Ana Sayfa Din, Gündem 5 Ekim 2016 1031 Görüntüleme

Dağlıoğlu’ndan Muharrem Ayı Açıklaması

Dağlıoğlu’ndan Muharrem Ayı Açıklaması

Cem Vakfı Babaeski Şube Başkanı Hayati Dağlıoğlu; ‘’Tanrı sevgisi için inandığı değerler uğruna yaşamını ve en sevdiği kişilerin hayatlarını verebilme erdeminin onurlu ismi Hz. Hüseyin için tutulan yası Muharrem günlerindeyiz.’’

Cem Vakfı Babaeski Şube Başkanı Hayati Dağlıoğlu, Muharrem Ayı ve Muharrem Orucu dolayısıyla gazetemize açıklamalarda bulundu.

Dağlıoğlu açıklamasında şunları ifade etti;

‘’Alevisiyle, Bektaşisiyle, Mevlevisiyle, Sünnisiyle Tüm İslam Dünyasının çok özel ve önemli günleri vardır.

Yiğitliğin timsali, haksızlara başkaldıranların bayrağı, mazlumların şahı, kul hakkı yenmemesinin, Tanrı sevgisi için inandığı değerler uğruna yaşamını ve en sevdiği kişilerin hayatlarını verebilme erdeminin onurlu ismi Hz. Hüseyin için tutulan yası Muharrem günlerindeyiz.

“Kerbela Olayı” ile İslam Alemine soktuğu ikilik ve bundan doğan mezhep çatışmaları;   insanlık düşmanı Emevi krallarının sahneye koydukları en kanlı ve aşağılık oyunun kötü örnekleridir. Muaviye ve oğlu Yezit el ele vererek milyonlarca insanın arasına bölücülük ve düşmanlık sokmak suretiyle yalnız kendi kişisel çıkarlarını elde etmeye

çalışan ve bu uğurda yüzbinlerce masum insanın kanını döken zalim hükümdarlar; insanlığın daima lanetle anacakları zorbalardır. Bu Emevi soyunun Ehli Beyt evlatlarına yaptıkları büyük fenalık dünya durdukça hiç unutulmayacaktır.

Halbuki Kuranı Kerim Ehlibeyt’i kutsal olarak tanımlıyor. Ehlibeyt adına birçok ayet var. (Sura Suresi 23ncü ayet vb.) “Ehlibeyti sevin, Ehlibeyt’i sevenlere saygı gösterin” der.

(Fatiha Suresi 7nci ayetinde) “kendisine nimet verilen”,”karanlık ve şaşkınlığa saplanmamışların” burada Ehlibeyt olduğu belli ve açıktır. Peki”gazaba uğramışlar, yanlışa sapanlar “kimlerdir? İşte bunlarda Ehlibeyt soyuna kast eden edenlerdir ki, bunlara lanet okumak Kuranı Kerimin gereğidir.

Bilindiği üzere Alevi-Bektaşi inancının yüzyıllardır yaşattığı kutsal kurumları ve uygulamaları vardır. Bu kutsal ibadetlerden biride bu yıl 02-14 ekim 2016 tarihleri arasında tutulan “Muharrem Orucu” dur. Türkiye’de ve Dünya’da yaşayan Alevi-Bektaşiler bu oruca saygı gösterirler.

Oruç;  Kerbela’da şehit edilen Hz. Muhammed’in ciğerparesi İmam Hüseyin ve diğer Kerbela Şehitlerinin matemi için, Kerbela olayından sağ kurtulan İmam Zeynel Abidin’den Ehli Beyt soyunun devamına şükretmek için,

bütün peygamberlerin de Muharrem Ayını kutsal kabul ettiklerine hürmeten 12 gün muharrem yası orucu tutulur.

Muharrem ayı içinde Ehli Beyt için  ağıtlar, mersiyeler söylenir, yüzyıllardır yerleşmiş gelenek ve ananelere göre Muharrem Orucu ve matemi sırasında hayvan kesilmez, mümkün olduğu kadar su içilmez, susuzluğu etsiz sebze ve kuru bakliyat yemekleri ile gidermeye çalışılır. Eğlence yapılmaz. orucun sonunda kurbanlar kesilir, aşureler pişirilir ve başta komşular olmak üzere herkese dağıtılır. İnsanlığın tümünün oruç borcu vardır Hz. Hüseyin’e ister Alevi,   ister Sünni, ister Hıristiyan,   ister Musevi olsun. Çünkü onun uğruna canını verdiği değerlerin tümü insanlığın ortak değerleridir. Adil yasalarla yönetilen bir ülkede yaşamak,  eşit şartlarla yaşatılan bir ülkede yaşamak, insanların kendi varlıklarını yok olanların ki ile paylaştıkları bir ülkede yaşamak, insanların kul hakkına el uzatamayacakları ve bunu da düzenleyen bir düzenin bulunduğu bir ülkede yaşamak gibi, insanlığın, siyaset biliminin, insan yönetim birimlerinin  nihai hedefini oluşturan bir değerler sisteminin   kurbanı olarak, sembolü olarak çıkıyor karşımıza Hz.Hüseyin Kerbela’da.

Kerbela Olayında dinin;  kişisel hırs ve amaçlar doğrultusunda nasıl bir araç olarak kullanılabildiğini bütün açıklığı ile gözler önüne sermiştir. İmam Hüseyin bize mazlumluğu ile zulme karşı durmayı, onurumuzu korumayı, şerefli ölümüyle şerefle yaşamanın bir hak ve görev olduğunu göstermiştir.

Alevi-Bektaşi kültürü insanlık var olduğu süre devam edecektir. Türkiye Cumhuriyetinin eşit haklara sahip olduğu yurttaşları olarak ülkemizdeki kalbi Allah sevgisi ile dolu olan tüm inanç sahiplerine saygı duyuyoruz.’’

 

Haber: Erhan ERTÜRK

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Babaeski Söz Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.