Ana Sayfa Gündem 15 Aralık 2016 1128 Görüntüleme

BİRLEŞMİŞ MİLLETLERDE EDİRNE BAHÇEŞEHİR OKULLARI ANADOLU VE FEN LİSESİ RÜZGÂRI

Edirne Bahçeşehir Okulları Fen ve Anadolu Lisesi öğrencileri, Bahçeşehir Okullarının tamamında uygulanacak olan “Mülteci Çocuklara Drama ile Türkçe Eğitimi” sosyal sorumluluk projesini anlatmak için Amerika Birleşik Devletleri’ne gitti ve Birleşmiş Milletler Genel Merkezinde projelerini tanıttı.
Edirne Bahçeşehir Anadolu ve Fen Lisesi Müdürü Aysun YİĞİTSOY rehberliğinde öğrenciler, 24 Kasım-4 Aralık tarihleri arasında diğer Bahçeşehir Okulları temsilcileri ile birlikte New York’ta Birleşmiş Milletler yetkililerine hem sosyal sorumluluk projeleriyle ilgili sunum yaptılar hem de farklı konularda eğitim aldılar.
Bahçeşehir Okulları öğrencileri Amerika’da bulundukları ilk gün Birleşmiş Milletler Türkiye Daimi Temsilci Yardımcısından Birleşmiş Milletlerin genel işleyişi hakkında bilgi aldı. İkinci gün ise öğrenciler, orada bulunma amaçları olan “Mülteci Çocuklara Drama ile Türkçe Eğitimi” sosyal sorumluluk projesini yetkililere anlatma fırsatını buldular.
Öğrenciler, Birleşmiş Milletler yetkilileri tarafından beğenilen ve destek sözü alan projelerinde Suriye’de yaşanan

dram ve bunun sonucun-da oluşan mülteci sorunu-nun Türkiye-‘nin olduğu gibi tüm dünyanın sorunu haline geldiğini ve bu soruna seyirci olmak yerine, sorunun çözümünde aktif rol alarak yaşadığımız dünyayı daha barışçıl, huzurlu ve güzel hale getirmek istediklerini belirttiler. Ülkemizde de yaşanılan mülteci sorunlarının çözümüne destek olmak için geliştirilen projeyle bu süreçten en çok etkilenen çocuklara yardımcı olmayı hedeflediklerini söyleyen öğrenciler, Türkiye’de 31 ayrı ildeki Bahçeşehir Okullarında 6 bin lise öğrenci ile bu projeyi uygulamaya koyduklarını dile getirdiler. Dünyanın sorunu haline gelen mülteci sorunu ile ilgili gençler olarak sorumluluk almak istediklerini söyleyen öğrenciler, Birleşmiş Milletler ve
UNICEF aracılığıyla

Geliştirdikleri bu projeyi tüm dünya ülkelerinde de uygulanabilir hale getirmeyi hedeflediklerini anlattılar.
Ziyaretin üçüncü gününde “Liderlik Eğitimi” alan öğrenciler sertifikaları ile birlikte yurda döndüler.
Birleşmiş Milletlerde projelerini anlatan Edirne Bahçeşehir Okulları Fen ve Anadolu Lisesi öğrencileri yaptıkları açıklamada: “ Dünyada Birleşmiş Milletler Genel Merkezinde sunum yapma fırsatı yakalayan tek okul olmak bizim için çok büyük bir ayrıcalıktı. Aynı zamanda geliştirdiğimiz sosyal sorumluluk projesinin orada destek görmesi ve beğenilmesi bizi çok mutlu etti. Ama bizler için önemli olan bu bireysel mutluluklar değil. Bizim için asıl mutluluk savaş sürecinde yaşadıkları travmalar sonucu insanlığa olan güvenini kaybeden mülteci çocukların şu anda yaşadıkları dünyada kendilerini güvende hissetmemeleri. Bunun için de Türkiye’de yaşayan 8-12 yaşındaki Suriyeli mülteci çocuklar ile ülkemiz gençlerinin arasındaki iletişimi artırmak ve ön yargıları yıkmak, mülteci çocukların dil öğrenimine ve kendilerini ifade etmelerine destek olmak, öğretmenlerimizin gözetiminde 14-16 yaş grubu arkadaşlarımız ile mülteci çocukları iletişime geçirerek zedelenen güven duygusunu tekrar kazandırmak, savaş ortamından gelmiş bu çocukların dışlanmışlık duygusunu azaltmak istiyoruz. Bu nedenle de “Mülteci
Çocuklara Drama ile Türkçe
Eğitimi” sosyal sorumluluk projesini başlattık. Projemizi sosyal medya aracılığıyla ve farklı yollarla tüm Türkiye’ye duyurup projemiz için sponsor arayacağız. Birleşmiş Milletlerden sonra ülkemizde de gerekli desteği bulacağımıza inanıyoruz. Biz biliyoruz ki “Bir çocuk gülerse dünya güler.” dediler.
Edirne Bahçeşehir Anadolu ve Fen Lisesi Müdürü Aysun YİĞİTSOY ise yaptığı açıklamada: “Biz Edirne’de “Dünya Okulu” olmak için yola çıktık ve bir dünya okulu olduğumuzu Birleşmiş Milletlerde sunum yapan tek okul olarak gösterdik. Ayrıca yaptıkları interaktif İngilizce sunumda da bir kez daha gördüm ki dünya vatandaşı yetiştirme idealimiz de gerçek olmuş.
Ben bir kez daha öğrencilerimle ve kurumumla gurur duydum. Hayata geçirdikleri bu sosyal sorumluluk projesiyle duyarlılıklarını bir kez daha gösterdiler. Bizim de amacımız her zaman olduğu gibi bu projelerinde de onların yanında olup onlara destek olmak.
Edirne Bahçeşehir Okulları Anadolu ve Fen Lisesi öğrencileri hiçbir zaman sadece
E Suriyeli mülteci çocukların hayatlarında bir kahraman olacaklar.” dedi.1 2 3 4 5 6 7 8 9

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

YAZ KUR’AN KURSLARI BAŞLIYOR

YAZ KUR’AN KURSLARI BAŞLIYOR

Babaeski Söz Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.