Ana Sayfa Gündem 12 Nisan 2017 736 Görüntüleme

İÇİNDE SİZLERİN HİÇ YER ALMADIĞINIZ BİR ANAYASA PAKETİNE EVET DİYECEKMİSİNİZ ?

DSC_0050
Gündoğdu: Bakın bu yeni Anasayada işçi, memur, köylü ,emekli, esnaf, bunların hiç biri yok. Sadece bir tek kişiye verilen yetkiler var. Peki; içinde sizin olmadığınız bir Anayasaya nasıl evet diyecekmisiniz. Bakın bu Başkan kim olursa olsun. Bu kadar güçlü yetkileri kime verirseniz verin. İsterseniz dünyanın en dürüst insanına verin o bile bu kadar yetki ile yoldan çıkar.
Haber: Aydın BİLGİLİ
Cumhuriyet Halk Partisi Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu ve beraberindekiler ile birlikte yaptığı köy ziyaretlerinde ilk konuşmayı Cumhuriyet Halk partisi Pehlivanköy İlçe Başkanı Hicran Pektaş yaptı. Pektaş yaptığı konuşmada şunlara yer verdi; Öncelikle hepinizi önce partim sonra da şahsım adına selamlıyor ve hayırlı akşamlar diliyorum. Şuan yanımızda Sayın Milletvekilimiz Vecdi Gündoğdu ile sizlere hayırlı akşamlar dilemek ve yeni Anayasa paketi yani referandum için bir iki hatırlatma yapmak için aranızdayız. Umuyorum iyi ve hayırlı bir akşam olur.İşler iyi giderken tek başına bir hükümet, güçlü bir hükümet, istediğini yapan, kimsenin karşısında duramadığı bir güç var. Fakat durup dururken birden ne oldu? Referandum önümüze geldi. Arkadaşlar bakın izahat çok basit. Güçlü bir hükümet olunmadan önce Amerika’ya gidildi dimi. O Amerika’ya büyük sözler verildi. Fakat şimdi bu söz verenler hükmetmeye başlayınca gördüler ki kazın ayağı öyle değil. Fakat şimdi söz alanlar diyor ki; tek başına hükümetsin güçlüsün, para sende iktidar sende sen bize verdiğin sözleri yerine getireceksin. Ama karşısında bir muhalefet var. Kurtuluş Savaşı’nı kazanan, demokrasiyi geliştiren bir halk var. Şimdi bu sözü yerine getiremiyor.
Şimdi baktılar olmuyor, olmayınca ne yapmak gerekir! Bütün yetkileri bana vereceksiniz. Şimdi istenen bütün yetkilerin bir kişide toplanması. Şimdi biz hayır diyecek olanlar yetkinin bir kişi de toplanmasını istemiyoruz. Şimdi hükümetler tercihlerini yapıyorlar. Kalkınsınlar mı yoksa T ile C arasına nokta koysunlar mı! Varmak istediğimiz sonuç bu. Zenginlikle bu iş alakalı değil.
Bütün okulları imam-hatip yaptılar. Onların çocukları Amerika’da okuyor! İnsan şimdi düşünüyor; nereden nereye gidiyoruz. Şimdi köprüyü kim yapıyor arkadaşlar! Japonlar dimi. Tünelleri kim yapıyor! İtalyanlar. Şimdi biz yapmıyoruz arkadaşlar, sizler %70 vergi veriyorsunuz onlar yapıyorlar. Dünyanın en büyük havaalanını yapıyoruz, güzel ! Fakat bu büyük havaalanına kim konacak. Kaç tane Jumbo jetimiz var? Bunu bilenler banada söylesin. Bunları yapıyorlar ama sanki kendi çeplerinden yapıyorlarmış gibi anlatıyorlar ve bizim aklımızla dalga geçtiklerini düşünüyolar. Ama bizler asla aklımıla dalga geçirtmeyi” Dedi.
Pehlivanköy İlçe başkanı Hicran Pektaş’ın konuşmalarından sonra Referandum hakkında kısa bir açıklama yapan Cumhuriyet Halk Partisi Babaeski İlçe Başkanı Erol Mutlu “yaklaşık olarak bir aydır ev eevi sokak soak ve köy köy bu referandum ziyaretlerimize aralıksız devam ediyoruz” diyerek yaptığı konuşmada şunlara yer verdi; Gurur duyduğum bütün Yeşilova’yı selam ve saygı ile selamlıyorum. Yaklaşık bir aydır köy köy, dükkan dükkan, ev ev geziyoruz. Bu anayasayı anlatmaya çalışıyoruz. Anayasanın aslında anlatılacak fazla bir şeyi yok. Çünkü bu anayasayı yazanlar dahi anlatamıyorlar. Anlatma cesaretini gösteremiyorlar. Bu anlamda bu manada biz ne anlatacağız? Onların anlatamadıklarını, onların anlatmak istemediklerini anlatacağız. Bu anayasa oylamasında oylayacağımız tek şey var. 94 yıllık laik, demokratik, parlamenter sistemin devamı mı yoksa bir diktatörlüğün başlangıcı mı? Tercihimizi bu yönde yapacağız. Demokrasi dedik, demokrasi nedir? Demokrasinin olmazsa olmazı 3 tane şık var. Yargı, yürütme, yasama. Bu oylamada bizden alınacak olan yasama, yürütme, yargı.
Yasamadan başlayalım; 600 tane milletvekili olacak meclis güçlenecek. Benim milletvekilimden bakan seçemiyorsan, başkan yardımcısı seçemiyorsan, hatta ve hatta benim milletvekilimin elinden bütçe yapma yetkisini alıyorsan o meclisin gücünü varın siz takdir edin.
600 tane milletvekili seçeceğiz. Bu 600 milletvekilinin içinden diyorlar ya Türk halkı seçecek. O 600 milletvekili içinde 30 tane bakanlık yapacak kapasitede sen vekil bulamıyor da, inanmıyorsun da senin atayacağın bakanlara mı inanacağız. Onun takdirini de sizlere bırakıyorum.
Bu anayasada ülkenin tapusu diyorlar ya tapuyu öyle kolay veremezler. Ama bizden istenen çok önemli bir şey var. Tamam tapu sende kalsın ama sen bana umumi bir vekaletname var. Ben gereğini yaparım. Umumi vekaletnamenin ne olduğunu hepiniz biliyorsunuz.
Bu umumi vekaletnameyi bu oylamada Türk halkının bunları vermeyeceğine adım gibi eminim. Sizlerin de bu konuda gereğini yapacağınızdan hiç kuşkum yok” Dedi.
Bu bir parti meslesi değil, ülke meselesidir.
İlçe Başkanı Erol Mutlu’nun konuşmalarının ardından Referandum hakkında birçok konuya açıklık getiren Cumhuriyet Halk Partisi Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu” hepinize saygılar sunuyorum arkadaşlar “ diyerek yaptığı konuşmada şunlara yer verdi; Ben Cumhuriyet Halk Partisi Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu. Sebebi ziyaretimiz belli. Arkadaşlar, bir 16 Nisan ve bu 16 Nisanda yapılacak olan Referandum yani halk oylamasına gidiyoruz. Bunu kesinlikle bir milletvekilliği seçimleri ile karıştırmayalım. Eğer bunu bir AK Parti, MHP, Cumhuriyet Halk Partisi seçimi gibi görürsek yanılgıya düşeriz. Bir Milletvekiliği seçimi, bir belediye başkanlığı seçimi, bir muhtarlık seçimi 5 yılda bir tekrarlandığı için telafisi vardır. Oy verdiğiniz parti, oy verdiğiniz milletvekil oy verdiğiniz belediye başkanı, oy verdiğiniz muhtar eğer iyi görevler yapar ise 5 yıl sonra devam edin kardeşim der tekrar yolunu açarsınız. Eğer iyi işler yapmaz ise vermiş oldukları sözleri yerine getiremezler ise de kusura bakma bundan sonra sana oy yok der vermezsiniz. Ama 5 yılda bir telafisi mümkündür. Şimdi gelelim referanduma. Referandumun bir 3 yıl sonrası, bir 5 yıl sonrası, bir 10 yıl sonrası yok. Yani tekrarı yok. Tekrarı olmayan bir seçiminde telafisi yok. Böyle bir süreçte referanduma gidiyoruz.
2010 referandumunu bir hatırlayın
Ülkede 2010 yılında bir referandum yapıldı. Hatırlayın, bu 100 yıl önce olmadı. 7 yıl önce yapıldı. 7 yıl önce yapılan referandum da 28 tane madde vardı. Bu 28 maddenin 26 tanesinde halk vardı, köylü vardı, 12 Eylül’den hesap soracağız dediler, darbecilerden hesap soracağız dediler, Kenan Evren’den hesap soracağız dediler, Evet verin herşey güzel olacak dediler. Ama içlerinde bir tane madde vardı. Peki o madde neydi. Terör suçlaması ile bir kişi içeriye alındığında somut kanıt varsa içeride tutulur, mahkemesi devam ettiği süre içerisinde de içeride tutulur. Somut kanıtı yok ise içeride en fazla 1 ay tutulur ve herhangi bir şeyi yok ise kendisi serbest bırakılır ve mahkemesi dışarıdan devam eder ancak yurt dışına çıkış yasağı konur.Ama ne yaptılar. O maddeyi değiştirdiler. Peki nasıl oldu,” terör suçlamasıyla, ya da terör örgütü ile ilgili ilintili bir durumu varsa, yoksa da 5 yıl içeride tutulur. Bunu getirdiler evet mi, hayır mı derttiler ve millet sandıklara katılım göstermedi ve %70 seçmen sandığa gitt. Sonuçta 6-7 puanla evet çıkınca o madde de yürürlüğe girdi. Ondan sonra ne oldu peki, İnternet andıcı patladı, sonra balyoz operasyonu patladı, sonra Ergenekon operasyonu patladı, askerler, komutanlar, akademisyenler, gazeteciler, doktorlar, öğretmenler hepsi içeriye alındı. 5 yıl içeride tuttular. 5 yıl sonra “kusura bakmayın siz suçsuzmuşsunuz” “size bunu yapan FETÖ” imiş. Dolaysı ile “hadi bakalım dışarıya” dediler. Bir insan 5 yıl içeride kaldığı zaman işinden olur, aşından olur, eşinden olur, çoluğundan çocuğundan olur, kansere yakalanıp hayatını kaybedenler oldu. Peki dışarı çıkanlar ne yaptı. Hepsi gidip Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine dava açtı. Ve her biri 1 Trilyon 300 milyar lira çivarında bir para almaya hak kazandılar. Bu paralar başkanın cebinden değil, sizin bizim cebimizden çıkacak. Onlar 2010 da idi.
Yeni Anayasa paketinde vatandaş yok. Sadece tek kişi var.
Şimdi geldik 2017. Bu seferde 18 maddelik bir yasa teklifi. Hepsine tek tek baktık. Bu 18 maddelik maddenin içinde Köylü yok, çiftçi yok, işçi yok, emekli yok, esnaf yok, memur yok, peki siz varmısınız? Sizde yoksunuz yok. Sadece bir kişiye özel elbise dikilmiş gibi bir 18 maddelik anayasa teklifi ve o anayasa teklifi ile de o tek kişiye sınırsız ve sonsuz yetki devri var. Bu oylanacak olan 18 maddenin tamamında bu var. Yani içinde halkın olmadığı bir anayasayı oylayacağız. Bunu da 16 Nisanda bizlere yaptıracaklar ve onun içinde bizler hata yapmamalıyız. Dediğim gibi bu bir milletvekili seçimi değil, Anayasa referandumu olduğu içinde bunun telafisi mümkün değil. Türkiye’nin geleceğini ve kaderini oylayacağımız gibi, aynı zamanda çocuklarımızın ve torunlarımızın geleceğini ve kaderini de oylayacağız. Olay bu kadar net ve basittir. Bakın bunun içinde neler var. Yasama, Yürütme ve Yargı bundan sonra bir tek kişinin elinde olacak. Hakimde ayni kişi, Avukatta aynı kişi yetkilide aynı kişi olacak. Peki başka ne var. Milletvekili sayısı 600’e çıkarılacak. Nedeni ise sırf bu referandum da, bu anayasa metni geçsin diye o 0,1 lik hatta %1lik oy oranı olan siyasi partilere komtenjan verildi. 2019 seçimlerinde sizleri milletvekili yapacağız bu anayasa evet alırsa. Bakın nüfusu bizlerden çok daha fazla oplan ülkelerde bizden daha az milletvekili varken biz 80 millyonile 600 milletikili olacak.Milletvekillerini sizler seçeceksiniz . Bu 600 milletvekilinin yanına bir de 50 tane bakan gelecek. Ama bakanlar kurulu sizlerin seçtiği milletvekillerinden olmayacak. Başkanın atadığı olacak.
Artık hükümet bütcesini bile tek kişi yaapabilecek.
Bakın bir diğeri de bütçe. Bütçe şimdiye kadar Mecliste yapılıyordu. Bundan sonra bütçeyi Başkan yapacak ve meclis onaylayacak. Çünkü yetki o şekilde geçiyor.Yani bu da şu demektir. Ben bütceyi yaparım sizler onaylarsınız ama harcama yetkisine karışamazsınız ve ben istediğim gibi harcarım. İstediğim yere istediğim kadar bütce ayırabilirim. Bunun da hesabını kimseye vermem. Yani Türkiye’nin bütcesi tek adamın elinde olacak. Bu bütceden eğitim kurumlarına elinden geldiği kadar az bütce ama vakıflara tam bütce ayırma yetkisine sahip olacak. Tıokı örtülü ödenek gibi hesabı bile sorulamayacak. Yani Sayıştay, Danıştay hepsi kendisi olacak. Peki o bütcede tüyü bitmemiş yetimin hakkı ne olacak.
Bakanlar kurulunu ve yardımcılarını kendisi atayacak.
Milletvekilleri seçildikten sonra yemin ediyordu. Bundan sonra Başkan Parti üyesi olabilecek yani tarafsız değil taraflı olacak. Tarafsızlığını kaybedecek. Dolayısı ile tarafsız bir başkan olamayacak. Bakın başkan aynı bakanlar kurulunda olduğu gibi Başkan yardımcılarını da kendisi atayacak. Bu başkan yardımcılarının sayısı yeni anaysada birden fazla olarak belirlenmiş ama kesin bir sayı yok. Krıterleri nedir derseniz, milletvekili olma krıterlerini taşıyan her kes başkan yardımcı olabilir.Yani 18 yaşında ki bir çocuk dahi başkan yardımcısı olabilecek demektir. Bu krıterleri taşıyan her kes Başkan yardımcısı olarak atanabilir demektir. Bakın Cumhurbaşkanı şimdiden atadı. Kimi ?kızını. Hem de 1. Danışman, sekreteri spor bakanlığında müsteşar, Şoförü bile milletvekili, damadı bakan. Demek ki yetkiyi aldıktan sonra istediğini atayabilecek. Bunun bir örneğini hepimiz gördük. Azarbeycan’da ilhan Aliyev karısını 1. Başkan yardımcısı olarak atadı. Kimse de birşey diyemedi.
Bu anayasa ile kendisini asla yargılayamıyorsunuz
Yeni Anayasada gensoru kaldırılıyor. Yani Bir milletvekilini ya da Başkanı Yüce Divana göndermek için 400 milletveki şartı geliyor. Aradan 1000 yıl geçse bile bu sayıyı bir araya getiremezsiniz. Başkan istediği zaman meclisi feshetme yetkisi de var. Bu yeni anayasa paketinde, anayasa maddesi olarak yok. Ancak kendisine kurum açma ve kurum feshetme yetkisi veriliyor. Yani istediği zaman bir kurumu feshetme yetkisi var.Buda demek ki istedşiği zaman meclisi feshetme yetkisi var demektir. Yine anayasada 5’er yıllık iki dönem başkan olma durumu var. Bakın Başkan 4 yıl 10 ay sonra hiç bir neden yok iken meclisi feshetme yetkisini kullanarak erken seçim kararı alabilir. Dolayısı ile erken seçim olunca kendisi tekrar aday olabiliyor. Bu böyle olunca da ömür boyu Başkan olma yetkisini almış oluyor. Yargı bağımsız va tarafsız olacak deniyor. Peki Anayasa Mahkemesinin 15 üyesinden 12 tanesini başkan kendisi belirleyecek ve geriye kalan 3 adayı da meclis belirleyecek. Peki bu nasıl bağımsız ve tarafsız bir Anayasa mahkesi olacak. Peki bu anayasa mahkemesi bu şartlar altında başkanı nasıl yargılayacak ve ona ceza verebilecek bu mümkün mü?. Tabii ki hayır.
Sakın şeytana uymayın
Bakın bu yeni Anasayada işçi, memur, köylü ,emekli, esnaf, bunların hiç biri yok. Sadece bir tek kişiye verilen yetkiler var. Peki; içinde sizin olmadığınız bir Anayasaya nasıl evet diyecekmisiniz. Bakın bu Başkan kim olursa olsun. Bu kadar güçlü yetkileri kime verirseniz verin. İsterseniz dünyanın en dürüst insanına verin o bile bu kadar yetki ile yoldan çıkar.Peki buna kimler evet diyor, Bakın sizlerin hiç mi aklınız yok da topculara popculara evet kampanyası yaptırılıyor. Şeytan lakaplı Rıdvan bile bunu yapıyor ama siz siz olun şeytana uymayın.
Onun için diyorum ki siz şeytan uymayın ve sandığı gittiğiniz de hayır oyunuzu kullanın ve bu ülkenin rejimi olan demokrasi devam etsin ve çocuklarımızın ve torunlarımızın geleceğini güvence altına alalım.
Ülkeyi eyaletlere bölme yetkisi de var
Bakın çok önemli bir konuyu daha söyleyeyim. Kanun Hükmünde kararname ile Başkan Trakya’nın üç vilayetini birleştirerek Trakya Eyaleti yapabilir. Kimse itiraz edemez. Güneydoğuda 5-8 vilayeti bir araya getirip Güneydoğo Eyaleti yapabilir, Karadenizde 8-10 vilayeti bir araya getirip Karadeniz Eyaleti yapabilir. Dolayısı ile ülkeyi eyaletlere bölebilir. Peki siz bu ülkenin bölünmesine evet diyecekmisiniz. Bakın şayet bu referandumda evet çıkacak olursa ve bu ülke eyaletlere bölünecek olursa bu da ğlkenin sonu olur demektir.Öyleyse 16 Nisan günü oyumuzu hayır olarak kullanalım ve bu ülkeyi hem tek kişiden, hem de bölünmekten kurtarılım diyorum ve hepinize saygılar sunuyorum.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Babaeski Söz Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.