Ana Sayfa Gündem, Politika, Siyaset 10 Haziran 2016 1196 Görüntüleme

Babaeski’de Okuluma Dokunma Platformu Basın Açıklaması Gerçekleştirdi

Babaeski’de Okuluma Dokunma Platformu Basın Açıklaması Gerçekleştirdi

Haber Merkezi

Babaeski’de Okuluma Dokunma Platformu,  Gazi Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’nin İmam Hatip Lisesine dönüştürülmesine tepki olarak basın açıklaması gerçekleştirdi.

Basın açıklamasına; CHP Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu, Babaeski Belediye Başkan Yardımcısı Hayri Tübeler, CHP Kırklareli İl Başkanı Ünal Başkur, CHP Lüleburgaz İlçe Başkanı Özgür Kaya, CHP Babaeski İlçe Başkanı Erol Mutlu, ADD Babaeski Başkanı  Binnur Güdücüler, CHP’li üyeler, Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden bazı öğretmenler ve okulun bazı mezunları katıldı.

Eğitim-Sen Örgütlenme Sekreteri Ercan Eren’in okuduğu basın açıklamasında şu şekildeydi;

‘’ Değerli Basın Emekçileri Değerli Babaeski Halkı Değerli Konuklar

Daha önce yaptığımız tespitlerde, ilköğretim okullarının kapatılarak 4+4+4 sistemine geçilmesinin pedagojik değil siyasi bir karar olduğunu söylemiştik. Bu sistemin amacının öğrencilerimize laik, bilimsel, demokratik eğitimi öğretmekten uzak , asıl amacın imam hatiplerin orta ve lise kısmını açarak bilimden uzak dindar nesillerin yetiştirilmesini sağlamak ve itaatkar bir toplum yaratma amacı güttüğünü kamuoyu ile paylaşmıştık. Bakanlığın okullarda yapılmasını istediği bu son çalışma, yaptığımız tespitlerin ne kadar doğru olduğunu kanıtlamaktadır.

Kırklareli Valiliği’nin 04/02/2016 tarihli yazısı, Mesleki ve Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü’nün 05/02/2016 tarihli yazıları ile Kırklareli ili, Babaeski İlçesi, Babaeski Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin pansiyonu ile birlikte, 2016-2017 Eğitim öğretim yılından itibaren kademeli olarak kapatılarak Anadolu İmam Hatip Lisesine dönüştürülmesi ve kapatılan okulun mevcut öğrencilerinin Babaeski İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine naklen kayıt yaptırmaları veya mezun oluncaya kadar öğrenimlerine bu okulda devam etmeleri talep edilmektedir. Bu bağlamda Gazi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin Pansiyonu ile birlikte 2016-2017 eğitim öğretim yılından itibaren Anadolu İmam Hatip Lisesine dönüşmesi kesinleşmiştir.

AKP’nin eğitim sistemini kendi çıkarları için dönüştürürken bugüne kadar ortaya koyduğu pratik, her türden dini inancı istismar ederek çocuklarımızı ve toplumu “tek din, tek dil, tek mezhep” anlayışı üzerinden “tek tip” hale getirmeye çalışmaktır. Toplumda sürekli yeni kamplaşmalar ve kutuplaşmalar yaratarak egemenliklerini sürdürmek isteyenler, benzer bir bölünmeyi öğrenciler ve eğitim emekçileri arasında oluşturmaya başlamış ve bu durum okullarda kutuplaşmaların, ayrışmaların ve dolayısıyla siyasi ve idari baskıların artmasını beraberinde getirmiştir.

Babaeski İlçemize yaklaşık 25 yıldır hizmet veren ve 250 civarında öğrencisi bulunan Meslek Lisesinin 70 civarında öğrencisi bulunan İmam Hatip Lisesine tercih edilmesinin nedenleri Babaeski Halkı tarafından kaygıyla karşılanmaktadır.

Mesleki ve Teknik Liselerde 8 kişiye bir dal ve 12 kişiye bir alan açılabilirken AKP iktidarı tarafındanbu okullar Anadolu Lisesi kapsamına alınarak sınıf mevcutları 34 kişiye çıkarılmış ve mesleki liselere öğrenci akışı bilerek engellenmiştir.

Babaeski Endüstri Meslek Lisesi yurdu 2015-2016 eğitim öğretim yılında İmam Hatip Lisesine tahsis edilmiş olup, mesleki liseye kayıt yaptıran öğrenciler, yer yok mazereti ile yurda alınmamış öğrencilerin okula kayıtları bilerek engellenmiştir.2012-2013 yılında 567 olan öğrenci sayısı bu engellemeler sonucunda 270 e kadar geriletilmiştir.

Kırklareli İlinde son zamanlarda gelişen sanayi yatırımları ile daha fazla teknik elemana ihtiyaç var iken köyleri ile beraber 50.000 nüfuslu bir ilçede mesleki eğitimin yok edilmeye çalışılması olsa olsa o ilçeye verilebilecek en büyük ceza olabilir.

Siyasal iktidarın dindar nesil yetiştirme hedefleri Babaeski İlçemizde çocuklarımızın geleceğini de elinden almaya çalışmaktadır.

Biz Babaeski’de Okuluma Dokunma Platformu olarak bir kez daha yineliyoruz. Çocuklarımızın geleceğini karartmaktan vazgeçin, onlara önümüzdeki süreçte evlerine ekmek götürmesi gereken bir iş bırakabilmek için mesleki eğitimlerini engellemeyin, bilimsel, laik, demokratik eğitim haklarını kullanmalarına izin verin.

Babaeski halkı, eğitim üzerinden oynanmak istenen oyunların ve boyunlarına geçirilmek istenen zincirin farkındadır. Babaeski halkı olarak, ülkemizin ve çocuklarımızın siyasi iktidarın siyasal-ideolojik hedeflerine kurban edilmesine, eğitimi ve toplumu kendi çıkarları doğrultusunda biçimlendirme yönündeki girişim ve uygulamalarına bütün gücümüzle karşı duracağımız bilinmelidir.

14 yıllık AKP iktidarı döneminde yürütülen kamusal eğitimi tasfiye politikaları ile bu alanın bilinçli olarak cemaatlere, vakıflara teslim edilmesi sonucunda bu kuramlarda oluşan çocuk istismarlarına AKP’nin sahip çıktığını görebilmekteyiz. İstismara, tecavüze, şiddete karşı hukuki ve fiili mücadelemiz devam edecektir.’’

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Tema Tasarım | Osgaka.com