Ana Sayfa Gündem 17 Ocak 2017 913 Görüntüleme

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: ‘İKİNCİ TURDAN SONRA MİLLETE GİDİLECEK

 

587a1df94020110b68826f60

   Haber Merkezi:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan TBMM’de oylanan ‘başkanlık sistemi’ ile ilgili konuştu, muhalefeti “edep adap bilmemekle” suçladı. Erdoğan, ” Temenni ederim ki bu akşam yarın akşam ikinci tura geçilir ve ikinci turdan sonra da millete gidecek yol açılır” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan TBMM’de oylanan ‘başkanlık sistemi’ ile ilgili konuştu, muhalefeti hedef aldı. Erdoğan, ” Temenni ederim ki bu akşam yarın akşam ikinci tura geçilir ve ikinci turdan sonra da millete gidecek yol açılır” dedi.

Borsa İstanbul Kuruluş Yıldönümü Programı ve yeni hizmet binasının açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başkanlık sistemi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

 ‘Edep adap bilmiyorlar’

Cumhurbaşkanı Erdoğan anayasa değişikliğinin Türkiye’de doping etkisi yapacağını söyleyerek sözlerine şöyle devam etti:

“Tabii çok basit bir ifadeyle söylüyorum bakınız tüm siyasi partiler  alanlarda hep yeni anayasa demişlerdir. Peki şimdi parlamentoda dikkat edin ne tartışılıyor? Yeni anayasanın önünde durmak için iki siyasi parti bakıyorsunuz elinden ne geliyorsa bunu konuşuyor. Onunla da kalmıyorlar edep adap bilmeden bir milletvekilinin siyasetçinin ağzına yakışmayacak şekilde ifadelerle engellemenin gayretleri içerisindeler.”

‘İç tüzük değişmeli’

Erdoğan sözü TBMM iç tüzüğüne getirerek, “Yıllardır söylerdim şu iç tüzüğün değişmesi lazım diye. Böyle bir iç tüzükle bu parlamento yürümez ve birbirini bu denli yoran bir siyaset anlayışıyla neticeye varamazsınız” diye konuştu.

Erdoğan muhalefeti hedef aldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, başkanlık sistemine karşı çıkan CHP’yi isim vermeden hedef alarak şunları söyledi:

“Bir de dersini çalışarak gelen bir yapı ve anlayış yok. Dünyada bunun uygulaması nasıldır? Bunu bilmiyorlar. Yani Amerika’da uygulama farklı olabilir, Latin Amerika’da uygulama farklı olabilir, Avrupa’da diyelim Fransa’da yarı başkanlık farklı olabilir Rusya’da farklı olabilir bütün bunları gözden geçirmeden duydukları bir şeyle burada konuşma yapıyorlar. Bu siyasetçiye yakışmıyor. Ama dersini iyi çalışmış olsa bu işin aslının bu olmadığını görecek”

‘Bu değişiklikle adeta bal arısı olduk’

Erdoğan ‘Türk tipi başkanlık’ tartışmalarına da değindi. Oylanan taslağı savunan Erdoğan şöyle konuştu:

“Kaldı ki bir şey var. Sevgili dostlar dünyadaki diyelim başkanlık sistemini uygulayan ülkelerinki bizim olmazsa olmazımızdır. Böyle bir şey var mı? Hayır ya. Biz daha farklı bir sistem oluşturamaz mıyız? Bak burada bir anayasa değişikliği yapıyorsun. Bu anayasa değişikliğiyle adeta bir bal arısı olduk. Bir yerden farklı bir şey alırsın bir başkasından farklı bir şey alırsın. Bir başkasından farklı bir şey alırsın ama hep söylemişimdir benim kendi tarihimden, geleneklerimden göreneklerimden olan bir alt yapım var orayı esas almak suretiyle bunu adeta miks eder böylece dünyaya yeni bir anlayışla çıkabiliriz. Aslolan budur. Bunun nihai kararını verecek olan millettir.”

‘Temenni ederim millete gidecek yol açılır’

Erdoğan TBMM’deki oylamaya da değinerek, “Parlamento ne yapıyor? Parlamento şu an millete götürülecek olan metni hazırlıyor. Milli irade burada çok önemli. Şu anda milli iradeyi hazmedemeyen, ona bu anlayışın gitmesini hazmedemeyen bir anlayış var. Temenni ederim ki bu akşam yarın akşam ikinci tura geçilir ve ikinci turdan sonra da millete gidecek yol açılır” şeklinde konuştu

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com