Ana Sayfa Gündem, Politika, Siyaset 1 Ekim 2016 1209 Görüntüleme

Fatma Özcan 3. Olağan Kongrede de Güven Tazeledi

Fatma Özcan 3. Olağan Kongrede de Güven Tazeledi

Haber: Aydın BİLGİLİ

Babaeski Bulgaristan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Fatma Özcan yapılan 3. Genel Kuruldu güven tazeledi.

Tansa Düğün salonunda yapılan Babaeski Bulgaristan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği 3. Genel kurulunda Başkan Fatma Özcan yeniden başkanlığa seçildi.

Babaeski Belediyesi tansa Düğün salonunda yapılan Babaeski Bulgaristan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği 3. Genel Kuruluna katılan iki listeden Başkan Fatma Özcan’ın listesi rakibine 30 fark atarak yeniden başkanlığa seçildi

Tansa Düğün Salonunda yapılan 3. Olağan Genel Kurula başta Babaeski belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı, Cumhuriyet Halk partisi Babaeski İlçe Başkanı Erol Mutlu, Cumhuriyet Halk Partisi Lüleburgaz İl Genel Meclis Üyesi Bora Terzi, Bursa Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyon Başkanı Zülfettin Hacıoğlu, Edirne Balkan Türkleri Federasyon Başkanı Nedim Dönmez, Kırklareli Balkan Türkleri derneği Başkanı Erol Ateş, Lüleburgaz BAL-Göç başkanı Veli Öner,  Cumhuriyet Halk partisi Kırklareli il Disiplin Kurulu Başkan Yardımcısı Babaeski Belediye Meclis Üyesi Hasan Ali Eren, Cumhuriyet Halk Partisi Babaeski Gençlik Kolları Başkanı Aykut Tapar, Dernek Üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

Tansa Düğün Salonunda yapılan 3. Olağan Kongre Divan Başkanı ve Kâtip Üyelerin seçilmesinin ardından saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladı.

Kongrede divan Başkanlığına Levent Esen, katip üyeliklerine ise Bayram ali Karakoç ve Mühren sarmacı seçildiler.

  1. Olağan Kongrede bir konuşma yapan Babaeski Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı yaptığı konuşmada şunlara yer verdi.

Sayın Başkan, Babaeski Bulgaristan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneğinin çok değerli yöneticileri ve üyeleri, birliğimiz üst yöneticileri, basınımızın değerli temsilcileri ve sevgili Babaeskililer. Sizleri sevgi ve saygı ile selamlıyorum.

Derneğimizin adı yazılı olan ve olmayan bütün kuruluş amaçları değerlendirildiğinde akılımıza neler geliyor.

Öncelikle, Mustafa Kemal Atatürk’ün Bulgaristan’da, Sofya’da askeri ataşelik yaptığı aklım geliyor. Her iki milletin 600 yıl Osmanlı birliği altında komşuluk ilişkileri aklımıza geliyor. 1. Dünya savaşında beraber savaşa girmemiz aklımıza geliyor. Bazen resmi temaslar için Bulgaristan’a gidiyoruz. Ne olursa olsun. O topraklarda kendimizi kendi evimizde hissediyoruz. Birçok benzerliklerimiz mevcut. Bilhassa bugün komşularımızdan doğuda çok karanlık işler olmaktadır. Etnik ve mesepsel çatışmalar, yaşanan acılar dünyanın doğusunu koyu ve karanlık bir döneme sürüklemektedir. Çağımız; bireysel hareket etme değil, grup olarak. Sivil toplum kuruluşları olarak hareket etme çağıdır. Bu ve önceki doğunun durumu bir araya getirildiğinde bu derneğin ne kadar önemli olduğu, batı ile olan, batıda olan komşularımız ile ilişkilerimizin ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmaktadır.

Geçmiş dönemlerde sıkıntılarımız olmuş olabilir. Geçmişte biz batıda ki komşularımız ile savaşa girmiş olabiliriz. O dönemi unutacağız. Geride bırakacağız. Biz özellikle nehrin öbür tarafından gelen insanlar olarak doğuda ki birbirini ensesinden kesenlerle bir arada olamayız. Göç gibi arzu edilmeyen, acı ve dertleri çok olan bu durumları artık geride bırakmamız, unutmamız lazım.

Bizim her iki komşumuzla da, Yunanistan ile de, Bulgaristan ile de sıcak samimi ilişkiler kurmamız gerekiyor. Onun için ben bu derneği çok önemsiyorum. Ve bu derneğin de Babaeski Belediye Başkanı olarak ve yine bakın bu “cümleyi söylerken de asla ayrımcılık yapmıyorum” nehrin öbür tarafından gelen bir kardeşiniz olarak bu derneğin hep yanında olacağım.

Biz bu derneği kurarken, sizler bu derneği kurarken sadece orada yaşanan acılar, ayrılan aileler, bunları bir araya getirmek için kurmadınız. Ben şunu hatırlatmak isterim. Biz yine ayrımcılık yapmıyoruz. Biz Babaeski’de yaşayan herkesi Babaeskili olarak kabul ediyoruz. Malatya’dan, Kars’tan, Giresun’dan, Zonguldak’tan nereden gelirse gelsin. Babaeski’de yaşayan, Babaeski’de nefes alan, Babaeski’de ekmeğini kazanan herkes Babaeskilidir. Ama şunu da unutmayın, Türkiye’ye yön verenler, Mustafa Kemal Atatürk dâhil hep nehrin öteki tarafından gelen insanlardır. Jön Türkler, Mustafa Kemaller, Resnili Niyazi’ler, hatta Osmanlı’da o gerici, 31 Mart ayaklanmasını bastıran harekat ordusu dahil nehrin öbür tarafından gelmiştir. Mustafa Kemal Atatürk’te bu harekât ordusunun Kurmay başkanıdır. Ben de Babaeski Belediye Başkanı olarak 1956 tarihinde Gergeli’den Babaeski’ye geldim. Bende göçmen bir kardeşinizim. Ama bunları söylerken de yine kelimeleri seçerken de çok de çok dikkatli söylüyorum. Asla bir ayrımcılık yapmıyoruz. Bizim derneğimiz amacı ve ufku çok geniş. Biz sadece yaşanan göçleri, yaşanan acıları hatırlatmak için burada değiliz. Biz 1908 ruhuyla buradayız. 1910 ruhuyla buradayız. Harekât ordusu ruhuyla buradayız ve beraberiz. Kendinizle övünün, bu derneğin geçmişi ile övünün. Sözlerimi Mustafa Kemal Atatürk’ün çok güzel bir sözü vardır “ordu geri çekilirken muhacirler bizim orada bıraktığımız emanetlerdir, asla unutulmayacaklardır” Allah hiç kimseyi bir yerde azınlığa bırakmasın. Azınlıkta yaşamak kadar kötü ve zor bir şey yoktur. Ama inşallah burada azınlıkta değiliz, kendi topraklarımızdayız.

Değerli arkadaşlarım, ben şimdiye kadar görev yapan bütün yönetici arkadaşlarıma ve başkanımıza teşekkür ediyorum. Aday olan her iki listeye de başarılar diliyorum. Kim kazanırsa kazansın bizim başımızın üzerinde yeri vardır. Yardımcı olacağız, derneğimizin yanında olacağız. Ve asla da yine ayrımcılık yapmıyorum, kimliklerimizi unutmayacağız. Bir arada olacağız ve birlik olacağız birbirimizi destekleyeceğiz. Hepinize sevgi saygılarımı sunuyorum. Başkan Abdullah Hacı’nın konuşmalarının ardından kısa bir konuşma yapan Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyon Başkanı Zülfettin Hacıoğlu ise yaptığı konuşmada şunlara yer verdi;

Bakın öncelikle şunu söylemek istiyorum. Bizler büyüklerimizden sonra konuşmayız. Kısaca bir selamlama yapmak istiyorum ve birde yapılan küçük bir hatayı düzeltmek istiyorum. Benim şuan için temsil ettiğimi kurum Balkan Rumeli Konfederasyonudur. Genel Merkezimiz Bursa’dır. Türkiye çapında 32 vilayette örgütümüz mevcuttur. 170 tane bağımsız dernek şubelerimiz ile beraber 200 ü aşkın derneğimiz mevcuttur. Değerli Başkanım çok güzel özetledi. Derneğimizi özetledi, Derneğimizin amaçlarını çok güzel özetledi, Bizler birlik ve beraberlik ve dayanışma içinde olmak durumundayız. Bakın bizler artık ufkumuzu iyice açmamız gerekir. Kasamızda da bir miktar paramız var. Bakın arkadaşlar dernekçilik para biriktirme yeri olmamalı. Bizler kasamıza giren paralarla çok daha fazla faaliyet yapacağız, daha fazla gelir elde edeceğiz ve daha fazla harcama yapacağız. Peki, kimin için harcayacağız. Üyelerimizin harcama yapacağız, Babaeski ve çevremiz için harcayacağız, Derneğimizin adı Bulgaristan Türkleri derneği öyleyse orada ki bıraktığımız mazlumlar için, ihtiyaç sahipleri için harcayacağız. Dolayısı ile benim bir teklifim olacak. Bakın Federasyon başkanımızda söz almak istemiyor ve mütevazı davranıyor ve sadece 2016 yılı bütçesi Federasyonun 120-130 bin bu iyi bir miktar. Peki kaynak nedir. İşte kaynak hazırlanan projeler ile oluşuyor. Başkanımızın da belirttiği gibi çağımız Sivil Toplum Kuruluşlarının çağıdır. Ufkumuzu çok daha yükseklere yanı amaç çıtamız çok daha yükseklerde olması gerekiyor. Ama siz bugün tahmini bütçenizi üç yıla yayacak olursanız yetersiz kalacaktır. Onun için de diyorum ki çıtanızı yüksek tutun ve tahmini bütçenizin sonuna bir sıfır daha koyun. Çünkü büyük düşünüp büyük işler yapmamız için bakın Federasyon Başkanınız burada, Konfederasyon Başkanınız burada dolayısı ile daha cesur olun ve bizler sizlere yardımcı olacağız. Ve çıtanızı daha yüksek tutun diyorum ve çok teşekkür ediyorum.

Yapılan konuşmaların ardından yapılan seçimler sonunda Beyaz Liste ile seçime giren Fatma Özcan’ın listesi, sarı Liste ile giren Mümin Gençoğlu listesine karşı verdiği seçim yarışından galip ayrılarak yeniden Başkanlığa seçildi.

Daha sonra konuşmalarını yapmak için kürsüye gelen Başkan adayı Mümin Gençoğlu yaptığı konuşmada şunları söyledi;

Sayın Divan Başkanı, sayın dernek üyeleri değerli basın mensupları ve konuklarımız. Sizleri sevgi ve saygılarımla selamlıyorum. Öncelikle sizleri temsil etmek için yola çıktığımız dava arkadaşlarımız ile birlikte seçildiğimiz takdirde yönetim olarak neleri yapmak istediğimizi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Öncelikle gençlerimizi derneğimiz çatısı altında toplayacağız. Çünkü onlar bizim geleceğimiz. Derneğimizin en önemli eksiklerinden biri kadın kollarımızın olmayışıdır. Ve bizler seçildiğimiz zaman ilk olarak kadın kollarımızı kuracağız. Dernek faaliyetlerini daha da çoğaltacağız. Avrupa Sınır Ötesi projelerinin tamamına katılmaya çalışacağız. Bunların yanında Konfederasyon ve Federasyonumuz ile ilişkilerimizi daha da sıkı hale getireceğiz. Bulgaristan’da yapılan tüm etkinliklere üyelerimiz ile katılım sağlayacağız.  Bunların yanında en büyük hedefimiz ise derneğimize bağımsız bir bina kazandırmak. Bunu da ancak hepimizin katkı ve katılımları ile gerçekleştireceğiz.

Bu dünyadan göç eden üyelerimizi rahmetle anıyor, hastalıklarla mücadele edenlere de acil şifalar diliyorum.

Seçimde kullanılan oy sayısı: 130

Geçerli oy sayısı                      128

Fatma Özcan’ın aldığı oy:  79

Mümin Gençoğlu’nun aldığı oy: 49

Yapılan sayımın ardından yeniden başkanlığa seçilen Fatma Özcan ile yaptığımız görüşmede şu açıklamaları yaptı.

Öncelikle bugün buraya gelerek bana destek olan olmayan herkese sonsuz teşekkür ediyorum. Bugün yeniden beni başkanlığa layık gören tüm üyelerimize de sonsuz teşekkür ediyorum. İnanın çok ama çok mutluyum. Bizler bugün iki liste halinde yarışa girdik ama bizler her zaman birlik ve beraberlik içinde çalıştık ve çalışmaya da devam edeceğiz. Bu sadece bir yarıştı ve bir galip olacaktı ve o da bizler olduk. İnanın bu duruma gelene kadar çok zor günler geçirdim. Bizler doğru bildiğimiz yolda hep ilerledik ve ilerlemeye de devam edeceğiz

Derneğimiz 190 üyesi var ve benim için bu üyelerin tamamı da aydı değer ve ölçüdedir. Bizler her zaman tek yumruk olarak çalışacağız ve bir birimize yardımcı olacağız.

Ben yine de katılan tüm üyelerimize sonsuz teşekkürlerimiz sunuyorum.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Babaeski Söz Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.