Ana Sayfa Gündem 11 Ekim 2019 132 Görüntüleme

Çiftçiler mısır alım–ve ölçüm sorununa çare bulunmasını istiyor

Kırklareli ilinde yıllık ortalama 25-30 bin ton dane mısır üretimi yapılmaktadır.
Kırklareli’nin tüketim merkezlerine yakın olması nedeniyle bugüne kadar bölgede üretilen mısır, serbest piyasada işlem görmüş, üreticilerimiz tarafından mısır arzında bir sorun yaşanmamıştır.
Ancak son günlerde mısır alım fiyatlarındaki düşüş ve üreticilerin ürünlerini satma konusunda yaşadıkları sorunları dile getiren çiftçiler şundan şikâyetçi bizler taban fiyattan yakınmıyoruz taban fiyat iyi fakat devletin açıkladığı taban fiyat bizlere yansımıyor her yıl tüccar kafasına göre bu rutubet oranını arttırıyor %5 ile başladı %8 e çıktı öbür yıl %10 ,%12, %14 der iken şuan %17 oldu seneye bize 3-5 krş. taban fiyat artışta olsa tüccarda rutubet oranı %20 çıkarınca bizim elimize geçen 5-6 senedir hep aynı para yani çiftçimize bu artış asla yansımamaktadır.
Çiftçinin şikâyeti bunlar birde bizler çiftçi olarak ürünlerimizin ofisin almasını istiyoruz burada Kavaklı ’da 25-30 bin dönüm mısır ekilmektedir bizim ürünlerimizin de Konya’daki Adana’daki ofisler gibi buradaki ofisinde almasını istiyoruz burada ofis almayınca tüccara kalıyoruz tüccarlarda istediği gibi fiyatı düşürüyor bu yıl mısır da taban fiyat 1.150 den açıklandı tüccar 1.150 bir başladı şuan 1.030 kadar düştü bizim girişimlerimiz sonucu tarım bakanı yardımcısı ile görüştük ve Babaeski’deki T.M.O. ni açtırdık fiyatlar şuna 1.030 TL de kaldı.
Ofisinde ürün almaya başlaması ile birlikte fiyatlar yukarı doğru çıkacaktır. Tekrar söylüyorum biz çiftçi olarak taban fiyatından değil de ofisin almayışı ve kooperatif ise çiftçi borcuna karşı %20 alım yapıyor buda yanlış bir politika çiftçiler arasında kanaat getirdiğimiz çünkü biz alış verişlerimizi kooperatiften yapıyoruz hemen hemen yıllık 200-300 TL civarında kooperatif borcumuz oluyor yılsonunda bunu da üretimini yaptığımız mısır ile ödemek istiyoruz biliyorsunuz kooperatifin yem fabrikası var yem fabrikasının ham maddesi mısır biz bu alım yapılacak olan mısırın çiftçiden alınmasını tüccardan alınmamasını istiyoruz biz borcumuzun karşılığı olan rakamı mısır olarak ödemek istiyoruz ki borcumuz bitsin.
Kooperatif ise bizden Borcun %20 sini aldığı zaman git ürününü tüccara sat bana parayı getir deniliyor. Ama sonra duyuyoruz ki ürün Tüccardan alınıyor.
Bizler çiftçi olarak bunlara müdahale edilsin istiyoruz. Hasat zamanı ülkemizin ihtiyacı olan mısırı bizler yani Türk çiftçileri karşılayamıyor isek ve ülkemiz ihtiyaç duyuyor ise tabi ki ürün alınsın ama örneğin yem sanayi fabrikası biraz farklı alıyor tüccardan ama tüccar düşük aldığı halde dışardan mısır almaya hak kazanıyor bizler çiftçi olarak yüksek fiyattan ürünümüzü kim alıyorsa ona veriyoruz tüccarlarda yüksek fiyattan alana izin verilsin ona da dikkat edilmesini istiyoruz çiftçi olarak sıkıntılarımız bunlardan ibaret
Ölçüm cihazlarını kontrol eden yok
Mısır üreticisi olarak biz çiftçiler ürünlerimizi satmaya gittiğimizde yaşadığımız en büyük sorun ise şu çiftçi malını tüccara götürünce her tüccarın ölçümü farklı çıkıyor tüccarın elinde bir makine var bir yerde % 21 çıkar iken aynı ürün diğer bir firmada %17 çıkabiliyor bunu bizzat ben yaşadım bu makinaların denetlenmesini istiyoruz rutubet %17 ise bu her yerde aynı olması gerektiğini düşünüyorum 3 tüccarın makinasına girince 3’ü de farklı çıkması biz çiftçileri arasında endişeye yol açmaktadır. Çünkü aradaki her fark bizim cebimizden giden para olarak bize geri dönüyor gerek Tarım il Müdürlüğüne gerek Ziraat Odalarına gerek Borsa kim denetleyecek ise bu cihazları birileri denetlemesini istiyoruz bu şekilde tüccarın isteği doğrultusunda ölçüyor bu cihazlar çünkü biz sorduğumuzda bize söylenen şey su bunun bir kanunu yok eğer bunun bir kanunu yok ise bir kanun çıkarılmasını ve bu cihazların denetlenmesini istiyoruz yani ürünümüzü götürünce bir tüccara veya ofise ürünün rutubeti %17 ise 17 çıkmasını işitiyoruz. Dedi.
(Erdoğan ŞENDİR)

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

1000 dönüm arazi kül oldu

1000 dönüm arazi kül oldu

Babaeski Söz Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.