Ana Sayfa Gündem 3 Temmuz 2021 33 Görüntüleme

Gündoğdu; “Ergene Nehri’nin Kara Suyu, AKP’nin Yüz Karası Oldu”

Uğur Halep
CHP Grubu Adına Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu mecliste yaptığı konuşmasında şunları ifade etti; Konumuz yine Ergene, uzun yıllardan bu yana maalesef çözülemedi.
Bizim, Ergene Nehri’miz Yıldız Dağları’ndan doğup 283 kilometrelik bir yolculuk sonucunda Meriç Nehri’yle birleşerek Saros’tan Ege Denizi’ne dökülen Trakya’nın bereketli topraklarını sulayan bir nehirdir ve ilk çıkış noktasında içilebilecek nitelikte olan bir suya sahiptir.
Sanayi atıklarının yanında zirai ilaçlama, gübreleme ve evsel atıkların da karıştığı Ergene Nehri artık halk sağlığı ve gıda güvenliği sorunu hâline gelmiştir.
Bir zamanlar havası ve bereketiyle ünlü Ergene Ovası artık sürekli kirlilik ve çaresi olmayan hastalıklarla gündeme gelmektedir.
Yirmi yıllık AKP Hükûmetlerinin 8 Çevre Bakanının temizlemeyi başaramadığı, Trakya’nın hayat damarları olan Ergene Nehri’ne neden hâlâ zehir akmaya devam ediyor?
Kimdir bunun sorumlusu? Sorumlular yirmi yıldan bu yana görev yapanlardır maalesef yani şu andaki AKP Hükûmetleridir, buna “Dur.” diyemeyen, bugüne kadar görev yapan 8 Çevre Bakanıdır.
Sayın milletvekilleri,
Tarih 6 Mayıs 2011, dönemin Başbakanı, şimdiki Cumhurbaşkanının talimatlarıyla “Şafak Harekatı” olarak adlandırılan Ergene Havzası Koruma Eylem Planı başlatılıyor.
Tarih 5 Haziran 2016, Şafak Harekâtından tam beş yıl sonra Kırklareli’yi ziyaret eden Orman ve Su İşleri Bakanı şunları ifade ediyor:
“Cumhurbaşkanımız beni aradı. ‘Ergene neden kirli akıyor? Sen bunu temizle.'” dedi. Ergene’yi temizlemek üzere yıldırım hızıyla temizleme çalışması başlattık. “Ergene Nehri 2017 yılında temiz akacak.” diye söz veriyor Bakan Kırklareli’nde.
Tarih 16 Mart 2019; AKP Tekirdağ mitingi. Ne diyor Cumhurbaşkanı?
“Bu yılın sonunda Ergene Nehri’nin suları tertemiz akmaya başlayacaktır.”
Yine ayrı bir söz.
Tarih 13 Kasım 2020, AKP Tekirdağ İl Kongresi’ne katılan Cumhurbaşkanı, müjde vererek Ergene’nin artık tertemiz aktığını da söylemişti. Ergene’den atılan suların Marmara Denizi’nin deşarj edilmesi aşamasına geçildiğini belirten Erdoğan, AK PARTİ’lilere de “Ergene şu an temiz temiz, gürül gürül akıyor mu?” diyor,
Tabii, millet de çaresizce “Evet, akıyor.” diyor.
Tarih Haziran 2021 yani bugünlere geldiğimizde, günümüze geldiğimiz de Marmara’da müsilaj sorunu ve Marmara nefes alamıyor.
Ergene’ye zehir akmaya devam ediyor, balık adamlar dahi giremiyor, bölgede kanser vakaları rekor düzeyde artmış ve siz “Artık Ergene içilebilir.” diyorsunuz.
Değerli arkadaşlar,
Temizlediğiniz Ergene’nin suyu bu. Bir bakın bakalım şöyle, bir bakın, içilebilir nitelikte olduğunu gösteren bir kanıt var mı burada? Maalesef, yok. (CHP sıralarından alkışlar)
Buradaki AK PARTİ’li milletvekili arkadaşlarıma söylüyorum:
Şundan yarım çay bardağı içsinler, ben buradaki kavanozu içeceğim.
Sayın milletvekilleri,
Mevzuat mı, yasa mı, cezalar mı yoksa irade mi yetersiz? Çözün artık şunu be kardeşim, çözün. Yirmi yıldan bu yana Ergene kirli, bu söyleniyor ve hâlâ da beceriksizliğinizden sadece bir düşman yaratıyorsunuz, o düşmanları da karşınıza alıyorsunuz.
Yirmi yılda 8 Bakanın hepsi başarısız. Çıkın, bunları söyleyin, bir özür dileyin, bir özür dileyin ya, itiraf edin; sonra da şu komisyonu kuralım, hep birlikte de bunun tekrar düzelmesi için biz de size katkı koyalım.
Her gün biraz daha fazla zehir saçan, kapkara akmaya devam eden suyumuzun bugünkü hâli hiç mi yüzünüzü kızartmadı değerli arkadaşlar?
Ama biliyoruz ki Ergene’den akan kara sular, AKP’nin yüzünün karası,
8 Bakanın da aynı zamanda yüzünün karasıdır; bunu da unutmayın.
Sayın milletvekilleri,
Yeni bir anlayışı yaşama geçirmek zorundayız.
Artık kirleneni temizlemek yerine, kirletmemeyi hedef almalıyız,
Yıkılanı yapmak yerine, yıkılmayanı yapmayı başarmak zorundayız.
Yaşadığımız salgın bir kez daha göstermiştir ki, bir karış temiz toprağın, bir yudum temiz suyun, bir nefesin kıymeti inanın parayla ölçülmüyor.
Varlıklarımızı, vatanın her bir karış toprağını, suyunu, havasını olağanüstü çabayla koruyup gelecek nesillere, yani doğmamış torunlarımıza tertemiz bir miras bırakmak zorundayız.
Yine gazeteler şunu yazarsa “AKP ve MHP oylarıyla Ergene konusu reddedildi.” diye, inanın, Trakya halkı da bunun hesabını sizden soracaktır.
Teşekkür ediyorum, Meclise saygılar sunuyorum. (CHP sıralarından alkışlar)
“CHP’NİN GRUP ÖNERİSİ AKP VE MHP’NİN OYLARIYLA REDDEDİLDİ”

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Babaeski Söz Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.