaşı, kişi sayısı, hızı hakkında bilgiler aktarırken; 2016 yılının il ve ilçemizde ki trafik kazaları, araç sayıları gibi konularda da bilgiler verdi.
Daha sonra konuşan İlçe Kaymakam’ı Tarkan Keskin ise konuşmasında şunları kaydetti; “2016-2017 eğitim öğretim yılı ikinci döneminin 06.02.2017 Pazartesi günü başlaması nedeniyle, okul çağındaki çocuklarımızın servis araçlarında huzur ve güven içerisinde yolculuk yapmalarını, ebeveynlerin çocukları için herhangi bir endişe duymaksızın okula göndermelerini ve aynı şekilde evlerine dönüşlerini sağlamak, daha güvenli okul yolu oluşturmak amacıyla, trafik güvenliğini artırıcı tedbirlerin alınması ve bunların sürdürülebilirliği, yetkili kurumlar ile paydaşlarının ödev ve sorumluluğundadır.
Okul Servis Araçları ile Taşımalı Eğitim Servis Araçlarının karıştığı kazaları sıfıra indirmek ikinci eğitim-öğretim döneminin en önemli hedefi olmak durumundadır. Bu sorumluluk bilinci içerisinde, ilgili kamu idareleri, meslek kuruluşları, taşımayı fiilen gerçekleştiren şoförler ile taşınan öğrenci temsilcilerinin katılımıyla, aşağıda açıklanan geniş katılımlı toplantı düzenlenecek, bu toplantının gündemi mahalli şartlar ve trafik koşullan dikkate alınarak, hedef kitle çocuklarımızın trafik güvenliğini artırıcı önlemlerin belirlenmesi olacak, alınan kararlara ilişkin denetim, izleme, değerlendirme ve geri besleme yapılarak, gerekli tüm önlemler, sürdürülebilir şekilde planlanacak ve uygulanacaktır.
Bu amaçla, I 5 Şubat 201 7 tarihine kadar;
1. Büyükşehir belediyesi olan illerde. Valinin görevlendireceği vali yardımcısının başkanlığında; il emniyet ve milli eğitim müdürleri, il jandarma komutanları, yerel yönetim temsilcileri, kuruluşu varsa Ulaştırma. Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı görevlileri, seçilecek öğrenci temsilcileri, servis aracıyla öğrencileri taşınan en az beş okulun müdürleri ve okul aile birliği ile varsa oda temsilcileri ve bu okullardaki servis aracı şoförlerinin tamamından.
2. Diğer illerde ise birinci maddede belirtilen kuruluşu bulunan kurum yetkililerinin yanı sıra. okul servis araçlarıyla erişim sağlanan okul müdürleri, okul aile birlikleri temsilcileri, varsa servisçiler odası, uygun görülecek diğer sektör temsilcileri ile alan uzmanları ve ilgili odaların yöneticileri, okul servis aracı şoförlerinin tamamından, oluşan geniş katılımlı çalışma toplantısı düzenlenecektir.
Toplantıda anılan sorunun derinlemesine tartışılması sağlanacak, ülke ve il genelinde okul servis araçları ile taşımalı eğitim servis araçlarının karıştığı kaza ve ihlallere ilişkin istatistikler, önceki tarihlerde yapılan denetimlerin sonuçları, ihlal edilen yasa maddeleri açıklanacak, kabul etmeleri halinde kaza nedeniyle kalıcı olarak özürlü hale gelen vatandaşlarımızın da duygu ve düşüncelerini paylaşmalarına ve yaşam kalitelerine ilişkin sorunları açıklamalarına olanak sağlanacak, öğrencilerin trafik güveliğini arttıracak, taşıtlara GPS takılması ve izlenmesi, çocukların taşınmaya başlandığı ve evlerine bırakıldıkları saatleri ailelere duyurmak amacıyla sms mesajları gönderilmesi, okul yönetimlerinin servis araçları ve şoförlerinin teknik ve yeterlilik yönünden incelenmesi, sigorta ve muayenelerinin takip edilmesi, servisler hareket etmeden önce veya okula eriştiklerinde; çocukların emniyet kemeri kullanımı, araca taşıma sınırı.üzerinde öğrenci alınıp alınmadığı, rehber personel gibi kurallar yönünden takip edilmesi ve bu uygulama yöntemiyle, çocuklara emniyet kemeri kullanımı alışkanlığı kazandırılmasının yanı sıra, farkındalık yaratılarak, trafik güvenliği bilinci aşılanması ve trafikteki doğru davranışların yaşam biçimi olmasının benimsenmesi hedeflenecektir.
Toplantıda alınan karar ve sonuçlar, okul çocuklarımızın karayolu trafik güvenliğini artırıcı önlemlerin sürdürülebilirliğinin takip edilmesi amacıyla, aileler başta olmak üzere, tüm taraflara-paydaşlara, basın duyurusu ve sms mesajlarıyla ya da yazılı olarak duyurulacaktır.
Yine çocuklarımızın trafik güvenliğini sağlamak amacıyla, taşımalı eğitim ve okul servis araçlarının denetlenmesi kadar, bu taşıtları kullanan şoförlerin eğitimleri de, ihtiyaç analizini takiben hazırlanacak bir program dahilinde, eğitim yılı başından sonuna kadar, gönüllü, yetkili, sorumlu kurum ve kuruluşlarca (emniyet, milli eğitim, yerel yönetimler, odalar, dernekler gibi) sürdürülebilir eğitim planlarıyla yapılacaktır.
Bu toplantılar, her eğitim dönemi başında veya gerek görülen zamanlarda gerçekleştirilecektir.
Yukarıda açıklanan çalışmalar; ilçe merkezlerine yönelik taşımalı eğitim yapılan yerlerde kaymakamların başkanlığında, okul yönetimleri ile sürücüler ve araçlarını da kapsayacak şekilde, aynı katılım, yöntem ve stratejide yürütülecektir.
Ülke genelinde devam eden ağır kış koşulları nedeniyle; özellikle taşımalı eğitim kapsamında, uzak mesafelerden il-ilçe merkezlerindeki okullara öğrenci taşıyan araçların yağış, gizli buzlanma vb. riskli hava ve yol koşullarında güvenle sürülebilmelerini sağlamak amacıyla, kış lastiği başta olmak üzere araçların teknik donanımı, kurallara ve şartlara uygunluğu yönünden denetlenecek, kazalara etken risk faktörlerinin yoğunlaştığı kesimlerde, zamanında ve etkili müdahale amacıyla, yolun yapım ve bakımından sorumlu kuruluşlarla irtibata geçilerek, sorunun Önceden tespiti ve giderilmesi yönünde tedbirler alınacaktır.
Okul servislerinde bulunması gereken donanımlar, nitelikleri polis memurumuz belirtti. Bu konu bizim için oldukça önemli bir konu. Trafik kazaları zaten ülke genelinde önemli bir konu. Ama öğrencilerimizin güvenliği bizim için çok daha önemli. Çünkü onun sorumluluğunu hep beraber taşıyoruz idareciler, okul müdürleri ve servis şoförleri olarak. O yüzden sıkıntılarımızı burada dile getirelim ve çözüm bulmaya çalışalım.”
Toplantı velilerin, servis şoförlerinin ve kooperatif yetkililerinin istek ve önerilerinin dinlenmesinin ardından sona erdi.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Babaeski Söz Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.