Ana Sayfa Gündem 11 Temmuz 2017 955 Görüntüleme

FARKLI YAŞ GRUPLARI İLE RESİM ÇALIŞMALARI YAPIYORUZ

 

Sünnetçioğlu: Bu çalışmalar sözlü eğitimle verilebilecek birşey değil. Çünkü biz görsel sanatlarla uğraşıyoruz. Çocukların hafızasında herşey görsel olarak birikiyor. Onun için birlikte çalışmaları çok faydalı oluyor.Onun içinde bizler farklı yaş gruplarını bir araya topluyoruz. Okullarda ki gibi ayrıştırma değil, birleştirme amacını güdüyoruz. Çocuklarla da bir sıkıntımız yok çünkü duygu, düşünce ve sevgilerini çok net olarak ifade edebiliyorlar. Onun içinde burada çok rahat çalışıyoruz.

Haber: Aydın BİLGİLİ

Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü tarafından başlatılan “YAZ KURSLARI” kapsamında ek binada açılan Resim Kurslarına müracaat her geçen gün artarak devam ediyor.

Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü tarafından  öğrencilerin yaz tatillerini değerlendirmek için Adil Onat Caddesinki ek binada açılan Resim Kursuna olan ilgi her geçen gün artmaya devam ediyor.

Adil Onat Caddesindeki ek bina açılan Resim Kursu öğretmeni Ressam Füsun Sünnetçioğlu ile yaptığımız görüşmede kurs hakkında gazetemize bir dizi açıklamalarda bulundu. Sünnetçioğlu gazetemize yaptığı açıklamada şunlara yer verdi; Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünün bu yıl açmış olduğu yaz kursları arasında resim kursu da var. Bizim grubumuz da resim kursu grubu. Kursumuzun ilk başladığı 3 Temmuz gününden itibaren Tual üzerine akralik boy ile çalışmalar yapıyoruz. Onun dışında pastel, sulu boya, parmak boyası ve değişik kağıt kolaj malzemeleri ile çalışmalar yapıyoruz. Burada ki amacımız çocuklara çok değişik malzemeleri  denetmek, tanıtmak  ve onlarla birlikte farklı uygulamalar yapmaya girişmek.

Resim dersi okullarda farklı bir uygulamadır.

Okulda ki eğitim sistemi içinde çocuklar daha kısıtlı bir resim anlayışı ile resim çalışmaları yapıyorlar. Bunun nedeni ise okullarımızda ki resim dersi saatlerinin çok az olması. Çünkü bir resim dersi en az bir matematik kadar, bir fen bilgisi kadar, bir ingilice kadar önemli bir çalışma alanıdır. Çocuklar resim ile hem terabi yapıyorlar, hen ruhsal dünyalarını yansıtıyorlar. Hafta da birr ya da iki ders saati ile çocukların bunları yaşamaları çok ama çok zordur.

Yaz Kursları çok iyi oldu.

Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü tarafından başlatılan bu yaz etkinlikleri gerçekten çocuklar için çok iyi oldu. Bizler burada hafta beş bu resim kurslarına devam ediyoruz.  Bizler resim grubu olarak günde üç grup çalışıyoruz. İlk grubumuz sabah grubu ve öğleden sonra da iki grup çalışıyoruz. Her bir grup ile yaklaşık olarak 120 dakika falan çalışmalarımız devam ediyor. Bizler bu kursta iki öğretmen olarak çalışıyoruz. Duygu öğretmen ve ben . Sabah grubu ile Duygu öğretmenimiz ilgileniyor ve bende öğleden sonra ki gruplar ile ilgileniyorum.

Çocuklar resim çalışmalarının yanında küçük hamur  ile de birşeyler yapmaya çalışıyorlar.  Bu çalışma ise seramik çalışmalarına geçiş için iyi bir çalışma oluyor. Bu çalışmaları ile bir sonra ki aşamada seramik çalışmalarını da çok rahat yapabilecek bir duruma geliyorlar.

Çocuklar çok mutlular.

Burada kivermiş olduğumuz resim kursu çalışmalarında çocuklar  bura da ki atölyede sınıf  içindekinden çok daha fazla mutlu oluyorlar. Bildiğiniz gibi resim çalışmaları sınıflarda değil atölyelerde yapılıyor onun içinde bizler buraya sınıf değil atölye sdiyoruz. Bunlar sanat atölyesi ve resim atölyesi olarak da atlandırıyoruz. Resim atölyelerinde resim çalışmaları Sanat atölyelerinde de tiyatro çalışmaları yapılıyor. Bizler burada çocuklarımızı sınıf bilincinin dışına çıkarmak istiyoruz. Onları sınıf psikolojisiniden uzak tutmayı istiyoruz.

Devam sorumluluğu da yok

Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünün açmış olduğu bu yaz kurslarında devam zorunluluğu yokama çocuklarımız garip bir şekilde devamlı geliyorlar ve hiç biri devamsızlık yapmıyor ve burada bizler hiç yoklama dahi yapmıyoruz.  Tenefüste sürekli birliktelşer ve çeşitli oyunlar oynuyorlar ve iletişimleri okuldakinden çok daha iyi konuma geliyor.

Güzel eserler ortaya çıkıyor.

Bizler çalışmalara daha yeni başlamamıza karşın çocuklar çok güzel eserler çıkarmaya başladılar bile. Bu çalışmalar ile hem arkadaşlık bağlarını güçlendiriyorlar hem de sosyal yaşamlarını ortaya çıkarıyorlar. Aynı zamanda  bu kurslarda Resim  sanatı ile ilgili güzel örneklerle de karşılaşacaklar. Benim amacım bu kurs sonuna kadar çocukların dünya çapında isim yapmış en az 5 ressam ismini öğrenebilmelerini sağlamak olacak. Bakıyorsunuz her çocuk şarkıcı isimlerinin tümünü biliyorlar ama hiç ressam ismi bilen yok.

Dört yıldır çalışıyoruz.

Ben Halk Eğitimi Merkezinde yaklaşık olarak dört yılldır çalışıyorum ve bu dört yıllık çalışmalarda ileriye doğru  adımlar atılmaya başlandı. Başlamış olduğumuz bu kurslar Ağustos ayının sonuna kadar devam edecek. Şuan da kayıtlı  çocuk sayımız 60’ın üzerinde ama daha fazla olacağına inanıyorum. Kayıtlarımız devam ediyor ve bizler hiç bir çocuğu kırmak istemiyoruz. Yani müracaat eden tüm .ocuklarımızı bu kursa dahil edeceğiz. Onun içinde mümkün olduğunca yer açmaya özen gösteriyoruz. Çok güzel ve keyifli bir çalışma ortamı da yaratmaya özen gösteriyoruz ve gösterdikte

Hepsi Ressam olmayacak.

Bakın bu kursa katılan 60-70 cıvarında çocuk var. Bunların hepsinmin Ressam olacağını düşünmek bir hatadır. Ancak sanatın bir dalıyla ilgilenen bu resim olur, tiyatro olur, seramik olur, müzik olur, heykel olur . Sanatın bir kolu ile ilgilenen yetişkin bireyler olması yönünde küçük adımlarda olsa burada onu atmaya çalışıyoruz. Çok güzel bir ortam. Bu konuda Halk Eğitimi Merkezinin çocuklara vermiş olduğu destek gerçekten çok muhteşem.

Farklı yaş gruplarını bir araya topluyoruz.

Bakın çocuklar hala sınıf ortamından kurtulmuş değiller ve içlerinde hala öğretmenim diyen de var, Füsun abla da diyen var.Bunun nedeni ise çocukların arasında kiyalş grupları farkından oluşuyor. Ben sınıf içerisinde asla hiyerarji kurmuyoruz . Çünkü hepsinin bir birinden öğreneceği birşeyler var.  Çizim teknikleri anlamında da bir üst yaş grubu daha ilginç şeyler ortaya çıkarıyor ve onlar birbirlerinden görerek daha güzel öğreniyorlar. Bu çalışmalar sözlü eğitimle verilebilecek birşey değil. Çünkü biz görsel sanatlarla uğraşıyoruz. Çocukların hafızasında herşey görsel olarak birikiyor. Onun için birlikte çalışmaları çok faydalı oluyor.Onun içinde bizler farklı yaş gruplarını bir araya topluyoruz. Okullarda ki gibi ayrıştırma değil, birleştirme amacını güdüyoruz. Çocuklarla da bir sıkıntımız yok çünkü duygu, düşünce ve sevgilerini çok net olarak ifade edebiliyorlar. Onun içinde burada çok rahat çalışıyoruz.

 

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

TEOG SONUÇLARI AÇIKLANDI

TEOG SONUÇLARI AÇIKLANDI

Tema Tasarım | Osgaka.com