Ana Sayfa Gündem 3 Kasım 2016 1018 Görüntüleme

BİRBİRİMİZE KENETLENİP BU DARBEYİ PÜSKÜRTECEĞİZ

Haber: Aydın BİLGİLİ

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (EĞİTİM-SEN) Şube Yönetim Kurulu Üyeleri Babaeski Öğretmenevi çok amaçlı salonunda yazılı bir basın açıklaması yaptı.

Babaeski Öğretmenevi çok amaçlı salonunda yapılan basın açıklamasına Kırklareli Şube Yönetim Kurulu Üyeleri Ramazan Özenç, Soner Şener, İsmail Karakaya, Gülüzar Çağlak Lüleburgaz İlçe Temsilciliğinden Mehmet Sezgin, Fatoş Günaçar, Necmiye Demircan, Cahit Aras, Pınarhisar İlçe Temsilciliğinden Hakan Gülsün, Mustafa Kemal Cesur, Vize İlçe Temsilciliğinden Mehmet Rüştü Öztürk, Zafer Dönmez, Engin Zeren, Babaeski İlçe Temsilciliğinden Kerim Demir Ercan Eren ve İbrahim Korkmaz katıldılar.

Eğitim-Sen Yönetim Kurulu Babaeski Öğretmenevinde “Faşizme Karşı El Ele Vereceğiz, Birbirimize Kerim Demir Babaeski Öğretmenevinde Eğitim-Sen Yönetim Kurulu adına yaptığı yazılı basın açıklamasında şunlara yer verdi;

Kenetlenip Bu Darbeyi Püskürteceğiz “ adı altında bir basın açıklaması yaptı.

Babaeski Öğretmenevin çok amaçlı salonunda yapılan basın açıklamasını Eğitim- Sen Yönetim Kurulu adına Babaeski İlçe Temsilciliği Başkanı Kerim Demir Yaptı.

Haklarında açılmış adli ya da idari soruşturma dahi olmayanlar, hiçbir somut ve hukuki delil ileri sürülmeden, tamamen hükümetin siyasi tasarrufuyla işten atıldı.

Dün yayınlanan 675 sayılı KHK ile kamudan 10 bin 131 kişi daha haksız ve hukuksuz biçimde ihraç edildi. Milli Eğitim bünyesinden 2 bin 219, yükseköğretim alanından ise 1267 kişi daha ihraç edildi.

İhraç torbasının içerisinde yaşamı boyunca emek, demokrasi ve barış mücadelesinde en ön safta yer almış şube başkanlarımız ve üyelerimiz de yer aldı.  Üniversitelerde 50/d’ye karşı yürütülen mücadelenin neferleri olan, “Bu Suça Ortak Olmayacağız” diyerek barış talep eden, hükümetlerin makbul gördüğünü değil, doğruyu, gerçeği ifade eden akademisyenlerimiz ihraç edildi. Okul sıralarında öğrencilerine dürüst, demokrat, ayrımcı olmayan insanlar olmayı telkin eden, onlara onurlu gelecek bırakacağı sözünden asla geri adım atmayan öğretmenlerimiz ihraç edildi.

AKP kararlı ve ısrarcı şekilde herkese bir mesaj vererek, “Türkiye’de hukuk yok, demokrasi yok, can güvenliği yok, barış yok, adalet yok, iş güvencesi yok!” dedi.

Özgür basına yönelik darbe daha ileri bir boyuta taşındı. Haber ajansları, dergiler, gazeteler kapatıldı. Basın yayın özgürlüğü, düşünce ve ifade özgürlüğüne kilit vuruldu!

676 sayılı KHK ile yandaş sendikanın önerisi hayata geçirildi. Hali hazırda zaten demokratik olmayan rektörlük seçimleri kaldırıldı, doğrudan atama sitemi getirildi. Milli İrade üniversitelerde de tecelli bulmuş oldu!

Avukatlara sınırlama, hâkimlere tutuklama kolaylığı getirildi.  Kamuda liyakat değil, mülakat; kadrolu değil, sözleşmeli istihdama geçildi. Devlet memurluğundan çıkarma hükümleri esnetildi, muğlaklaştırıldı. Kısaca AKP, savcı oldu, hâkim oldu, rektör oldu, polis oldu! Yani devlet parti bütünleşmesi tamamlanmış oldu!

Eğitim Sen olarak belirtmek isteriz ki, bunun adı tek kelimeyle darbedir, bunun adı faşizmdir! Herkes bilmelidir ki bizler bu sendikaları kapılarına vurulan mühürleri söküp atarak kurduk. Bugün de tüm üyelerimizle el ele vererek, birbirimize kenetlenerek yarınlarımıza vurulmak istenen mühürleri söküp atacağımızdan kimsenin şüphesi olmamalıdır!

Bizler bu topraklarda emeğin hakları, barış ve demokrasi için mücadele etmenin zor, bedelinin ağır olduğunu ne kadar iyi biliyorsak, son sözü söyleyenlerin de mücadele edenler olduğunu o kadar iyi biliyoruz.  Onursuzca yaşamayı tercih edeceğimizi sananların yüzüne bu gerçek tokat gibi çarpacaktır. Son sözü biz söyleyeceğiz! Direne Direne Kazanacağız!

Öğretmen evinde ki basın toplantısı daha sonra basına kapalı olarak devam etti.

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

RESMİ İLAN

RESMİ İLAN

Tema Tasarım | Osgaka.com