Ana Sayfa Gündem 19 Ekim 2019 94 Görüntüleme

DÜNYA ARTRİT GÜNÜ

“Bel Sağlığı Demek Kaliteli Yaşam Demek”
“Ankilozan Spondilit Kalıcı Kamburluğa Neden Olabilir”
Babaeski Devlet Hastanesinde, fizik tedavi ve rehabilitasyon polikliniği bekleme salonunda, 12 Ekim Dünya Artrit Günü olması sebebi ile, özellikle Ankilozan Spondilit hastalığı ve bel ağrıları ile ilgili toplum farkındalığını arttırmak amacıyla eğitim verildi.
, bel ağrısı şikayeti ile gelen hastaların muayenesi gerçekleştirilerek, gerekli olan hastalara Fizik Tedavi Programı başlatıldı..
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzman Hekimi Fatma Nazlı ÜNKAZAN, “Fizyoterapist Muhammet AKUSTA’nın hastanede göreve başlaması ile hastalara fizik tedavi programlarını, planlı bir şekilde uygulanmaya başlandı. Ancak, bel ağrılarında, oluştuktan sonraki tedaviden ziyade, kişilerin bel sağlığına yönelik koruyucu davranışları bilerek, bunları alışkanlık haline getirmeleri daha önemli.” diyerek konu hakkında açıklamalarda bulundu.
“Bel ağrısı, oldukça sık görülen, yaşam kalitesi üzerindeki olumsuz etkilerinin yanı sıra doğrudan (tanı ve tedavi giderleri) ve dolaylı (iş gücü kaybı) ekonomik kayıplar nedeni ile topluma maliyeti yüksek önemli bir sağlık sorunudur. Ağrının kronikleşmesi ile ortaya çıkan sakatlık özellikle gelişmiş ülkelerde iş gücü kaybı ve üretim azalmasını etkileyen en önemli faktörlerden biri haline gelmiştir. Bel ağrısı bir aktivite (ağır kaldırma) ya da travma (düşme, çarpma) sonrası başlayabileceği gibi belirgin bir neden olmadan da ortaya çıkabilir. En sık görülen ağrı tipi mekanik bel ağrısıdır.
Ankilozan Spondilit (AS),özellikle omurgayı etkileyen, ağrılı, kronik, ilerleyici, sebebi bilinmeyen romatizmal bir hastalıktır. AS’ 18-35 yaş arası sık görülmektedir. AS hastalığının ortaya çıkmasında en önemli faktör genetik yatkınlıktır. AS erken tanısı için sorgulanması gereken hedef kitle 20’ yaşlarda bel ağrısı başlamış, üç aydan uzun süreli bel ağrısı olan hasta grubudur. AS omurganın yanı sıra sıklıkla sakroiliak eklemi(omurganın leğen kemiğiyle yaptığı eklem), daha az sıklıkla kalça ve omuz gibi büyük eklemleri tutar.
Mekanik nedenlere bağlı bel ağrılarından korunmak için;
 Her gün düzenli olarak bel ve karın kaslarını güçlendirici egzersizler yapın
 Gerekli durumlarda ağır nesneleri; beli dik pozisyonda tutup, dizleri bükerek çömelip, ağırlığı kollara ve bacaklara vererek kaldırınız
 Ayakta uzun süre durmaktan kaçınınız
 Çay ve kahve tüketimini azaltınız
 Stresle başa çıkma yöntemleri geliştiriniz
 İşiniz gereği oturuyorsanız, yarım saatte bir ayağa kalkıp vücudunuzu esnetiniz
 Yürüyüş ve yüzme bel ağrısını önlemede uygun sporlardır. Farklı sporlarla uğraşanların spora başlamadan önce ısınma ve sonrasında da esneme (stretching) egzersizlerini yapmaları sakatlıkların önlenmesinde önemlidir.
 Kilo vermek bel ağrısı riskini azaltır.” dedi
Uzun süreli ve sinsi seyreden bel ağrınız varsa vakit kaybetmeden doktorunuza başvurunuz.
(Nurşen ARSLAN)

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Babaeski Söz Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.