Ana Sayfa eğitim, Gündem, Spor 18 Temmuz 2016 1045 Görüntüleme

Filenin minik sultanları çalışıyor

Filenin minik sultanları çalışıyor

Babaeski Halk Eğitimi Merkezi bünyesinde faaliyet gösteren yaz kurslarından voleybol kursu, Babaeski Ortaokulu Spor Salonunda devam ediyor.

Milli Eğitim Bakanlığının Okullar Hayat Olsun Projesi kapsamında yürütülen yaz kursları başladı. Babaeski Halk Eğitim Merkezi’nin açtığı ve 11 Temmuz’dan beri faaliyet gösteren voleybol kursunun eğitmeni Saniye Gündoğdu Yıldız. Babaeskili minikler tarafından yoğun ilgi gösterilen voleybol kursunda; büyüklerde 30 kişi, küçüklerde ise 13 kişi bulunuyor.

Babaeski Halk Eğitim Merkezi Voleybol  Eğitmeni Saniye Gündoğdu Yıldız; ‘’Edirne Trakya Üniversitesi Beden Eğitimi Bölümünden mezunuyum. Genellikle Halk Eğitim de çalışan, sporla ilgilenen çoğu öğretmen zaten fakülte mezunu. Bu anlamda vatandaşlarımızın kafasında soru işareti kalmasın. Hocalarımız işin özünden geliyor. Bunun dışında voleybol ana branşım. Tenis ve atletizm ise yardımcı branşlarım.

Halk Eğitim bünyesinde kışın  step aerobik kurslarım da var. Yazın çocuklarımıza tenis ve voleybol konusunda yardımcı oluyorum. Ben spora jimnastik altyapısı olarak 5 yaşında başladım. Ve bu sporları küçük yaşlardan beri yapıyorum. Her branşta üçüncülük, ikincilik, birincilik gibi çeşitli ve iyi derecelerim var. Yüzmede de iyim, eğitimini aldım fakat şu anda Babaeski şartları yüzme kursu vermeye müsait olmadığı için bunu değerlendiremiyoruz.

Daha önce Edirne Fatih Koleji ve farklı yerlerde antrenörlük yaptım. 3 yıldır Babaeski’deyim. Badminton Milli Takımına seçildim ama voleybol daha ağır bastığı için gidemedim. Çorlu’da Voleybol Deplasmanlı Ligde oynadım. Ben 3 yıldır Babaeski Halk Eğitim Merkezi’nde görevli olarak çalışıyorum. Özel okullardan teklif geldiği halde buradan çok memnun olduğum için gitmedim. Diğer hocalarla ortaklaşa yaptığımız projeler de var. Onlar dahilinde Babaeski’de ortaokullarda güzel dereceler var. Ama önümüzde ki yıllar için tenis ve voleybolla ilgili çok daha güzel projelerimiz var. “

Voleybolun Çocuklar Üzerindeki Etkileri

‘Çocuğuma hangi sporu yaptırmalıyım?’ diye düşünüyorsanız, voleybol iyi bir alternatif olabilir. Sağlıklı bir yaşam biçimi oluşturmaları için çocuklarınızı spora teşvik edin. Böylece çocuklarınız, spor yaparak hayatlarını erken yaşta disipline sokmayı öğrenip, yaşamları boyunca daha dinç ve aktif olurlar.

 • “Dengeli bir vücut gelişimi için voleybol!”
  Voleybol fiziksel gelişimi sağlamakla birlikte, vücudun esneklik kazanmasına yardımcı olur. Voleybolda fiziksel anlamda ‘uzun kas’ diye tabir edilen esnek vücut formuna ihtiyaç duyulduğu için bu sporla uğraşanların vücut şekli de bu esnek form doğrultusunda gelişir. Voleybolcuların vücut yapısı, ne çok kalın ne de çok incedir. Voleybolcunun vücut yapısı kalınlaştığı oranda güçlenmelidir. Çünkü vücut çok kalınlaştığı zaman, iskelet yapısı bu yükü taşıyamaz. Bu sebeple voleybolcular, vücudun sahip olması gereken bir takım dengeleri korumalıdır. Voleybolda vücut ölçütleri, bire bir mücadele gerektiren basketbol, futbol gibi sporlarda olduğu kadar gelişmiş olmak zorunda değildir. Voleybolda vücudun bütün bölüm ve kasları kullanıldığı için vücut formu da dengeli bir şekilde gelişir. Hem yerde hem havada birçok hareket gerçekleştirildiği için vücut kütlesi, dengeli bir şekilde artar.

  • “Voleybol oynayan çocuklar dengeli ve düzenli beslenme bilincine sahip olur!”
  Vücut formunun esnek ve ideal olması için vücudun yağ dengesinin de ideal ölçütlerde tutulması gerekir. Yağ oranının performansı büyük ölçüde etkilemesi sebebiyle, tüm diğer sporlara nazaran voleybolda yağ oranı düşük olmalıdır.
  Voleybolculara çok küçük yaşlardan itibaren sağlıklı beslenme eğitimi verilir ve voleybolcuların beslenmesi takip edilir. Çocuklar sağlıklı beslenme bilinci ile yetiştikleri için vücuttaki yağ oranlarını sürekli olarak kontrol edilir. Çocuklar sigara, alkol vb. kötü alışkanlık kullanımına maruz kalmadığı için kötü alışkanlıklardan da uzak kalarak, hayat boyu sağlıklarını korur.

  Voleybolun Çocuklar Üzerindeki Psikolojik ve Sosyal Etkileri 
  Voleybolun psikolojik ve sosyal etkileri iç içe geçen iki kavramdır. Voleybol iki baskın özelliğe sahiptir. Bunlardan birincisi takımlar arasında file olması sebebi ile voleybolun ‘şiddete kapalı’ bir spor dalı olması; diğeri de ‘takım sporu’ olmasıdır.

  • “Voleybolda hiçbir şiddet unsuru bulunmaz!” 
  Voleybol maçlarında rakiplerin, birbiri ile fiziksel etkileşimi yok denecek kadar azdır. Takımlar arasında file olması, oyuncuları birbirinden ayırır, bu da rakibe yönelik şiddet eylemi ve düşüncesini uzaklaştırır. Voleybol oynayan bir çocuk, şiddet kullanmadan, iradesi ve rakibine karşı sağladığı psikolojik güç ile başarı kazanmayı hedefler.

  • “Yardımlaşma duygusu sahada gelişir!”
  Voleybolda mutlaka paslaşma sağlanır. Sonuca gitmek için takımdaki diğer oyunculara gereksinim duyulur. Voleybol sayesinde, normal şartlarda ancak bir mesleğe sahip olup, iş hayatındayken kazanılacak tecrübe, küçük yaşlardan itibaren edinilir.

  • “Voleybol oynayan çocuklar, zamanı verimli kullanır!”
  Voleybol, uzun ve kısa vadede hedef belirleyip, bu hedeflere ulaşma konusunda yöntem geliştirmeyi öğretir. Hem bireysel hem de takım olarak hedef koymayı ve bu hedeflere ulaşmak için grupla birlikte çalışma becerisini kazandırır. Çocuklar, hayatlarını planlamayı ve zamanı verimli kullanmayı öğrenir.

  • “Voleybol, çocukların güçlü yönlerini ortaya çıkarır!”
  Voleybol oynayan çocuklar, liderin önemini, lidere uyum sağlamanın takıma sağlayacağı avantajı da görür. Takım sporları lidere uyum sağlamanın ne kadar gerekli ve önemli olduğunu öğretir. Ayrıca lider özellikli kişilerin genç yaşta bu özelliklerinin fark edilip, ortaya çıkarılmasına yardımcı olur.

  • “Voleybol sayesinde sorumluluk duygusu erken yaşta gelişir!”
  Voleybol oynayan çocuklar, sorumluluk alıp, bunları yerine getirmeyi öğrenir. Bireysel sorumluluğunun yanı sıra takımı için de sorumluluk taşıdığının bilincinde olan çocuklar, ekibindeki zayıflıkları da tolere etmesi gerektiğini kavrar. Çocuklar ayrıca, her zaman başarı kazanmanın mümkün olmadığını da anlar. Zaman zaman yedekte kalıp; her zaman ‘en iyi’ olamayacağını, iyi olmadığı zaman yerini başkasına bırakıp, onu desteklemesi gerektiğini, iyi olmak için sürekli çalışması gerektiğini öğrenir.

  • “Çocukların iletişim becerileri güçlenir!”

  Voleybolun bir diğer avantajı da arkadaşlık ilişkilerini güçlendirmesidir. Bu da çocukların daha sosyal olmasını sağlar. Voleybol oynayan çocukların iletişim becerileri artar; kendilerini ifade etme becerileri gelişir. Maç öncesi çocuklar kendi fikirlerini söylerken, topluluk önünde konuşma yeteneği de kazanır. Belirli kurallar çerçevesinde tartışmayı; sorunları kavga etmeden konuşarak çözmeyi öğrenir.

Haber: Erhan ERTÜRK

 

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Babaeski Söz Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.