Ana Sayfa Gündem 19 Ekim 2022 9 Görüntüleme

CHP Kırklareli İl Başkanı Güncer: Köyden Kente Her Yerde Muhtarlarımız Özveriyle Çalışıyor

CHP Kırklareli İl Başkanı Alaaddin Güncer, 19 Ekim Muhtarlar Günü münasebetiyle basın açıklamasında bulundu. “Muhtarların halka hizmet götürürken sarf ettiği emeği kimse göz ardı edemez. Özellikle de pandemi döneminde muhtarlarımız özverili bir çalışma içinde oldu” diyen İl Başkanı Güncer, CHP iktidarında muhtarlar için yapacaklarını Kırklareli kamuoyu ile paylaştı.

HABER: CEYHUN ÇOLAK

“MUHTARLIK KANUNU ÇIKARACAĞIZ”

Muhtarlar köyden kente her yerde halkımıza hizmet götürmek için çalışıyor. Bazen bir köyde bazen de kentimizin herhangi bir mahallesinde halkımıza hizmet götürme çabasında oluyor. Özveriyle çalışan muhtarlarımızın sorunlarını Cumhuriyet Halk Partisi olarak biliyoruz ve bu sorunlara karşı çözüm önerilerimizi paylaşıyoruz. Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, iktidara geldiğimizde muhtarlarımız için yapacaklarımızı her fırsatta dile getiriyor. CHP iktidarında muhtarlarla ilgili kanun, tüzük ve yönetmeliklerde dağınık halde bulunan düzenlemeleri bir araya getireceğiz ve “Muhtarlık Kanunu” çıkaracağız.  Muhtarlık seçimlerinde resimli, birleşik oy pusulaları kullanılmasını sağlayacağız.

“TÜRKİYE MUHTARLAR BİRLİĞİ’NİN KURULMASINI SAĞLAYACAĞIZ”

CHP iktidarında her muhtara bir yardımcı ve Muhtarlık Bütçesi vereceğiz. Mahalle sınırları içerisinde toplanan emlak vergilerinden en az yüzde 1’lik payın muhtarlıklara ayrılmasını sağlayacağız. Belli bir nüfusu aşan mahallelerde muhtarlara büro personeli görevlendirme olanağı sağlayacağız. Bu personelin ödemeleri ilgili belediye tarafından karşılanacak.  Muhtarın sesini duyuracak Türkiye Muhtarlar Birliği’nin kurulması sağlayacağız. Muhtarların tüm sorunlarını kurumsal olarak konuşacağı bir zemin hazırlayacağız ve muhtarlarımızın merkezi yönetimden olan taleplerini böylelikle daha kolay iletmesini sağlayacağız.

“MUHTARLAR BELEDİYELERİN İHTİSAS KOMİSYONLARINA KATILABİLECEK”

Belediyeler bünyesinde Muhtarlar Danışma Kurulu oluşturacağız. Belediyelerin muhtarlarla işbirliği içinde çalışmasını sağlayacağız. Muhtarlar karar alma mekanizmalarına katılacak ve böylelikle yerel yönetimlerin mahalleleri etkileyecek her türlü düzenlemesinde muhtarlıklardan görüş alınacak. Muhtarlar seçecekleri temsilciler aracılığıyla Belediye Meclislerinde tarafsız üye olarak yer alacak, mahalleleri ilgilendiren konularda görüş bildirebilecek. Aynı zamanda mahalleyi ilgilendiren imar ve benzeri konuların görüşüldüğü ihtisas komisyonlarına muhtarlar katılabilecekler. Alınacak kararlarda muhtarların şerhinin bulunması halinde, bu şerh mutlaka karara yazılacak.

“MUHTARLAR SOSYAL YARDIMLARIN DAĞITILMASINDA ETKİN OLACAK”

Muhtara ödenen para ödenek değil maaş olacak. Önemli bir nokta da izin ve tatil dönemlerinde muhtarların parası kesilmeyecek! Muhtarlarımız sosyal yardımların dağıtılmasında etkin olacak. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı gibi yardım sağlayan kurumlarda muhtarlarımızın yetkili biçimde görev almasını sağlayacağız. Muhtar Evleri inşa edilecek. Muhtarlıkların ihtiyaçlarına cevap vermek amacıyla, gerekli donanım ve kullanım giderlerinin kanuni görev olarak ilgili belediyelerce üstlenileceği Muhtar Evleri inşa edilecek.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Babaeski Söz Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.