Ana Sayfa Gündem 1 Ekim 2016 1136 Görüntüleme

Halk oyunları mutlaka yöresinde araştırılmalı

Halk oyunları mutlaka yöresinde araştırılmalı

Özel Haber: Aydın BİLGİLİ

Almanya Stuttgart Türk Oyunları Topluluğu Kurucu Başkanı ve halk oyunları Eğitmeni Aykut Dalgıç Babaeski’de bir dizi ziyaretlerde bulundu.

Babaeski nüfusuna kayıtlı 1959 doğumlu Almanya Stuttgart Türk Halk oyunları Topluluğu Kurucu Üyesi ve Halk Oyunları Eğitmeni Aykut Dalgıç Babaeski Bulgaristan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Fatma Özcan’ı makamında ziyaret ederek başarılar diledi.

Yapılan ziyarette Bulgaristan Halk oyunları konusunda da söyleşide bulunan Dalgıç ziyaret sırasında bir dizi açıklamalarda da bulundu.

Avrupa’da hep yöremizin oyunlarını oynuyoruz.

Halk Oyunları oyuncusu Aykut Dalgıç yaptığı açıklamada şunlara yer verdi;

Ben ve eşim ile birlikte Almanya Stuttgart Halk Oyunları Topluluğunun hem kurucularıyız hem de yöneticileriyiz. Ayni zamanda da bu derneğin eğitmenleriyiz.

Öncelikle derneğimizin amacını açıklamak isterim. Derneğimizin amacı siyasi ve diğer tür etkilerden uzak olarak halk oyunlarını icra etmek isteyenlere bu imkân ve olanakları sağlamaktır. Ben ve eşimin de Trakyalı olmamız dolayısı ile bizim için Trakya Halk oyunları hep ön planda olmuştur ve olmaya da devam edecektir. Dediğim gibi Trakya Halk Oyunları ön planla olmakla beraber şuan 25 yörenin halk oyunlarını icra ediyoruz. Bizler ayni zamanda festivallere ve yarışmalarda katılıyoruz. Katıldığımız bu yarışmalarda ve Festivallerde 25 den fazla yörenin halk oyunlarını sergiledik. Bizim sergilediğimiz bu 25 yörenin halk oyunlarının kıyafetleri de mevcut.

Trakya oyunları hep ön planda

Bakın için ön planda olan halk oyunları şuan için Tekirdağ, Kırklareli, Edirne ve Roman halk oyunlarıdır. Bunun yanı sıra Makedonya ve Üsküp Göçmen oyunları gösteri listemiz de var. Derneğimizin bugün yüzden fazla oyuncusu mevcut. Bunun yanı sıra biz Trakya Halk Oyunları. Bizler her yıl düzenli olarak Trakyalılar ve Balkan Göçmenleri eğlence gecesi düzenliyoruz.  Düzenlediğimiz bu eğlence gecelerine Trakyalı ve Balkan Göçmeni olmayan kimseyi de almıyoruz. Örneği o gecelerde tüm müzikler Trakya ve Balkan müzikleri, tüm yemekler Trakya ve Balkan yemekleri, tüm oyunlar Trakya ve Balkan oyunları ve bunların yanında manilerimiz, yağlı güreş peşrevleri de dahil her şeyimizi Trakya kültürü olarak canlandırmaya çalışıyoruz. Ve bizler tüm bunları Almanya’da yapıyoruz.

Halk oyunları yarışmalarına katıldığımızı başta da söylemiştim. Ancak bizler bugüne kadar Türkiye’de her hangi bir yarışmaya katılmadık.

Yarışmalarda hep Türk Halk Oyunları oynuyoruz.

Bizler Almanya’nın Frankfurt şehrinde Türkiye dışında tüm Avrupa ülkelerini kapsayan Türk Halk Oyunları yarışmaları var ve bu yarışmalar her yıl yapılıyor ve bizler onlara katıldık ve katılmaya da devam ediyoruz. Katıldığımız bu yarışmalardan ekip olarak 7 defa birincilik elde ettik. Bu elde etmiş olduğumuz birinciliklerden 5 tanesini Trakya Halk oyunları ile aldık. İki defa Edirne Halk Oyunları ile elde ettik. İki defada Kırklareli Halk Oyunları ile elde ettik ve bir defa da yaklaşık olarak 12-13 yıl önceydi Roman oyunlarını sergiledik ve birincilik elde ettik.

Roman oyunları da bir halk oyunudur

Hatta o zamanlar şöyle bir de tartışma ortamı da olmuştu. Roman oyunları halk oyunumudur, değil midir diye. Bizlerde kendimizi o zamanlar şöyle savunmuştu. Roman oyunları Halk oyunlarının bütün tanımına uyuyor ve öyleyse de bunlar halk oyunlarıdır. Dedik bizim bu savunması kabul ettiler ve bizim birinciliğimizi de onayladılar.

Akın bizler çok yakında da Bulgaristan’a bir gezi düzenleyeceğiz. Bunda ki amacımız da Halk Oyunlarını araştırmak. Bakın bizler halk oyunlarımızı jimnastik gibi yapmıyoruz ve düşünmüyoruz. Bum halk oyunlarının bir fıtratı var, bir tarihçesi var, bir teorik yönü var. Eşimle birlikte 20 yılı aşkın bir süre Balkanları sürekli geziyoruz.

Sürekli sempozyumlara da katılıyoruz

Örneğin bizler Rodos adasına gidip orada ki bir Türk düğününü de çekim yaptık. Kosava’da mamuşa Belediyesinde de bir Türk düğünü bulup onarlında çekimlerini yaptık. Birçok ülkeyi gezdik. Batı Trakya olsun, Bu yıl Romanya’ya gittik ve orada ki halk oyunlarını ve oynanışlarını da inceledik. Ve elde ettiğimiz sonuçlarla da Türkiye’de ve Avrupa’da yapılan halk oyunları konusunda ki ve ya halk bilimi konusunda yapılan sempozyumlarda da bunları bildiri olarak yayınlıyoruz.   Bizler 1,5 yıl öncede Romanya Galat şehrinde yapılan sempozyumda Balkanlarda ki Türk halklarının genel yapısı, yapısal özellikleri konusunda da bir bildiri sunduk. Bizler bir nevi eşimle birlikte Balkan Halk Oyunları ve Türk halk oyunları araştırmacısı olarak de görev yapıyoruz.

Bakın bizler Balkanların birçok bölgesini gezdik ve bir tek Bulgaristan kaldı. Bulgaristan’da bazı bölgeleri Turistik amaçlı gezdik ama bizim amacımız bundan sonra önümüzde ki yıl Bulgaristan’da da Halk oyunlarının canlı olarak yaşadığı yerleri tespit edip oralarda düğünleri izlemek ve çekim yapmak. Bakın bizler hangi ülkeye gideceksek orada ki konsolosluklarla temasa geçip oradaki Türk Derneklerinin bizimle irtibat kurmalarını sağlıyoruz ve oraya gidip hem çekim yapıyoruz, hem eşimle birlikte oynuyoruz.

Bakın şimdi Foklör Türkçe olan bilim dalı demektir. Bilim Dalı olduğu içinde Halk oyunları onun içinde bir öğe O Bilimde dalında da Halk oyunlarının bir tanımı var. .  Bir oyunun Halk oyunu olabilmesi için en az 40-50 yıl gibi bir süre belli bir bölgede ve geniş bir halk kitlesi ile oynanması lazım. Şayet bir eğitmen ya da başka bir kişi o oyunun figürlerini değiştiriyorsa, kıyafetleri değiştiriyorsa veya müziğini değiştiriyorsa o halk oyunu olmaktan çıkar ve dansa dönüşür ama halk oyunu değildir.

Halk Oyunun bir yaşamın yansımasıdır.

Bakın sizlere şöyle bir örnek vereyim. Avrupa ülkelerine baktığımız zaman gençler 18 yaşına geldiklerinde ya tek başına yaşarlar, ya da kız arkadaşları ile. Bakarsınız ki orada ki halk oyunları ya tek başına ya da iki kişidir. Ama kişi Türkiye’de geniş bir çevre büyür, aile yapısı geniştir, bakın Türkiye’de tek başına oynanan bir halk oyunu gördünüz mü? Bunu görmeniz mümkün değildir. Bizlerde hep grup halinde oynanır. Çünkü; kalabalık bir grup içinde yaşamaya alışmıştır, Bakın Trakya’da ve Balkanlarda insanlar, bir kasap oynarlar, bir kabadayı oynarlar ve bunlarda da erkek hep ön plandadır. İşte bunun nedeni de Balkanlar sürekli bir savaş ortamında olmuş, ta Viyana’ya kadar gidilmiş ve dönülmüş kısaca hep erkek ön plana çıkmıştır. İşte söylediğim bu oyunlarda da erkek cesareti hep ön plana çıkmıştır. Ön plana çıkmasındaki amaç ise savaşta erkeklerin sergilediği cesaretin örneğidir. İşte Trakya’da oynanan bir kabadayı oyununda da hep erkek ön plandadır. Bu da bir yaşam tarzının göstergesidir.  Bakın köyde yetişmiş toplum içinde olmuş bir gence hadi çaça yap deseniz yani popo salla deseniz yapmaz çünkü onun yaşam felsefesine terstir. Onun içinde diyoruz ki halk oyunu yaşam tarzıdır ve onu yansıtır.

Halk oyunları yörede araştırılmalı

Maalesef Ülkemiz üniversitelerinde ki Halk Oyunları Bölümleri görevlileri ya da sorumluları yöreye gitmeden kendi kendilerine oyun üretmeye kalkıyorlar ve buna da halk oyunu deseler de halk oyunları ile ilgisi yoktur.

İşte onun içinde diyoruz ki bir yörenin halk oyunu hakkında bilgi sahibi olacaksanız ya da nasıl doğduğunu örenecekseniz mutlaka ama mutlaka o yöreye gidip araştırmanızı da o yörede yapmalısınız. Kulaktan duyma ile halk oyunu araştırması yapılmaz. Nasıl ki bir türküyü anonim olmaktan çıkarmak için araştırıyorsanız halk oyunlarını da araştırmak zorundasınız.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Babaeski Söz Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.