Ana Sayfa Gündem, Spor 28 Ekim 2016 1161 Görüntüleme

Futbolcularımız sahada bizlerde kan bağışı kampanyalarında görevimizi yapıyoruz

 

Haber: aydın BİLGİLİ

Babaeski Kartalları  Grubu ile Edirne Kan Bağış Merkezi tarafından Cedid Ali Paşa Camii önünde sabah saat 10.30 dan akşam 19.00 a kadar devam eden kan bağışı kampanyasında 50 ünite kan bağışı toplandı.

Babaeski Kartalları  Grubu ile birlikte Edirne Kızılay Kan Bağışı Merkezinin ortaklaşa düzenlediği kan bağışı kampanyası Babaeski’de büyük ilgi gördü

Cedid Ali Paşa Camii önünde düzenlenen kan bağışı kampanyasına sonsuz destek veren Babaeski Kartalları grubu ortak bir açıklamada bulundular. Kara Kartallar grubu olarak gazetemiz yapılan açıklamada şunlara yer verildi.

Öncelikle şunu söylemek istiyoruz. Futbolcular sahada görevlerini yerine getiriyorlar bizlerde taraftar olarak alanlarda ki oluşturulan kan bağışı kampanyalarında görevimizi yerine getirmeye çalışıyoruz.

Öncelikle şu çok önemli kan bağışı sürekli yapılmalı. Çünkü kanın ne zaman nerede ve kimlere gerekli olacağını asla bilemeyiz. Onun içinde bizler kan bağışı kampanyalarında değil de fırsat bulduğumuz her an Kızıla Kan Bağışı Merkezlerine giderek kan bağışında bulunmalıyız.  Bildiğiniz gibi kanı gidip marketlerden ya da bakkallardan alma imkânınız yoktur. Kan sadece insan bünyesinde üretilmektedir. Yani Kanın kaynağı sadece insandır.

Bunun içinde bizler diyoruz ki bu kan bağışı kampanyalarına tüm insanlarımızın duyarlı davranması gerekir. Bizler Babaeski Kara Kartalları olarak bunu bir sosyal sorumluluk projesi olarak kabul ediyoruz ve her zaman destekliyoruz.  Ayrıca bizler bu tür kampanya ya ilk defa destek veriyoruz ve bunun içinde çok büyük bir çaba harcıyoruz. Elimizden geldiği kadar çok üzerinde bağışçı bulmaya çalışıyoruz. Bizler gençler olarak bu kampanyaya destek olabiliyorsak yetişkinlerimiz daha iyi destek olmalıdır diye düşünüyoruz. Kan bir kere şunu asla aklımızdan çıkarmamamız gerekir. Kan bana lazım olmaz. Düşüncesi gerçekten çok yanlış bir düşünce ve bir kez daha söylüyorum kan ne zaman nerde kime gerekli olacağı belli değildir.

Kara Kartallar adına yapılan açıklamanın ardından görüştüğümüz Edirne Kan Bağış Merkezi’nde görevli Türk Kızılay’ı Doktoru Güler Ateş, kan bağışına ilginin Türkiye genelinde çok iyi düzeylerde olmadığına dikkat çekerek vatandaşları bağış yapmaya davet etti

Babaeski Cedid Ali Paşa Camii önünde Türk Kızılay’ı Edirne Şubesi Kan Merkezi tarafından kan bağış TIR’ında kan bağışının öneminden bahseden Dr. Güler Ateş, kanın fabrikası olmayan, üretilemeyen bir madde olduğuna dikkat çekerek; “Kan bağışı yapıldığı sürece hastalar mağdur olmayacak” dedi.

Cedid Ali Paşa Camii önünde kan bağışı merkezi tarafından açılan kan bağışı TIR’ında başta

Dr. Güler Ateş

Flebotomi uzmanları

1-Sibel Batur

2-Zuhal Varna

3-Hafize Bozkurt

Yardımcı ekip olarak da Osman Emre Şakrucu katıldılar

 

Kızılay Edirne Kan Bağış Merkezi Babaeski Cedid Ali Paşa Camii önünde kan Bağışı TIR’ın da, herkesin ihtiyaç duyabileceği ve kaynağı sadece insan olan kan bağışı topladı. Cedid Ali Paşa Camii önünde ki Kızıla Kan Bağış TIR’ın da görevli Dr. Güler Ateş,  kanın fabrikası olmayan üretilemeyen bir madde olduğuna dikkat çekerek, bağış yapıldığı takdirde hastaların mağdur olmayacağına dikkat çekti. Sağlıklı tüm vatandaşları kan bağışı yapmaya davet eden Ateş; “İlgi maalesef çok çok iyi diyemeyeceğiz bu nedenle tüm sağlıklı vatandaşları kan bağışı yapmaya davet ediyoruz. Daha genç nesle ulaşmaya çalışıyoruz. Çünkü 18-60 yaş grubu arasında sağlıklı herkes kan bağışı yapabilir. İlk önce karşıdaki hastayı düşünerek kan bağışı yapmalıyız. Daha sonra eğer sağlıklıysak, hücrelerin yenilenmesi dolayısıyla burada bazı reseptörlerin daha iyi çalışmasına sebep oluyor” dedi.

Tıbben tedavi amaçlı kan bağışında bulunması gereken insanlar olduğunu hatırlatan Dr. Güler Ateş; “Mesela kan değerleri çok yoğun olan insanlar var. Tıbben sağlık için, tedavi amaçlı kan bağışında bulunması gereken kişiler bunlar. Çünkü bunun ilaç tedavisi yok. Sürekli kan bağışı yaparak bu kanı inceletmeleri, kan bağışı yapması gereken kişiler var” ifadelerini kullandı.

Dr. Ateş daha sonra yaptığı açıklamada kan bağışı ve kimler kan verebilir konusunda şu bilgileri verdi.

Kimler kan verebilir

18 yaşını doldurmuş, 65 yaşından küçük sağlıklı herkes. Ancak bağışçıların sağlık sorgulamasından ve temel bir muayeneden geçirilmesinin ardından kimlerin kan verebileceği tespit edilir. 18 yaşından küçük, yakın zamanda sarılık hastalığı geçirmiş, önemli ve sürekli bir hastalığı olanlar başta olmak üzere incelemeler sonucunda kan vermesi uygun görülmeyenlerden kan alınamaz.

Kimler kan veremez

 1. Hepatit B (Hiçbir zaman kan veremezler)
 2. Hepatit C (Hiçbir zaman kan veremezler)
 3. AIDS (Hiçbir zaman kan veremezler)
 4. Sıtma (Tedavinin sağlanmasından 3 yıl sonradan itibaren kan verebilirler)
 5. Frengi geçiren hastalar iyileşmeden 1 yıl sonra kan verebilirler.
 6. Creutzfeldt-Jacob hastalığı olanlar hiçbir zaman kan veremez.
 7. Chagas Hastalığı ( Alınan kan sadece fraksinasyon amaçlı kullanılabilir)
 8. Tüberküloz (Tedavinin sağlanmasından 5 yıl sonra kan verebilirler)
 9. Diabet (İlaç kullanmayan veya ilaç kullandığı halde kan şekeri regüle edilmiş olanlar kan verebilir)
 10. Anemi (Anemi teşhisi konmuş kişiler kan bağışçısı olamazlar)
 11. Gebeler kan veremez. Doğum veya gebeliğin sonlan(dırıl)masından 6 hafta sonra kan verebilirler.
 12. Koroner kalp hastalığı angina pektoris ciddi kardiyak aritmi serebrovasküler hastalıklar arteriyal tromboz veya rekküren venöz trombozu olan kişiler kan veremezler.
 13. Allerji ( Astım hastaları kan veremez. Polen allerjisi olanlar ise sadece allerjileri oldukları dönemde kan veremezler.)
 14. Otoimmün hastalığı olanlar kan veremezler.
 15. Kanama diatezi (Kanama eğilimi) olanlar ömür boyu kan veremezler.
 16. Bronşit (Kronik bronşit hastaları kan veremez)
 17. Kronik nefrit ve pyelonefritli hastalar kan veremez. Akut glomerulonefrit geçirmiş olanlar ise iyileşmeden 5 yıl sonra bağış yapabilir.
 18. Malign (Habis) hastalığı olanlar gönüllü donör olarak kabul edilmezler.
 19. Brusella almış olanlar tam iyileşmeyi takiben iki sene sonra kan bağışı gönüllüsü olabilirler.
 20. Epilepsi hastaları kan veremezler.
 21. Osteomyelit geçirmiş hastalar tam düzelmeden 5 yıl sonra kan verebilirler.
 22. Cerrahi: Büyük ameliyatlardan sonra 6 ay boyunca kan bağışı alınmaz.Mide rezeksiyonu geçirenler ise hiçbir zaman donör olamazlar.
 23. Transfüzyon: Kan veya kan ürünü alan donörler 1 yıl boyunca kan veremezler.
 24. Attenüe virus aşısı yapılmış olanlar 3 hafta kan veremez.( Su çiçeği sarı humma kızamık kızamıkçık oral polio kabakulak)
 25. Ölü bakteri aşısı olanlar 5 gün donör olamazlar.( Kolera tifo antrax)
 26. İnaktif virus aşısı ve toxoid alanlar ise 3 gün kan veremezler ( Polio-injeksiyon influenza rabies difteri tetanoz)

Kan Vermenin Faydaları

* Kemik iliğinin yağlanmasını önleyip, kan yapımı canlı tutulur.

* Verilen kanın yerine, anında vücuttan genç hücreler dolaşımına katıldığı için, bağışçı daha dinç ve canlı olur.

Kandaki yüksek yağ oranı düşer.

Kan bağışı kalp krizi ihtimalini %90 azaltır.

Kan bağışlayan kişide baş ağrısı, stres, yüksek tansiyon, yorgunluk gibi rahatsızlıkların giderilmesinde çok büyük katkısı olur.

Kan bağışçısı her kan verdiğinde: AIDS, Hepatit B , Hepatit C , Sifiliz Kan grubu taramasından ücretsiz olarak yararlanmış olur.

Trafik kazasında yaralanan bir kimsenin, kan uyuşmazlığı olan bir bebeğin, kan bulunmazsa ölecek bir hastanın sizin verdiğiniz kanla kurtulmasının, size verdiği manevi duygu ölçüsüzdür. Bağışınız çok insancıl ve onurlu bir davranıştır.

dsc_0099dsc_0105dsc_0114

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Babaeski Söz Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.