Ana Sayfa Gündem 31 Mart 2017 809 Görüntüleme

BU YETKİLERİ İNSAN BABASINA BİLE VERMEZ

DSC_0109
Haber: Aydın BİLGİLİ
Cumhuriyet Halk Partisi Kırklareli Milletvekili ve beraberindekiler Referandum çalışmaları kapsamında son durağı olan dört köye ziyaretler düzenlediler. Köylere yapaılan bu ziyaretler Cumhuriyet Halk partisi Kırklareli Milletvekili Turani Kayan, Babaeski İlçe Baişkanı Erol Mutlu, Büyükmandıra Belediye Başkanı Sertaç Balyemez, Babaeski Esnaf ve Sanatkarlar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Türkay Topal, Cumhuriyet Halk Partisi Babaeski Gençlik Kolları Başkanı Aykut Tapar ve partilikler katıldı.
Milletvekili ve beraberindekiler son durakları olan Kadıköy Köyü, Oruçlu Köyü, Karacaoğlan Köy ve Kuzuçardağı Köylerini ziyaret ederek vatandaşlarla bir araya geldiler.
Yapılan bu ziyaretlerde kısa bir açıklama yapan İlçe Başkanı Erol Mutlu “Atatürk sağ olsaydı bu yetkileri bana değil, babanıza bile vermeyin derdi” diyerek yaptığı açıklamada şunlara yer verdi; Öncelikle hepinizi sevgi ve saygı ile selamlıyorum. Bu akşam burada bulunmamızın açamlarından biri , Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun tüm köy ve mahalle muhtarlarına hitaben yazdığı bir mektup var. Bizler bu mektupları posta yolu ile değil, muhtarlarımıza elden ve Sayın Milletvekillerimiz ile birlikte elden takdim ediyoruz. Bu akşamda sizlerin huzurunda milletvekilim ile birlikte değerli muhtarımıza mekbunu sunuyoruz. Bu mektubun içeri hakkında muhtarım sizlere daha sonra gerekli olan tüm açıklamalrı yapacaklardır.
Bu akşam sayın vekilimden önce de sizlere bir iki cümle söylemek istiyorum. Bakın 16 Nisan 2017 Pazar günü yapılacak olanm Yeni Anayasa yani referandum oylaması var. Bu konu hakkında sizlere bir iki şey söylemek istiyorum. Bakın referandum yaklaştıkça Adalet ve Kalkınma Partisine mensup kişiler her gittikleri yerlerde sık sık söyleye başladılar “Şayet Atatürk sağ olsaydı bu referandumda evet derdi” diyorlar. Arkadaşlar sizce Atatürk bunu dermiy di? Daha doğrusun bunu hiç dedi mi? Atatürk’e bu imkanlar verildi. İmkanları da vardı. İstediğini yapabilirdi. Ama bunların elinin tersiyle itti ve Parlamenter Demokrasiyi seçti. Bu olağanüstü yetkileri Atatürk sadece ve sadece Kurtuluş Savaşında onda da meclisin onayını alarak bu olağaüstü yetkiyi üç aylığına kullandı. Ondan sonra yine sahibine yani Yüce Meclise iade etti. “Atatürk buna evet derdi” diyorlaya, bende onlara diyorum ki Atatürk sağ olsaydı, bu yetkileri bana değil, babanıza bile vermeyin derdi onlara. Hepinize saygılar sunuyorum.
İlçe Başkanı Erol Mutlunun konuşmalrının ardından Referandum hakkında açıklamalar yapan Cumhuriyet Halk Partisi Kırklareli Milletvekili Turabi kayan şunlara yer verdi; Teşekkür ediyorum sayın başkanım. Değerli arladaşlar hepinize merhaba ve hepinize iyi akşamlar diliyoruz. Bizler bu Referandumla yaklaşık olarak daha doğrusu Anayasa değişikliği ile beş aydan beri uğraşıyoruz. Beş aydan beri uğraşıyoruz da neden uğraşıyoruz? Önce meclise geldi, komisyonlarda görüşüldü. Komisyonlardan sonra Genek Kurula geldi. Genel Kurulda görüşüldü ve ondan sonra da yaklaşık olarak 2,5 aydan buna sürekli halkımızla temas halindeyiz. 16 Nisanda yapılacak olan Halk oylamasına HAYIR diyelim diye. Niye hayır diyelim. Değerli arkadaşlar sizlere şimdi kısa bundan bahsedeceğim.
CUMHURBAŞKANINA VERİLEN YETKİLER
İlk olarak sizler Cumhurbaşkanına verilen yetkilerden bahsedeceğim. Değerli arkadaşlar, Cumhurbaşkanı sürekli olarak Başkomutan oluyor. Bu Başkomutanlık bizde hiç bir Cumhurbaşkanına verilmedi. Arkadaşlar; Atatürk dahil hiç bir Cumhurbaşkanına verilmedi. Atatürk’e sadece başkanımda söyledi Kurtuluş Savaşı zamnında Atatürk’e orduyu Tesis etsin diye yani orduyu giydirsin, kuşandırsın ve beslesin diye verilmiş yetkiydi bu. Çünkü; Başkomutan Anayasa yetkisinde kanun çıkarma yetkisine sahiptir. Ve bu yetki üçer aylık dönemler olamk üzere Atatürk!ü iki sefer verildi.
Şimdi burada Cumhurbaşkanına Başkomutanlık yetkisi neden veriliyor? Değerli arkadaşlar bu yetki çok tehlikeli bir yetkidir.
B akın, Cumhurbaşkanı bu yetkilerle ne yapar biliyor musunuz? Ordumuz Suriye’de savaşıyor ve bizim de ihtiyacımız var diyerek bankada bulunan paraların yarısına el koyma yetkisine sahip. Derki ordumuzunihtiyacı var ve ahırınızda kihayvanların yarısına el koydu, iki ve ya üç tane traktörünüz var ve size bir tane yeter diyerek diğerlerine el koyma yetkisine sahip, bunun yanında her türlü birden fazla raçaları olnaların birden fazlasına el koyma yetkisine sahip. Bunları yaptığı zamanda sizlerin ya da bizlerin şikayet edecebileceğimiz biç bir merci ve makam yok. Çünkü, nasıl yok bu bahsettiğim Cumhurbaşkanının Başkomutanlık süresinde yaptığı bir karaname, Anayasa hükmünde bir karanamedir. Anayasa Mahkesine dahi baş vursanız dahi bu benim yetkim değil der. Şayet başvuracak olursanız bile sizleri hemen VATAN HAİNLİĞİ ile damgalayacaklarıdr. “Bizim ordumuz savaşıyor ve ihtiyacımız olduğu halde sizler yardım etmiyorsunuz ve sizler vatan hainisiniz” derler ve suçlanırsınız. Bakın arkadaşlar bu yasa ile can güvenliğiniz yok, mal güvenliğiniz yok,
6 AYLIK SÜRELER HALİNDE OLAĞAN HAL İLAN ETME YETKİSİNE SAHİP
Bakın arkadaşlar, Cumhurbaşkanına verilen bir diğer tehlikeli yetki de, Cumhurbaşkanı bu yasa ile 6 aylık süreler halinde olağaüsti hal ilan etme yetkisine sahip olacak.Olağanüstü Hal ilan etme yetkisi bu Başkomutanlık gibi Cumhurbaşkanlığı tarafından çıkarılan bir yasa aynı şekilde Anayasa hükmünde bir yasa olarak kabul edilir. Bu Anayasa Hükümde ki kanun ya da kararnameyi başta da söylediğim gibi hiç bir yere şikayet edemezsiniz.
ASGARİ ÜCRETİ İNDİRME YETKİSİNE SAHİP
Bakın böyle bir olağanüstü hal ilan ettiği zaman derki, Türkiye’de asgari ücret 1400 TL, Çin’de 100 dolar. Yani 370-380 lira. Çin malları bizim ülkemizin her tarafını sardı, ekonomi zayıfladı, onun için biz Çin’le rekabet edemiyoruz, asgari ücretin fazlalığından ve asgari ücreti 1400 lirdan 400 liraya indirir. Yine hiç bir yere şikayet edemezsiniz. Bakın Olağanüstü Hal kapsamında bizim Anayasa Mahkemesine götürdüğümüz hiç bir yasaya bakmadı. Olağanüstü Hal döneminde benim yetkim değil dedi. Emekli maaşları Türkiye’de en düşüğü 11001200 lira. “”Emekli maaşları çok yüksek, Türkiye!nin ekonomik sıkıntı var ve emekli maaşlarını ödemekte sıkıntı çekiyoruz dediği zam ve maaşlarınızı 400 liraya indirdiği zaman aynı şekilde şikayet edeceğiniz bir yer yok. 400 lira geçinilir mi, geçinilmez mi o Cumhurbaşkanını hiç ilgilendirmez arkadaşlar. İster gidin koğuşlarda ranzalarda yatın. Ne yaparsanız yapın der. Ama kendi çocuklarına gemilerde, gemiciklerde alırlar ve her şeyi yaparlar.
YARDIMCILARINI KENDİSİ SEÇME YETKİSİNE SAHİP OLACAK
Bakın bir başka tehlikeli madde ise Cumhurbaşkanı kendisine yardımcı seçme yetkisine sahip. Bakın bizler bunun bir örneğini çok yakın zamanda gördük. Nerede mi gördük? Azarbaycan’da gördük. Azarbaycan Cumhurbaşkanı da halkından böyle bir yetki istedi. Yani Cumhurbaşkanı yardımcılarını kendisi seçsin dedi ve halkta ona bu yetkiyi verdi. Ama bu referandumdan 8 ay sonra ne oldu biliyormusunuz? Azarbaycan Cumhurbaşkanı İlhan Aliyev karısını yani eşini 1. Yardımcı seçti. İşte en büyük tehlike de burada başlıyor.
Arkadaşlar, Cumhurbaşkanının yanında ki yaveri 15 Temmuz olayından sonra kim çıktı? FETÖ Terör örgütü üyesi, bunun yanında Genel Kurmaybaşkanının yaveri ne çıktı? İşte o da FETÖ terör örgütü üyesi çıktı. Bakın bu FETÖ terör örgütü çok basit bir örgütmüş gibi söyleniyor ama FETÖ yani Fetullah Gülen sadece bir kamuflajdır. Aslında bu işi yapan ve örgütleyen kişi ABD dir. Yani CIA. Bu örgüt bunları organize eder. Fetullah Gülen burada sadece bir göstermeliktir. Bakın dünyanın güçlü örgütlerinin öyle bir teşilatları vardır ki bunlara İsrail’i, Rusya’yı, İngiltere’yi de ekleyebilirsiniz. Bakın bu güçlü örgütlerin yarın birgün Cumhurbaşkanının yanına bir yardımcı getirdikleri zaman bakın işte o zaman neler kopuyor.
CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI DA CUMHURBAŞKANININ YETKİLERİNE SAHİP
Bakın arkadaşlar, Cumhurbaşkanının yanına seçtiği yardımcıları da tıpku Cumhurbaşanının sahip olduğu yetkilere de sahiptir.
Bakın Cumhurbaşkanı Yurtdışına çıktığında ya da çok rahatsızlanıp yattığında yardımcılarından bir Cumhurbaşkanlığına vekalet ediyor. Vekalet eden kişi Cumhurbaşkanının bütün yetkilerine sahiptır. Bakın Cumhurbaşkanının nasıl yetkileri var. Valiyi seçme, Kaymakamı seçme, Emiyet Müdürlerini seçme, Kuvvet Komutanlarını seçme , Dekanlarıı, Yurtdışına görevli Elçileri seçme ve atama yetkileri var. Aynı zamanda Bakanların yanında çalışan müsteşarları da seçme ve atama yetkisine sahip. Kısaca Türkiye’de bulunan Resmi Kurum ve Kuruluşların idarecilerini seçme ve atama yetkisine sahip.
Şimdi olayın birde öbür tarafından bakalım. Şimdi sözü edilen bu ülkelerin örgütleri tarafından Cumhurbaşkanının yanına bir Yardımcı seçtirecek olursa ki bunu yapabilirler Cumhurbaşkanı Yurtdışına çıktı ve rahmetli oldu. Yerine kim gelecek yardımcılarından biri değil mi? Ki bu belli bir süre içinde olsa olacaktır. Şimdi sözü edilen bu tüm atamalrın tümünü bir gecede değiştirme ve atama yetkisine sahip. Yani Ülkede bulunan tüm Kamu Kurum ve Kuruluşlarının idarecilerini değiştirme yetkisine sahiptir. Bir gecede darbe yapmış olur.
EYALET SİSTEMİNE DÖDÜRMEK İSTİYORLAR
Bakın tüm bunların yanında dış güçlerin tek emeli ülkeyi Eyaletlere bölmek. Yani böl parcala yönet taktiğini uygulamaya çalışıyorlar. Bunu için çok uğraştılar ve PKK ile başaramadılar. FETÖ denen terör örgütü ile yapamadılar. Şimdi nasıl yapamaya çalışıyor. İşte ya Cumhurbaşkanı ile ya da Cumhurbaşkanı yardımcısı ile yapamaya çalışıyorlar.
Bakın oylanacak olan yeni Anayasa maddelerinde Cumhurbaşkanına Kurum Kurma ve Kurum fesetme yetkileri de veriliyor. Yani Cumhurbaşkanı bu yetkisini kullanarak ülkeyi eyaletlere bölebilir. Referandumda bu madde saklı. Yani Cumhurbaşanına eyalet yetkisi verilir deseler buna kimse evet demez. Ama Kurum Kurma ve Kurum Fesetme yetkisi adı altında böyle bir yetkisi var. İsterse 81 ili fesederek 30 eyalet kurabilir. Diyelim ki Cumhurbaşkanı iyi niyetli ve bu yetkisini kullanmadı. Peki yardımcısının kullanmayacağının garantisi var mı? Yok.
Bakın bu uygulamada her eyaletin kendine özgü bir yönetimi olacak. Yanı Başkanı, Meclisi, milletvekilleri, bakanları olacak. Bunların aralarına sokulacak en ufak bir nifak bunların kavgalarına neden olacaktır. İşte sizlere bir içsavaş nedeni Yani Dış güçlerin böl, parcala yönet taktiği. İşte bu da ülkemizin sonu demektir.
Onun için ben diyorum ki tüm buı yetkileri bir kişiye vermeye razımızınız.
Ülkenin eyaletlere bölünmesine razımızınız
Ülkenin tek adam tarafında yönetilmesine razımızınız.
Öyle ise 16 Nisan’da yapılacak olan Referandumda sandık başına giderek oyumuza sahip çıkacağız ve gitmeyenleri sandığa götüreceğiz ve tercihimizi HAYIT’dan yana kullanacağız ve HAYIR çıkmasını sağlayacağız. Bu ülkeyi kuranların kemiklerini sizlatmayacağız ve Demokrasimiz sahip çıkacağız. Atatürk’ün ilke ve devrimleri ışığı altında yaşamaya devam edeceğiz.
Cumhuriyet Halk Partisi Kırklarweli Milletvekili Turabi Kayan’ın konuşmalrının ardından ziyaretlere katılan Büyükmandıra Belediye Başkanı Sertaç Balyemez “Oylanacak olan bu yeni Anasa paketinde ne yok” diyerek yaptığı açıklamada şunlara yer verdi;
BU ANAYASADA NELER YOK
Değerli dostlar. Hepinize hayırlı akşamlar. Bu gece buırada bana da söz hakkı verdiği için önce Sayın Vekilime ve İlçe Başkanıma çok teşekkür ediyorum.Öncelikle 16 Nisanda oylanacak olan yeni Anayasa paketine bir bakalım. Bu Anayasa paketine ne yok. Demokratik ülkelerde anayasa halkın uzlaşması ve halkın tüm unsurlarının sorunlarını çözmek için Anayasa yapılır. Ama bu Anayasada ne yok? Bu anayasada emekçi yok, bu anayasada emekli yok, memur yok, işçi yok, siz Karacaoğlan’lıların toprağı alın teri ile avuç içlerinizi sıkarak ekmeğinizi çıkarmanıza rahmen sizler yoksunuz. Bu Anayasa geçerse dolar mı düşecek? Mazot yarı fiyatına mı inecek? Buğday 2 lira mı olacak? Süt 2 lira mı olacak? Bizi bu Anayasa da neler ilgilendiriyor. Bu Anayasa da neler yok .Bu Anayasa da bizler yokuz. Keçke bu Anayasa hepimizin bütün toplumun uzlaşması ile bizlerin de olacağı, siz emekçilerimizin de olduğu, çalışkan çiftçilerimizinde olduğu bir Anayasa olsaydı. Ama malesef ki yok. Biz olmasını temenni ederdik. Ama yok. İşte bunun için bu yokların var edilmesi için yapılacak olan bu referandumda hep birlikte Hayır diyeceğiz ve hayırlara vesile olmasını sağlayacağız. Hepinize saygılar ve sevgiler sunuyorum.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Babaeski Söz Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.