Ana Sayfa Gündem 24 Mart 2017 1115 Görüntüleme

“GENÇ HATİPLER MİNBERDE” HUTBE OKUMA YARIŞMASI YAPILDI.

DSC_0047

Haber: Aydın BİLGİLİ

Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü bünyesindeki Anadolu İmam-Hatip liseleri arasında düzenlenen “Genç Hatipler Minberde” Hutbe okuma yarışması yapıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü bünyesinde ki Anadolu İmam-Hatip Liseleri arasında düzenlenen “Genç Hatipler Minberde” Hutbe Okuma Yarışması Kırklareli Bölgesi İl Final yarışması Babaeski Cedid Ali Paşa Camiinde yapıldı.

Cedit Ali Paşa Caminde yapılan “Genç Hatipler Minberde” hutbe okuma yarışmasına başta Babaeski İlçe Müftüsü Mehmet Şimşekoğlu, Kırklareli Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyeleri Yardımcı Doçent Doktor Feim Gashi, Araştırma Görevlisi Kamil Yelek, Babaeski İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Ahmet Uzun, Kırklareli İmam-Hatip Lisesi meslek dersleri Öğretmeni Ahmet Hilmi Taşçı, Lüleburgaz İmam-Hatip Lisesi Meslek Dersleri öğretmeni Ömer Kıyak, Babaeski Gazi İmam-Hatip Anadolu Lisesi Okul Müdürü Erdinç Öner, Vize Anadolu İmam Hatip Lisesinden Abdursamed Ezrik, ve Din görevlileri yanı sıra öğrenciler katıldılar.

Yapılan Hutbe Okuma yarışmasının Jüri üyeliklerini

Komisyon Başkanı İlçe müftüsü Mehmet Şimşekoğlu

Yardımcı Doçent Doktor Feim Gashi

Araştırma Görevlisi Kamil Yelek

Ahmet Hilmi Taşçı

Ömer Kıyak

Erdinç Öner ve Abdursamed Ezrik yaptılar.

Cedid Ali Paşa Camiinde yapılan Hutbe Okuma Yarışmasında açılış konuşmasını Babaeski Gazi Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdür Yardımcısı Yasin Bayar yaptı.

Bayar yaptığı konuşmada şunlara yer verdi; Kıymetli misafirler, sevgili öğrenciler, Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü bünyesindeki Anadolu İmam-Hatip Liseleri arasında düzenlenen “Genç Hatipler Minberde” Hutbe Okuma yarışması Kırklareli Bölgesi İl Final yarışmasına hoş geldiniz.

Kıymetli Hazırun, malumunuz olduğu üzere, hutbe “dinleyiciler karşısında yapılan etkili konuşma” anlamına gelmektedir. Konuşana “hatip” konuşulan kimselere “muhatab” konuşulan konulara da “hitabe” veya “hutbe” adı verilir. Hutbe bir “yaygın eğitim” yönetimidir. Belki insanlık tarihinin şahit olduğu en yaygın eğitim yöntemi budur. Dikkat çekici olan, bu eğitim modelinin tıpkı Cuma namazının bir parçası olmasıdır.

Efendimizin kıldırdığı ilk Cuma, hicretin 5. günü Salimoğulları yurdundaki namazgâhta kılınmıştır. O günden sonra her Cuma İslam ümmetinin eğitim günü, her cami de okul olmuştur. Bu böyle bir okuldur ki öğrenci sayısı 100 milyonlarla ifade edilebilir. Hutbe sayesinde, dünyanın dört bir köşesinde bir buçuk milyarlık bir kitle eğitilmektedir. Teorik olarak 10 yıl cumaya giden biri 520 ders süren bir eğitimden geçmiş demektir. Bu süre 30 yıla çıktığında ders sayısı 1560 gibi büyük bir rakama ulaşmaktadır. Dahası bu yaygın eğitim türü bir ömür devam eden tek eğitim türüdür. Yediden yetmişe herkes bu eğitime katılmaktadır. Bu eğitim yüz yıl değil, bin yıl değil, 1400 yıldan beri sürmekte ve dünya durdukça da sürecektir.

Bu noktada ülkemizde Din Öğretimi Genel Müdürlüğü bünyesinde İmam_Hatip liseleri arasında yapılmakta olan “Hutbe Yarışmaları” büyük bir önem arz etmektedir.  Bu yarışmaların İmam –Hatip öğrencilerinin hutbeyi güzel bir şekilde okumasına ve sunmasına katkı sağlayacağına ve motive edici bir unsur olacağını ümit ediyoruz. Unutmayalım ki İmamlar dirilmeden hutbeler dirilmez. Hutbeler dirilmeden cemaat dirilmez. Cemaat dirilmeden ümmet dirilmez. Ümmet dirilmeden de insanlık dirilmez.

Yapılan konuşmanın ardından Merkez Cedit Ali Paşa Camii İmam-Hatibi İbrahim Yaman Kuranı Kerim tilaveti sundu.

Ardından yapılan yarışmalar sonunda dereceye giren öğrenciler ise şunlardan oluştu.

1.Kırklareli Anadolu İmam –Hatip Lisesinden Berk Demirkıran

2. Babaeski Gazi Anadolu İmam-Hatip Lisesinden Talha Algan

3.Lüleburgaz Anadolu İmam-Hatip Lisesinden Ahmet Çakar

4.Vize Anadolu İmam Hatip Lisesinden Sefa Şahin Arslan oldular

Yapılan yarışmada derece alan öğrencilere ödüllerini İlçe müftüsü Mehmet Şimşekoğlu, İlçe milli Eğitim Şube Müdürü Ahmet uzun, Yardımcı Doçent Doktor Feim Gashi, Araştırma Görevlisi Kamil Yelek verdiler.

Ödülleri verilmesinden sonra kısa bir açıklama yapan İlçe Müftüsü Mehmet Şimşekoğlu şunlara yer verdi; Mübarek Cuma gününde Cuma saatinde burada yarışmanın yapılmış olması bizleri ziyadesi ile memnun etmiştir. Ben hepinizi tebrik ediyorum. Başta sizleri hazırlayan hocalarımızı tebrik ediyorum ve başarınızın devamını diliyorum. Bu toprakların size ihtiyacı var. Bu camilerin size ihtiyacı var. Bu insanların size ihtiyacı var. Onun için kendinizi çok iyi yetiştirmenizi, çok iyi geliştirmenizi ben bir ağabeyiniz, bir kardeşiniz olarak istirham ediyorum. Askere giden, askeri okullara giden öğrencilerimizin bir hedefi vardır. O da Genel Kurmay başkanı olmak. Onlar bunun için eğitim alırlar. İmam –Hatip lisesine giren her öğrencimizin de hedefi ya Diyanet İşleri Başkanı olmalı, ya da bir ilahiyat Fakültesinde Profesör ya da Dekan olmalı. Bu hedefe odaklanıp ona göre hazırlık yapmamız gerekiyor. Hepinize tekrar başarılar diliyorum.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Babaeski Söz Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.