Ana Sayfa Gündem 6 Haziran 2017 815 Görüntüleme

Her 10 ölümden bir tanesinin sebebi sigara

Haber: Aydın BİLGİLİ
Türün ve Tütün Ürünlerinin zaraları konusundda görüştüğümüz Babaeski 2 nolu Sağlık Ocağı Sorumlu Tabibi Doktor Onur Eriten “Ciddi halk sağlığı sorunlarına yol açan, günümüzdeki hastalıkların ve ölümlerin nedenleri arasında en önde gelen sigaranın, dünya genelinde her 10 ölümden bir tanesinin sebebinin sigara” olduğunu söyledi

31 Mayıs Dünya Sigarasız Günü kapsamında Babaeski 2 nolu Sağlık Ocağı sorumlu tabii Onur Eriten tarafından gazetemize yapılan açıklamada, kalp rahatsızlıkları, akciğer hastalıkları ve kanser gibi pek çok sağlık sorununa neden olan sigara kullanımından dolayı, Türkiye’de akciğeri hasar görmüş 3 milyon kişinin bulunduğu bildirildi. Dünya genelinde her 10 ölümden bir tanesinin sebebi olan sigaradan dünyada yaklaşık 6 milyon kişinin, Türkiye’de ise 100 bin kişinin öldüğü kaydedildi.
“Ülkemizde 100 bin kişi tütün kullanımına bağlı sebeplerle ölmektedir”
Doktor Onur Erten’in gazetemize yaptığı ççıklamada “Tütün kullanımı, ciddi halk sağlığı sorunlarına yol açan ve günümüzdeki hastalıkların ve ölümlerin nedenleri arasında en önde gelen risk faktörüdür.
Tütün ürünleri yüksek bağımlılık yapıcı etkiye sahiptir. Kalp rahatsızlıkları, akciğer hastalıkları ve kanser gibi pek çok sağlık sorununa neden olmaktadır. Ülkemizde sigara nedeniyle akciğeri hasar görmüş 3 milyondan fazla kişi bulunmaktadır. Dünya genelinde her 10 ölümden bir tanesinin sebeni ise yine tütün ve tütün ürünleridir.. Dünyada yaklaşık 6 milyon kişi, ülkemizde 100 bin kişi tütün kullanımına bağlı sebeplerle ölmektedir”
“Her yıl Dünyada 20 bin kişi sigara dumanına maruz kalıp ölüyor”
Sigara kullanan kişilerin sadece kendi sağlıklarını tehlikeye atmadığı aynı zamanda çevresindeki insanları da olumsuz etkilediğine dikkat çektiği açıklamada, “Her yıl pasif olarak sigara dumanına maruz kalan kişilerden 20 bini hayatını kaybetmektedir. Tütün ve Tütün ürünlerinin maddi olarak da hem bireye hem ülke ekonomisine ciddi zararları bulunmaktadır.
Her geçen yıl tütün ürünleri kullanımı artmakta ve gençlerde başlama yaşı hızla düşmektedir. Ergenlik döneminde sigara kullanan kişilerin yaşam süreleri kullanmayanlara oranla 20 yıl daha kısa olduğu görülmektedir. Tütün kullanımının sağlığa zararları konusunda toplumsal bilinç oluşturmak için tüm dünyada 31 Mayıs, Dünya Tütünsüz Günü olarak kutlanmaktadır. Tütünle mücadelede asıl amacımız sigaranın zararları ve insan vücuduna etkileri konusunda halkı bilgilendirmek, okul çağındaki çocuk ve ergenlerin sigaraya hiç başlamamalarını sağlamaktır. Diğer önemli amacımız ise bağımlı olan kişilere yardımcı olabilmektir”Dedi.
Doktor Onur Eriten yaptığı açıklamada daha sonra şunlara yer verdi; Bildiğiniz gibi hükümet tarafından çıkarılan ve kapalı alanlara tütün ve tütün ürünlerinin tüketilmesi yasaklandı. Bu aslında çok yerinde bir karardı. Aslına bakacak olursanın bu kapsam daha da genişletilebilir. Örneğin özellikle çocukların yoğun bulunduğu parklarda ve oyun alanlarında da içilmesi bana göre yasaklanmalı.Çünkü tütün ve tütün ürünlerinin dumalarından en çok çıocuklarımız etkilenmekte.
Tütün ve Tütün ürünleri içim halk arasında bir deyim vardır ve çok da doğru söylenmiştir. “Parasını el aldı, dumanını yel aldı” derler ve doru da söylerler.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Babaeski Söz Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.