Ana Sayfa Gündem 21 Kasım 2016 1020 Görüntüleme

BELEDİYE BAŞKANI AV. ABDULLAH HACI PAZARCI ESNAFININ SORUNLARINI DİNLEDİ

dsc_0134dsc_0108dsc_0132dsc_0129dsc_0125dsc_0123dsc_0106Haber: Aydın BİLGİLİ

Babaeski Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı Pazarcı Esnafı ve üretici pazarı esnafı  ile  Hal İçi esnafının sorunlarını dinledi.

Babaeski Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı; Tansa Düğün Salonunda Kapalı Pazaryeri esnafı, Üretici Pazarı esnafı ve Hal içi esnafının sorunlarının konuşulduğu bir toplantıda esnafın sorunlarını dinledi.

Tansa Düğün Salonunda düzenlenen toplantıya Başkan Abdullah Hacı, Babaeski Esnaf ve Sanatkârlar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Türkay Topal, Babaeski Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Arslan, Babaeski Belediyesi Zabıta Müdürü Hakan İnanç, Kapalı Pazaryeri Esnafı, Üretici Pazarı Esnafı ve Hal içi esnafları katıldılar.

Kapalı Pazaryeri esnafının, Pazartesi günleri Belediye Hal içinde pazartesi günleri açılan ve sadece üretici esnafının ve köylü kadınların satış yaptığı üretici pazarının kapatılması istemi ile sorunlarını anlattıkları toplantıda Başkan Hacı pazarcı esnafının sorunlarını dinledi. Tansa düğün Salonunda ki toplantıda kısa bir konuşma yapan Başkan Hacı; Bildiğiniz gibi hal dükkânlarımızın bulunduğu yere bir üretici pazarı açtık. Bu pazarın açılması ile bir çeşit sıkıntıların doğduğunu duyduk ve bir sıkıntıları hep birlikte konuşmak ve bir ortak çözüm bulabilmek adına da sizleri buraya topladık.  Şimdi bugün burada yaptığımız toplantıya Perşembe pazarı esnafımız, üretici satış noktası esnafımızı ve hal içi esnafımızı topladık ve ortak sorunları hep birlikte konuşalım istedi. Keşke Babaeski Halkını çağırsaydık da onlarda burada olsaydı. Burada halkın olması da çok önemli çünkü bu üretici pazarı artık halka mal olmuş durumda. Ben fikirlerimi söylemeden sizlerin fikirleriniz alacağım ama bu tür yerler hemen hemen tüm yerleşim birimlerinde var. Buna üretici pazarı da demeyelim buralara genelde üretici satış noktaları demek daha doğru olur çünkü buranın bir Pazar havası da yok.  Bunlar her ilde her ilçede her belde de var. Birde sadece burasını değerlendirmeyin. Bakın sizlerin belli başlı şikayetleri ise “buraya bir yer açıldı ve Perşembe pazarı esnafı olarak bizler etkileniyoruz” böyle bir durum yok. Yani bunun yanında marketler var ve onlarda bu malları satıyor be bizler yasalar çerçevesinde buralara bir şey diyemiyoruz. Bakın marketlerde her türlü meyve sebzenin yanında balık bile satılıyor. Ama bunu yasaklama gibi bir yetkimiz yok.  Marketlerin dışında bakın Ziraat Bankasının karşısı adeta küçük bir pazaryeri olmuş. Burada da her şey satılıyor ama üretici satış yerlerinde ben meyve görmedim tamamen sebze ağırlık satışlar oluyor. Meyve olsa da onlarda vatandaş ağacından toplamış 3-5 kilo elma onu satmaya çalışıyor.  Bakın burada konuşurken kimseyi üzerek değil, çatışarak değil samimi bir ortam içinde herkes fikrini söyleyecek bizlerde dinleyeceğiz ve ona göre de bir karar vereceğiz. Bizler burayı açarken Esnaf ve Sanatkârlar odası yönetimi ile de konuştuk ve burada bir üretici satış noktasının uygun olacağı kararına o zamanda varıldı. Ancak Perşembe pazarını etkileyecek başka faktörlerde var. Bakın Seç-Al’a sen bunları satamazsın, marketlere bunları satma diyecek belediye olarak bir yetkimiz yok.

Başkan Hacı’nın konuşmalarının ardından Perşembe pazarı esnafı adına yapılan konuşmada ise şu konulara yer verildi. Bakın öncelikle şunu söylemek istiyorum. Seç-Al marketleri mallarını tabii ki satacak ancak nerde satacak dükkânının içinde satabilecek. Belediye ait kaldırımda ya da yolda satış yapamaz.   Bakın bizim derdimiz bir değil. Bizler Perşembe pazarı esnafı olarak derdimiz bir değil. Bizim birden çok derdimiz var.

Bakın her şeyden önce kapalı Pazar yeri pazaryeri olmaktan çıkmış durumda. Pazaryerine dışarıdan gelen esnaflar, Kaldırımlarda satış yapan esnaflar, Her köşe başı neredeyse bir pazaryeri durumuna gelmiş. Kapalı Pazar yerinin çevresi işgal edilmiş durumda. Kapalı pazaryerinde her şeyden önce bir mescidimiz yok, yemek yiyebileceğimiz bir lokantamız yok. Pazar girişi at arabaları tarafından işgal edilmiş durumda. Pazar yerinde ses akustiği yok. Söylediğimiz her şey tavan çarparak geri geliyor. Tezgâhlar sınırlarını aşmış durumda. Tezgâhlar arası işportacılar tarafından işgal edilmiş durumda vatandaşların yürüme şansı kalmamış. Lüleburgaz’dan, Bursa’dan, Eskişehir’den daha doğrusu Babaeski dışından her yerden esnaf buraya gelip satış yapabiliyor. Pazartesi günü kurulan üretici pazarında esnaflar kendi malları dışında toptancıdan da mal alarak satış yapıyor. Sebzesini oradan vatandaşlar meyvelerini de marketlerden alıyor ve Perşembe pazarına kimse gelmiyor. Pazaryeri gerçekten çok plansız ve programsız bir şekilde yapılmış ve şehir merkezine de çok uzak. Bizler üretici pazarı kurulmasın demiyoruz ama onlarda pazartesi günü gelip kapalı pazaryerinde açsınlar ya da Perşembe günleri gelip tezgâhlarını açsınlar. Hal içi esnafına hareketlilik getirdiğini söylediniz öyleyse bizlerde sokaklara tezgâh açalım ve tüm esnafımıza hareketlilik gelsin diyoruz. Yok olmaz diyorsanız bizlerde flamingo caddesi üzerine Pazar açalım.

Pazarcılar adına yapılan konuşmalarından bir konuşma yapan Babaeski Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Arslan yaptığı konuşmada şunlara yer verdi. Ben öncelikle hepinize hoş geldiniz diyorum ve sevgi saygılarımı sunuyorum. Şimdi üretimde son günlerde son derece önemli boyutlarda bir tıkanıklık var. En son Çeltik hasadından başlamak gerekirse çeltiğin geçen yılki maliyet fiyatlarının o kadar yükselmesine rağmen bu yıl fiyatların çok düşük kalmasından dolayı yerlerde süründü. Kısaca şunu söylemek istiyorum. Üretici ile pazarcı esnafımız et ve tırnak gibidir. Üretim olmaz ise pazarcı esnafı zaten olamaz. Bu açıdan bakarsak özellikle köylerimizde yöresel olarak ürettiğimiz ürünlerin yelpazesini ve çeşitliğini arttırmak adına bu tür satış noktaları fayda getirecektir.  Ama bizler Ziraat Odası Başkanlığı olarak ta pazarcı arkadaşlarımızın zersenişlerini anladık.  Bizzat kedim de bu üretici  satış yerlerini dolaştım ve orda kabzımallardan alınarak satış yapılmasına da %100 karşı olduğumuzu da bilmenizi isteriz. Bizler orası açılmadan öncede Belediye Başkanlığımız ile gerekli olan görüşmeleri yaptık ve orada kabzımallardan alınan ya da üreticinin kendi üretmediği malları pazarlamasına izin vermeyeceğimiz de iletmiştik. Yaptığımız denetimlerde bugüne kadar buna izin vermedik ve bundan sonra da izin vermeyeceğiz.  Ziraat odası olarak üretici satış yerinin denetimini daha sıkı bir hale getireceğiz.  Ancak sadece oradaki üretici satış yerinin önünü kapatmak yerine köylerde üretilen  yerel mallarımızın bakın bu arada şunu da söylemekte yarar var. Orası ilk açılacağı zaman bir üretici olarak beni bile heyecanlandırmıştı. Bu tür noktaların üretimi arttıracağı gibi çeşitli mallarında üretilmesine katkı sağlayacaktır.  Yani üretimi yapılmayan birçok sebze ve meyvelerin de yavaş yavaş üretilmeye başlamasına katkı da sağalacaktır. Seracılıktan tutun da meyve alanlarının açılması bizlere yarar getirecektir. Üretici satış noktalarında toptancılardan alınarak mal satışlarına ziraat odası olarak zaten izin vermeyeceğiz ve üreticinin ürettiği malları bizler belgelendireceğiz ve belgelendirdiğimiz malların dışında ki malın satışların da izin vermeyeceğiz.  Bizim burada amacımız bir üreticinin kendi öz kaynaklarını kullanarak ürettiği malların çeşidini arttırmak ve üreticinin bir adım daha ileriye gitmesine katkı sağlamaktır.  Bu tür yerlerin yöreye katkı sağlaması açısından ben iyi şeylerin olacağına inanıyorum. Ancak denetlemenin sıkı olması şartı ile. Bu konuda bizlerde belediyemize yardımcı olacağız ve mühendis arkadaşlarımız da bu konu görevlendirdik ve her hangi bir aksaklığı meydan vermeyeceğiz ve olursa da bizler gerekli yasal işlemi yapacağız.

Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şahin Arslan’ın konuşmalarının ardından bir konuşma yapan Babaeski Esnaf ve Sanatkârlar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Türkay Topal yaptığı konuşmada şunlara yer verdi;

Sayın Belediye Başkanım, Değerli Esnaf arkadaşlarım ve üretici arkadaşlarım.  Konu aslında ekonomik bir sorun.  Yani Babaeski’deki potansiyelin bu işi kaldırmadığını yani üretici pazarını kaldırmadığıdır. Şimdi; ben iki hafta önce pazarcı arkadaşların şikâyeti üzerine pazaryerine gittim.  Gerçekten tuhafiye esnafı bile bu konudan mustarip rahatsız. Hal içinde ki esnafımızda Babaeski’deki potansiyelden dolayı yeterince ticaret yapamıyorlar. Onlarda bizim esnafımız., pazarcıda bizim esnafımız, diğer arkadaşlarda bizim esnafımız.  Yalnız burada ki bu olay yeşilliğin satılması pazardaki meyve sebzeye gitmiyor halkımız. Halkımız buraya rağbet gördü.  Halkımız meyveyi komple marketlerden alıyor. Seçaldan veya bir başka yerden alıyor. Bu Perşembe pazarımızın gerçekten bozuk bir hal almasına neden oldu. Tuhafiyeciler bile işten rahatsız oldukları görüşlerini bizlere ilettiler ve bizler gittik yerinde inceledik ve yeşilliğe gelmeyen meyve ve sebzeye gelmeyen tuhafiye esnafına da gelmiyor.  Orada da bir rahatsızlık var.  Şimdi değerli arkadaşlarım, tamam hal içindeki esnaf arkadaşlar bu konudan yararlanıyor. Güzel bir şey ve hoşumuza gidiyor. Oranın bir hareketlenmesi fakat orada da kendi çoluğunu çocuğunu bakan bir sürü arkadaşımız var. Bunları da göz önünde bulundurmamız lazım.  Tabii değerlendirmeyi yapacak olan belediye meclisimizdir. Belediye Başkanımızdır. Bakın bazı arkadaşlar şunu da söyledi; üreticiyi ayrı yere koyalım. Bakın arkadaşlar, bundan önce pazaryerimiz şehir içindeyken bir üretici, bir pazarcı olarak geçiyordu. Çünkü üreticiden aldığı malın yanında pazarcıdan da bir mal alıyorlardı. Bütün pazarcı arkadaşlar üretici ile yan yana gelmek ister. Şimdi üretici arkadaşlarımız dedi ki “bizleri ayrı yere koyu” şayet üreticiyi ayrı yere koyarsanız hem üreticinin işi zor olur, hem de pazarcının işi zor olur. Bu konuda kendiniz inisiyatifinizi kullanarak, belediye başkanımız bu konularla ilgili daha da duyarlı olacaktır belediye meclis üyeleri ile beraber.  Sonun da bir karar alacaklardır. Değerlendirmesini onlara bırakıyoruz. Pazaryerinde ki sorunların tümünü bizler belediye başkanımıza sürekli olarak ilettik. Yani kapalı pazaryerine bir düzen getirilmesi gerekiyor. Pazaryerinin dışında tezgah açılması da çok büyük bir yanlış.  Dışarıda tezgah açtırmakla içerideki esnafı iyice zor durumda bıraktık. Bu aksaklıkların bir an önce düzelmesi için belediye başkanımdan rica ediyorum.

Tansa düğün salonunda pazarcı esnafı ile yapılan toplantı sonrasında Başkan Hacı; toplantıda konuşulan tüm aksaklıkları not aldık. Konuyu Belediye meclisimiz ile görüşüp konuşacağız. Sözü edilen kapalı pazaryerinin eksikliklerinin giderilmesi için gerekli olan çalışmaları da başlatacağız. Bugün bu toplantıya katılımınızdan dolayı hepinize çok teşekkür ediyorum.

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Babaeski Söz Gazetesi bir Zortul Medya Grup A.Ş. kuruluşudur.