Ana Sayfa Gündem 23 Kasım 2016 1391 Görüntüleme

BELEDİYE BAŞKANI ABDULLAH HACI İLE DOBRA DOBRA KONUŞTUK

dsc_0388 dsc_0394 mtqwmjmynt-babaeski-altyapi-calismalarinda-sona-gelindi babaeski-islah-dere dsc_0380 dsc_0141Özel Haber: Aydın BİLGİLİ

Babaeski Belediye Başkanı Av. Abdullah Hacı ile makamında Babaeski ve Babaeski’nin geleceği konularında makamında görüştük.

Başkan Hacı İle makamında yapmış olduğumuz röportajda biz sordu Abdullah Hacı samimi bir şekilde ve dobra dobra sorularımızı yanıtladı.

Başkan Hacı ile makamında tam bir sohbet havasında geçen söyleşide Başkan seçildikten bu güne kadar Babaeski için yaptıkları ve bugünden sonra Babaeski için yapacaklarını bizler sorduk kendileri belgelerle yanıtladı.

Sayın Başkanım; Kaç Yıldır Babaeski Belediye Başkanlığı yapıyorsunuz?

Ben 2009 yerel seçimlerinden bugüne kadar Babaeski Belediye başkanlığı yapıyorum.  Yanı yıl 2016 Kasım ayı yaklaşık olarak yedi yıldan buyan Babaeski Belediye Başkanlığı görevimi sürdürmekteyim.

Bir dönem daha Başkanlığa aday olacak mısınız yoksa tamam mı diyeceksiniz?

Son bir dönem daha Babaeski Belediye Başkanlığı yapmayı düşünüyorum. Yani 3. Dönem belediye başkanlığını düşünüyorum. Kafamda ki Babaeski için düşündüğüm bütün projelerimi gerçekleştirip ondan sonra yeni bir belediye başkanına görevi bırakmak istiyorum.

Belediye Başkanlığını bıraktıktan sonra Milletvekili olmayı düşünüyor musunuz?

Eski Başbakanlardan Süleyman Demirel’in çok güzel bir sözü var. “Siyasette 24 saat çok uzun bir süredir”. Der Yani yaklaşık olarak 8 yıl sonrası için bugünden bir şeyler söylesek bile gerçekleşmeyebilir.  Ama hedefinize çok önceden başlamak lazım. Evet, açık sözlü bir insanım belediye başkanlığını bıraktıktan sonra kesinlikle milletvekilliğine aday olacağım.  Aday olmayı düşünüyorum.  Ve milletvekilliği ile de siyaseti bırakmayı düşünüyorum.  Eğer olursa. Olmazsa da hiç kimseye kırgınlığım, dargınlığım, gücenikliğim olmaz. Çünkü ben ön seçime inanan bir insanım.  Ön seçimlerde neden bana oy vermediler diye de kimseye gücenmem. Kırılmam.  Vatandaş böyle takdir etmiş derim ve köşeme çekilirim. Ondan sonra da bir akil adam olarak burada görev yapan belediye başkanına burada görev yapan milletvekillerini de sonuna kadar desteklerim.

  Babaeski’yi bir Avrupa Kendi yapacağım dediniz. Bunu ne kadar başardınız?

Benim ilk seçimlere girdiği 2009 yılında ki sloganım şöyleydi. Herkesin yaşamaktan mutlu olacağı bir Babaeski. Bir Avrupa Kenti Babaeski yaratmak.  Ve 7 yıl sonra  bu hedefe büyük oranda yani %80 oranında ulaştığımızı düşünüyorum. Ben şöyle bir kıyaslama yapmanızı isterim. Babaeski’yi çevredeki iller ve ilçelerle kıyaslayın. Trakya’da alt yapısını bitiren başka bir il var mı.? İlçe Var mı? Babaeski’den başka . Yok. İçme suyu, atık su kanalları, yağmur suyu, doğalgazı, elektriği, Telekom’u, her şeyiyle Babaeski şuanda bitirmiş durumda. Bunu yapan başka bir ilçe hatta il Trakya’da yok. Avrupa’daki büyük kentlerden, ilçelerden hep örnek veririz. Adamlar birkaç yüz yıl evvel altyapılarını yapmışlar. İçme sularını getirmişleri, kanalizasyonlarını getirmişler ve tarihi dokularını koruyorlar diye. İşte biz şimdi büyük bir oranda Avrupa Kenti olduk. Bunu gerçekleştirdik. Arıtma tesisimiz. Laf olsun diye bir arıtma tesisi yaratmadık. Şuan da Trakya’da sağlıklı işleyen tek arıtma tesisi Babaeski’de. Babaeski’nin bütün pis suyu oraya bir çamur halinde girip, tertemiz bir su olarak Babaeski Şeytan deresine dökülüyor. Sıkıntılarımız sadece üstyapıda mevcut. Yol eksikliğimiz var. Ama yolların şuan ki problemlerini de biz seneye bitireceğiz. Bu sene büyük oranda bitti. Seneye de yollardan şikâyet edecek hiçbir vatandaşım kalmayacak. Babaeski şuan da evet bir Avrupa Kentidir. Avrupa’ya giden vatandaşlarımız Babaeski’yi Avrupa da ki şehirlerle bir kıyaslasınlar Babaeski’nin eksiği yoktur ama fazlası vardır.

Sayın Başkanım; Babaeski’nin altyapısı ve üstyapısı için İller Bankası Kaç Türk Lirası Ödenek ayırdı?

Babaeski’nin altyapı ve üstyapı projeleri için harcanan para bugüne kadar aşağı yukarı 75.000.000 Türk Lirasıdır. Tüm bu işler İller Bankasının kredileri ile yapıldı. Bu krediler de uzun vadeli kredilerdir. Yaklaşık olarak 20 yıla yayılmış kredilerdir. Söylediğim bu rakam altyapı ve üstyapı çalışmaları için harcanan miktardır. Yalnız şunu söylemekte fayda var. Halkımızda bilsin istiyorum. İller Bankası bu parayı verip de bu para belediye bütçesine girmiş bir para değildir. Yüklenici firma  işi yapar İller Bankasının elemanları denetler ve uygun bulurlar ise hak ediş olarak bu miktarda para  yüklenici firmanın hesabına aktarılır ve daha sonra da İller Bankasının Belediyemize  göndereceği ödenekten  bu miktar kesilir. Yani İller Bankası “sen bu 75 milyon parayı al kasana koy ve ödemeni yap demedi.” Her türlü ödemeyi iller bankası kendisi yapıyor.

Sayın Başkanım; Üstyapı çalışmalarınızda son durum nedir? Kaç M² kilitli taş döşediniz? Kaç M² asfalt döktünüz? Ve daha tamamlanması gereken ne kadar yolunuz var?

2015 ve 2016 yılında yani iki yılda yaklaşık 500.000M² kilitli taş döşemişiz. 2015 yılında yaklaşık olarak 200.000M² parke taş, 2016 yılında ise yaklaşık olarak 300.000M² taş döşemişiz. Bunlara kaldırımlar da dahildir. 2015 yılında 26.000 ton sıcak asfalt çalışması gerçekleştirmişiz. Parke Taş yapım maliyeti ise 3milyon 217 bin Türk lirası bu rakam 2015 yılının sıcak asfalt yol yapım maliyeti ise 5 milyon 360 bin Türk lirasıdır. Toplam yol yapım maliyeti 8 Milyon 575 bin Türk Lirası. Bu rakamlar 2015 yılının maliyetidir. 2016 yılında ise 6Milyon 500 bin liralık asfalt ve parke taş çalışması gerçekleştirmişiz. Bunun 300.000M² parke taş, geri kalanı da sıcak asfalttır. Babaeski’nin tüm yollarının %80’i bitti ve geriye %20’si kaldı. 2017 yılının sonunda tüm yollarımız bitirilmiş olacaktır. 2017 yılının sonunda evinin önünde ayakkabısız gezmeyen vatandaş kalmayacak. Yani tüm vatandaşlarımız 2017 yılının sonunda çorapları ile gezebilecekler buna evlerinin önü de dahildir. Bakın bu yollarımızdan özellikle Cumhuriyet Mahallesi yollarının bitirilemeyiş nedenlerinden başında TRADAŞ yetkililerinin çalışmalarını zamanında bitirmemesinden kaynaklandı. Şayet onlar elektrik hatlarını toprak altına almış olsalardı bizler Cumhuriyet Mahallesinde de bitirmediğimiz yol kalmayacaktı.  Yapılmayan yollarda ki sıkıntı Babaeski belediyesinden değil TREDAŞ’ın zamanında çalışmalarını bitirmemesinden kaynaklanıyor. Yani onlar Cumhuriyet Mahallesinde altyapı çalışmalarına girmediler ve dolayısı ile bizleri engellediler.

Sayın Başkanım; Altyapı çalışmalarınız içinde ne kadar içme suyu borusu döşediniz ve daha ne kadar döşenecek yeriniz var? 

İçme suyu şebekesinde yaklaşık olarak 150 Kilometre boru döşendi. Bu miktara aboneler hariçtir. Aboneler ile birlikte söylemek gerekir ise yaklaşık olarak 180 Kilometre boru döşendi. İçme suyu çalışması olarak Babaeski’nin % 100’ü bitti. Bazı yerlerde ufak tefek abone eksiklikleri var  ve onları da bağlıyoruz. Ben en kısa zamanda tüm vatandaşlarımızın yeni içme suyu şebekesine geçmelerini istiyorum. Çünkü eski içme suyu şebekesini kapatacağız.

 Sayın Başkanım; İçme suyu şebekesinde ki patlamalar neden kaynaklanıyor?

Bakın birinci sebep, hiçbir firma ya da fabrika ayni ayar da ve ayni kalitede boru üretemez. Hatalı borular suya tazyiki verdiğiniz de ortaya çıkıyor birincisi bu. İkincisi ise Babaeski’nin yerleşim düzenine bakınız. En düşük kot Ziraat Bankasının ve Belediyenin önündedir. Buralarda ki kot 40-42 civarındadır yükseklik seviyesi olarak diyorum. Ama yeni hastane ve itfaiyenin orada ise 90 seviyesindedir.  Yani oraları belediyenin önüne göre 50metre daha yüksektir. Oraya suyun gitmesi için boruya suyu veriyorsunuz ama şehir içinde suyun basında 3 bar’dır. Sizler 3 bar su verdiğinizde buradan ancak tren yolu köprüsüne kadar gider. Oradan yukarıya gitmez.  Oradan yukarıya gitmesi için boruda ki basıncı arttırmak zorunda kalıyoruz. 4,5,6,7 derken ilk denemelerde boru patlıyor.  Zaten ilk denemelerde patladı zaten. Bakın şimdi uzun bir zamandan beri boru patlaması yok. En son patlamadan sonra su borularımıza 6 bar su veriyoruz ve o da Cumhuriyet Mahallesine. Bires-sa ve sanayi çarşısına da 6 bar’la veriyoruz.  Çok yakında da şehir merkezine 6 bar su vereceğiz.  Maalesef şehir içi basıncı Babaeski’yi kurtarmıyor. Çünkü Babaeski dağılım olarak çok geniş bir alanda. Toplu bir yerde değil. Olmadığı içinde 3 bar su ile Babaeski’yi kurtaramıyoruz.

Şehir merkezinde ki binaların 4. Katına içme suyu çıkmıyor. Bunun nedeni nedir?

Bunun tek nedeni ise şehir merkezine tam kapasite ile suyun verilmeyişinden kaynaklanıyor. Biraz önce de söyledim. Şehir merkezinde şuan da içme suyu 3 bar ile veriliyor. Tahmin ediyorum ki 15 gün yada 1 ay içerisinde suyu 6 bar’a çıkaracağız ve o zaman rahatlıkla 4,5 ve 6. Katlara gönül rahatlığı ile sular çıkacak.

Patlayan su borularında ki patlaklar Kaynak hatalarından mı yoksa kalitesiz oluşlarından mı oluşuyor ?

Bakın borularda ki patlamalar her ikisinden de kaynaklanmıyor. Bu borular iller bankası tarafından satın alınıp burada döşenen borular. Yani, ilk kontrollerini onlar yapıyorlar. Bakanlık akretiteli laboratuvarlardan geçiriyorlar.  Her patlayan boru tekrar laboratuvara gidiyor ve kontrol ediliyor. Bu borularda hiçbir hata yok.  Borulardan yana bir sıkıntımız yok.  Onlardan kaynaklanmıyor. Sizlerde takdir edersiniz ki yeni bir sistemi hayata geçirmek çok zordur. Eski sistem 60-70 yıllık bir sistem ve artık stebil hale gelmiş  ve evleri zoraki beslemeye devam ediyor.  Yeniyi de o hale getirmek için biraz zamana ihtiyacımız var. O da en fazla 1 ve ya 2 aylık bir zaman ihtiyacımız var. Kesinlikle bundan sonra patlama çatlama olmayacak. Yani gerekli yerlere gerekli önlemler alındı ve borularda her hangi bir kalitesizlik ve hata yok.

Sayın Başkanım; kanalizasyon çalışmalarında ki son durum nedir?

Kanalizasyon çalışmalarımızın hemen hemen tamamı bitirildi.  Kanalizasyon çalışmalarında hiçbir sıkıntı yok. Burada bir tek sıkıntı bu dönercilerin ve lokantaların yağ tutucu aparat kullanmamaları. Bunlar yağ tutucu aparat kullanmadığı sürece bunların lavabolarına döktükleri yağalar kanalizasyonları tıkayacaktır. Ki bunlara bizim yaptırım gücümüz yok o iş İlçe Sağlık müdürlüğünün görevleri arasındadır. Yani denetlemeleri onlar yapacaklardır. Bir de evlerden kanalizasyonlara tuvalet kağıtlarının kesinlikle atılmaması gerekmektedir. Çünkü bunlar artık suda erimeyen maddelerden yapılıyor. Kanalın tıkandığı yerde neden kanalın tıkandığının ispatı için oradaki malzemeleri alıp teşhir ediyoruz. Hangi apartmanın kanalı tıkandı ise oradan birçok tuvalet kağıdı ve çocuk bezi çıkıyor.  Bunlarda kanalınız ne kadar geniş olursa olsun tıkanıklığa neden olur. Bunun içinde apartman yöneticilerinin bu konuda biraz daha dikkatli olması gerekir. Yani çöpe atılması gerekenler kanala atıldığı içinde tıkanmalar meydana geliyor.

Sayın Başkanım; şehir merkezinin bir çok yerinde Fatih Camii önü, belediyenin önü ve eski İstanbul Caddesi üzerinde lağım kokuları çok fazla oluşuyor . Bunun nedeni sizce neden kaynaklanıyor?

Bakın hala atık su giderlerini yeni kanala bağlatmayan aboneler var. Eski sistemimiz maalesef açık sistem. Yani o ızgaraların olduğu sistem eski sistem. Aboneler hala eski sisteme bağlı oldukları içinde kokmalar yapıyor. Yeni sistem tamamen kapalı bir sistem. İşte o aboneler yeni sisteme bağlandıkları andan itibaren kokma meydana gelmeyecektir.

Sayın Başkanım; Kanalizasyona döşenen boruların çok dar olduğu söyleniyor. Siz bu konuda neler söyleyeceksiniz?

Bu konu kesinlikle böyle değil. Vatandaşlar tarafından dar olduğu söyleniyor ama kesinlikle öyle değil.  Bakın bu kanalizasyon projeleri İller Bankasının 15 mühendisi tarafından çizildi. Dünyanın neresine giderseniz gidin kanalizasyon çalışmaları böyle. Kanalizasyon basın ve tazyikle gitmeyen bir kanaldır. Ne kadar geniş bırakırsanız işte o atılmaması gerek malzemeler o kadar çok birikir orada. Ve önünü tıkar. Bu boruların genişlikleri hesaplanırken kesinlikle bir haneden çıkan atık su miktarı hesaplanarak yapılır. Yani hane sayısına göre bu borular döşeniyor. Bakın bu ilçemize döşenen kanalizasyon boruları Babaeski’nin nüfusu en az 100 bin olarak hesaplanarak döşendi. Yani ilçemizin nüfusu 100 Bin dahi olsa o borular yetecek genişliktedir. Bakın bı sistemi doğru kullanma isek te bir metre çapında boruda döşeseniz yine yetmez. Bakın bizler öyle olaylara şahit olduk ki bu logar kapağını kaldırıp içine sünger yatağı sokulmuş yerler gördük bizler bu ilçenin merkezinde. Sünger yatak rulo yapılmış ve logar’a sokulmuş vaziyette bulduk. Bu sadece o mahalleyi pis su bassın diye yapılmış.

Sayın Başkanım; Arıtma tesisinin son durumu nedir? Tam kapasite ile ne zaman çalışacak?

İlçemize yapılan arıtma tesisimiz şuan da tam kapasite ile çalışıyor. Henüz onunda kabulü belediyemiz tarafından yapılmadı. Umuyorum o da 3-5 ay içerisinde yapılacak. Yani2017 Nisan ayında yapılacak. Şunu gönül rahatlığı içinde söyleyebilirim ki Trakya’da sağlıklı çalışabilen tek arıtma tesisi bizim ki. Mükemmel bir arıtma tesisi.

Sayın Başkanı; Arıtma tesisinden çıkacak olan suyu Karamesutlu altına pompalarla pompalayıp şeytan dersinde pırıl pırıl bir suyun akacağını ve dere yatağının ıslah edilerek piknik alanları yapacaktınız bu ne zaman gerçekleşecek?

Bu proje için henüz Devlet Su İşleri ile bir anlaşma imzalamadık fakat Meclis Kararımızı aldık ve yakında protokolümüzü imzalıyoruz. Derenin mükemmel bir şekilde ıslahına başlıyoruz. Piknik alanları yaratacağız, yeni köprüler yapacağız, eski festival köprüsünü yıkacağız ve oraya yeni bir çelik köprü yapacağız. Yalnız köylerden ve Kırklareli’n de bu şeytan dereye atık su atılırken arıtılarak dökülmesi lazım. Sadece Babaeski’nin arıtma tesisi ile bu iş yürümez.

Burası küçük Eskişehir mi olacak?

Bakın Eskişehir bizim örnek aldığımız şehirlerden bir tanesi. Ama Babaeski  çok değil 5-6 yıl sonra Eskişehir’den daha güzel bir hale gelecek.  Bununda sözünü sizin aracılığınız ile tüm Babaeski halkına veriyorum.

Sayın Başkanım; Ana yolların ve ara sokaklara döşediğiniz dubaların esnaf tarafından ve bazı vatandaşlar tarafından rant elde etmek için yapıldığı söyleniyor. Bu konu hakkında neler söyleyeceksiniz?

Bakın o taşların maliyetleri çok düşük. Bunlardan rant elde edilmesi mümkün değil. Çok düşük maliyetli elemanlar. Biz onlara sınır elemanı diyoruz. Ancak bütün şehirlerde, Avrupai bütün şehirlerde bu tür önlemler var. Bu taşlar döşenmeden evvel taşların döşendiği yerler araba mezarlığı olan yerlerdi. Arabalar park ediyordu. Traktörler park ediyordu. İnsanlar geçemiyordu. Şimdi bir düzen sağladık. Yani bundan kimsenin rahatsız olmaması lazım. Şehri kurallar yönetir ve bu kurallara da her kes uyacak. Başın Şöylede güzel bir söz vardır. Şehir dediğin insandan başka nedir ki? Bütün önlemler insanlar için. Araçlar için değildir. Herkes istediği yerde arabasını park eder. Babaeski’de şuan da yeterli oto park var. Şuanda dahi yeterli otopark var. Ama eski alışkanlıklarımızı terk etmeliyiz  kaldırımlarımıza ve şehirde istediğimiz yerlere araçlarımız park etmeyeceğiz.  Bu kurallara herkes uyacak ve bazı esnaflar tarafından yahu bu taşlar döşendi bizim müşterilerimiz azaldı diye de bir şey yok. Zaten bütün dünyada şuan da zaten bir ekonomik kriz var. Dolar aldı başını gidiyor. İşverenler işçi çıkartıyor ve herkes bağırıyor. Aksine bu esnaflarımızın alış-verişleri azalmaz yayaların daha çok dolaşması ile artar. Biraz sabredecekler.

Sayın Başkanım; Yaya kaldırımlarında ki sebze ve meyve kasaların konulması sonucu yayaların zor yürüdüğü de gündemde bu konu hakkında neler söyleceksiniz?

Evet; bizler kaldırımlarımızı yeteri kadar genişlettik.  İnsanlarımızın ve esnaflarımızın rahatça kullanabilecekleri kadar genişlettik.  BU durumu bende sabahları gözlemliyorum. Bizim eski bir geleneğimiz var. Bir esnafımız ne satıyorsa sattığı ürünleri mutlaka kapısının önüne koyuyor. Bana göre bu anlayış yanlış. Yani halk onun zaten ne sattığını biliyor. O kapısının önüne o ürünü koymakla alıcı olacak birisi oraya zaten girmez. O malı görerek girmez. Tabii ki yanlış bir uygulama. Ben de bu eleştiriyi haklı olarak kabul ediyorum  fakat esnafı da üzmeden  en kısa süre içerisinde o malları en azami duruma indirteceğiz. Bunu cezai bir yöntemle değil alıştırmak koşulu ile sağlayacağız. Karşılıklı diyalog şeklinde o malları o kapıların önünden kaldırtacağız.

Sayın Başkanım; Belediyeniz bünyesinde Zabıta Müdürlüğüne bağlı çalışan zabıta memurlarının tam olarak görev yapmadıkları da söyleniyor. Bu konu hakkında ki düşünceleriniz nelerdir? 

Yani ben öyle bir şey gözlemlemedim. Zabıta bizim en tecrübeli çalışanlarımız diyebilirim. Belediyenin bütün birimleri de öyle çalışıyor diyebilirim. Yani Belediyenin tüm birimleri diğer devlet memurları gibi görev yapmazlar. Devlet memurları sabah 8.30 ve akşam 17.30 da mesaileri biter ama bizim öyle değil. Bizim yani belediyenin tüm birimleri 7/24 görev başındadırlar. Bunlara başkan ve başkan yardımcıları da dahil ve 7/24 görev başındadırlar. Bakın gece saat kaç olursa olsun birisi anahtarını unutur itfaiyeyi çağır giderler, yangın olur saat kaç olursa olsun giderler, bir su arızası olur giderler. Yani Belediye çalışanları Başkan ve Başkan Yardımcıları dahil 7/24 görev başındadırlar.

Zabıta Müdürlüğü bizim gerçekten çok ciddi bir bölümümüz bir bakıma belediyenin polisi gibidir. Burada ki çocuklarımızın birçoğu askeri eğitim almış askeri uzman çavuşlardan oluşmaktadırlar. Ban göre bu eleştirileri haksız buluyorum. Ben zabıta ekiplerime güveniyorum ve böyle bir şey de yaptıklarına inanmıyorum ama yaptılar isede ben bu konuda kendilerini uyaracağım ve onlarda kendilerini geliştirecekler ve vatandaşımızın beğendiği hale geleceklerdir.

Sayın Başkanım; siz başkan olduktan sonra ilçenin daha da kötü yönetilmeye başlandığı ve bu yüzden ilçede göç olaylarında artışlar meydana geldiği söyleniyor bu konu hakkında neler söyleceksiniz?

Bakın Babaeski’nin göçü daha ziyade köylerden.1923 yılında Cumhuriyet ilan edildiğinde bu ülkenin %70’iköylerde %30’u şehirlerde yaşıyordu. Yıl 2016 olay tam tersine döndü. Halkın %70’i şehirlerde %30’u köylerde oturur hale geldi. Hatta köyde tarımla geçinen bir vatandaş bile büyükşehirden bir daire alıp çocukları o büyükşehirde okula gitsin istiyor. Fakat maalesef bizlerde şöyle bir alışkanlık var.  Doğup büyüdüğüm yerde iş bulmak istiyorum.  BU yanlış bir alışkanlık. Herkes Babaeski’de iş bulamaz. Babaeski’nin nüfusu 28 bin ila 30 bin ise 28-30 bin kişinin Babaeski’de çalışması imkansız. Benim iki tane bir oğlum ve bir kısım var ikisi de İstanbul’da çalışıyorlar. Babaeski’nin merkezinden göç yok , Babaeski’nin köylerinden göç var. Ama hızlı tren seferleri başlasın zaman zaman bu böyledir tercih sebebidir hızlı tren seferleri başladıktan sonra bizler ilk etapta nüfusunun 50 bin olacağını öngörüyoruz. Çok hızlı şekilde nüfus artışı olacak. Babaeski işte o zaman hızlı bir şekilde göç alacağız. Bazıları da o zaman neden göç alıyoruz diyeceklerdir. Ondan şikâyetçi olacaklardır. Babaeski’nin yönetimi çok güzel bir yönetimdir. Babaeski’nin yönetimi başarılı bir yönetimdir. Belediye olarak çalışanlarımız olarak, personelimiz olarak. Bütün daire amirlerimiz olarak, Başkanlığımız, Başkan Yardımcılarımız her şey ile dört dörtlük bir yönetim var. Yeniliklere açık bir yönetim yarattık. Babaeski’nin sadece zaman ihtiyacı var. Göreceksiniz çok yakında Babaeski’de büyük bir göç patlaması olacaktır.

Sayın Başkanım; sizin döneminizde büyük marketlerin çok fazla açılmasına izin verildiği ve yerel esnafı da zor durumda bıraktığınız söyleniyor. Bu konuda neler söyleceksiniz?

Yani ben öyle bir şey düşünmedim. Ama bu bir gelişimdir. Gelişimin önünde de kimse duramaz. Bakın benden önce çok daha fazla sayıda büyük market vardı. Benim zamanımda ise büyük market olarak bir tek kipa açıldı. Gelişimin önünde asla duramayız ve o zamanda bir köy konumunda kalırız. Bunlar arz talep meselesine göre de gelişim gösteriyor ve izin verilmesin ve köy konumunda kalalım. Bunlarda olacak ki bir rekabet ortamı oluşacak ve en iyi malı en ucuza getirecek.

Sayın Başkanım; Babaeskispor’a maddi yardımlarda bulunmadığınız ve ona kaynak ayırmadığınız maddi olanaksızlıklardan dolayı da küme düştüğü söyleniyor. Bu konuda neler söyleceksiniz;

Yok..Ben o konuda aynı düşünmüyorum. Babaeskispor’a maddi yardım yapan bir tek kuruluş var. O da Babaeski Belediyesi.  Başka hiçbir yerden Babaeskispor bir kuruş dahi maddi yardım alamıyor. Ama bizler bunu severek yapıyoruz. Bakın madem bizler yardım yapmıyoruz da düştü. O zaman Burgaz neden düştü, Edirne ile aynı grupta oynuyorduk neden Edirne bu durumda idi. Çorlu öyle Tekirdağ öyle idi Bizler BAL liginde oynarken. Bakın bizler süper amatördeyiz Lüleburgaz’da öyle ve bizlerden çok kötü durumdalar. Bunlar bu ligi kaldıramıyor ise Babaeskispor hiç kaldıramaz. Bakın Babaeskispor sadece Babaeski Belediyesinin değil, tüm Babaeski’nin takımıdır. Benim kadar kulübüne yardımcı olan hiçbir belediye başkanı yoktur. Bakın bu sene her hafta sonu futbolcuların paraları hesaplarına yatırılıyor. Ama yeter mi yetmez. Bu taşın altına herkes ama herkes elini koymak zorundadır.  Yani tüm Babaeski halkı bu takıma sahip çıkmalıdır.

Babaeskispor ’un maçlarına neden gelmiyorsunuz? Futboldan zevk almadığınız için mi zaman bulamadığınız için mi;

Bakın aslında gelmek istiyorum ama tüm haftanın yorgunluğunu da cumartesi Pazar çıkarmak istiyorum. Ama haklısınız bu konuda benim bir eksikliğim bu ve en kısa zamanda Babaeski’nin tüm maçlarına geleceğim.  Bakın bunu gönül rahatlığı söylüyorum ve bu benim bir eksikliğim. Bu hafta maçtaki yerimi alacağım ve Vizespor’u üzeceğiz.

Sayın Başkanım; Yerel basın çalışanları ile aranızın iyi olmadığı söyleniyor. Bu konu hakkında neler söyleceksiniz?

Yani ben buna da katılmıyorum. Ama hiç kimse sorumsuz değildir. Herkes yaptıklarından sorumludur. Herkes de eleştirilmeyi göze alacak. Trakya’da benim kadar eşleştirilen bir belediye başkanı yoktur. Aldığım nefesten bastığım yola kadar yerel basın beni eleştiriyor. Ama ben buna hiçbir şey demiyorum. Kızmıyorum, alınmıyorum ve ben bu makama eleştiriyi göze alarak geldim. Her şeyim açık ve şeffaf. Bakın Pasaportumu da gösterebilirim ki yurtdışına kaç defa çıkmışım. Dün kızımın evine gittim ama makam aracı ile değil paramı verdim ve taksi ile gittim. Yaşantım herkesin gözü önünde.

Ben bu eleştirilerden asla çekinmiyorum ve Babaeski halkıda benim nasıl bir insan olduğumu gayet iyi biliyor. İyi ama tüm bunlara rağmen yerel basın beni eleştiriyorsa da yapacak bir şey yok demektir.  İyi yaptıklarımı da eleştiriyorsa, hatalarımı da eleştiriyorsa ben bir şey diyemem. Hatalarıma tamam ama iyi yaptıklarımda eleştiriliyorsa yapacak bir şey yok.

Sayın Başkanım; seçim dönemlerinde hep yanınızda olanları seçimlerden sonra yanınızdan uzaklaştırdığınız söyleniyor. Bu konuda neler söyleyeceksiniz;

Hayır! Asla böyle bir şey yok. Ben ilk çıktığım arkadaşlarım işle yoluma devam ediyorum. Ama ilk çıktığımda hangi görevde ise görev yerleri değişiklikleri olabilir ama ben ilk yola çıktığım arkadaşlarım ile yola devam ediyorum. Ben asla arkadaşlarımız satmadım satmamda..

Sayın Başkanım; Belediye seçimlerinde meclis listenizi oluştururken hiç yanınızda öğretmen, doktor, mühendis, avukat kısaca üniversite mezunu hiç kimseyi almamanız konusunda neler söyleceksiniz?

Bakın meclis üyelerim arasında çok sayıda üniversite mezunu çalışma arkadaşlarımız var. Mühendisimiz var,  öğretmenimiz var, makine mühendisimiz var, yani böyle eğitim ayrımı yapmıyorum. Bizimle çalışmak isteyen ve bizim yanımızda görev almak isteyen kim olursa olsun yanımıza alır ve çalışırız. Bizim teklif götürdüğümüz doktor ve mühendis arkadaşlarımız olsun öğretmenlerimiz olsun gelin dediğimizde de çekiniyorlar ve siyasete girmek istemiyorlar.

Sayın Başkanım; İlçede dağıtılan içme suyu bedelinin Trakya’da en yüksek bedel olduğu konusunda düşünceleriniz nelerdir.;

Bakın bizim halkımız verdiğimiz içme suyu bedeli 3.60TL artı KDV. Bakın bizlerde alınan katı atık bedelleri be pis su giderleri su faturasına yansıtılıyor. Katı atık bedelleri de hane sayısına bölünerek hesaplanıyor. Bizlerde hane sayısı düşük olduğu için fatura bedeli yüksek çıkıyor olabilir. Bir Lüleburgaz, bir Kırklareli’nde hane sayısı fazla olduğu için onların faturaları düşük çıkabilir. Ancak sadece içme suyuna bakacak olursanız bizden ucuz yoktur. Bakın bizim hizmet verdiğimiz olan hem Kırklareli’nden hem de Lüleburgaz’dan daha fazla ve temizlik maliyetlerimiz yani çöp tolama alanlarımız geniş olduğu için masraf fazla çıkıyor bunun da neden hane sayımızın az olmasından kaynaklanıyor.

Sayın Başkanım; Bundan sonra Babaeski için yapmak istedikleriniz nelerdir.;

İlk hedefimiz güzel bir terminal alanı yapmak. Terminali bulunduğu noktadan çıkarmak. Terminal ile sıkıntılarımız var ama aşacağımı tahmin ediyorum. Çok güzel bir terminal binası ve yeri yapmak istiyorum Babaeski’ye. Bakın bizlerde bu benim görevim değil ilgili kamu kuruluşu yerine getirsin diye bir şey yok. Örneğin Adliye Sarayı Adalet Bakanlığına çok güzel bir arsa verdik ve bunun tapusunu da çıkardık ve Adalet Bakanlığına verdik. Önümüzde ki yıl Adalet Sarayının yapımına başlanıyor. Bunun müjdesini verebilirim. Hem de Selçuklu Mimarisinde ve Emniyet Müdürlüğümüzün yanında yapılacak.  Benim hayalim Tekirdağ’da bile yok. Edirne’de yok, Kırklareli’nde yok ,Burgaz’da yok. Babaeski’nin içinden geçen raylı bir sistem. İnönü Meydanından başlayacak, bir kolu Yüksek Okula kadar gidecek, bi kolu da Flamingo Caddesinden Kurtuluşa kadar giden raylı bir sistem yaratmak. Babaeski’ye hayalim bu. Doğru zamanda doğru kişilere anlatılırsa bu yapılır. İşte o zaman Babaeski Avrupa Kenti haline gelir. Rüyalarımda bunu görüyorum. Babaeski’yi bir Avrupa Kenti yapmadan bu makamdan ayrılmayacağım.

Sayın Başkanım; Babaeski halkına bir bisiklet sözü vermiştiniz bu ne zaman hayata geçecek?

 

Evet’ bu bir eksiklik ve doğru söylüyorsunuz. Avrupa’nın birçok yerinde bisiklet var. Motorlu araç kullanımından vaz geçildi. Babaeski bisiklet kullanmak için müsait bir yer. Belli yollarımızdan bunu ilçe trafik komisyonu ile de görüşüyoruz. Ve tespit edeceğimiz yollara bisiklet yolu açabiliriz. Bunu şehrin tümüne değil de bazı yerlere yaparak halkı bisiklet kullanımına  özendirebiliriz Ama ilk önce bu bisiklet kullanıcılarına rahat yollar vermemiz gerekiyor. Bu haliyle çok zor ve tehlikeli. Ama bu eksikliğimizi de en kısa zamanda gidereceğimize ben inanıyorum.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com